Skocz do zawartości

Crossfire - ogólne pytania


Recommended Posts

Witam.

Przyznam że jeśli chodzi o pracę 2 kart to jestem totalnym laikiem. A ponieważ rozważam takie połączenie to chciałbym się dowiedzieć co i jak.

 

Chodzi mi o współpracę 2x5750 w porównaniu z jednym 5850. Na papierze wydajność praktycznie identyczna z małą przewagą 5850 ze względu na dodatkowe 25 mhz. Cenowo taniej wychodzi 2x5750 (w sumie 900 zł za karty 512 mb). I teraz do rzeczy.

 

1. Jak będzie z wydajnością w praktyce? Czy w realu 2x5750 dorówna 5850? To że crossfire nie będzie 2 razy szybsze od pojedyńczej 5750 na zasadzie 20 fps -> 40 fps to wiadomo.

2. Czy pamięci na kartach się sumują? Tzn. czy łącząc dwie karty po 512 mb każda układ będzie wykorzystywał 1 gb?

3. Czy wszystkie obecnie wychodzące gry wykorzystują crossfire czy może się zdarzyć że któraś nie będzie "widziała" drugiej karty?

4. Jak z możliwościami podkręcania kart w dualu w stosunku do pojedyńczej? Czy jeśli każdą kartę z osobna można podkręcić np. o 100 mhz to czy w crossfire pójdą w sumie o 200mhz? I czy wtedy podkręca się każdą osobno czy obie jednocześnie jako układ?

5. Jak z pobieraniem prądu? Jedno 5750 ciągnie 86 W. Czy w dualu będą ciągnąć 172 W czy inaczej to się rozkłada?

6. Czy crossfire pracuje cały czas czy w idle (np. windows) można wyłączyć 1 kartę (lub automatycznie się wyłącza) i zaoszczędzić energię?

7. I ostatnie pytanie ^^ Czy zasiłka OCZ Modxstream 600 W da tutaj radę?

 

Z góry dzięki za pomoc :co:

Link to post
Share on other sites

odpowiem na te pytania na ktore potrafie odpowiedziec a wiec:

2.pamieci sie nie sumuja ogolnie "caly zestaw" ma zeczywiscie w akim wypadku 1gb pamieci ale to dalej sa 2 karty po 512

3.raczej wszystkie nowe gry obsluguja crosfire/sli ale moga byc wyjatki ale te wyjatki to 0,1% :co:

4.karty podkrecasz razem jak jedna podkrecisz o 100 na rdzeniu to druga tez musisz tak podkecic (tak mi sie wydaje)pamietaj tak w ogole ze ajlepiej jest kupic dwie karty takiego samego producenta o takich samych taktowaniach (identyczne)

7.do 2x5750 to nawet ocz modxstream 500w w zupelnosci wystarczy wiec o zasilacz nie ma sie co obawiac ^^

Link to post
Share on other sites

1. Jak będzie z wydajnością w praktyce? Czy w realu 2x5750 dorówna 5850? To że crossfire nie będzie 2 razy szybsze od pojedyńczej 5750 na zasadzie 20 fps -> 40 fps to wiadomo.

CrossFire/SLI nigdy nie będzie skalowalne w 100%. Po prostu nie otrzymasz dodatkowych 100% mocy.

 

2. Czy pamięci na kartach się sumują? Tzn. czy łącząc dwie karty po 512 mb każda układ będzie wykorzystywał 1 gb?

Nie. W CrossFire każda karta posiada te same dane/tekstury w swojej własnej pamięci. Jeśli karta ma 512mb vRam to właśnie tyle ma do wykorzystania.

 

3. Czy wszystkie obecnie wychodzące gry wykorzystują crossfire czy może się zdarzyć że któraś nie będzie "widziała" drugiej karty?

Może się tak zdarzyć. Wszystko zależy od twórców gry i ich chęci. Z tego co wiem to np. GTA IV nie obsługuje MultiGPU.

 

5. Jak z pobieraniem prądu? Jedno 5750 ciągnie 86 W. Czy w dualu będą ciągnąć 172 W czy inaczej to się rozkłada?

To dość słuszna hipoteza. Pamiętaj jednak że te karty w stanie spoczynku pobierają dość mało prądu.

 

6. Czy crossfire pracuje cały czas czy w idle (np. windows) można wyłączyć 1 kartę (lub automatycznie się wyłącza) i zaoszczędzić energię?

Cały czas pracuje. Jednak tak jak napisałem wyżej, te karty pobierają ~kilkanaście wat w stanie spoczynku.

 

7. I ostatnie pytanie Czy zasiłka OCZ Modxstream 600 W da tutaj radę?

Spokojnie da radę. Chyba że masz tam Core i7 @ 8GHz - 2v chłodzonego lodówką. ^^

 

__________________________________________________________________________________

Podaj resztę sprzętu.

Link to post
Share on other sites

1. Jak będzie z wydajnością w praktyce? Czy w realu 2x5750 dorówna 5850? To że crossfire nie będzie 2 razy szybsze od pojedyńczej 5750 na zasadzie 20 fps -> 40 fps to wiadomo.

cross daje około 165% mocy pojedynczej karty

 

2. Czy pamięci na kartach się sumują? Tzn. czy łącząc dwie karty po 512 mb każda układ będzie wykorzystywał 1 gb?

są współdzielone ale afaik to się nie sumuje

 

3. Czy wszystkie obecnie wychodzące gry wykorzystują crossfire czy może się zdarzyć że któraś nie będzie "widziała" drugiej karty?

rzuć okiem na to: http://game.amd.com/us-en/content/image ... _chart.jpg

 

4. Jak z możliwościami podkręcania kart w dualu w stosunku do pojedyńczej? Czy jeśli każdą kartę z osobna można podkręcić np. o 100 mhz to czy w crossfire pójdą w sumie o 200mhz? I czy wtedy podkręca się każdą osobno czy obie jednocześnie jako układ?

tego się nie sumuje, każda karta to osobny układ, z tym że jedna wspomaga drugą w trakcie obliczeń, jak podkręcisz to dany układ będzie szybszy nic więcej

 

5. Jak z pobieraniem prądu? Jedno 5750 ciągnie 86 W. Czy w dualu będą ciągnąć 172 W czy inaczej to się rozkłada?

watów też się nie sumuje

 

6. Czy crossfire pracuje cały czas czy w idle (np. windows) można wyłączyć 1 kartę (lub automatycznie się wyłącza) i zaoszczędzić energię?

nie

 

7. I ostatnie pytanie Czy zasiłka OCZ Modxstream 600 W da tutaj radę?

na luzie i z zapasem

Link to post
Share on other sites

Dzięki bardzo wszystkim ^^ Wychodzi na to że chyba lepiej dołożyć 150 zł do pełnego 5850. No i na pewno będzie ciszej.

 

jaki masz procek?

Procka zakupiłem Athlona II X4 630. Wiem że trochę będzie wąskim gardłem ale jednak 4 rdzenie w tej cenie mnie skusiły.
Link to post
Share on other sites

Procka zakupiłem Athlona II X4 630. Wiem że trochę będzie wąskim gardłem ale jednak 4 rdzenie w tej cenie mnie skusiły.

Podkręć do ~3.5GHz jak da radę i będzie nieźle.
Link to post
Share on other sites

1. Skalowanie zależy od tego jaka gra, są gry z wyśmienitymi wynikami CF, są takie gdzie jest zaledwie kilka-kilkanaście procent więcej, a są też takie gdzie z CF jest nawet MNIEJ klatek niż na pojedynczej karcie (trzeba wtedy dać CAtalyst AI off). Czasem w testach wychodzi skalowanie powyżej 200% - to nie błąd pomiaru tylko błąd metody - liczone są średnie ilości FPS. Nieraz gra która na pojedynczej karcie ma w niektórych miejscach 15FPS w przypadku CF ma tam 40FPS! Zatem min fps nieraz wzrasta ponad dwukrotnie. Komfort grania się zwiększa...o ile nie ma mikroprzycięć. A to istniejąca i zauważalna w niektórych grach wada metody CF - AFR (i SLI także)

2. Pamięć nie jest współdzielona, każda karta ma swoją kopię tekstur itp. 2x512=512 ^^ Taka pokrętna matematyka. Zdarza się czasem łączyć 512MB i 1GB wersje...ograniczenie nadal obowiązuje. Można też łączyć (zazwyczaj) np. HD4850 i 4870 - choć wydajność będzie nieco tylko wyższa niż CF 4850.

3. parz #1, niekiedy korzyści z CF pojawiają się dopiero w wyższych rozdzielczościach i ustawieniach detali.

4. podkręcać można ale możliwości O/C nie zmieniają się zasadniczo w porównaniu do pojedynczej karty.

5. Nieraz pobierają w CF troszkę więcej niż 2x pobór pojedynczej karty - związane jest to z uruchomieniem układu do łączenia klatek renderowanych przez poszczególne karty, a także nieraz większym wykorzystaniem jednostek kart.

6. Nowe układy mają (mieć) taką funkcjonalność (wyłączenie drugiego GPU w 2D/filmach), HD4k po prostu skręca zegary pamięci i rdzenia i na tym się kończy, nadal drugi GPU działa.

7. Spokojnie da radę.

Link to post
Share on other sites

5750 w 90% jest szybsze od 5850. w paru przypadkach gry gra dobrze obsługuję multiGPU szybsze nawet od 5870 !

 

Skalowalność jak ktoś napisał wynosi jakieś +/- 170%.

 

http://www.guru3d.com/article/radeon-hd ... ossfirex/1

 

co do podkręcania to u mnie podkręcanie następuję synchronicznie. Nie mam możliwości podkręcania kart oddzielnie. Podkręcam przy pomocy aplikacji Asusa, więc nie wiem, jak to wygląda gdy podkręcasz innym sposobem.

 

99,9% wszystkich gier wydanych w ostatnim czasie radzi sobie lepiej lub gorzej z multiGpu. Czyli w najgorszym wypadku wynik może być tylko o około 10 klatek wyższy niż w pojedyńczym 5750 (np. Crysis warhead) a najlepszym ponad 50 (np HAWX)

 

Na resztę pyta odpowiedź znasz. Zasilacz 550 dobrej marki spokojnie poradzi sobie z takim cofigiem.

Link to post
Share on other sites

Komfort grania się zwiększa...o ile nie ma mikroprzycięć. A to istniejąca i zauważalna w niektórych grach wada metody CF - AFR (i SLI także)

Pisali już o tym na forum nie raz ludzie(w tym ja) , którzy na co dzień użytkują Crossfire/Sli. Mikroprzycięcia o ile taki fenomen występuję, jest praktycznie niezauważalny podczas rozgrywki! Nie należy brać tego argumentu pod uwagę przy rozważaniu zestawu multiGPU!. Są inne dużo bardziej rzeczowe argumenty o których już napisałeś podobnie jak my.

Link to post
Share on other sites

i zauważalna w niektórych grach

Czy zaprzeczysz TEMU?

Tak, ponieważ ja osobiście nigdy tego nie doświadczyłem. Dlatego o ile przyjmuję do wiadomości istnienie takiego zjawiska, to stwierdzam iż jest ono nieuchwytne podczas grania.

 

Uważam iż jest to argument powielany głównie przez osoby, które nie miały styczności z multigpu w praktyce.

 

Jeżeli ty jednakże doświadczyłeś tego na własne oczy, to bardzo możliwe, że jesteś po prostu bardziej "wrażliwy". Większosć ludzi nie uchwyci różnicy pomiędzy mp3 wysokiej kompresji a CD-audio. Są jednak takie osoby, które słyszą to wyraźnie.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli ty jednakże doświadczyłeś tego na własne oczy, to bardzo możliwe, że jesteś po prostu bardziej "wrażliwy"

Nie, po prostu działałem z innym zestawem (CF HD3650) i efekt można było zaobserwować w kilku tytułach, co ciekawe z podobnym framerate w ogromnej większości już nie. Efekt zazwyczaj jest widoczny gdy liczba klatek w multigpu nie przekracza ~60.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...