Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chciałbym sobie kupić dysk SSD tylko do gier. Teraz do tego celu używam HDD, ale przypuszczam, że powoduje on spadki FPS w niektórych tytułach.

 

Co mogę kupić? Chodzi mi głównie o to, by dysk nie powodował mikroprzycięć w czasie gry. Szybkość ładowania się np. poziomów nie jest aż tak ważna.

 

Nada się do tego celu jakiś tani TLC 120GB, czy trzeba inwestować w 240GB i MLC? Duża pojemność nie jest mi potrzebna, a system mam już na SSD. Nie chciałbym też wydawać więcej, niż jest to konieczne.

 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Podaj pełną konfigurację, przycięcia w grze mogą powodować np wysokie temperatury, może to być softowy problem lub też samej gry.

Wrzuć SMART tego HDD z CrystalDiskInfo.

Edytowane przez smoke
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jeśli to rzeczywiście HDD to jakikolwiek SSD rozwiąże sprawę, nawet "najgorszy" ale w ramach rozsądku,
Tylko pytanie czy to rzeczywiście HDD, a nie co innego jak brak RAM, złe OC CPU, GPU, RAM, za słaba konfiguracja, stery, czy masę innych rzeczy 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

SSD nie ma wpływu na FPS, jedynie przyśpiesza wczytywanie poziomów, chociaż w grach MMO czasem dużo pomaga, ale głównie kupuję się go do lepszej pracy systemu,

chcesz lepsze osiągi w grach? wymiana procesora na 4-rdzeniowy da lepszy efekt niż wymiana dysku

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

nie jest najgorzej, jeśli system masz na SSD, a gry na HDD

 

 

No właśnie mam dwa systemy: jeden na SSD (bez żadnych gier), i ten HDD z drugim systemem, na którym mam zainstalowane gry (i na którego się przełączam, by sobie zagrać). Czytałem, że przy talerzowcach też wpływa to na wydajność dysku w czasie grania.

 

 

jakie to tytuły, patrzyłeś na obciążenie CPU, GPU, zajętość pamięci RAM itp...

 

 

Zaczynam grać w Wiedźmina 3, i zdziwiło mnie, że na ustawieniach w sumie średnich, mam czasami szarpanie obrazu i spadki FPS.

 

Teraz jak włączyłem Afterburnera do diagnostyki to widzę, że czasami (zwłaszcza w Novigradzie) użycie CPU i GPU dochodzi do 98-99%, a nawet 100% (ale tylko na chwilę). Czyli jednak to podzespoły/sterowniki mogą stać za dropami.

 

Ale czy w takim razie mój wolny HDD jest tu całkowicie bez winy?

 

 

SSD nie ma wpływu na FPS, jedynie przyśpiesza wczytywanie poziomów

 

 

Wiele razy czytałem, że wolne doczytywanie się danych z HDD podczas gry (np. w Wiedźminie podczas podróżowania po świecie) może odpowiadać za szarpanie i spadki FPS-ów.

Link to post
Share on other sites

Az zrobie sobie test bo wydaje mi sie to bzdurą .Nie mówie o odczuwalnym fps a ten średni który bardzo łatwo sprawdzić ;)

Jakiś save novigrad ma ktos podesłać ?


To jest bzdura, sprawdziłem Kingdom Come Deliverance i średni fps jest ten sam

Poza tym co to za test?Robić tak szczegółowy test fps i nie pokazać w msi afterburner  1% i 0.1% fps oraz frametime.

Test dla laików ,bardzo olał sprawe ;)


Jestem nawet w stanie sie załozyć ze pen z 20mb /s nie zmieni średniego fps w stosunku do ssd 2000 mb/s odczytu

Edytowane przez HAKELBERY
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

I3-6100 powinien tutaj chodzić na 60 - 70 %

 

Trochę mało tego miasta tu jest.

 

 

masz tam choć dual chanell?

 

Tak, mam 2x4GB.

 

 

W Novigradzie ssd robi robote

 

Dzięki za ten film. Potwierdza to moje przypuszczenia, że jednym z winowajców może być HDD. W komentarzach piszą podobnie o graniu na talerzowcach (zwłaszcza, jak stoi na nich też system).

 

 

 

Jakiś save novigrad ma ktos podesłać ?

 

https://megawrzuta.pl/download/0bcb7a84416519252da3853cddc861d2.html

 

 

Jestem nawet w stanie sie załozyć ze pen z 20mb /s nie zmieni średniego fps w stosunku do ssd 2000 mb/s odczytu

 

Hmm, no nie wiem. Na HDD czasami mam delikatne lagi w ekwipunku (np. niewielkie spowolnienie we wczytywaniu się ikonek i przy przełączaniu się na mapę, bestiariusz etc.).

 

Zresztą, sprawcą może być równie dobrze co innego, bo czasami po grze wyskakuje mi komunikat o niskiej wydajności komputera, i coś o zmianie kolorów.

Edytowane przez Szak_
Link to post
Share on other sites

Akurat sobie kupiłem fajnego pena 128GB

Ma 150 odczytu i 110 zapisu ale to w usb 3.0

Z 2.0 bedzie po 20 mb wiec zrobie test.Nie wydaje mi sie aby coś wyszło bo zdecydowana wiekszosć przy 16 gb ram i tak ląduje na ram i nie mowa o doczytywaniu a średnim fps .Nie ma opcji aby sie zmienił .Co innego skrypty w call of duty ww2 które sa co chwila ;)



 

Zresztą, sprawcą może być równie dobrze co innego, bo czasami po grze wyskakuje mi komunikat o niskiej wydajności komputera, i coś o zmianie kolorów.

Coś kojarze ale to chyba z grafa był komunikat

Edytowane przez HAKELBERY
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 Niestety nie moge skorzystać z sava bo pisze ze musze mieć krew i wino

edf70f84cea1f982.jpg

 

ssd

 

3f493842b642a5ce.jpg

 

hdd

 

 

Natomiast nie ma żadnych różnic w wiedzminie na średnim fps  w miejscu gdzie sprawdziłem


Pogram sobie tez nieco sprawdzajac ten sttutering gdzie lipton zauważył na hdd ale na prawde jeśli miałby być stutrering na talerzowcu to ludzie grali i nawet o tym nie wiedzieli xD

Edytowane przez HAKELBERY
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie moge skorzystać z sava

 

Szkoda, bo najlepiej właśnie w Novigradzie to sprawdzić. W Białym Sadzie myślę, że można biegać sprintem od tablicy ogłoszeniowej do kupca za karczmą (i z powrotem), bo tam też zauważyłem, że mam duże użycie CPU i GPU (sporo ludzi).

 

 

jeśli miałby być stutrering na talerzowcu to ludzie grali i nawet o tym nie wiedzieli xD

 

W komentarzach pod filmem Liptona wiele osób pisze, że w niektórych grach zamiana HDD na SSD zlikwidowała przycięcia.

 

 

Panie to wina procesora a nie dysku. Novigrad w Wiedźminie jest bardzo wymagający dla procesora.

 

Po uruchomieniu Afterburnera myślę, że to najbardziej prawdopodobne w moim przypadku, choć HDD też może coś od siebie dokładać. Będę jeszcze robił testy z wyłączonymi niektórymi procesami, bo zauważyłem, że czasami włącza mi się np. Software Reporter Tool, zjadający ok. 15% z wydajności mojego CPU.

Edytowane przez Szak_
Link to post
Share on other sites

 

 

Szkoda, bo najlepiej właśnie w Novigradzie to sprawdzić. W Białym Sadzie myślę, że można biegać sprintem od tablicy ogłoszeniowej do karczmy (i z powrotem), bo tam też zauważyłem, że mam duże użycie CPU i GPU (sporo ludzi).

 

Jest dokładnie tak jak piszesz. Sam tego doświadczyłem na i5 4690k. Jak chcesz się pozbyć tych mikroprzycięć bez inwestycji to musisz ograniczyć ilość fps. Ja ograniczałem jakoś do 45-50 i w ten sposób pomimo mniejszej ilości fps miałem płynniejszą rozgrywkę bez irytującego sttutering'u. Fps'y ograniczałem w riva tuner, który już masz zainstalowany. Posprawdzaj sobie i wykluczysz dysk w ten sposób. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

yhm ważna kwestia, nie sam FPS w benchmarkach, a opóźnienia klatek są ważne, czyli to co postrzegamy jako sttutering, średni FPS prawie nic nie mówi dlatego testowanie SSD vs HDD w ten sposób jest błędne już na początku. Do tego dochodzi rozdzielczość, FPS 60-120-144, moc grafiki i CPU, czy system jest na HDD lub SSD itd... masa zmiennych. 
Ogólnie spróbuj ograniczyć FPS dla testu nawet do konsolowych 30 klatek (wtedy zobacz na użycie CPU i czy nadal są ścinki)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Oczywiście wszystko zależy od gry i reszty podzespołów ale moim zdaniem SSD może zdecydowanie likwidować przycięcia w grach z dużym otwartym światem. Nawet pamiętam jak swego czasu, jako remedium na stuttering, rekomendowano na wielu tech stronach WD Raptora do Obliviona ze względu na dużą prędkość i niższe czasy dostępy od talerzowców z niższej półki cenowej. To nie jest jakaś nowość, że do takich gier, gdzie na bieżąco sporo się doczytuje, poleca się dyski o możliwie najniższych czasach dostępu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja nie mam żadnych przycięć w otwartym świecie ani na toshiba p 300 ani na ssd crucial 200 ani na penie z odczytem ok 40 mb /s

Wszystko lata to tak samo dobrze czyli jak głupie :D


Natomiast pen jest za wolny w call of duty ww2 ale nie ma to nic wspólnego z sttuteringiem a poza  tym wiedziałem to wcześniej ze tak bedzie  w tej grze bo to skrypt


Sprawdziłem tez call of duty ww2  i lata świetnie ten pen na usb 3.0 .Odczyt pewnie jakieś 130-150 mb


W żadnych grach nie ma stutteringu z powodu dysku  u mnie ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...