Skocz do zawartości

Intel Optane problem Z370 chipset


Recommended Posts

Cześć. 

Mam pewien problem z Optanem który sobie ostatnio zakupiłem by przyspieszyć moje dwa dyski HDD w raidzie (storage). Mam tam sporo gierek i programów więc dlaczego miałby za stówkę dokupić przyspieszacza.

MOBO ASRock Z370 Taichi (na dole spec) Posiadam Optane M2 32GB pamięci i nie jest wykrywany przez Rapid Storage Technology (wyszarzona opcja). Pamięc widoczna jest w RST tylko jako pamięć zwykła. W zarządzaniu dyskami także jest widoczny. Robiłem już chyba wszystko co google podpowiedziało:

* Wyłączenie CSM (powodowało nie bootowanie mojego systemu)

* Konwertowanie dysków (musiałem z MBR na GPT miałem sporo problemów ale działa i poprawiło mi bootowanie systemu ;) )

* Oczywiście jest włączona opcja RST (nie AHCI) bo już wcześniej potrzebowałem tego do RAID0

* W obu dyskach (HDD i SSD M2 (samsung)) jest trochę wyłączonego miejsca dla Optane wg Intela.

* Wykorzystałem DISKPART do wyczyszczenia pamięci OPTANE (komenda clean all)

* Nie mogę zainstalować programu Optane jak jest już RST. Wg. instrukcji Intel piszę, że jak chcę używać Optane do HDD nie butoowalnego potrzebuję właśnie RST.

* Bios najnowszy

* RST najnowszy (ze strony Intela nie producenta MOBO)

* CoffeeLake Proc (Optane działa od 8 w górę)

* Oczywiście M2 nie jest Sherowane z linią SATA 3 (jest włożone w wolne gniazdo)

 

Macie jakieś pomysły ? 

https://i.imgur.com/kfkEOq3.png

https://i.imgur.com/U35EecW.png 

https://i.imgur.com/2IA6XxI.png

Link to post
Share on other sites

A nie jest to przypadkiem tak '' Warto również pamiętać, że przyspieszyć można tylko dysk systemowy, na którym powinna znajdować się tablica partycji GPT"  i czy instalowałeś ten sterownik https://downloadcenter.intel.com/download/28072/Intel-Optane-Memory-User-Interface-and-Driver-for-System-Acceleration?product=99745

Link to post
Share on other sites

Niestety nie działa. Robiłem już to wcześniej stad moja reakcja na diskpart i czyszczenie dysku optane samymi zerami (clean all). 

Nie mogę instalować i RTS i sterownik optane bo intel blokuje taką możliwość stosownym komunikatem podczas instalacji. Działa w obie strony. Wiem że jak zainstalowałem sam sterownik optane i zrobiłem co kazali to wyświetlał błąd o tym że ten dysk nie jest obsługiwany . Pewno chodziło im o to że Optane nie wspiera nieco lepszy i szybszy dysk Samsung 960 EVO Nvme a ja chce z-chashować tylko HDD. Linus z youtube dał mi taki pomysł bo budował dla kogoś taki komputer

Link to post
Share on other sites

@up

 

Na tej płycie ma przecież do dyspozycji 40 linii, 16 z CPU i 24 z Z370. Na Płycie ma 3 mechaniczne porty x16 które są podpięte bezpośrednio pod CPU, 3 porty m.2 Ultra x4 podłączone pod chipset zostaje 12 linii dla reszty ustrojstwa.

 

Może problem jest z Windą. @Detrioux jaka kompilacja windy ?

Link to post
Share on other sites

2 x GTX 1080Ti, Samsung 960 EVO NVMe... Przelicz linie PCIe ;-)

Wiesz... Nawet jeśli to producent powinien dać znać o tym że....

 

@up

 

Na tej płycie ma przecież do dyspozycji 40 linii, 16 z CPU i 24 z Z370. Na Płycie ma 3 mechaniczne porty x16 które są podpięte bezpośrednio pod CPU, 3 porty m.2 Ultra x4 podłączone pod chipset zostaje 12 linii dla reszty ustrojstwa.

 

Może problem jest z Windą. @Detrioux jaka kompilacja windy ?

 

Mw0PKkf.png

Wklejam dla wiarygodności :) Ogólnie to doszły 2 sprzęty mianowicie właśnie optane oraz Rozszerzenie USB które mi nie działa i nie wiem dlaczego (temat też założony). Jestem człowiekiem który ma świra na punkcie aktualizacji. Nie lubię mieć czegoś "starego" bo mam takie wrażenie że coś tracę. Wszystko wraz z sterownikami i biosem jest ok. Powiedz mi tylko jak można przeliczyć te linie bo wiem że brałem je pod uwagę lecz nie tak szczegółowo. I czekam naprawdę na jakąś propozycję ponieważ to hajs wydany w błoto a potencjał płyty nie wykorzystany :( Nowy AC muli na Raid0 na WD blakach. 

Link to post
Share on other sites

Jak policzyć linie, to wszystko zależy jak producent zaprojektował płytę.

 

Procesor udostępnia 16 linii i zawsze są podpięte pod port x16 albo pod porty. Na płycie masz 3 mechaniczne porty x16 i działają one tak: 16-0-0 albo 8-8-0 albo 8-4-4 dodatkowo jest informacja że można podłączyć przez przelotki dyski nvme, mercedes normalnie :).

 

Chipset Z370 udostępnia 24 linie, w instrukcji pisze że płyta udostępnia 3 porty m.2 ultra x4 co nam zabiera 12 linii i tyle samo pozostaje. Te 12 linni jest rozdysponowane pomiędzy wszystkimi kontrolerami: lan, usb, wifi itp..

 

Hmm tak sobie myślę może problemem jest ten RAID0 na tych WDkach możesz się go na jakiś czas pozbyć ?

Link to post
Share on other sites

Hmm tak sobie myślę może problemem jest ten RAID0 na tych WDkach możesz się go na jakiś czas pozbyć ?

 

Były takie propozycje właśnie w zagranicznych forach by wszystkie dyski które nie są bootowalne wyłączyć na tą chwilę. Sprawdzę to i jak macie jeszcze jakieś propozycję to słucham. 

 

Sprawdziłem po odłączeniu RAID i dalej w RTS karta jest wyszarzona.... (opcja włącz Optane).

Zmieniłem porty Sata i M2 (bo sherują linie) i dalej jest to samo :( Karta widoczna tylko jako zwykłe M2 SSD

Dobra znalazłem odpowiedź. https://communities.intel.com/thread/125932

Intel Optane nie obsługuje RAID-ów.

I tak zastanawiałem się nad zmianą tych dysków na coś większego i pojedynczego jak WD Green 12TB z Optane. 

WD Blacki są TAK GŁOŚNE że nie polecam.

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...