Skocz do zawartości

Składam komputer. Na co zwrócić szczególną uwagę?


Recommended Posts

Witajcie, 

podzespoły zamówione, zapłacone, więc pewnie wkrótce dojadą pod dom. Z ciekawości postanowiłem poskładać wszystko samodzielnie.

Na początek prosiłbym o jakieś podstawowe rady/uwagi, no bo konkretnie póki co nie wiem o co pytać.

Chociaż może wiem: czy wymagane są jakieś szczególne środki ostrożności? Pytam, bo kiedyś w serwisie gościu nie chciał mnie wpuścić bez fartucha do pokoju, gdzie naprawiali komputery. Na drzwiach była jakaś naklejka podobna do tych ostrzegających przed promieniowaniem.

 

Czy przed dotknięciem czegokolwiek należy się odelektryzować? Jak?

 

Czy używać jakichś rękawiczek - mam takie białe bawełniane do przeglądania zdjęć, nie zostawiają śladów tłuszczu, potu itp. - a może wystarczy umyć ręce? Z dwojga złego wolałbym to pierwsze :-).

 

Jakieś ubranie? Jak ściągam wieczorem niektóre swoje bluzy typu polar, to aż iskry lecą. Bawełna chyba się nie elektryzuje.

 

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Jeżeli by to była prawda, że ładunek człowieka jest w stanie faktycznie ten sprzęt uszkodzić, to chyba już dawno bym miał wszystko popalone. :D Może i zdarzyło się to komuś ale to typowy tzw. FLUKE i ostatnia rzecz, jaką bym się martwił przy składaniu sprzętu.


*fluke - słowo w j.angielskim określające sytuację, która może zaistnieć, ale jest bardzo niewielkie prawdopodobieństwo, że się zdarzy.


Jedyna praktyczna porada jak przychodzi mi do głowy to: wsadzić tubkę z pastą termo przewodzącą do ciepłej wody na 10 minut - lepiej się aplikuje po takim zabiegu. Całą resztę składasz jak leci.

Link to post
Share on other sites

Konfiguracja autora jest w jego poprzednich tematach. Mi się osobiście nie zdarzyło spalenie czegokolwiek ładunkiem elektrostatycznym, a trochę sprzętu się przewinęło. 

Zwróć szczególną uwagę na dobrą płytę główną.Asusy mają ciekawe propozycje.W cenie płyty dostajesz również ciekawe oprogramowanie typu FAN XPErt 2 do sterowania chłodzeniem poprzez wiatraki

Wiatrak powiadasz? :D Na programy dodatkowe nie ma co zwracać uwagi, chyba, że mają znaczną wartość.

 

http://www.znurtembugu.pl/foto/atrakcje/big/wiatrak.jpg


Asusy owszem, są dobre ale serwis mają tragiczny, a autor wybrał płytę MSI, która wydaje się lepszym wyborem.

Edytowane przez filo301
Link to post
Share on other sites

 


Mi się osobiście nie zdarzyło spalenie czegokolwiek ładunkiem elektrostatycznym, a trochę sprzętu się przewinęło.

 

W serwisach naprawczych czy gwarancyjnych też przewija się wiele sprzętów ale tam za sprzęt odpowiadają więc używają mat ESD czy opasek z uziemnieniem bo wyładowanie ładunku jest dość prawdopodobne.

Link to post
Share on other sites

A jeszcze lepiej jakbyś podał konfigurację: buda, psu, gpu, cooler...

 

R4

R3

 

MSI GD55

3570K

NH-D14

Crucial Ball.Sp.

 

Seagate Barr. 1TB

 

WIN 7 Pro 64bit

 

Ja bym się bardziej martwił, porządnym zainstalowaniem softu, wszystkich sterowników i konfiguracją windy...

 

O to będę pytał później.

System to WIN 7 Pro 64bit. Gdyby ktoś miał jakieś (bez)cenne uwagi co do jego instalacji, to bardzo proszę.

Chyba innego softu, poza aplikacjami użytkowymi, nie będzie? Czy będzie?

 

A tak w ogóle, to z tymi podzespołami dostanę jakieś instrukcje? Najlepiej żeby były obrazkowe, z obrazkami po polsku.

 

Jeśli masz tendencje do elektryzowania się

 

O co Ty mnie posądzasz!? To moje (niektóre) ubrania się elektryzują. Ja? - nigdy w życiu!

polecam opaskę, np http://allegro.pl/opaska-anty-elektrostatyczna-elektronika-zacisk-i3468744688.html .

Ostatecznie możesz odelektryzować się dotykając czegoś uziemionego, przykładowo kaloryfera (nie dotyczy tych montowanych na plastikowych rurkach)

 

Czy zamiast opaski mogę po prostu owinąć jakiś miękki drut/kabel dookoła nadgarstka, nogi, albo szyi i drugi koniec przymocować do kaloryfera?

A poważnie, to pewnie wystarczy ubrać się w ciuchy z naturalnych surowców i dotknąć kaloryfera raz na jakiś czas.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Myślałem, że wziąłeś Phanteksa zamiast NH-D14. Mnie tylko cooler sprawił problem przy montowaniu (Phanteks). Dopiero jak wyjąłem płytę z obudowy to poszło sprawnie. Ciężko było załapać śrubami cooler do podstawki, ale dało radę.

 

Kable dobrze sobie puścić pod płytą główną, żeby nie robić bałaganu. Montaż reszty to tylko formalność.

 

Ja tam dotknąłem kaloryfera tylko przed włożeniem cpu. Reszta montowana normalnie i żyje.

Link to post
Share on other sites

Myślałem, że wziąłeś Phanteksa zamiast NH-D14.

 

 

Połasiłem się na te 36,59 zł. Gdzieś musiałem dozbierać na Newtona R3 - ta nazwa mnie urzekła :-).

 

A swoją drogą, to nie wiedziałem, że można aż tyle zaoszczędzić sprawdzając ceny w sklepach. Oczywiście na tych samych podzespołach kupowanych w różnych sklepach. Byłem przekonany, że średnio cena zestawu wychodzi +- taka sama, coś gdzieś tańsze, to znowu coś innego droższe, cały zestaw tak samo (nie mówimy o różnicy 20 zł na zestawie), a tu miła niespodzianka, prawie dwie stówki w kieszeni. Nie tyle w kieszeni, co w Newtonie.

Ale to rozmowa na nowy temat, żeby mnie nie opier....li, że wprowadzam offtopic - tak to się chyba fachowo na forum nazywa.

 

Są w pudłach jakieś instrukcje montażowe? Pewnie tak, jeśli do byle mebla dodają karteczkę z obrazkami.

 

Instalowałeś system operacyjny? Jaki?

Link to post
Share on other sites

składanie kompa jest dziecinnie proste, składam sobie sam komputery od 20 lat i żadnych ubrań ochronnych, gumowych butów i maski na usta nie musisz zakłądać. Ciężko byłoby coś popsuć, ale dotknij po prostu ręką kaloryfera zanim weźmiesz się do pracy, usunie to ewentualne ładunki elektryczne. Dobrze wszystko skręć, uweażaj aby ci jakaś śrubka nie wyleciała bo jak spadnie na kartę to może ją uszkodzić podczas pracy.

Link to post
Share on other sites

składanie kompa jest dziecinnie proste, składam sobie sam komputery od 20 lat i żadnych ubrań ochronnych, gumowych butów i maski na usta nie musisz zakłądać. Ciężko byłoby coś popsuć, ale dotknij po prostu ręką kaloryfera zanim weźmiesz się do pracy, usunie to ewentualne ładunki elektryczne. Dobrze wszystko skręć, uweażaj aby ci jakaś śrubka nie wyleciała bo jak spadnie na kartę to może ją uszkodzić podczas pracy.

 

Tak zrobię. 

Link to post
Share on other sites

Dla pewności możesz troszkę ruszyć płytą upewniając się, że wszystko jest dobrze przykręcone. Najpierw instalujesz sterowniki od chipsetu, później od grafy a następnie od reszty, i na końcu aktualizacje windowsa.

Edytowane przez filo301
Link to post
Share on other sites

Dla pewności możesz troszkę ruszyć płytą upewniając się, że wszystko jest dobrze przykręcone. Najpierw instalujesz sterowniki od chipsetu, później od grafy a następnie od reszty, i na końcu aktualizacje windowsa.

 

Rozumiem, że te sterowniki dostanę z płytą?

 

Kart graficznej nie przewidziałem.

 

Aktualizacja, czy instalacja Windowsa???

Link to post
Share on other sites

Instalujesz windowsa, następnie sterowniki od chipsetu, później od grafy (jakąś musisz mieć) później od sieciówki, dźwiękówki itp. a następnie aktualizujesz windowsa. Dobrze by było ściągnąć najnowsze sterowniki ze stron producentów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Instalujesz windowsa, następnie sterowniki od chipsetu, później od grafy (jakąś musisz mieć) później od sieciówki, dźwiękówki itp. a następnie aktualizujesz windowsa. Dobrze by było ściągnąć najnowsze sterowniki ze stron producentów.

 

Rozumiem, że w takiej dokładnie kolejności.

 

Grafika tylko ta w procesorze - HD 4000.

 

Karta sieciowa to TP-Link TL-WN822N.

 

Karta dźwiękowa to tylko ta zintegrowana z płytą (MSI Z77A GD55).

 

Sterowniki dostanę na płytkach z tymi kartami - sieciówka/procesorem-grafika/płytą główną-dźwiękówka???

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...