Skocz do zawartości

Inacessible Boot Device - paraliż pracy Pomocy


Recommended Posts

Masakra...

No właśnie. Komendy naprawcze,  które powinny działać u Ciebie nie zadziałały.  Chaos mamy bo np. Mój wpis pełny to >Potem z racji, że nie masz trybu GPT możliwe , że zadziałają te komendy< i dopiero komendy

 

Na co kolega podał mi 3ci zestaw

  Coś poszło nie tak na tym dysku jeżeli utracony został format partycji zastrzeżonych przez system. jak Masz dysk w innym PC  to wydziel na nim miejsce nieprzydzielone za pomocą AOMEI Partition Assistant pojemnościowo na nową instalację systemu. Przełóż dysk do laptopa i uruchom instalację wskazując miejsce nieprzydzielone. może nowa instalacja dopisze się do starego systemu i będą dwa systemy w bootloader.

 

 

Nie napisał kolega czy wychodzić z diskparta by ja wpisac, czy zostac
Diskpart służy do operacji na dyskach a nie na plikach systemowych więc wszelkie komendy dotyczące odbudowy czy tworzenia sektora rozruchu wpisujesz po wyjściu z diskpart. Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Żadne pliki nie szyfrują się same bez udziału użytkownika i oprogramowania do tego. Może to być efekt działania wirusa lub zmiany trybu partycjonowania z MBR na GPT lub odwrotnie. Postaw dodatkowo system tak jak wyżej napisałem i sprawdzisz czy stary system pojawi się w bootloaderze przy uruchamianiu systemu.

Link to post
Share on other sites

 

 

jak Masz dysk w innym PC  to wydziel na nim miejsce nieprzydzielone za pomocą AOMEI Partition Assistant pojemnościowo na nową instalację systemu. Przełóż dysk do laptopa i uruchom instalację wskazując miejsce nieprzydzielone. może nowa instalacja dopisze się do starego systemu i będą dwa systemy w bootloader.

Nie rozumiem do końca\. Piszesz o dysku SSD nad ktorym sie pocimy czy dysku z drugiego komputera?

 

Mam laptopa n1 z ktorego pochodzi SSD nad ktorym sie tu pocimy

Mam tez laptop nr 2 z dyskiem z talerzowym z windows 7 na 1 partycji i drugą pustą partycje

Mam też dysk nr 3 talerzowy ,który w zasadzie tez jest pusty, jest na nim tylko postawiony win10, jest to stary dysk z laptopa nr 1. Także jeżeli używac jakiegos dysku to tylko tego bo nei chce nic spieprzyc w awaryjnym kompie nr2.

 

 

Prosze precyzyjnie do bólu

Link to post
Share on other sites

Cały czas mam na myśli dysk nad którym się pocimy. Rozumiem, że chcesz odzyskać pliki i stawianie dodatkowego systemu na innym dysku nie miałoby sensu.

Mając ten dysk z laptopa podłączony w drugim komputerze w programie AOMEI Partition Assistant prawoklik na partycję tą z plikami 159 GB i z rozwiniętego menu wybierz Podział partycji.

Pokaże się okno z suwakiem do ustawienia rozmiarów partycji. Tu ustaw rozmiar nowej partycji o ile będziesz miał dostępny np. na 30GB, tyle powinno wystarczyć na nowy system. Klik OK i zatwierdzasz ptaszkiem na pasku narzędzi w lewym górnym rogu.

Potem prawoklik na nowo utworzonej partycji i wybierz Usuwanie partycji. Zatwierdzasz jak poprzednio i masz miejsce nie przydzielone które wskazujesz przy instalacji nowego systemu do zainstalowania.Oczywiście instalujesz w laptopie.

Link to post
Share on other sites

Czy wydzielanie partycji na dodatkową instalacje systemu jest bezpieczne w chwili, gdy ten obszar miał by być wydzielony z partycji na której mam ten DANE na których mi zależy a nie mogę ich skopiować z racji zastrzeżenia?

 

Myślałem by zrobić instalacje systemu na już istniejącej, tam jest taka opcja, że on to wymaże lub naniesie system bez usuwania aplikacji i danych itd, ale boję się, że wtedy ta nowa instalacja nie da mi dostępu do danych z tej drugiej partycji z danymi.

 

Nie wiem w którym momencie te dane się zaszyfrowały. Czy w chwili gdy zaktualizowałem win7 do 10, wtedy nie zwróciłem uwagi bo działało. dodam tylko, że tuż po aktualizacji przenosiłem dysk do drugiego laptopa gdzie dysk nie trybił i potrzebne było utworzenie na pierwotnym komputerze Create partition primary, format fs=ntfs i wtedy zarybiło i zadziałał dysk, ale nie zwróciłem uwagi na to czy dane były dostepne cyz zastrzeżone

 

czy w chwili gdy padł Boot systemu i tylko z tej instalacji jest dostep do tych danych, czy może gdy kolega podpowiadał sformatować partycje 100mb i zmienić jej typ plików z NTFS na fat32, bo dopiero po tej akcji pomyslałem, że szybciej będzie formatem, ale dopiero wtedy zauważyłem zaszyfrowanie części danych na niesystemowej partycji. No i czego zaszyfrowało tylko czesć danych a nie wszystkie?

 

 

 

 

W miedzyczasie próbowałem powtórzyć manewr z Create partition primary kopiujać ja z innej instalacji systemu win10 z innego dysku, ale niestety tak przygotowany pendrajv się niebootnał w ogóle. Nie wiem czy to w ogóle błędna rozkmina cyz fakt, że wybrał fs=-ntfs zamiast fat32

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie masz na partycji systemowej żadnych ważnych dla Ciebie plików to ne ma problemu z zainstalowaniem systemu na czysto. Dla pewniejszego przebiegu nowej instalacji przygotuj dysk w drugim PC jak wyżej z tą różnicą, że usuń tą partycję z systemem 62 GB, tą 100MB. W ogóle to wstaw screen z okna AOMEI, jak ten dysk jest podzielony.

Link to post
Share on other sites

Z systemowej partycjiwszystko zbackupowałem bez problemu. Gorzej z tą drugą z danymi, gdzie częśc danych zbackupowałem ale mam jeden folder z masą plików które  figurują jako zastrzezone choć nie wszystkie, co jest dziwne.

 

Obawiam się na partycji systemowej stawiac system czy to przez format czy naniesienie instalacji na instalacje, że TA nowa instalacja nie będzie miała dostepu do tych plików, że ten dostep ma tylko instalacja obecna, która się nie bootuje.

Stad boję się cokolwiek na tym dysku robić, czy to wydzielać partycje z partycji na ktorej są zaszyfrowane niedostepne dane czy to  ruszania systemowej w obawie, że tylko ta instalacja ma dostep do plików.

 

Czy na pewno zmiana ntfs na fat32 w przypadku 100mb partycji nie sprawila ze te pliki sa zaszyfrowane? W którym momencie mogło nastapić zaszyfrowanie tych danych?

 

Jak sięgam pamięcią w głąb to mogło być też tak, że sam włączyłem p klik , zaawansowane i szyfrowanie całego folderu ale to mogło być dawno, ale akurat tych plików które zrzuciłem tam w styczniu to na pewno nie zaszyfrowałem.  Dziwne.

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy na pewno zmiana ntfs na fat32 w przypadku 100mb partycji nie sprawila ze te pliki sa zaszyfrowane?
Nie ma takiej możliwości bu zmiana formatu jednej partycji miała wpływ na inną partycję w systemie. Czy pliki i foldery na partycji systemowej 62 GB są dostępne? Z widoku w Aomei  na partycji F jest jakaś zawartość i sprawdź jaka, prawdopodobnie bootloader odbudowany i czy jej format to FAT32. Pokaż jakiś folder z tym szyfrowaniem.
Link to post
Share on other sites

Tak sa dostępne bez problemu na systemówce. F to ta ktora kazałeś formatowac na fat32 i stawiac tam EFI

Te partycje wyglądaja jak w poscie nr 7 http://forum.benchmark.pl/topic/291846-inacessible-boot-device-parali%C5%BC-pracy-pomocy/?do=findComment&comment=2676906

Niedostepne jest tylko część plikow z 1 folderu na największej partycji na dane.


co do folderów to na tej partycji jest jeden folder zastrzezony w ktorym kumulowałem sobie pliki

Wbijam w niego i tam mam więcej folderów czy plików bez folderów.  Niektóre mają kłódke i w środk uw nich pliki też mają kłódki a niektóre jak widać nie mają kłódek. Czasem na folderze nie ma kłódek ale w środku są podfoldery z kłódkami i zakłódkowanymi plikami. akurat na Dent foto pliki mam dostepne. Ale sąsiedzi zblokowani po całości.

 

bXfSTil.png

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

Kłódka na ikonie to nie jest szyfrowanie. System z którego przeglądasz informuje że nie ma uprawnień do tych folderów zastosuj https://pl.if-koubou.com/articles/how-to/remove-the-lock-icon-from-a-folder-in-windows-7-8-or-10.html

I jak zabezpieczysz te swoje pliki to stawiaj system jak wyżej. Kłódki mogły pojawić się po odinstalowaniu programów systemowych i wyczyszczeniu rejestru, a z tym wpisów zawierających uprawnienia użytkownika.

Link to post
Share on other sites

Nie jest szyforowanie ale jak klikam prawym / zaawansowane i tam jest zaznaczone OPCJA zaszyfruj... Jesteś pewny, że nie są zaszyfrowane? Kłódka jest gdy przeglądam to z win10. Jak Przeglądam z kompa z win7 to jest na zielono.

 

Swoją drogą wg tego tutoriala winny jest rejestr i backup rejestru pomaga. Sęk w tym, że jak CCleaner czyścił mi rejestr to kliknąłęm by nie robić backupu...

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

J

 

zaawansowane i tam jest zaznaczone OPCJA zaszyfruj
A możesz ją odhaczyć? Windows 7 pliki z 10-ki widzi na zielono. Możesz spróbować to rozwiązanie. W niczym już nie zaszkodzi, ale jak pisałeś CCleaner usunął dużo wpisów rejestru i lepiej postawić świeży system bez jakichś wad.
Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że pisałem iż odznaczenie ZASTRZEŻONE nie działa, bklikam Zastosuj i wykrzacza błąd, z opcjami zignoruj/ponów próbe. Także chyba jednak są zastrzezone?


zQ9TKyP.png

 

Desktop ULTf to ten komp z którego przeglądam ten dysk obecnie.

Konto nieznane jak sama nazwa wskazuje, jest nieznane ;d


ta zamazana nazwa usera to mój user własnie na tej niebootującej się instalacji systemu

BRye301.png

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

W tym tutorial-u jest odbudowa rejestru z folderu systemowego lub partycji Recovery na których system przechowuje backup rejestru. Także spróbuj a nuż pomoże. Sprawdź czy w opcjach dysku z tymi folderami Udostępnianie i udostępnianie zaawansowane możesz  zastosować udostępnianie.

Link to post
Share on other sites

To niestety dostęp do tych plików może być tylko z konta użytkownika który je utworzył. Jaki Windows 10 masz zainstalowany na tym dysku laptopa, HOME czy Profesjonal? Jeżeli Profesjonal to i tak do funkcji Bitlocker wymagane jest hasło użytkownika więc nie da się zaszyfrować plików przez przypadek. Czy przy uruchamianiu systemu podawałeś hasło czy logowanie odbywało się bez hasła?

Utwórz to miejsce nieprzydzielone około 30 GB z tej partycji na której masz pliki i stawiaj system. jak będziesz w laptopie może coś więcej da się ugrać. AOMEI nie usunie samoczynnie żadnych plików.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Win7 pro był zaktualizowany więć pewnie do w10 pro.

Tak, logowanie się miałem zahasłowane.

 

Wychodzi na to w mojej laickiej opini, że nie ma innej drogi niż postawić na nogi tę instalację tam istniejącą :(

Pewnie jak by live linuxa puścić z usbka tez by były pliki zastrzezone?

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

I to pewnie jest przyczyna braku dostępu do plików o ile nie wirus. Tworzysz partycję, sprawdzasz w explorerze czy jest dodatkowa wolna partycja potem ponownie w AOMEI prawoklik i usuń. Dysk do laptopa i przy instalacji wskazujesz to wolne miejsce. przy instalacji tworzysz identyczne konto z poprzednim i takim samym hasłem.W1HuDTd.png

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

I manewr z taką samą nazwą komputera i hasłem ma oszukać system? Nie ma tam jakichś sum kontrolnych, zabezpieczeń itd itp? Przecież to by niweczyło w ogóle idee Zastrzeżenia plików.

Poza tym czemu część plików jest zastrzezona a częśc dostepna... przecież to nie ma sensu...

Czy bezpieczne jest to wydzielania miejsc na partycji gdzie są te dane? Mam wątpliwości duże.

 

Wolał bym postawić na nogi tę instalację. Jakieś pomysły jeszcze czy tylko z tym dzieleniem partycji?

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites
Poza tym czemu część plików jest zastrzezona a częśc dostepna.... i to losowo

Na to pytanie to powinieneś odpowiedź znać tylko Ty. tak samo dlaczego partycje zastrzeżone systemowe utraciły format FAT32 co z automatu robi z systemu inwalidę.Nie sądzę, że oszuka się system, ale jeżeli przy instalacji instalator wykryje poprzedni system może nadbudować bootloadera i przy uruchomieniu będziesz miał wybór który chcesz uruchomić. Nawet jak ten stary się nie uruchomi to z poziomu nowego będzie dostęp do magazynu BCD. Wydzielenie miejsca z partycji istniejące robi się również na partycji systemowej bez uszczerbku dla systemu także możesz być o to spokojny.

Nic więcej nie usuwaj tylko wykonaj zabieg na tej jednej partycji.

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dlaczego partycje systemowe zastrzezone miały by mieć fat32?

 

Mam w10 zainstalowane na talerzowcu i jak tam podglądam to jest tam zastrzezona ntfs a wczoraj tam system stawiałem. format pliku nadany domyslnie przez instalator windowsowy

Róznica taka, że na nowej instalacji w10 na innym dysku są tylk o3 partycje. System, dane i zastrzezona ok 600mbsystemowa.

 

Na dysku o który się kopiemy są aż 4. w tym 1 z systemem i 1 z danymi.+ 100mb + 600 mb...


Mozesz napisac od razu instrukcje co robic jak po tej instalacji nie ruszy ze starego, z tym dostepem do BCD ?

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

O ile nie próbowałeś, to ściągnij sobie Ubunciaka, nagraj go na pendrive za pomoca LiLO lub Rufusa

i uruchom z niego system w wersji LIVE (bez instalacji). Powinieneś mieć dostęp do wszystkich Windowsowych partycji. Sprawdź czy masz dostęp do tych swoich nieszczęsnych katalogów, czy pliki się otwierają itp. Jak tak, to podłącz jakiś inny pendrive czy dysk zewnętrzny i skopiuj je tam. Potem sprawdź, czy możesz je normalnie otwierać na komputerze z innym Windowsem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...