Skocz do zawartości

Przegrzewa się procesor


Recommended Posts

Witam,

od pewnego czasu borykam się z problemem jakim jest wyłączanie się laptopa przy "cięższej" pracy. Mianowicie, jak włączę jakąś grę lub program typu Photoshop to po kilku minutach pracy komputer wyłącza się samoistnie. Aby go ponownie włączyć muszę odczekać kilka minut.
Wykonałem test stabilności programem AIDA64.

Temperatury w stresie: ok 75 stopni C.

Zainteresował mnie komunikat przy 100 % używaniu CPU:
CPU Throttling (max 26%) - Overheating Detected!

Próbowałem samego testu Stress CPU oraz Stress FPU - za każdym razem komputer się wyłączał po ok 1-3 sekundach, a CPU Throttling wskazywał pomiędzy 8 a 36 %.

Z informacji jakie znalazłem, wywnioskowałem, że może to być wina kurzu, starej pasty/termopadów. Dlatego też wyczyściłem laptopa, zdemontowałem radiatory i nałożyłem nowe termopady - niestety efektów brak. Cały czas ta sama sytuacja.
Ostatnio komputer wyłącza się nawet przy korzystaniu z przeglądarki.

 

Temperatury w spoczynku poniżej 60 stopni C.

 

Nie mogę wejść do BIOSu - automatycznie wyłącza się komputer.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki - co może być tego powodem, lub ew. co mogę zrobić, aby jakoś to naprawić.

Pozdrawiam,
Tomasz

Link to post
Share on other sites

Co dokładnie tam położyłeś ?

Dokładnie wyczyściłeś procesor ze starej pasty ?

Chłodzenie dobrze do niego przylega ?

Witam,

 

dokładnie wyczyściłem stare termopady (użyłem izopropanolu).

Użyłem AG Thermopad 1mm grubości (6W/mK). Chłodzenie dobrze przylega.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli użyłeś to na procesor, to nie dziwota, że się grzeje.

Zdejmij jeszcze raz chłodzenie z procesora oraz porządnie wyczyść procesor i radiator.

Zarówno procesor i radiator mają być gołe, bez żadnych przekładek.

Następnie nałóż na procesor dobrą pastę (np. MX2 lub Ceramique 2), rozprowadź cienką warstwę i zamocuj chłodzenie.

Po takiej operacji temperatury powinny spaść.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli użyłeś to na procesor, to nie dziwota, że się grzeje.

Zdejmij jeszcze raz chłodzenie z procesora oraz porządnie wyczyść procesor i radiator.

Zarówno procesor i radiator mają być gołe, bez żadnych przekładek.

Następnie nałóż na procesor dobrą pastę (np. MX2 lub Ceramique 2), rozprowadź cienką warstwę i zamocuj chłodzenie.

Po takiej operacji temperatury powinny spaść.

Ale tam wcześniej nie było pasty tylko termopad...

Link to post
Share on other sites

Pawel7 ma rację. Thermopad posiada znacznie niższą przewodność cieplną niż pasta termoprzewodząca. Problem w tym że jeżeli miałeś thermopad na procesorze to istnieje duże prawdopodobieństwo że radiator nie przylega do powierzchni procesora. W takim wypadku przesmarowanie pastą nic nie da.

 

Najlepszym wyjściem wtedy jest umieszczenie wypolerowanej cienkiej blaszki miedzianej między procesorem a radiatorem (ważne aby z obu stron była przesmarowana pastą termoprzewodzącą)

Link to post
Share on other sites

Z informacji producenta wynika, że przewodność cieplna użytego przezemnie termopadu wynosi 6 W/mK, natomiast pasty MX2 4,7 W/mK.

 

Spróbuję dziś zastosować pastę - zobaczę czy coś pomogło.

 

Bardzo dziękuję za wasze wskazówki.


Witam,

 

idąc za radą Pawel7 wymieniłem termopady na pastę MX-2.

Temperatury faktycznie spadły, nie poajwia się komunikat: Overheating Detected!

 

Ale ...

Przy próbie uruchomienia testu stabilności (w stresie) komputer po ok 5-7 minutach wyłącza się.

Temperatury utrzymają się na poziomie 63 stopni C.

Tak samo dzieje się podczas próby uruchomienia gry (testowane na FIFA 12). Po ok 7 minutach gry komputer wyłącza się.

 

Jakieś sugestie?

Link to post
Share on other sites

Przy obiążaniu procesora ale tylko z opcją FPU Stress. Sam test CPU Stress nie powoduje wyłąćzenia komputera.

Gdy wykonałem test tylko dla grafiki, komputer działał.

 

edit:

Wykonałem każdy test z osobna - komputer wywala po ok minucie testu FPU Stress.

Temperatury w granicach 68 stopni C.

Edytowane przez benek_pn
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Możliwe, że czujnik walnął podaje złe odczyty i komp się sypie.

 

Może masz ustawione coś w biosie ? Jakieś zabezpieczenie przed wyższa temperaturą ? - sprawdź

 

Co do zmiany biosu możesz spróbować tylko przed wgraniem poczytaj opinie użytkowników bo u mnie np. po wgraniu nowszego biosu karta graficzna strasznie się grzała i musiałem wrócić do starszej wersji. 

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie,

 

przed momentem dokonałem aktualizacji biosu - niestety nadal borykam się z tym samym problemem. Komputer co jakiś czas wyłącza się.

 

Szukałem w biosie, ale niestety nie ma tam żadnej opcji "bezpieczeństwa" przed przegrzaniem, etc.

 

Pozdrawiam,

i szukam dalej.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

dziś wymieniłem chłodzenie w laptopie - cały moduł. Przy próbie testu (Stress CPU + stress FPU) temperatury doszły do ok. 82 stopni i po ok 5-7 minutach komputer wyłącza się.

Przy teście na OCCT - temperatury zbliżone, czas również ok 6-7 minut.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

zakupione chłodzenie (używane) okazało się również niesprawne.

Problem polega na niewydolności rurek heatpipe, które nie odprowadzają ciepła do radiatora. Element (blaszka) nad procesorem nagrzewa się bardzo, natomiast dalsza część rurek w stronę radiatora jest chłodna.

 

Szukam dalej odpowiedniego chłodzenia.

 

Pozdrawiam.


Witam,

 

znalazłem działające chłodzenie.

Zamontowałem - komputer ładnie chodzi. Temperatury w spoczynku ok 37-44 stopnie (załączone programy: antywirus NOD32, VirtualCloneDrive). Przy obciążeniu (Firefox - ok 10 kart otwartych, Photoshop, Corel, Dreamweare, The Bat, Word i lecący w tle teledysk w VLC) temperatury w granicach 58-67 stopni. Komputer pracował bez problemów.

 

Czas na grę - FIFA 2013 - w tle działają Firefox oraz The Bat + programy z autostartu - rozegrane 2 mecze - w sumie ok 35 minut gry i komputer wyłącza się tak jak poprzednio.

 

Próba testu na OCCT oraz na AIDA - temperatury dochodzą do ok 84-87 stopni i komputer wyłącza się po ok 3-5 minutach.

 

Chłodzenie jest sprawne - ciepło bardzo ładnie rozchodzi się po rurkach do radiatora, a wiatraczek wydmuchuje ciepłe (nawet gorące powietrze). Próbowałem również wymienić procesor - dzieje się to samo.

 

Testowałem z włożoną baterią, na samym zasilaczu - brak poprawy.

 

Nie mam już pomysłów.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś miałem podobny problem z jakimś w mirę nowym laptopem Acera. Wyłączał się przy dużym obciążeniu. Okazało się, że chłodzenie konkretnie ciepłowód od karty grafiki był wygięty do góry i słabo stykał się z powierzchnią chipa. Co powodowało ekstremalne rozgrzewanie grafiki. Wrzuć screen z AIDA64. Sprawdź styk chłodzenia z układem karty grafiki. Ciepłowody można ostrożnie podgiąć kilka milimetrów, żeby docisk do chipa był właściwy. Wrzuć też zdjęcia chłodzenia jak ono wygląda może jest podobne do tego z którym ja miałem problem.   

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Pawel7 - dzięki za wskazówkę. Ustawiłem: "Maksymalny stan procesora" na 80% i komputer działa bez zarzutu. Jedyny minus to spadek o te 20% mocy, jednak jak na  razie tego nie zauważam w codziennych zajęciach. Ważne, że komputer odzyskał stabilność.

Cały czas jednak zastanawiam się co jest przyczyną tego, że komputer nie może wykorzystać nawet 90 % zasobów procesora (jak ustawiłem 90% to też się wyłączał). Wcześniej przecież wszystko działało ok.

 

gepardmak - chłodzenie styka idealnie - każda z blaszek jest dokręcana z osobna: przy procesorze 4 śrubkami, przy grafice 2 śrubkami. Poza tym, grafika jako tako się nie grzeje - komputer wyłączał się przy teście obciążenia procesora. Uruchomienie stress testu dla GPU nie wyłączało komputera.

 

Aha, zbadałem również pamięci memtestem - brak błędów. Próbowałem również uruchamiać komputer z wyciągniętą jedną z kością i zmienianiem ich położenie.

 

Teoretycznie mógłbym oznaczyć temat jako rozwiązany, jednak cały czas zastanawia mnie dlaczego tylko 80% wydajności procesora pozwala na stabilną pracę komputera...

 

Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie - proszę pisać.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...