Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

ile minimum musi mieć partycja systemowa (ta pierwsza, najszybsza)? Chcę tam umieścić WINDOWS 7 64bit Professional, Photoshop CS6 i Nikon Capture NX2. Z wymagań systemowych tych programów wynika, że:

WINDOWS potrzebuje 20   GB  miejsca na dysku

PS                       "       2,5    "               "

NX2                     "        200 MB             "

 

Czy wystarczy te wartości po prostu dodać?

Czy trzeba przewidzieć więcej miejsca, jeśli tak, to ile więcej i na co?

 

Dysk to Seagate Barracuda 1TB.

 

 

Link to post
Share on other sites

Do bezproblemowej pracy dla Windows 7 wypadałoby przygotować partycję 40-60 Gb na sam system,

plus dwie dodatkowe partycje na Multimedia oraz Archiwum-Magazyn na kopie i backupy

 

A dlaczego aż 2-3 razy więcej na Windows niż zaleca producent?

 

Multimedia, czyli co? Archiwum-magazyn na co? Rzeczy związane z systemem, czy zewnętrzne, moje wytwory?

 

Rozumiem, że ta partycja systemowa to part. C. Dodatkowe przez Ciebie proponowane już poza C?

Jedyne rzeczy, które będę magazynował to pliki zdjęciowe. Zamierzałem na ten "magazyn" pozostawić całą przestrzeń dysku poza C (D???).

Czy to ma ręce i nogi???

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Zrobiłbym tak; systemowa © 100gb. Druga (d) 300 i tu wrzucił wszystkie programy i trzecia (e) reszta miejsca na taki właśnie magazyn jak kolega wspomniał czyli zdjęcia i inne *******y

 

Wysyłane z mojego LT22i za pomocą Tapatalk 2

 

No dobrze, ale dlaczego na system aż tyle???

 

I dlaczego wszystkich ( czyli dwóch) programów nie wsadzić razem z WIN na C ???

Link to post
Share on other sites

Z całym szacunkiem RoXIcon, ale Twoja propozycja wydaje mnie się hardcorowa.  %-)

 

Dysk C - SYSTEM - 50GB, max 60GB

Dysk D - PROGRAMY - 20GB zdecydowanie powinno wystarczyć na to co chcesz i inny dodatkowy soft, lecz jeśli chcesz możesz dać profilaktycznie nawet 40-60GB

Dysk E - DANE - to co pozostanie z 1TB

 

Moim zdaniem nie ma sensu przydzielać więcej niż 60GB na system - nawet wraz z CS-em i Nikonem, natomiast odnośnie partycji z programami to jeśli wymienione przez Ciebie programy nie są jakichś wielkich "gabarytów" - a raczej nie są - to 300GB będziesz miał niepotrzebnie uziemione.

 

Partycji systemowej raczej lepiej nie zaśmiecać dodatkowymi programami, także moim zdaniem lepiej jest gdy dodatkowy soft umieszczony zostanie na osobnej partycji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli tylko do tych programów i nic więcej na pc nie będzie żadnych gier itp to ok zgodzę się z Tobą może i zaproponowałem patrycje z zbyt dużym zapasem. I rzeczywiście 300 było by uziemione. Ja z swojego doświadczenia wiem że patrycja systemowa zawsze wolę mieć większą z zapasem miejsca.

 

Wysyłane z mojego LT22i za pomocą Tapatalk 2

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z całym szacunkiem RoXIcon, ale Twoja propozycja wydaje mnie się hardcorowa.  %-)

 

Dysk C - SYSTEM - 50GB, max 60GB

Dysk D - PROGRAMY - 20GB zdecydowanie powinno wystarczyć na to co chcesz i inny dodatkowy soft, lecz jeśli chcesz możesz dać profilaktycznie nawet 40-60GB

Dysk E - DANE - to co pozostanie z 1TB

 

Moim zdaniem nie ma sensu przydzielać więcej niż 60GB na system - nawet wraz z CS-em i Nikonem, natomiast odnośnie partycji z programami to jeśli wymienione przez Ciebie programy nie są jakichś wielkich "gabarytów" - a raczej nie są - to 300GB będziesz miał niepotrzebnie uziemione.

 

Partycji systemowej raczej lepiej nie zaśmiecać dodatkowymi programami, także moim zdaniem lepiej jest gdy dodatkowy soft umieszczony zostanie na osobnej partycji.

 

No, to już rozsądniejsze. Wystarczyłoby "uziemić" tylko 100 GB.

 

Wytłumacz mi tylko dlaczego 50 GB (max 60GB) na partycji C na system, jeśli w wymaganiach pan Microsoft mówi o 20 GB? Tak z ciekawości pytam, bo pewnie wydzielę te 50GB.

Chodzi o jakieś ewentualne uaktualnienia Windowsa?

Ale Win 7 chyba już żadnych nie będzie miał, to pieśń przeszłości. Chociaż dla mnie przyszłości, przynajmniej tej najbliższej.

 

Czy zyskuję coś - bezpieczeństwo, coś innego - jeśli system będzie bez towarzystwa na C, a programy na D?

 

Te programy według producentów potrzebują łącznie ok. 5 GB. Czy gdyby jakieś doszły w przyszłości, mogę powiększyć partycję D?

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

mam 50 gb na partycji na system+ programy+ łaty do system i po 3+ latach nieodświeżania systemu zostało mi 7gb wolnego miejsca tak wiec powinno wystarczyć

 

Która wersja? Bo rozumiem, że Windows.

A powiedzcie mi jeszcze, co mnie czeka jeśli zainstaluję system na partycji C dysku HDD, a za jakiś czas natchnie mnie i kupię na system i programy dysk SSD.

Kusi mnie nowy Plextor M5Pro Xtreme, ma technologię True Speed sprawiającą, że z czasem/wiekiem/zużyciem komórek pamięci nie traci szybkości.Podobno.

Link to post
Share on other sites

Wytłumacz mi tylko dlaczego 50 GB (max 60GB) na partycji C na system, jeśli w wymaganiach pan Microsoft mówi o 20 GB?

Według oficjalnych wymagań jest to minimum dla systemu 64-bitowego. Aczkolwiek kruczek pewnie polega na tym, że dotyczy to zapewne uboższych edycji systemu Windows 7, ponieważ z tego co widzę postawiony system Home Basic 64bit zajmuje 15GB, a z kolei Home Premium 64bit już nieco więcej - po 1,5 roku użytkowania 24GB z haczykiem, a jeśli pamięć mnie nie myli to z początku zajmował chyba 20-22GB. Także uważam, że 50GB, a max 60GB jest zdecydowanie wystarczające nawet jeśli wgra się tam standardowe programy - przeglądarka, kodeki, i inne pierdoły.

 

Czy zyskuję coś - bezpieczeństwo, coś innego - jeśli system będzie bez towarzystwa na C, a programy na D?

Moim zdaniem teoretycznie zyskasz dłuższą lekkość systemu, która nie będzie zaburzona stosem dodatkowego softu, który odpowiednio też fragmentuje partycję. W przypadku przesiadki na SDD to już tylko bardziej kwestia porządku panującego w komputerze, którego osobiście jestem zwolennikiem.

 

Te programy według producentów potrzebują łącznie ok. 5 GB. Czy gdyby jakieś doszły w przyszłości, mogę powiększyć partycję D?

Tak, w sieci jest wiele instrukcji jak tego dokonać, chociażby ta. Aczkolwiek uważam, że lepiej się chwilę zastanowić przed niż później się bawić w dodatkowe procesy.

 

A powiedzcie mi jeszcze, co mnie czeka jeśli zainstaluję system na partycji C dysku HDD, a za jakiś czas natchnie mnie i kupię na system i programy dysk SSD.

A jak Ci się wydaje?

Podepniesz SDD -> sformatujesz partycję C na HDD -> wgrasz system na SDD i wsio. Pozostaną wtedy dwie partycje na HDD i możesz tak zostawić jeśli chcesz, jeśli nie to usuniesz tę "posystemową" partycję i wolne miejsce przydzielisz już do istniejącej.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Według oficjalnych wymagań jest to minimum dla systemu 64-bitowego. Aczkolwiek kruczek pewnie polega na tym, że dotyczy to zapewne uboższych edycji systemu Windows 7, ponieważ z tego co widzę postawiony system Home Basic 64bit zajmuje 15GB, a z kolei Home Premium 64bit już nieco więcej - po 1,5 roku użytkowania 24GB z haczykiem, a jeśli pamięć mnie nie myli to z początku zajmował chyba 20-22GB. Także uważam, że 50GB, a max 60GB jest zdecydowanie wystarczające nawet jeśli wgra się tam standardowe programy - przeglądarka, kodeki, i inne pierdoły.

 

Moim zdaniem teoretycznie zyskasz dłuższą lekkość systemu, która nie będzie zaburzona stosem dodatkowego softu, który odpowiednio też fragmentuje partycję. W przypadku przesiadki na SDD to już tylko bardziej kwestia porządku panującego w komputerze, którego osobiście jestem zwolennikiem.

 

Tak, w sieci jest wiele instrukcji jak tego dokonać, chociażby ta. Aczkolwiek uważam, że lepiej się chwilę zastanowić przed niż później się bawić w dodatkowe procesy.

 

A jak Ci się wydaje?

Podepniesz SDD -> sformatujesz partycję C na HDD -> wgrasz system na SDD i wsio. Pozostaną wtedy dwie partycje na HDD i możesz tak zostawić jeśli chcesz, jeśli nie to usuniesz tę "posystemową" partycję i wolne miejsce przydzielisz już do istniejącej.

 

Philips, bardzo dziękuję.

Czyli zrobię tak: 50 GB na partycję systemową C, 50 GB na D (programy aktualne + przyszłe), reszta na magazyn - partycja E.

 

A gdybym robił to od razu na SSD 128 GB, to też dzielić go na partycję C (50 GB -tylko Windows) i D (reszta - programy)?

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

A gdybym robił to od razu na SSD 128 GB, to też dzielić go na partycję C (50 GB -tylko Windows) i D (reszta - programy)?

Właśnie sam mam z tym dylemat (napięty grafik i SDD 128GB leży dosłownie miesiąc :P ), ale póki co rozważam dwie możliwości:

1) 2x 60GB na system/programy

2) 1x 128GB i zamiast rozdrabniać wszystko na program files 32/64bit utworzę jeden zbiorczy folder. - i tak chyba postąpię

Edytowane przez philips
Link to post
Share on other sites

Właśnie sam mam z tym dylemat (napięty grafik i SDD 128GB leży dosłownie miesiąc :P ), ale póki co rozważam dwie możliwości:

1) 2x 60GB na system/programy

2) 1x 128GB i zamiast rozdrabniać wszystko na program files 32/64bit utworzę jeden zbiorczy folder. - i tak chyba postąpię

 

To mnie zaskoczyłeś. Sądziłem, że odpowiedź może być tylko jedna: TAK. A tu dylemat. To może powiedz jakie argumenty przemawiają za 2x60 a jakie za 1x128.

 

Pewnie za podziałem nie stoi argument "lekkości systemu". A inne, jeśli są?

Link to post
Share on other sites

Powiem tak, podzielisz sobie SDD na partycje lub nie. W tym przypadku to kwestia czysto indywidualna. Masz zachciankę na 2-ie partycje - stawiasz dwie, chcesz mieć jedną - dajesz jedną i wsio, bo tak w ogólnym rozrachunku nawet i jeśli będzie jakaś różnica to i tak jej nie odczujesz - raczej.

 

Ja u siebie ustawię raczej jedną partycję, ponieważ ani w bliższej ani w dalszej przyszłości na pewno nie będę wgrywał na SDD gier czy też drugiego systemu. Dysk ten będzie wyłącznie pod system i programy.

Link to post
Share on other sites

Ech. Na C to wszystkie pulpity i inne rzeczy. Po za tym jak wolumin jest prawie pełny to system też zamula.

Masz dysk 1 TB - nie ma problemu. Wyznaczasz 90-120GB (lepiej więcej niż mniej) na system. Potem wyjdą łatki, aktualizacje, niezbędne programy. Co chwila Ci się będzie zapychał bo wszystkie pliki z pulpitu czy też różnorakie programy.

 

 

A reszty i tak nie zapchasz. Więc czym się martwisz?

 

Możesz ustawić także i jedną ale wtedy kiła i mogiła będzie. Przy 2 lepiej się pracuje i użytkuje. 

 

Pamiętaj lepiej sobie dać więcej niż mniej! :)

Link to post
Share on other sites

Powiem tak, podzielisz sobie SDD na partycje lub nie. W tym przypadku to kwestia czysto indywidualna. Masz zachciankę na 2-ie partycje - stawiasz dwie, chcesz mieć jedną - dajesz jedną i wsio, bo tak w ogólnym rozrachunku nawet i jeśli będzie jakaś różnica to i tak jej nie odczujesz - raczej.

Ja u siebie ustawię raczej jedną partycję, ponieważ ani w bliższej ani w dalszej przyszłości na pewno nie będę wgrywał na SDD gier czy też drugiego systemu. Dysk ten będzie wyłącznie pod system i programy.

 

 

Ech. Na C to wszystkie pulpity i inne rzeczy. Po za tym jak wolumin jest prawie pełny to system też zamula.

Masz dysk 1 TB - nie ma problemu. Wyznaczasz 90-120GB (lepiej więcej niż mniej) na system. Potem wyjdą łatki, aktualizacje, niezbędne programy. Co chwila Ci się będzie zapychał bo wszystkie pliki z pulpitu czy też różnorakie programy.

 

 

A reszty i tak nie zapchasz. Więc czym się martwisz?

 

Oj, zdziwiłbyś się, Rexlu.

 

Panowie, mała zmiana, będzie SSD 128GB (+ ten HDD, ale tylko jako magazyn, trzeci tak nawiasem, bo z poprzedniego komputera mam dwa HDD 1TB zewnętrzne).

Ale posłuchajcie, co wykombinowałem: chcę mieć na tym SSD system + te programy do zdjęć, ale chcę go też wykorzystywać na magazyn podręczny, tzn. otwieram plik zdjęciowy z HDD, obrabiam zdjęcie i zapisuję je (z prędkością światła :o ) w jakimś folderze zlokalizowanym na SSD, otwieram nowy plik, obrabiam, zapisuję na SSD. Na koniec wydaję polecenie kopiuj/przenieś z SSD na te 3 magazyny (HDD) i wychodzę. Chyba to ma sens?

Ale, czy w takim razie dzielić SSD na partycje: C-system+programu użytkowe i D-miejsce na te pliki/foldery robocze?? Myślałem, żeby podzielić tak po połowie.

Link to post
Share on other sites

Po połowie? 64gb wg mnie na system i programy szybko się skończy po aktualizacjach, deinstalacjach, reinstalacjach itp. Myślę, że tutaj dobre by było 90 na system, reszta na robocze.

Nie należy również pomijać faktu, że SSD wytrzymuje określoną ilość cykli zapis-odczyt. Co prawda ich ilość i tak wystarcza na fukncjonowanie dysku przez kilka lat, ale takie działanie na jednym, żeby potem przenieść na drugi jest troszeczkę bezsensowna :D. Ale Twoja wola :). Wg mnie, na folder roboczy lepiej sprawiłby się jakiś RAMDisk.

Link to post
Share on other sites

mam 50 gb na partycji na system+ programy+ łaty do system i po 3+ latach nieodświeżania systemu zostało mi 7gb wolnego miejsca tak wiec powinno wystarczyć

 

Po połowie? 64gb wg mnie na system i programy szybko się skończy po aktualizacjach, deinstalacjach, reinstalacjach itp. Myślę, że tutaj dobre by było 90 na system, reszta na robocze.

 

 

Hmm.

 

 

Powiem tak, podzielisz sobie SDD na partycje lub nie. W tym przypadku to kwestia czysto indywidualna. Masz zachciankę na 2-ie partycje - stawiasz dwie, chcesz mieć jedną - dajesz jedną i wsio, bo tak w ogólnym rozrachunku nawet i jeśli będzie jakaś różnica to i tak jej nie odczujesz - raczej.

 

Ja u siebie ustawię raczej jedną partycję, ponieważ ani w bliższej ani w dalszej przyszłości na pewno nie będę wgrywał na SDD gier czy też drugiego systemu. Dysk ten będzie wyłącznie pod system i programy.

 

Philips, zainstalowałeś już SSD?

Podzieliłeś?

Link to post
Share on other sites

Philips, zainstalowałeś już SSD?

Podzieliłeś?

Już napisałem co zrobię tutaj.

Póki co nie miałem czasu na reinstalkę. Poza tym nie czekaj na mnie, ponieważ wstrzymam się z tym do momentu przesiadki na inną platformę, która nastąpi być może lada dzień lub gdzieś we wrześniu br.

Link to post
Share on other sites

Spokojnie. Zostaw sobie normalnie cał ssd na system + pliki. A hdd cał na magazyn :)

I tak nic nie spowolni działania, przez to że zapiszesz sobie pliki na ssd gdzie masz system. 

 

Już napisałem co zrobię tutaj.

Póki co nie miałem czasu na reinstalkę. Poza tym nie czekaj na mnie, ponieważ wstrzymam się z tym do momentu przesiadki na inną platformę, która nastąpi być może lada dzień lub gdzieś we wrześniu br.

Pamiętam. Zapytałem, bo może zmieniłeś zdanie.

Ja zrobię tak, że 80 GB na partycję C, a reszta D na brudnopis.

Dziękuję.

Partycji systemowej raczej lepiej nie zaśmiecać dodatkowymi programami, także moim zdaniem lepiej jest gdy dodatkowy soft umieszczony zostanie na osobnej partycji.

 

Według oficjalnych wymagań jest to minimum dla systemu 64-bitowego. Aczkolwiek kruczek pewnie polega na tym, że dotyczy to zapewne uboższych edycji systemu Windows 7, ponieważ z tego co widzę postawiony system Home Basic 64bit zajmuje 15GB, a z kolei Home Premium 64bit już nieco więcej - po 1,5 roku użytkowania 24GB z haczykiem, a jeśli pamięć mnie nie myli to z początku zajmował chyba 20-22GB. Także uważam, że 50GB, a max 60GB jest zdecydowanie wystarczające nawet jeśli wgra się tam standardowe programy - przeglądarka, kodeki, i inne pierdoły.

 

Moim zdaniem teoretycznie zyskasz dłuższą lekkość systemu, która nie będzie zaburzona stosem dodatkowego softu, który odpowiednio też fragmentuje partycję. W przypadku przesiadki na SDD to już tylko bardziej kwestia porządku panującego w komputerze, którego osobiście jestem zwolennikiem.

Wziąłszy sobie pod uwagę twoje uwagi, postanowiłem, o czym już wiesz, instalując na SSD 128GB WIN7 Pro 64bit podzielić go następująco:

partycja C=80 GB - system +programy użytkowe

partycja D=40 GB - na moje zapiski

 

Wyszło tak:

partycja C=40 GB - system, który zajął aż 95 procent tej partycji.

Coś tam poprzestawiałem i teraz mam tak na SSD:

C=39,2 GB z czego wolne tylko 3,99, tu jest tylko system!

P=39,9 GB              wolne wszystko, na programy użytkowe

X=39,8 GB                   "           "      , na moje zapiski

 

Plus dysk M (jak magazyn) 931 GB, to oczywiście HDD 1TB

I pewnie można by tak to zostawić, ale niepokoi mnie tak mało wolnego miejsca na C!

To jest Win7, więc aktualizacji nie powinno być, ale kto wie?

 

W odpowiedzi na moje pytanie:"powiedzcie mi jeszcze, co mnie czeka jeśli zainstaluję system na partycji C dysku HDD, a za jakiś czas natchnie mnie i kupię na system i programy dysk SSD"   odpowiedziałeś tak:

 

A jak Ci się wydaje?

Podepniesz SDD -> sformatujesz partycję C na HDD -> wgrasz system na SDD i wsio. Pozostaną wtedy dwie partycje na HDD i możesz tak zostawić jeśli chcesz, jeśli nie to usuniesz tę "posystemową" partycję i wolne miejsce przydzielisz już do istniejącej.

Chciałem sformatować cały SSD i zainstalować Windows ponownie, ale w Pomocy Windows piszą, że nie można sformatować dysku lub partycji, która jest aktualnie w użyciu, w tym partycji zawierającej system Windows.

 

Jak to obejść, żeby sformatować ten nieszczęsny SSD???, i zainstalować na nim Win ponownie, ale już w partycji większej niż 40 GB???

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Wziąłszy sobie pod uwagę twoje uwagi, postanowiłem, o czym już wiesz, instalując na SSD 128GB WIN7 Pro 64bit podzielić go następująco:

partycja C=80 GB - system +programy użytkowe

partycja D=40 GB - na moje zapiski

 

Wyszło tak:

partycja C=40 GB - system, który zajął aż 95 procent tej partycji.

Coś tam poprzestawiałem i teraz mam tak na SSD:

C=39,2 GB z czego wolne tylko 3,99, tu jest tylko system!

P=39,9 GB              wolne wszystko, na programy użytkowe

X=39,8 GB                   "           "      , na moje zapiski

Mimo zabrania głosu w tym temacie przez kilku użytkowników forum i tak postąpiłeś po swojemu. - mówiąc tak na marginesie

 

Odnośnie tak dużej objętości windows-a przypuszczam, że posiadasz zainstalowaną w komputerze większą ilość pamięci ram, a w związku z tym pamięć wirtualna jest także ogromnym plikiem, który wypadałoby zmniejszyć -> Click!

Można ją wyłączyć bądź zarezerwować dla niej mniej przestrzeni - np. obecnie mam u siebie 2GB aczkolwiek to i tak dużo.

Można też wyłączyć hibernację, ponieważ zwykle nikt z niej nie korzysta, a niepotrzebnie miejsce zajmuje -> Click!

 

Chciałem sformatować cały SSD i zainstalować Windows ponownie, ale w Pomocy Windows piszą, że nie można sformatować dysku lub partycji, która jest aktualnie w użyciu, w tym partycji zawierającej system Windows.

Jeśli chcesz wykonać reinstalkę windows-a, a także przeorganizować obecne partycje to należy uruchomić instalator windows-a z płytki (oczywiście w momencie gdy uruchamiasz komputer, żeby nie było, że na odpalonym systemie to robisz), usunąć partycję, utworzyć nowe itd.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...