Skocz do zawartości

MSI GTX 770 vs. Sapphire R9 280X Toxic


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Karol1701,

Recommended Posts

Skąd mam takie informacje? To nie informacje, to wnioski - coś czego najwidoczniej nie potraficie wyciągać. WSZYSTKIE poprzednie generacje kart - nieważne czy bazujące na tych samych architekturach co ich protoplaści, przechodziły do lamusa, a WSPARCIE STEROWNIKA, dodawało profile w nowych tytułach i błędy poprzednich wersji sterownika. Tak? Ok, idźmy dalej, powoli...
Gdy wychodzi nowa karta - nieważne czy okrojony brat mocniejszego modelu, czy "odświeżona wersja starej architektury", karta ma znikome wsparcie ze strony sterownika. Dodawany jest nowy profile i jej wydajność delikatnie wzrasta wraz z nowymi wersjami sterownika - po to robi się chociażby testy i porównania sterowników! Te różnice szczególnie widać na nowych (czy też tam odświeżonych) modelach, bo ich profile będą aktualizowane na bieżąco. 
Dlaczego? Bo producenci zarabiają na ostatnich seriach kart. Nieważne czy wciskają nawet odświeżoną architekturę czy nie. To jest ich "nowy" produkt, a stary sukcesywnie jest wypierany z rynku. Tak się uśmierca karty - mniejsze wsparcie, brak dostępności. Tak - jest wciąż wspierany przez sterowniki (do czasu - jak seria HD4 i starsze, choć AMD wydało ostatnio łaskawie sterownik dla "starszych modeli" - pierwszy raz od serii HD!), ale ich wydajność nie wzrośnie tak, jak wydajność nowej serii kart z racji braku optymalizacji wydajności.

Gdyby nie było tak jak piszę, to wydajność kart - szczególnie tych nowych, nie zmieniała by się na tle poprzednich generacji. Nie raz widzieliśmy już "kotlety", w takiej czy innej postaci, a kolejne sterowniki poprawiały wydajność i optymalizację. 
AMD będzie się teraz skupiać na swoich "nowych" kartach, bo nie nazwie ich oficjalnie kotletami. Dobrze o tym wiecie, tylko nie kapuję po kiego grzyba tak się spieracie. Macie HD7970? Pewnie tak, skoro tak Was boli ego, że karta nie zyska już tylko do wydajności co R9 w kolejnych sterownikach...To chyba motto całej tej rozmowy.

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Dajcie mu spokój...dodo24x uważa, że GTX760 to GTX670, bo słupki mu na to wskazują. Zostawcie go, on tego nie zrozumie...

Co nie zmienia faktu, że 280x = 7970GHz a 770 = 680.

 

Dobrze było by znaleźć i przytoczyć testy potwierdzające twoją tezę odnośnie wspierania (nazwy) produktu. Szukałem na przykładzie 6770/5770 ale niestety nic nie znalazłem a również ciekawi mnie ten fakt.

 

Swego czasu w obozie NV było tak z 8800/9800gtx i różnic nie było. Jak z innymi kotletami to już nie wiem.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Ale co w tym niezrozumiałego? Mamy zastój w rozwoju GPU i u nV i u AMD. Nie zmienia to jednak faktu, że producenci dalej będą zarabiać na swoich kartach - chociażby pod nową nazwą.
AMD skorzystało z tej samej architektury GCN, poprawiło - niby, sekcję zasilania, dodało kilka bajerów jak chociażby True Audio i wsparcie 4K, ale nie zmienia to faktu, że to jest obecna "nowa" seria kart AMD, na której producent będzie zarabiał. Jeśli chodzi R9 280X to jest to odświeżony HD7970 - tak, ale JAK ZAWSZE (nieważne czy kotlet czy nie), to jest "nowa" seria i AMD będzie ją wspierać bo to na "nowościach" się zarabia. Ludzie nie muszę wiedzieć co to jest - będą kupować, bo HD7 POWOLI będzie tracić wsparcie na rzecz nowych kart z serii R.
No chyba nie piszę niestworzonych rzeczy? Zawsze tak było i będzie. Choćby to był kotlet, jest "nowy" i producent będzie się tego trzymać, póki nie wyjdzie kolejna "nowa" seria.

Co za tym idzie - wsparcie oprogramowania. Sterowniki wciąż będą wspierać HD7, ale optymalizacja przerzuci się w znacznym stopniu na serię R. 
HD7 to wciąż dobre karty, ale jak wszystkie poprzednie serie od AMD i nV, powoli będą przechodzić do historii wyparte - w tym przypadku, przez serię R.
Cała filozofia

 

Co do testów:
http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Catalyst_12.11_Performance/23.html

 

HD7 było nową serią u AMD, więc wsparcie przerzuciło się na tę serię kart. HD7 zyskiwały kilka % do wydajności - a wybrany do porównania HD6 zyskał...nic, czyli całe gó**o. 
To samo będzie się tyczyć HD7 na rzecz R - kotlet czy nie, to nowa seria od AMD i wsparcie przejdzie na optymalizację wydajności R'ek, a HD7 - choć wciąż mogłoby konkurować z R (z racji architektury), będzie sztucznie uśmiercane, bo to R'ki mają się sprzedawać. Tyle.

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Ludzie nie muszę wiedzieć co to jest - będą kupować, bo HD7 POWOLI będzie tracić wsparcie na rzecz nowych kart z serii R.

Nasza rola to jednak uświadomienie potencjalnych kupców. 

Kupno R9 280 nie jest złą opcją ale np. już przesiadka na niego z HD7970/670 imo nie ma sensu

Swoją drogę prawdopodobnie niedługo z HD7970 ludzie będą robić sobie ala R9'tki poprzez sflashowanie biosu. 

Link to post
Share on other sites

R-Koniu - nie odwracaj kota ogonem. Nie rozmawialiśmy teraz o sensowności przesiadki z GTX670 czy HD7970 na R9 280X, tylko o tym, która seria będzie teraz oczkiem w głowie AMD.
Prawda jest taka, że nieważne czy kotlet czy nie, AMD jakoś będzie próbowało nakłonić nowych klientów do kupna R'ek - głównie ceną, bo skoro i niektóre HD7 mają taką samą wydajność, to chyba tylko cena im została. AMD będzie odstawiać HD7 na boczny tor by R'ki się sprzedawały. We wsparciu sterowników też dozę pierwszeństwa przejmą R'ki. Ten kto sądzi, że AMD nie odpuści sobie HD7, albo pierwszy raz ma kartę graficzna, albo nie wie co się działo ze wszystkimi poprzednimi seriami kart - nieważne czy kotletami czy nie:
- R'ki będą sukcesywnie zyskiwać.
- HD7 sukcesywnie tracić.
O tym pisałem i do tego piłem.

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites
Co do testów:

http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Catalyst_12.11_Performance/23.html

 

HD7 było nową serią u AMD, więc wsparcie przerzuciło się na tę serię kart. HD7 zyskiwały kilka % do wydajności - a wybrany do porównania HD6 zyskał...nic, czyli całe gó**o. 

To samo będzie się tyczyć HD7 na rzecz R - kotlet czy nie, to nowa seria od AMD i wsparcie przejdzie na optymalizację wydajności R'ek, a HD7 - choć wciąż mogłoby konkurować z R (z racji architektury), będzie sztucznie uśmiercane, bo to R'ki mają się sprzedawać. Tyle.

Tak, tyle że tutaj wszystkie karty serii 7 miały inne rdzenie, architektury a nam chodzi o karty, które mają te same rdzenie i architektury w poprzedniej serii a zmianie uległo tylko rozplanowanie kondensatorków i innych dupereli na płytce drukowanej i zmianie nazwy. Rdzeń w przykładowym 7970GHz i r9 280x jest ten sam, mianowicie "Tahiti" i w 7870/r9 270x "Pitcairn"

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

UP:
Tak, co nie zmienia też faktu, że HD7 to konkurent dla R9 na jego własnym podwórku i jako "poprzednia generacja", będzie musiała odpuścić. Test wrzuciłem tylko po to, by uświadomić innym jak to wygląda ze wsparciem sterowników pod kątem "nowa seria VS stara seria kart tego samego producenta". AMD nie jest tutaj odosobnione - nV robi tak samo.
 

AMD zapewne przestanie je sprzedawać, nie będą dostępne, tyle. 

W przypadku GTX 680 na overclockers.co.uk zostały jedynie 3 modele (z czego jeden z chłodzeniem "wodnym")

Tak, nie będą sprzedawane i tyle, ale w przypadku optymalizacji sterownika AMD będzie sobie flaki wypruwać by taki HD7970 był możliwie najbliżej wydajnością R9 280X i stanowił dla niego konkurencję na własnym podwórku...No proszę Cię, w co Ty wierzysz? GCN czy nie, HD7 podzielą los wszystkich innych swoich poprzedników - kotletów czy nie.

Prędzej cudem będzie ciągłe wsparcie HD7 pomimo obecności R'ek, niż zwykłe uśmiercanie HD7 na rzecz R'ek, nie sądzisz?

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

 

 

7970 wyszedł w grudniu 2011, więc niedługo będą 2 lata.

Ale kto tu mówi o 7970? Raczej R9 - zobacz u góry. :) 'Brałbym R9 280X od Sapphire - pamiętajcie jeszcze, że to młoda karta bez optymalnego wsparcia ze strony sterowników. Z kolejnymi ich wersjami karta tu i tam zyska kilka % wydajności.
Zdecydowanie R9.' I do tego zaczynali się spiać, że jak młoda.. Karta miała tydzien temu premiere, czytajcie ze zrozumieniem.

Czyli mówicie, że najlepiej brać Sapphire R9 280X Vapor/dual tak?


Nie kłóćcie się bo mi się mieszają wiadomości z poradami z waszą kłótnią i juz sam nie wiem co się dzieje!

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli mówicie, że najlepiej brać Sapphire R9 280X Vapor/dual tak?

 

Zdecydowanie Vapor-X, bardzo dobre chłodzenie (a przynajmniej w poprzednich modelach). Wydajniejsze od DualX.

Vapor-X opiera się o komorę parową w radiatorze, natomiast dual to zwykły "pełny" (nie licząc rurek) radiator.

Link to post
Share on other sites

Czyli mówicie, że najlepiej brać Sapphire R9 280X Vapor/dual tak?

Składając nowy konfig - najtańszy R9 280X. Sapphire wypada na 1170 zł, więc wybór jest logiczny. Nie martw się zegarami Toxic - przydomowe OC i osiągniesz lepsze wyniki niż domyślne zegary tej karty. 

 

 

Przepraszam, odpuszczam 

Spierałeś się z Nowaj'em, tylko nie wiem po jaką cholerę. Od początku pisałem:

pamiętajcie jeszcze, że to młoda karta bez optymalnego wsparcia ze strony sterowników. Z kolejnymi ich wersjami karta tu i tam zyska kilka % wydajności.

nieważne czy kotletami czy nie:
- R'ki będą sukcesywnie zyskiwać.
- HD7 sukcesywnie tracić.
O tym pisałem i do tego piłem.

Nie wiem po co w ogóle trzeba było Wam to uświadamiać.

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Ave to jest tylko i wylacznie twoja teoria odnosnie tych sterownikow, test ktory wrzuciles w zaden sposob jej nie udowadnia bo seria 6xxx i 7xxxx to dwie rozne architektury i uklady graficzne. Natomiast R9 280X i 7970 to jest fizycznie ten sam uklad graficzny, spojrz sobie na GPU-Z tej "nowej" R9-280X i jak byk jest rok wydania 2011. Nie jest to zadna nowosc. Z czasem 7970 sama zniknie z rynku kiedy skoncza sie zapasy magazynowe w sklepach bo od teraz bedzie sprzedawana pod postacia R9 280X, wiec nie jest to zadna konkurencja dla R9-280X. Ostatnio robilem test Sapphire 7970 i R9 280X i zegar w zegar jest taka sama wydajnosc. Malo tego zaczalem robic testy jeszcze na 13.10 beta V2 na tym 7970 po czym wyszedl 13.11 beta V1 i jak zauwazylem ze wydajnosc nieco wzrosla to powtorzylem testy wiec karta jest caly czas wspierana przez sterowniki. Zreszta nawet AMD na swojej oficjalnej stronie z pobieraniem sterownikow podaje wzrost wydajnosci w serii 7xxx. Zrobie Ci test za 4 miesiace z 7970 i R9 280X zegar w zegar i zobaczymy czy wydajnosc beda mialy rozna, stawiam beczke piwa ze nadal beda mialy taka sama wydajnosc.

Sorry za brak polskich znakow ale pisze ze sluzbowego Maca.

  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

Za 3-4 miesiące porównasz wydajność HD7970 i R9 280X i to R9 zyska, a HD7970 zostanie w miejscu i nie dlatego, że jak piszę, tylko dlatego, że i nV i AMD - niewazne czy kotlet czy nie, wciska ludziom "nowości". Porównujesz karty, gdy R9 280X jest na rynku od tygodnia? To bardzo rozsądne - do tego dochodzi kwestia podejścia AMD i nV do poprzednich generacji kart względem ich następców. Oczywiście mogę się mylić, ale pokaż mi sytuację, w której AMD lub nV nie zrezygnowała z poprzedniej generacji kart na rzecz wsparcia swoich "nowości" :) Jeśli HD7 nie podzieli losu wszystkich poprzednich generacji kart - nieważne czy kotletów czynie, to będzie to cud i sam Ci postawię tę beczkę piwa!
Patrząc jednak na to jak zachowuje się nV i AMD, to czego by nie wypluli na rynek, fakt "nowości" skupia na kolejnej serii kart uwagę producentów, a historia ze sterownikami ZAWSZE uwidacznia lepsze wsparcie dla nowej niż poprzedniej serii kart. Niczego więc sobie nie wymyślam. Taka jest zwyczajna kolej rzeczy względem nV i AMD.

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, zgadzam się z Wooojciechem... poza tym Ave20 odpowiedz mi proszę, czy uważasz, że 7970GHz nie "ma optymalnego wsparcia ze strony sterowników"? Bo skoro mówisz, że 280x nie to znaczy, że 7970GHz również nie ma (!!!!????). Przecież to te same karty!

@UP

 

R9 280X jest na rynku od tygodnia

No nie wierzę... zresztą pożyjemy zobaczymy. Najwyżej wszyscy będą Ci zwracać honor :)

Do Autora:
Polecam 280x ze względu na cenę. Jest dużo tańsza od 770 uzyskując bardzo podobne wyniki. I tak jak mówią Panowie wyżej, zwykłą powinieneś wykręcić na zegary Toxic'a więc możesz trochę zaoszczędzić.

Pozdrawiam,
Karol.

Link to post
Share on other sites

Dobra, skoro według was lepiej wziąć normalną R9 a nie GTX770 i R9 Toxic to czy nie lepsza od Sapphire R9 Vaporx będzie MSI albo Asus? Z góry mówię, że Gigabyte i jakieś Vertexy odpadają.
Ps. nadal czekam na pomoc z zasilaczem. Corsair CX modular 500W czy 600W??

Link to post
Share on other sites

Za 3-4 miesiące zrobisz porównasz wydajność HD7970 i R9 280X i to R9 zyska, a HD7970 zostanie w miejscu. Porównujesz karty, gdy R9 280X jest na rynku od tygodnia? To bardzo rozsądne - do tego dochodzi kwestia podejścia AMD i nV do poprzednich generacji kart względem ich następców. Oczywiście mogę się mylić, ale pokaż mi sytuację, w której AMD lub nV nie zrezygnowała z poprzedniej generacji kart na rzecz wsparcia swoich "nowości" :)

A jak mam inaczej porownac? Przeniesc sie w przyszlosc? Za 4 miesiace sie zrobi test i wtedy zobaczymy a Ty juz teraz wiesz ze bedzie tak jak piszesz i glosisz taka teorie  %-) . Wiec przestan juz tu wprowadzac w blad i robic metlik w glowie swoimi teoriami, bo to sa tylko i wylacznie teorie nie poparte zadnym testem, dopiero za jakis czas okaze sie czy byly prawda.

Co do tematu to autorze daj sobie spokoj z wynalazkami takimi jak Toxic czy Matrix, nie gwarantuja Ci wyzszego OC, na powietrzu tak samo mozesz wykrecic kazda inna R9 280X wiec nie doplacaj. Osobiscie testowalem Asusa Top i calkiem fajnie wypadl pod wzgledem kultury pracy oraz co istotne w przypadku OC ma regulacje napiecia do 1.3V wiec masz wieksze pole manewru. Nie wiem jak kwestia regulacji napiecia wyglada u innych R9 280X bo nie testowalem.

Edytowane przez Wooojciech1983
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...