Skocz do zawartości

Czy temperatury są normalne?


Recommended Posts

Witam,

 

Otóż podczas gry w Counter Strike: GO zmartwiła mnie głośna praca wentylatorów i postanowiłem sprawdzić temperatury są one wysokie zważywszy chyba na to, że to jest mocnej klasy sprzęt. Dodatkowo przy poruszaniu myszką rozjeżdżają się niektóre tekstury, a chyba tak nie powinno być. Jeszcze w losowych momentach jest taki drop czego fpsy nie pokazują ale definitywnie widać to okiem i też nie wiem czego to wina. Procek na chłodzeniu boksowym bez OC a karta to GTX 770 EVGA OC ACX 2GB Poniżej screen z hardware monitor:

 

 
Z góry dzięki i pozdrawiam.
 
Dodam, że komputer mam od dosłownie tygodnia.
Edytowane przez Youngman
Link to post
Share on other sites

A gdzie tam wysokie. 78 stopni na takiej grafice? Jest ok :). 68 sotpni na tym procku? Jeśli to BOX'owe chłodzenie, to też normalnie. Poza tym, CS nie jest na tyle wymagającą grą, żeby na maxa obciążyć ten sprzęt. Sprawdź inne wentylatory - w obudowie, zasilaczu. Otwórz obudowę i na słuch wybierz ten, który robi najwięcej hałasu. Może BIOS wraz ze wzrostem temperatury zwiększa obroty innych wentylatorów o zbyt duże wartości.

Link to post
Share on other sites

Witaj! Temperatury maksymalne nie wyglądają na zbyt kolorowe 68-60 maksymalnie na rdzeniach to trochę za dużo - podaj jaki masz cooler na procesorze. Co do karty graficznej - maksymalne 78 może nie wygląda na ideał ale karcie nie zaszkodzi. Sprawdż w BIOSie jak ustawiony jest wentylator CPU. Odnośnie chłodzenia grafiki - możesz sobie zainstalować MSI Afterburner i dowolnie ustawić pracę wentylatora - co za tym idzie jego prędkość, głośność. Odnośnie dropów i rozmytych tekstur - najnowsze sterowniki do grafiki od NVidii spróbuj na początek. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Więc aktualnie mam boksowe chłodzenie do procka, dopiero na dniach jak przyjdzie mi alkohol izopropylowy zamontuje Thermalright Macho B&W 140. Jednak ten procesor jest na podstawowych parametrach bez żadnego OC a i tak osiąga takie tempy? Co do sterowników to mam wersje 320.49 to jest chyba najnowsza. Zaraz otworzę obudowę i zobaczę co konkretnie robi tyle hałasu. Martwią mnie najbardziej te rozmycia tekstur i dropy i mam wątpliwości czy wszystko jest ok z tą kartą.


to karta tak hałasuje i te bolce do odprowadzania ciepła są bardzo gorące i też martwi mnie wydobywający się z niej dźwięk, takie turkotanie czy syczenie to normalne? chłodzenie procka boksowe też hałasuje ale w normie

Edytowane przez Youngman
Link to post
Share on other sites

W takim razie na jakiej grze polecilibyście "diagnozę" karty graficznej ?

 

Te dziwne sytuacje z rozmyciami miałem w War Thunder jeszcze w lolu też to widać trochę. Tekstury po prostu nie są ostre tylko wychodzą tak na wierzch. Nie wiem jak to opisać takie paski po prostu. Też czy martwić się tym turkotaniem i syczeniem karty graficznej ? To się pojawia wtedy tylko kiedy wyświetla jakieś animacje 3d itd jak np. gry.

Edytowane przez Youngman
Link to post
Share on other sites

Mnie chodzi o to, żeby sprawdzić czy to rozmycie to nie przypadkiem artefakty czy coś tego rodzaju i czy to turkotanie i syczenie to normalne? Martwi mnie ten dźwięk a słychać to tylko właśnie jak mówiłem przy animacjach 3d grach itp. bardziej wymagających. Chociaż cs i war thunder to crysis nie jest.


.

Edytowane przez Youngman
Link to post
Share on other sites

Sprawdź w OCCT - jeśli dobrze pamiętam - jeżeli karta ma wadę fabryczną i faktycznie wali artefaktami to OCCT powinien wywalić błąd testu i wtedy byłbyś pewny. Co do gier Far Cry 3, oraz seria Crysis najbardziej obciążą kartę. Może wrzuć jakieś screeny tych rozmyć żebyśmy mogli zobaczyć jak to wygląda. 

Link to post
Share on other sites

Możliwe że po prostu podczas zwiększonej pracy grafiki, zwiększa się poziom chłodzenia. Nie jestem zaawansowany w znajomości sprzętu itd., ale wynika to z logiki :P

 

No ameryki nie odkryłeś, bo to jest wiadome, że sama z siebie od tak nie zwiększa obrotów jednak biorąc pod uwagę, że to karta na prawdę mocna to na cs global offensive to jest trochę niedorzeczne. 

 

 

Sprawdź w OCCT - jeśli dobrze pamiętam - jeżeli karta ma wadę fabryczną i faktycznie wali artefaktami to OCCT powinien wywalić błąd testu i wtedy byłbyś pewny. Co do gier Far Cry 3, oraz seria Crysis najbardziej obciążą kartę. Może wrzuć jakieś screeny tych rozmyć żebyśmy mogli zobaczyć jak to wygląda. 

 

 

Ok dzięki. Zaraz pobieram programik i zobaczymy jak to wyjdzie. FC 3 lub Crysisa 3 pobiore jutro to się sprawdzi. problem polega na tym, że to rozmycie występuje tylko przy poruszaniu myszką i ciężko to uchwycić na print screenie jednak jutro rano spróbuję to uchwycić, a jak nie to po prostu nagram filmik frapsem czy czymś wrzucę na yt i tak będzie lepiej nawet chyba.

Mam pytanie co do tego OCCT, nie wiem jak ustawić ten test grafiki. Mam tam Test Type Infinite/Automatic, czyli co wybrać? duration 1h to niech będzie directX11 zaznaczam fullscreen ( chyba że to nie potrzebne) zaznaczam error check shader complexity rozumiem dać na 7 czyli maks? i memory used ile dać?

Link to post
Share on other sites

Czas trwania możesz dać 30 min do 1 h - jak uważasz, DX11 bo karta jest nowa, maksymalna rozdzielczość Twojego monitora, ilość shaderów daj z 5, pamięci nie ustawiaj i tak go puść, niech sobie przeleci. Oczywiście looknij czasem na temperatury, jeśli będą osiągały jakieś nienormalne wartości to rzecz jasna przerwij. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Errorów żadnych nie wykazuje tempy to maks 80 stopni i więcej nie przekraczają. Może ta karta ma walnięty układ zasilania czy coś? Ciekawi mnie też jedna rzecz. Mianowicie orginalne taktowanie to 3,5 ghz procka a OCCT pokazuje mi że current to 1600 mhz nie rozumiem tego, tak powinno być? 

 

Potem wrzucę filmik z tym rozjeżdżaniem tekstur i rozmazywaniem przy poruszaniu myszką.

Link to post
Share on other sites

Current znaczy bieżące - procesor nie pracuje cały czas na maksymalnym taktowaniu, 1600 MHz to taktowanie poniżej którego nie spada praca procesora, 3500 MHz to maksymalne jakie może osiągnąć np. podczas wzmożonej pracy - dla pewności możesz sprawdzić stan taktowania w malutkim programie CPU-Z.

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem ze 30 screenów przy poruszaniu myszką i z 10 bez dla porównania i na żadnym nie widać tego rozmycia o którym ja mówię. To jest jakieś potargane i nic już nie rozumiem. Chyba, że to wina monitora? Niby to Eizo FS 2333, ale mam z nim problemy od początku czyli z tonalnymi przejściami gradient itd. paski ogólnie na nim widać i raz się rozjaśniają, a raz przyciemniają. Złożyłem wniosek o zwrot 10 dniowy, bo tak chyba na tym monitorze być nie powinno. Wysyłam go jutro lub pojutrze i najwyżej kupie jakiś inny, albo powiem żeby po prostu porównali go z inną sztuką tego samego modelu. Ale czy rzeczywiście to przez monitor może być? Nawet jeśli mam jakąś lipną sztukę uszkodzoną? Sprawdzę potem na tv jak to wygląda.


dowiedziałem się od graczy, że to co próbuję wam zaprezentować to jest ghosting czyli te pływanie tekstur przy poruszaniu myszką. Mówili, że dzieje się tak w przypadku kiedy monitor ma za wolne odświeżanie i nie nadąża za wyświetlaniem klatek których cs ma sporą liczbę. Doradzili mi bym ustawił limit do 60 jednak to zmniejszyło problem tylko do tego stopnia, że była jedna linia pod celownikiem która się rozjeżdżała. Ponoć w innych grach które są tam w  60 klatkach już to by nie wystąpiło, ale skoro tak ma być na monitorze za 1300zł to ja dziękuję i odsyłam go i jednak wezmę 120hz skoro tam nic nie będzie pływać. Może kolorki nie będą tak dobre ale to pływanie tak bardzo mnie irytuje, że mam czasem ochotę wyrzucić ten monitor.

Edytowane przez Youngman
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...