Skocz do zawartości

AMD czy Intel - platforma na przyszłość


Recommended Posts

Dla kogoś kto nie będzie grzebał w kompie też bardziej przychylał bym się do intela, szczególnie, że mocny cpu potrzebny będzie tylko do grania. 

 

Dobrą płytę z390 można kupić spokojnie za 500pln ze sklepu. 

 

Dark Rock 3 nie powinien mieć dużych problemów z i5 9600k nawet po oc. Myślę, że nawet z 9700k by sobie poradził. Może warto zmienić jednak tą obudowę? Wyciszona generuje wyższe temperatury wewnątrz i w efekcie wentylatory cpu i gpu więcej pracują generując więcej hałasu. Może się okazać, że przewiewna obudowa okaże się cichsza.

 

Mam xh 620w z 2006 nadal działającego i napędzającego nowy sprzęt. Dawał radę 290x, dwał radę 980ti i dał radę 5700xt. 

Link to post
Share on other sites

Dla kogoś kto nie będzie grzebał w kompie też bardziej przychylał bym się do intela, szczególnie, że mocny cpu potrzebny będzie tylko do grania. 

 

Dobrą płytę z390 można kupić spokojnie za 500pln ze sklepu. 

 

Dark Rock 3 nie powinien mieć dużych problemów z i5 9600k nawet po oc. Myślę, że nawet z 9700k by sobie poradził. Może warto zmienić jednak tą obudowę? Wyciszona generuje wyższe temperatury wewnątrz i w efekcie wentylatory cpu i gpu więcej pracują generując więcej hałasu. Może się okazać, że przewiewna obudowa okaże się cichsza.

 

Mam xh 620w z 2006 nadal działającego i napędzającego nowy sprzęt. Dawał radę 290x, dwał radę 980ti i dał radę 5700xt. 

 

Nie będę grzebać przy kompie, to pewne.

Co do obudowy, to niechętnie bym ją zmieniała. Przy obecnej konfiguracji nie ma z nią problemu. W idle nie słyszę praktycznie nic, można zapomnieć, że sprzęt jest włączony. Przy obciążeniu oczywiście coś słychać, zależnie od obciążenia, ale to chyba już normalne, wentylatory przy grze muszą chodzić. Jeden wiatrak (oryginalny od obudowy Corasaira) mam do wymiany z przodu, bo jest słyszalny bardziej od innych, dokupionych z BeQuieta. Dark Rock jest naprawdę cichutki i wydajny, więc chętnie bym przy nim została, o ile sobie poradzi. 

 

Porównałam sobie ceny zestawów procesor plus płyta. R5 + płyta z i5 9600K Intela i R7 z I7 Intela.  I wcale ta przewaga AMD nie jest tu taka oczywista. Z R7 to już w ogóle jest nieciekawie (ponoć teraz ze względu na dostępność ceny R7 są sporo zawyżone), bo jeśli brać do tego płytę X570 to jest drożej niż z dobrą płytą pod Intela (nie jakąś super topową oczywiście). Sprawa opłacalności w tej górnej półce, choć nie najwyższej to nie taka prosta sprawa. 

 

Wiem, że to może nadmiar, ale ze względu na to, że ma to wytrzymać te 4-5 lat (wiem, duża ze mnie optymistka ;) skłaniałabym się nie do R5 i i5, ale raczej do R7 z X570 albo i79700k z jakąś dobrą płytą (Extreme4 to nadal dobre płyty?). 

 

Zerknę jeszcze na ceny pamięci. 

 

@r1023 

Dzięki za film, już zaglądam. :)

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

@Ern, co Ty mówisz... Przecież cała przewaga Intela bierze się praktycznie z OC. Jeżeli autorka niespecjalnie zamierza grzebać przy pc to tym bardziej Ryzen.

 

Poza tym dobra płyta X470/B450 spokojnie ogarnie nawet przyszłą, ostatnią serię pod Socket AM4, totalnie bez sensu przepłacać za X570 - nawet do R7. Ja sam w tej chwili mam 3700x + X470 i żadnych problemów.

 

Powiem Ci tak: teraz B450 Tomahawk + R5 3600, a za dwa lata najwcześniej kupisz (wtedy) rocznego R7 4700x.

 

Ja też mam ciekawe filmy do obejrzenia:

 

https://m.youtube.com/watch?v=vGNG9AZKtsg

https://m.youtube.com/watch?v=ke3OnFlOUnI

https://m.youtube.com/watch?v=f2DpK7yEstc&t

https://m.youtube.com/watch?v=vq-fNxz6_IE

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie mówię o przewadze ale o BIOSACH, sterownikach chipsetu, oc pamięci. 

 

Intela zamontuje i koniec. Jeśli najdzie autorkę ochota na oc to w intelu kliknie mnożnik, vcor, LLC, offset i na tym się skończy. Wejdzie 4.8 do 5 ghz i tyle. 

 

Ryśka 3 jak zostawi na auto wszystko to będzie kolejny post na forum, że gorący, że wentylatory hałasują na pulpicie. Straci dużo wydajności i kultury pracy beż ustawiania biosu i oc pamięci a jest co ustawiać. 

 

Właściwie tak było od zen1, kto ogarnia komputery i lubi grzebać ten skłania się w stronę AMD, kto nie chce ogarniać ten lepiej żeby kupił intela. 

Link to post
Share on other sites
Ryśka 3 jak zostawi na auto wszystko to będzie kolejny post na forum, że gorący, że wentylatory hałasują na pulpicie.

 

Rozumiem twój punkt widzenia, ale autorka wspominała, że będzie miała backup przy składaniu tego sprzętu, poza tym jeśli chcesz zrobić dobrze OC to zarówno w przypadku intela jak i AMD musisz wiedzieć co robisz a nie walić w klawę na pałę jak Leo

 

bad227fc81600c0am.jpg

 

 

 

Właściwie tak było od zen1, kto ogarnia komputery i lubi grzebać ten skłania się w stronę AMD, kto nie chce ogarniać ten lepiej żeby kupił intela. 

 

Może coś w tym być ;) , ale ile zostało dziś tego "strachu". Pamięci w większości współpracują, biosy są dopracowane... czego tu się bać?

 

Oczywiście to ta rozprawka tak naprawdę o nic bo ofc. można kupić intela i też będzie ok, to nie będzie w tym budżecie żadna przepaść czy to wydajnościowa czy to finansowa ani w jedną ani w drugą stronę... Reszta to smaczki jak żywotność platformy itp.  ;)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Imo i5 zacznie wymiękać za rok/dwa tj będą tytuły gdzie nie będzie różnicy, ale duże triple A typu GTA/WD czy CP2077/Witcher z otwartym światem wsiądą na możliwie wszystkich rdzeniach i taki i7 9700k/3700x będzie już odjeżdżać.

 

 

Przy Twoim monitorze 75hz 1080p, czy nawet takim 1440p różnice cpu się zacierają. Na teraz to by i styknął 9400f, ale z 8c to możesz iść 3700x. Cały zestawik będzie tańszy o te 500zł względem takiego 9700k.

Link to post
Share on other sites

Właściwie tak było od zen1, kto ogarnia komputery i lubi grzebać ten skłania się w stronę AMD, kto nie chce ogarniać ten lepiej żeby kupił intela.

To faktycznie ma głębszy sens - i można to rozciągnąć na Gpu dodatkowo. Vega, Polaris, Navi - pobawi się człowiek w OC+UV, wymieni termopad/pastę, sflaszuje Bios z mocniejszego modelu i karta nabiera dużo więcej sensu.

 

A jak ktoś chce wyjąć z pudełka, odpalić i zapomnieć to Intel+NV są jednym słusznym wyborem...

Link to post
Share on other sites

W Quake RTX gdzie podobno są wszystkie trzy efekty RTX by osiągnąć stabilne 60 FPS musiałem obniżyć natywną rozdzielczość renderowania (2560×1080) o 20%.

 

2560×1080 = 2 764 800 pikseli minus 20% = 2 211 480 pikseli

1920×1080 = 2 073 600 pikseli

 

I to wszytko na RTX2060. Do FullHD wystarczający.

Link to post
Share on other sites

 

 

W Quake RTX gdzie podobno są wszystkie trzy efekty RTX by osiągnąć stabilne 60 FPS musiałem obniżyć natywną rozdzielczość renderowania (2560×1080) o 20%. 2560×1080 = 2 764 800 pikseli minus 20% = 2 211 480 pikseli 1920×1080 = 2 073 600 pikseli I to wszytko na RTX2060. Do FullHD wystarczający.
 

 

A ja słyszałem, że do Pac-mana z 1980r to nawet w 4k wystarczy.

 

Przepraszam a gdzie "reszta" tematów z nowych gier które GPU ma wypluć w przyzwoitych klatkach? Quake to była implementacja przeskalowanej gry z przed epoki,

 

Dlaczego w BF nie zaimplementowali "wszystkich trzech efektów"?  ktoś coś?  

Link to post
Share on other sites

@Pendzel - pytanie retoryczne, przecież wszyscy wiemy dlaczego nie ma "wszystkich trzech efektów" ;)

 

Wiemy, wiemy... :)

Ale w takim Tomb Raiderze  na 2060 da się używać ray tracingu na średnich ustawieniach (z moim słabieńkim procesorem, pewnie to bez znaczenia, bo karta jest w tym wypadku najważniejsza). Z tym że wtedy nie ma to jakiegoś super nie wiadomo jakiego efektu. Ot  cieniowanie w sumie prawie identyczne z tym tradycyjnym na ultra.

Da się i na HIGH, ale wtedy co jakiś czas mam przeskok klatki jakby, gra zwyczajnie tnie, nie stale, ale co jakiś czas. Nie jestem pewna, czy to nie wina jednak słabej implementacji tego czegoś. 

Osobiście jednak i tak nie zamierzam zmieniać karty. na pewno nie na żadnego referenta AMD, bo za głośne i za ciepłe dla mnie.  Jeśli do ray tracingu nie trzeba będzie RTX (konsole przecież ich mieć nie będą, a efekt ma być jakoś uzyskiwany, ponoć ;), to zobaczymy. Zmianę karty i tak planuję raczej w przyszłym roku. Na dzień dzisiejszy to mi ta 2060 starcza.

 

Co do Intela i AMD. Dajecie mi Panowie do myślenia i dobrze.

Backup mam, fakt, ale to taki etap życia, że doby brakuje i raczej Autorka i backup też wolą sprzęt bezproblemowy. Ale może to AMD takie straszne też nie jest. :)

 

Mogę prosić jeszcze o propozycje sensownej płyty X470 pod Ryzena? Bo się zupełnie nie znam na tym temacie. 

No i pamięci. Zarówno do Intela 9700k, jak i R7. 

Bo to będzie któryś z tych procesorów (z tym że ten drugi często jest obecnie niedostępny, więc i tak trzeba by z miesiąc, dwa pewnie poczekać aż się ustabilizuje sytuacja z tą dostępnością)

 

A tak w ogóle dziękuję Wam za cenne uwagi i ciekawą dyskusję o dwóch platformach. :)

Link to post
Share on other sites

Asus Prime X470 Pro, ASRock X470 Master Sli, MSI X470 Gaming Pro Carbon.

 

Ram polecam swój, Gskill Flare X 3200 cl14, w tej chwili leci na 3600 14-15-15-38 w parze z 3700x oraz Asusaem C7h wifi (muszę sygnaturę zaktualizować).

Link to post
Share on other sites

Nie chcę zmieniać obudowy, monitora i karty (może w przyszłym roku pojawi się 2070 Super, by zobaczyć ray tracing w Cyberpunku ;), ale tu się bardzo waham, bo jednak gram tylko w FullHD. Można jednak brać pod uwagę, że zestaw nie powinien mieć z RTX 2070 problemów. Biorę pod uwagę również wyższą rozdzielczość monitora [1440p - tak to się oznacza?], ale to dalsza przyszłość raczej).

 

 

 

Ale w takim Tomb Raiderze na 2060 da się używać ray tracingu na średnich ustawieniach (z moim słabieńkim procesorem, pewnie to bez znaczenia, bo karta jest w tym wypadku najważniejsza). Z tym że wtedy nie ma to jakiegoś super nie wiadomo jakiego efektu. Ot cieniowanie w sumie prawie identyczne z tym tradycyjnym na ultra. Da się i na HIGH, ale wtedy co jakiś czas mam przeskok klatki jakby, gra zwyczajnie tnie, nie stale, ale co jakiś czas. Nie jestem pewna, czy to nie wina jednak słabej implementacji tego czegoś. Osobiście jednak i tak nie zamierzam zmieniać karty. na pewno nie na żadnego referenta AMD, bo za głośne i za ciepłe dla mnie. Jeśli do ray tracingu nie trzeba będzie RTX (konsole przecież ich mieć nie będą, a efekt ma być jakoś uzyskiwany, ponoć ;), to zobaczymy. Zmianę karty i tak planuję raczej w przyszłym roku. Na dzień dzisiejszy to mi ta 2060 starcza.

 

 

Nie rozumie zmian które nie przynoszą dużego zysku.Masz dobry sprzęt a wyszukujesz sobie żeby nie poprawić lecz wydać nie potrzebnie pieniądze.Oczywiście to jest twoja sprawa ale,skoro o różnicy mowa.

Ray Tracing jest zarezerwowany dziś dla najmocniejszej karty na rynku a później dla następnej generacji.Na tę chwilę to jest chłam ten cały RT. - jak sama zauważyłaś w TRS żeby cieszyć oko i było to dostrzegalne,dobrze mieć suwak całkiem po prawej tego bajeru.

Kombinując z ustawieniami aby móc grać płynnie z tym bajerem się nie da,schodząc z pozostałymi suwakami po to,żeby ustawić RT-wysoko mija się z celem.Służą ku temu nie spodziewanie i nagłe spadki fps.

Masz tu przykład z 2070S który planujesz w przyszłości a w tej grze GPU robi największą robotę :

 

 

-jak widać jest to wersja karty RTX 2070 Siara - (nie znaczy obciach itp) tylko pierwsze mleko matki i GPU z dopiskiem S Nvidia trafiła w 10,pasuje jak w pysk strzelił Siara  :rotfl:

 

Grasz w FHD  i obecny procek pozwala jeszcze na komfortową grę w każdy tytuł praktycznie,tam gdzie nie domaga,też będzie miał problem RTX 2070 Siara z lepszym prockiem,więc na tym etapie zmiana twoja jest bezsensu.Poczekaj na następną generację kart,wtedy zyskasz.

 

A jak dołożysz do tego wszystkiego zmianę rozdzielczości to tylko sama sobie podnosisz poprzeczkę i budżet  :)

 

 

-a i słyszałem,że w Cyberpunk RT będzie tak dużo,że wszystko będzie się odbijać od czoła Keanu Reeves.

Edytowane przez były69
Link to post
Share on other sites

 

 

Ray Tracing jest zarezerwowany dziś dla najmocniejszej karty na rynku a później dla następnej generacji.Na tę chwilę to jest chłam ten cały RT.

Pierwsza gra z RT - fanfary, pokaz i... żenada. RT kosztem prawie połowy klatek (na najmocniejszych kartach). Zaraz więc ukazało się update, które ograniczało RT w grze, żeby odciążyć kartę i klatek było trochę więcej. A więc macie RT, ale ograniczyliśmy jego działanie do niektórych scen, żeby karty jako tako dawały radę. W kolejnych grach developerzy pewnie dostali instrukcję, żeby dozować RT bardzo ostrożnie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja czekam tak z ciekawości,kiedy wrzucą ten efekt do Assetto Corsa Competizione,jak tu już replay naszej jazdy z ust. na maksa nie wyrabia :D a fajnie było by oglądnąć sobie swoją jazdę i podziwiać wszystkie te efekty bo wtedy czas na to jest.

Naobiecywali i co z tego jest ? kupa.W wyścigach nawet 2x Siary 2080  nie mają szans uciągnąć.Narobili szumu a na pokazach wiele nie pokazali ale wam napiszę,mają problem bo w świecie wyścigów więcej sie dzieje niż w strzelankach,są bardziej dynamiczne i tymi efektami ściganki muszą być nafaszerowane zdrowo żeby było ciekawiej a uruchom tam Rain eh szkoda pisać :D

Chyba że zrobią rzeczywiście tj napisał :

 

W kolejnych grach developerzy pewnie dostali instrukcję, żeby dozować RT bardzo ostrożnie.

 

 

Przypominam że gra oficjalnie jest ukończona i w sprzedaży w normalnej cenie.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie rozumie [...]

 

Grasz w FHD  i obecny procek pozwala jeszcze na komfortową grę w każdy tytuł praktycznie,tam gdzie nie domaga,też będzie miał problem RTX 2070 Siara z lepszym prockiem,więc na tym etapie zmiana twoja jest bezsensu.Poczekaj na następną generację kart,wtedy zyskasz.

 

A jak dołożysz do tego wszystkiego zmianę rozdzielczości to tylko sama sobie podnosisz poprzeczkę i budżet  :)

 

 

-a i słyszałem,że w Cyberpunk RT będzie tak dużo,że wszystko będzie się odbijać od czoła Keanu Reeves.

 

Niestety, obecny procek nie pozwala wcale na komfortową grę w każdy tytuł, jeśli chcemy zachować wyższe opcje graficzne. Najnowszy Assasyn np. zatyka ten procek. Podobnie Watch Dogs 2. Karta, ta 2060 "się nudzi", a procesor dusi. Sprawdzone. Da się grać oczywiście, ale nie nazwałaby tego "komfortem", chyba że schodzimy do średnich ustawień. Zdaję sobie sprawę, że to gry oparte o procesor w dużym stopniu, stąd ten problem, ale w przyszłym roku też będą takie gry, a wymagania pójdą w górę zapewne, jak zwykle zresztą.  

Wymiana procesora wg mnie jest więc całkowicie uzasadniona. Wszystko zależy od wymagań i dostępnych w danym okresie zasobów finansowych, jak sądzę. Czekać na następną generację procesorów to mogę pewnie w nieskończoność. :)

 

Karta to nieco inna bajka, o czym już wspomniałam. Co będzie w przyszłym roku, nie wiem. Wejdą nowe konsole, rynek zapewne się zmieni. Zmienią się też karty, pewnie też implementacja ray tracingu się zmieni, jeśli technologia wejdzie do konsol. Wtedy będę decydować. Przecież to wyraźnie napisałam wyżej. 

Dzięki 2060, na którą nie narzekam,  mogę nawet na FullHD pewnie rok spokojnie czekać nawet na następną generację. 

Ale powtórzę - zobaczymy.


Asus Prime X470 Pro, ASRock X470 Master Sli, MSI X470 Gaming Pro Carbon.

Ram polecam swój, Gskill Flare X 3200 cl14, w tej chwili leci na 3600 14-15-15-38 w parze z 3700x oraz Asusaem C7h wifi (muszę sygnaturę zaktualizować).

 

Dzięki, zapisane :)

Edytowane przez Offka
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...