Skocz do zawartości

Zestaw dla fotografa amatora - reaktywacja.


Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim,

jakieś dwa miesiące temu otrzymałem tutaj pomoc w złożeniu zestawu dla fotografa z założeniem, że im taniej, tym lepiej. Doszedłem jednak do wniosku, że im taniej, tym nie do końca lepiej. Trochę poczekałem, poczytałem forum, nasłuchałem się opinii o Haswellach i doszedłem do następującej konkluzji (w nawiasach rozważane kontrpropozycje, na które z jakichś względów, często nie do końca uświadomionych, nie zdecydowałem się):

 

FRACTAL DESIGN DEFINE R4

(SPC L50 Regnum)

FRACTAL DESIGN TESLA R2 650 W

(BQ! L8 CM 630 W)

 

Obudowa i zasilacz mają wystarczyć na baaaardzo długo. W sensie estetycznym i technicznym.

 

 

MSI Z77 A GD55

(MSI Z77 A G 45)

Czy ta płyta pozwoli ewentualnie kiedyś podpiąć pod siebie 2 HDD SATA III (RAID 1) i SSD-też chyba SATA III? Nie do końca pojmuję te złącza i porty.

 

i5 3570K

(bez kontrkandydata)

 

Płyta i procesor mają się dać sprzedać za np. 2-3 lata, gdyby się okazało, że zmieniłem aparat albo Intel wypuścił jakąś rewelację.

Procesor musi mieć zintegrowaną grafikę i musi mieć literkę K.

 

BQ! DARK ROCK PRO 1 + COLLABORATORY LIQUID ULTRA

(NOCTUA D14)

 

Czy , zakładając że nie będę robił OC od razu, jest sens montować od początku cooler CPU, czy czekać do decyzji o ewentualnym OC?

Wiem, że chłodzenie boxowe jest głośne, więc sam nie wiem.

 

CRUCIAL 16 GB (2x8GB) 1600 MHz CL9 Ball. Sport

(Patriot Viper X3RD 16 Gb (4x4GB) 1600 Cl 9)

 

Gdybym był pewny, że wystarczy mi 16 GB, wziąłbym te Patrioty z wieczystą gwarancją.

 

SEAGATE BARRACUDA 1 TB (ST 1000DM003)

(Plextor M5 Pro 128 GB)

 

Tutaj mam dylemat: posiadam dwa zewnętrzne 1TB dyski Seagate na kopie zapasowe zapełnione (po ostatnim czyszczeniu z pierdół) raptem w 1/3.

Jeśli kupię kolejny wewnętrzny 1TB, to będę miał trzy kopie zapasowe - nie do stracenia.

Jeśli kupię SSD, to ładowanie systemu będzie szybsze (bez znaczenia, odpalam komputer raz dziennie) i zapis będzie szybszy (ale czy to ma praktyczne znaczenie, jeśli obrabiam na raz jeden plik?). Znowu: sam nie wiem.

 

LITEON IHAS 120 SATA

(bez kontrkandydata)

 

WINDOWS 8 64bit OEM

(Windows 7 64bit HP)

 

Cenowo zbliżone, ale ten drugi obsługuje tylko 16 GB RAMu. No i 8 to chyba jednak przyszłość, trzeba się powolutku przyzwyczajać.

 

 

LOGITECH WIRELESS DESKTOP MK 220

 

Najtańszy zestaw bezprzewodowy jaki znalazłem.

 

INTERNET

 

Zupełnie nie wiem co wybrać, czym się kierować?

 

 

Zależy mi na TRWAŁOŚCI, NIEZAWODNOŚCI i CISZY - chcę złożyć zestaw i zapomnieć o komputerze na ...... 5 lat? a może dłużej?

Czy żeby to osiągnąć należałoby coś zmienić?

Czy te podzespoły są na mniej więcej tym samym poziomie?

Jeśli któryś odstaje w którąkolwiek stronę, jeśli tak, to który i dlaczego?

 

Dziękuję za pomoc.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

@uppersilesian

Jaki masz budżet na całość?

 

Celowo nie podałem budżetu, bo jest nieograniczony, pod warunkiem że będzie to uzasadnione. Kiedyś chciałem tanio, ale pomyślałem, że kupując tanio zawsze kupowałem dwa razy, a nie bardzo mnie na to stać. Dlatego odczekałem te dwa miesiące i nadszedł czas karnawału.

A poważnie: ma być NIEZAWODNY, TRWAŁY i CICHY.

Chodzi o to, żeby wszystkie podzespoły pochodziły z tej samej kasty, żeby się nie okazało, że mamy do czynienia z jakimś mezaliansem.

Jeśli się wczytasz, to próbowałem jakoś tam - może nieporadnie - uzasadnić swój wybór.

 

 

Daruj sobie ten wynalazek, bo wcale nie jest taki dobry, lepiej pomyśl o czymś pokroju MX2, ewentualnie Ceramique 2.

 

Dlaczego? Bo oparta na metalu?

Gdzieś wyczytałem, że przewodzi rewelacyjnie, a chyba o to chodzi?

Ciepło, oczywiście. Choć prąd pewnie też. Ale skąd tam prąd miałby się wziąć?

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Jest w czołówce, ale nie jest najlepsza i cena też nie jest rewelacyjna.

http://www.overclock.pl/articles/show/id/461,23,26,testy

 

Pawel7, dzięki serdeczne za link do tej strony. Nigdy tam nie byłem. Świetny, przejrzysty test. Może się nawrócę na twoje propozycje.

"Je­śli cho­dzi o nor­mal­ne użyt­ko­wa­nie do­mo­we, to ko­rzy­stam z Co­ol­La­bo­ra­to­ry Li­qu­id Ul­tra na pro­ce­so­rach..." - to słowa ivanova z tego testu.

No i mamy dylemat, Pawel7 -:).

Link to post
Share on other sites

Teraz cytat z testu :)

Demontaż coolera przebiegał bez problemów. Czyszczenie TIMu należy do prostych czynności, tudzież trzeba się liczyć z fak­tem starcia napisów na odpromienniku ciepła, co wiąże się z utratą gwarancji.

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

"2) Arc­tic Si­lver Ce­ra­mi­que 2


Jest re­la­tyw­nie ta­nia, a strzy­kaw­ka 25g star­cza na bar­dzo dłu­go. Do pa­mię­ci RAM, czy mniej grze­ją­cych się kart gra­ficz­nych jest jak zna­lazł.


Nie­ste­ty jej wa­dą jest to, że jest moc­no „bru­dzą­ca” oraz trze­ba się nie­co na­pra­co­wać, by ją usu­nąć."


 


Robi nam się pojedynek na cytaty; "Ferdydurke II".


 


W takim razie pozostaje ten Gelid GC Extreme. Tyle, że nie handlują nim tam, gdzie zamierzam kupić wszystko, a to oznacza dodatkowe 5 piw za przesyłkę. Ale jeśli rozłożyc to na 5 lat, wychodzi piwo na rok. Jakoś wytrzymam.


 


No ok, pastę żeśmy rozpracowali, a reszta??????


Link to post
Share on other sites

Na początek wsadź 16GB (2x8gb)- zainstaluj gadżet z monitoringiem pamięci i sprawdzaj jak często wbijesz na poziom +14GB. Jak będzie to się zdarzało dosyć często to wtedy rozważ zakup kolejnych 16GB  ;)

Odnośnie CPU - polecam i7 do pracy, jeżeli szukasz wydajnych rozwiązań. I5 poradzi sobie nie najgorzej z takim PSem, ale trzeba zaznaczyć że i7 z HT będzie jednak wydajniejsza. Dodam do tego że PS CS6 jest aplikacją wielowątkową - wcześniejsze wersje (poniżej CS4) nie radzą sobie tak dobrze z wieloma wątkami, ale od CS5 Adobe poprawia silnik pod tym kątem i obecnie warto już zakupić i7 nawet pod samego PSa i LR. Jak szukasz oszczędności to bierz i5 i kręć ją - na takim sprzęcie idzie już popracować komfortowo. Osobiście radził bym jednak i7  8-)

Co do SATA >> SATAII jest wystarczający pod HDD, SATAIII jest pod SSD, także nie patrz ile jest SATAIII, bo realnie potrzebujesz jednego takiego złącza pod dysk SSD.

Win8 i przyszłość ?? Raczej nie  ;) - sprzedaż nowego OS jest poniżej oczekiwań MSa. Do tego nowy interfejs nie został zbyt dobrze przyjęty przez PCtowców, a do pracy już w ogóle się nie nadaje. Zżera, tylko nie potrzebnie zasoby. Do tego win8.1 i poprawki z menu start pokazują że z tym OSem rzeczywiście się nie udało MSowi. Radzę zakupić porządną "7", tylko cenowo wyjdzie drożej, ponieważ potrzebujesz wersję PRO (520-550zł) do obsługi więcej niż 16GB ramu. 

Dysk SSD - przyśpieszy start maszynki (zbędne), przyśpieszy start aplikacji (też raczej zbędne w Twoiim przypadku). Nie przyśpieszy zapisu, bo zapisujemy projekty na HDD zazwyczaj. Otwarcie pliku wychodzi prawie tak samo jak z HDD - niby dysk znacznie szybciej dostarcza dane, ale co z tego jak CPU musi swoje obrobić - u mnie różnica w ładowaniu pomiędzy HDD, a SSD była bardzo nieznaczna. Zapis pliku - z tym różnie, ale z zasady sam proces zapisu trwa swoje ze względu na CPU, a nie na szybkość dysku np. robiłem zapisy materiałów do druku trwające po 30min i w górę. Plik wynikowy miał około 50MB, więc nikt mi nie powie że dysk ma takie słabe transfery i zapisuje 50MB 30 minut  ;) > znowu CPU obrabia swoje stąd taki czas, a nie z winy powolnego dysku. Jedyne gdzie się przydaje szybki dysk to "scratch disk" (taki cache PSa jak ramu braknie), ale SSD odpada ze względu na samą formę pracy cache : ciągły zapis/odczyt - mielenie gigabajtami danych, co nie jest zdrowe dla SSD, którego żywotność ogranicza określona ilość zapisu w danej komórce (50k-150k). Pozostaje stawianie macierzy RAID, ale takie rozwiązania polecam jak już rozwiniesz skrzydła i odczujesz że maszynka stawia opory.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Wspominałem wcześniej jeszcze o MX-2.

 

Obiecuję, że rozważę MX2.

Chociaż w sklepie nie mają tego coolera BQ!, jeszcze nie wiem czy ściagną dla mnie, jeśli nie, to wsadzę D14 Noctui, a oni dodają "własną" pastę. To firma renomowana, więc chyba wiedzą, co robią.

Mam nadzieję.

 

 

 

 

Odnośnie CPU - polecam i7 do pracy, jeżeli szukasz wydajnych rozwiązań. I5 poradzi sobie nie najgorzej z takim PSem, ale trzeba zaznaczyć że i7 z HT będzie jednak wydajniejsza. Dodam do tego że PS CS6 jest aplikacją wielowątkową - wcześniejsze wersje (poniżej CS4) nie radzą sobie tak dobrze z wieloma wątkami, ale od CS5 Adobe poprawia silnik pod tym kątem i obecnie warto już zakupić i7 nawet pod samego PSa i LR. Jak szukasz oszczędności to bierz i5 i kręć ją - na takim sprzęcie idzie już popracować komfortowo. Osobiście radził bym jednak i7  8-)

 

Dzięki, Stelku, za zabranie głosu.

Z tym i7 jest taki problem, że jest (3770K) droższy o blisko 400 zł od 3570K. To jest ponad 40%, Straszne! Zdaję sobie sprawę, że koszty rozkładają się na ileś tam lat, ale musi zostać 3570K. Za mały zysk.

 

 

Na początek wsadź 16GB (2x8gb)- zainstaluj gadżet z monitoringiem pamięci i sprawdzaj jak często wbijesz na poziom +14GB. Jak będzie to się zdarzało dosyć często to wtedy rozważ zakup kolejnych 16GB  ;)

 

Tak zrobię.

 

Co do SATA >> SATAII jest wystarczający pod HDD, SATAIII jest pod SSD, także nie patrz ile jest SATAIII, bo realnie potrzebujesz jednego takiego złącza pod dysk SSD.

 

To po cholerę piszą SATA III przy Seagate Barracuda???

 

Win8 i przyszłość ?? Raczej nie  ;) - sprzedaż nowego OS jest poniżej oczekiwań MSa. Do tego nowy interfejs nie został zbyt dobrze przyjęty przez PCtowców, a do pracy już w ogóle się nie nadaje. Zżera, tylko nie potrzebnie zasoby. Do tego win8.1 i poprawki z menu start pokazują że z tym OSem rzeczywiście się nie udało MSowi. Radzę zakupić porządną "7", tylko cenowo wyjdzie drożej, ponieważ potrzebujesz wersję PRO (520-550zł) do obsługi więcej niż 16GB ramu. 
 
A nie jest tak, że każda nowa wersja Windows jest na początku krytykowana, mieszana z błotem, a potem się okazuje, że jednak?
Rozważałem 7-kę, ale ta cena jest taka mało zachęcająca. Gdybym, jak napisałem, miał pewność że poprzestanę na 16 GB, to instalowałbym WIN 7 HP i git.
Ale pomyślę, pomyślę.

 

Dysk SSD - przyśpieszy start maszynki (zbędne), przyśpieszy start aplikacji (też raczej zbędne w Twoiim przypadku). Nie przyśpieszy zapisu, bo zapisujemy projekty na HDD zazwyczaj. Otwarcie pliku wychodzi prawie tak samo jak z HDD - niby dysk znacznie szybciej dostarcza dane, ale co z tego jak CPU musi swoje obrobić - u mnie różnica w ładowaniu pomiędzy HDD, a SSD była bardzo nieznaczna. Zapis pliku - z tym różnie, ale z zasady sam proces zapisu trwa swoje ze względu na CPU, a nie na szybkość dysku np. robiłem zapisy materiałów do druku trwające po 30min i w górę. Plik wynikowy miał około 50MB, więc nikt mi nie powie że dysk ma takie słabe transfery i zapisuje 50MB 30 minut  ;) > znowu CPU obrabia swoje stąd taki czas, a nie z winy powolnego dysku. Jedyne gdzie się przydaje szybki dysk to "scratch disk" (taki cache PSa jak ramu braknie), ale SSD odpada ze względu na samą formę pracy cache : ciągły zapis/odczyt - mielenie gigabajtami danych, co nie jest zdrowe dla SSD, którego żywotność ogranicza określona ilość zapisu w danej komórce (50k-150k). Pozostaje stawianie macierzy RAID, ale takie rozwiązania polecam jak już rozwiniesz skrzydła i odczujesz że maszynka stawia opory.

 

Mówiąc o zapisie, miałem na myśli sytuację następującą: zaczynam pracę, obrabiam zdjęcie po zdjęciu i każde po obróbce zapisuję w mgnieniu oka w jakimś folderze zlokalizowanym na SSD. Kończąc pracę, przerzucam ten folder na zewnętrzne HDD. Ale, biorąc pod uwagę, że pliki gotowe mają po kilkadziesiąt MB, ile czasu zaoszczędzę?

Plextor wypada z zestawu.

 

. Jedyne gdzie się przydaje szybki dysk to "scratch disk" (taki cache PSa jak ramu braknie), ale SSD odpada ze względu na samą formę pracy cache : ciągły zapis/odczyt - mielenie gigabajtami danych, co nie jest zdrowe dla SSD, którego żywotność ogranicza określona ilość zapisu w danej komórce (50k-150k). Pozostaje stawianie macierzy RAID, ale takie rozwiązania polecam jak już rozwiniesz skrzydła i odczujesz że maszynka stawia opory.

 

RAMu nie zabraknie. Chyba że w sklepie.

 

 

Stelku, a tak poza tym może być?

Cały czas mam wrażenie, że to trochę przerost formy.

Duża obudowa, mało "wnętrzności", karty graficznej raczej nie będzie. No, chyba że pójdę twoim tropem i kupię używaną Quadro 2000. Ale do zdjęć - chyba bez sensu?

 

Cooler też potężny, ale może nie będzie się pocił i nie będzie dyszał.

 

Jeszcze jedno: cooler to będzie najprawdopodobniej D14. Masz taki w swoim potworze. Czy ta pasta, którą dołącza Noctua jest OK?

 

I jeszcze jedno (a właściwie drugie): montować od początku to chłodzenie, czy czekać aż zdecyduję się na OC?

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites
kupię używaną Quadro 2000. Ale do zdjęć - chyba bez sensu?

Do LCD 10bit będziesz potrzebował i tak quadro  ;)

 

Jeszcze jedno: cooler to będzie najprawdopodobniej D14. Masz taki w swoim potworze. Czy ta pasta, którą dołącza Noctua jest OK?

Pasta jest bardzo dobra i śmiało można nią smarować CPU. Chłodzenie montuj od razu, niema na co czekać.

Tutaj fajny artykulik odnośnie ramu vs PS - potwierdzam wsio co tam piszą :

- prędkość pamięci niema większego znaczenia > 1333MHz czy 2400MHz daje niemal identyczne wyniki 

- poziom obciążenia ram 

  

                         Peak Usage   /Minimum RAM /  Recommended RAM

109MB Image  4778 MB          6689 MB                 8GB

250MB Image  7836 MB          10970 MB               16GB

500MB Image  12304 MB        17225 MB               16GB

750MB Image  17589 MB        24624 MB               24GB

1024MB Image 22480 MB       31472 MB               32GB

 

Z tym że dochodzi jeszcze czas jaki spędzamy nad danym zdjęciem - im dłuższy tym większe zapotrzebowanie. Przy obrazie 1024MB około 30min zabawy i ram jest pełny.

 

SSD i zapis plików - zbędny bajer.

Zapis idzie na jednym wątku (w tle) - w tym czasie otwierasz już następne zdjęcie. Czyli osobny dysk na zapis i osobny z fotkami do obróbki. Jak masz trzy dyski to polecam złożyć raid0 (2xHDD) na bezpieczny magazyn i jeden dysk na zdjęcia do obróbki. W taki sposób zniknie problem z równoległym zapisem i odczytem. Dodam że jeszcze jest jeden motywik - wspomniany "scratch disk". On też chciał bym mieć swój własny napęd żeby nie kolidował (dławił) z innymi używanymi aktualnie dyskami.

Wygląda to tak że otwierasz projekt. Dziubasz sobie i zapełniasz ram, część danych ląduje na scratch disku. Teraz dajesz zapisz i masz :

- odczyt/zapis danych ze "scratch disku" potrzebnych przy zapisywaniu projektu

- zapis samego projektu

- odczyt danych - nowego/kolejnego zdjęcia do obróbki

Teraz wyobraź sobie że to wszystko leci na jednym hdd - odczyt scratch disku, zapis pliku i odczyt nowego zdjęcia - 3 operacje w jednym czasie. Dysk się zadławi, procek zamiast robić swoje to czeka na dane, bądź stara się je zapisać i jest kupa, a nie szybki sprzęt.

Odnośnie windy - tak zgadza się że zaraz po wyjściu nowy OS najczęściej jest krytykowany, ale nie przypominam sobie, aby do win7 zaraz po premierze była mowa o win7.1. Odnośnie Visty się niewypowiadam, bo dla mnie to był nie wypał podobnie jak teraz win8, z tym że wtedy miałem alternatywę w postaci całkiem niezłego WinXP - jedyne co wtedy tak naprawdę bolało to ograniczenie XP 32 bitowego do 4GB ramu. Teraz mamy win7, która działa jak należy (po wyłączeniu Aero). W win8 jest MetroUI, którego wyłączyć nie można - wszystko fajnie , tylko sporo aplikacji ma problemy z nową szatą okienek i występują spore problemy ze zgodnością. Na win7 też nie jest różowo, ale tu można Aero wyłączyć i 99% problemów znika. Problem nie dotyczy softu od Adobe, ale na np. Autodesku zalecane jest już wyłączenie "świecidełek".

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Do LCD 10bit będziesz potrzebował i tak quadro  ;)

 

 

 

Zaraz, zaraz. Trochę się przestraszyłem. Jak się ma to, co napisałeś do mojego NEC EA 244 WMi?

Chodzi o 10 bitową matrycę, czy 10 bitową LUT?

Rozwiń trochę tę uwagę, proszę.

 

 

Tutaj fajny artykulik odnośnie ramu vs PS - potwierdzam wsio co tam piszą :

- prędkość pamięci niema większego znaczenia > 1333MHz czy 2400MHz daje niemal identyczne wyniki 

- poziom obciążenia ram 

  

                         Peak Usage   /Minimum RAM /  Recommended RAM

109MB Image  4778 MB          6689 MB                 8GB

250MB Image  7836 MB          10970 MB               16GB

500MB Image  12304 MB        17225 MB               16GB

750MB Image  17589 MB        24624 MB               24GB

1024MB Image 22480 MB       31472 MB               32GB

 

Z tym że dochodzi jeszcze czas jaki spędzamy nad danym zdjęciem - im dłuższy tym większe zapotrzebowanie. Przy obrazie 1024MB około 30min zabawy i ram jest pełny.

 

 

Kurczę, przecież nie ma takiej możliwości, żeby z pliku ok. 30 MB (D7000), w miarę poprawnie naświetlonego, przeskalowanego do wykonania odbitki ..., no,  powiedzmy nawet 90x60 cm (to max, jaki robiłem) dojść do ponad 500 MB. No bo niby jak?

Czy to oznacza, że te 16 GB powinno mi wystarczyć?

 

 

SSD i zapis plików - zbędny bajer.

Zapis idzie na jednym wątku (w tle) - w tym czasie otwierasz już następne zdjęcie. Czyli osobny dysk na zapis i osobny z fotkami do obróbki. Jak masz trzy dyski to polecam złożyć raid0 (2xHDD) na bezpieczny magazyn i jeden dysk na zdjęcia do obróbki. W taki sposób zniknie problem z równoległym zapisem i odczytem. Dodam że jeszcze jest jeden motywik - wspomniany "scratch disk". On też chciał bym mieć swój własny napęd żeby nie kolidował (dławił) z innymi używanymi aktualnie dyskami.

Wygląda to tak że otwierasz projekt. Dziubasz sobie i zapełniasz ram, część danych ląduje na scratch disku. Teraz dajesz zapisz i masz :

- odczyt/zapis danych ze "scratch disku" potrzebnych przy zapisywaniu projektu

- zapis samego projektu

- odczyt danych - nowego/kolejnego zdjęcia do obróbki

Teraz wyobraź sobie że to wszystko leci na jednym hdd - odczyt scratch disku, zapis pliku i odczyt nowego zdjęcia - 3 operacje w jednym czasie. Dysk się zadławi, procek zamiast robić swoje to czeka na dane, bądź stara się je zapisać i jest kupa, a nie szybki sprzęt.

 

Wiesz, tak generalnie to ja jestem, a przynajmniej staram się być slow. The more slowly, the better. Mam już trochę lat, więc nie bardzo mam się do czego spieszyć :( .

Jak się znam, to będzie to wyglądało tak, jak opisałem w poprzednim poście. Tylko zamiast SSD, w komputerze będzie HDD.

Poza tym mam schizę na punkcie utraty swoich zdjęć, do których jestem emocjonalnie przywiązany, Tak że ten "system" z trzema kopiami, w tym dwie na zewnętrznych HDD, powinien mnie nieco uspokoić.

 

 

Odnośnie windy - tak zgadza się że zaraz po wyjściu nowy OS najczęściej jest krytykowany, ale nie przypominam sobie, aby do win7 zaraz po premierze była mowa o win7.1. Odnośnie Visty się niewypowiadam, bo dla mnie to był nie wypał podobnie jak teraz win8, z tym że wtedy miałem alternatywę w postaci całkiem niezłego WinXP - jedyne co wtedy tak naprawdę bolało to ograniczenie XP 32 bitowego do 4GB ramu. Teraz mamy win7, która działa jak należy (po wyłączeniu Aero). W win8 jest MetroUI, którego wyłączyć nie można - wszystko fajnie , tylko sporo aplikacji ma problemy z nową szatą okienek i występują spore problemy ze zgodnością. Na win7 też nie jest różowo, ale tu można Aero wyłączyć i 99% problemów znika. Problem nie dotyczy softu od Adobe, ale na np. Autodesku zalecane jest już wyłączenie "świecidełek".

 

Pewnie skończy się na 7-ce.

A z drugiej strony: przecież taki system operacyjny ma mi otworzyć okienko z programem i za resztę odpowiada program, tak sobie przynajmniej myślałem. Ale to chyba nie jest takie proste?

Choć, jak piszesz, problem nie dotyczy produktów Adobe.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites
Kurczę, przecież nie ma takiej możliwości, żeby z pliku ok. 30 MB (D7000), w miarę poprawnie naświetlonego, przeskalowanego do wykonania odbitki ..., no,  powiedzmy nawet 90x60 cm (to max, jaki robiłem) dojść do ponad 500 MB. No bo niby jak? Czy to oznacza, że te 16 GB powinno mi wystarczyć?

Taka 90x60 w 300dpi to 287MB - czyli łapiesz się w przedziale 16GB, ale polecam skontrolować to po zakupie - zauważysz znacznie spowolnienie w momencie jak scratch disk pójdzie w obroty - to jest znak na dołożenie ramu  ;)

U mnie jest tak, że podczas pracy gdy mam otwarte około 3 średnich projektów + Ai to tak 18-22GB jest zajęte, tylko że u mnie inaczej praca wygląda. Po za obróbką i korektą foto zazwyczaj w parze idzie klejenie  / projektowanie. Na pewno więcej czasu spędzam nad danym projektem (standardowo od 3dni w górę), mam znacznie więcej warstw, więc ciężko mi ocenić jak to u Ciebie będzie wyglądało. Dodam że mam znajomych co zawzięcie pracują na 8GB ramu i jest im komfortowo (niby).

 

 

Poza tym mam schizę na punkcie utraty swoich zdjęć, do których jestem emocjonalnie przywiązany, Tak że ten "system" z trzema kopiami, w tym dwie na zewnętrznych HDD, powinien mnie nieco uspokoić.

Dropbox + pomyśl o NASie małym - ostatnio znajomemu poleciłem Synology "dwusetkę" i jest mega zadowolony, szczególnie z możliwości korzystania z dysków przez neta np. na wyjazdach zrzuca fotki do laptopa i od razu kopiuje na domowego NAS. Naprawdę bardzo wygodny "bajer", do tego ma dwie kieszenie i kontroler RAID. Wkładasz tam dwa dyski w RAID0 (mirror) i masz problem z zabezpieczeniem danych z głowy. Chociaż ja bym dołożył i tak wspomnianego DropBoxa i dodatkowo dane na chmurze trzymał  ;)

 

Pewnie skończy się na 7-ce. A z drugiej strony: przecież taki system operacyjny ma mi otworzyć okienko z programem i za resztę odpowiada program, tak sobie przynajmniej myślałem. Ale to chyba nie jest takie proste? Choć, jak piszesz, problem nie dotyczy produktów Adobe.

Okienko ? Tam nie ma okienek  :D  Szczerze polecam win7 i uniknięcie niepotrzebnych problemów. Win8 niech jeszcze trochę sobie poczeka na dopieszczenie i poprawki (win8.1?). Z adobe nie potwierdzam w 100% że jest wsio OK, ale za to na 100% są problemy z autodeskiem. 

 

Zaraz, zaraz. Trochę się przestraszyłem. Jak się ma to, co napisałeś do mojego NEC EA 244 WMi? Chodzi o 10 bitową matrycę, czy 10 bitową LUT? Rozwiń trochę tę uwagę, proszę.

Pozostawiam Ciebie samego z tym ...  :D Google i jazda ...

ps. zlituję się  8-) fraza "quadro lcd 10bit" i pierwszy wynik

Ale żeby nie było zbyt "easy" dodam kolejną zagadkę - czy NEC EA244WMi to w 100% 10bit? Daj znać co tam ustaliłeś  ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Taka 90x60 w 300dpi to 287MB - czyli łapiesz się w przedziale 16GB, ale polecam skontrolować to po zakupie - zauważysz znacznie spowolnienie w momencie jak scratch disk pójdzie w obroty - to jest znak na dołożenie ramu  ;)

 

 

Stelku, sprawdziłem - bo coś mi nie grało, a te 60x90 to kilka lat wstecz i nie pamiętałem - tak na chybił trafił: plik wyjściowy (oryginał) jpeg ma 5,01 MB (4928x3264 pxl, 300 dpi) - góry, górna 1/3 to kłębiaste chmury, poprawnie naświetlony. Po obróbce wymiary te same, rozdzielczość też, plik "waży" 10,1 MB. Po przeskalowaniu do 60x90 cm (dokładnie 59,61x90 - costrain proportions) otrzymujemy coś takiego: 10630x7041 pxl i 29,6 MB. Ty popełniłeś błąd w obliczeniach, czy ....?

Jest coś takiego jak Pixel Dimension i wtedy wartości wynoszą odpowiednio: 46,0 M, 46,0M i 214,1 M. Nie wiem co to jest to "M", ale nie są to MB. Kiedyś, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami próbowałem na jakimś forum rozgryźć te "sizes", "dimensions", wyrażane w pikselach, cm, calach. Udało się, ale już wszystko zapomniałem.

To samo zdjęcie, ale RAW ma w oryginale 17,3 MB. Jeśli przybywa "wagi" proporcjonalnie, jak w przypadku jpeg, to 60x90 (nie sądzę, że jeszcze kiedykolwiek się na taki rozmiar odbitki skuszę, choć wiszą do dzisiaj i się prezentują, naprawdę!) z RAWu powinien urosnąć 6-krotnie, czyli do ok.100 MB.

Mam nadzieję, że Cię nie wk....... powyższym. Zauważyłem, że ostatnimi czasy łatwo tracisz cierpliwość :-))))))))).

Kilku nieźle się oberwało.

Oczywiście zostawię sobie furtkę na ewentualne 32 GB RAM, bo inaczej zamartwiłbym się na śmierć - te typy tak mają.

 

 

 

 

Dropbox + pomyśl o NASie małym - ostatnio znajomemu poleciłem Synology "dwusetkę" i jest mega zadowolony, szczególnie z możliwości korzystania z dysków przez neta np. na wyjazdach zrzuca fotki do laptopa i od razu kopiuje na domowego NAS. Naprawdę bardzo wygodny "bajer", do tego ma dwie kieszenie i kontroler RAID. Wkładasz tam dwa dyski w RAID0 (mirror) i masz problem z zabezpieczeniem danych z głowy. Chociaż ja bym dołożył i tak wspomnianego DropBoxa i dodatkowo dane na chmurze trzymał  ;)

 

Hmm, pomyślę. Choć trzymać swoje pliki na chmurze ..., a jak się rozwieje?

Teraz też mam taki RAID mirror, tyle że wymaga wydania dwukrotnie polecenia kopiuj. No i jeszcze extra mirror w obudowie. Dodatkowo każdy można trzymać w innym miejscu - jeden w sejfie, drugi w obudowie (nie ma wyjścia), trzeci pod poduszką. Tak, jak pisałem, nie do stracenia.

 

 

Okienko ? Tam nie ma okienek  :D  Szczerze polecam win7 i uniknięcie niepotrzebnych problemów. Win8 niech jeszcze trochę sobie poczeka na dopieszczenie i poprawki (win8.1?). Z adobe nie potwierdzam w 100% że jest wsio OK, ale za to na 100% są problemy z autodeskiem.

 

Zdecydowałem, będzie WIN 7 Pro 64bit. Niech stracę, żeby, mam nadzieję, zyskać.

 

 

Pozostawiam Ciebie samego z tym ...  :D Google i jazda ...

 

ps. zlituję się  8-) fraza "quadro lcd 10bit" i pierwszy wynik

Ale żeby nie było zbyt "easy" dodam kolejną zagadkę - czy NEC EA244WMi to w 100% 10bit? Daj znać co tam ustaliłeś  ;)

 

Rozumiem, że problem będzie mnie dotyczył, kiedy kupię (ewentualnie) monitor z matrycą 10 bit i wtedy karta zintegrowana sobie odpocznie?

"It turns out that every element of the combination of application software, operating system, video card, video connection and display must support 10 bit color in order to achieve true 10 bit color output.

Several video cards from major manufacturers including ATI (R6xx, R7xx, R8xx ATI Radeon hardware) and NVIDIA (Quadro series with DisplayPort, not Quadro FX) support 10 bit color. In addition, you need a DisplayPort connection to connect the video card to the display".

Dlaczego Display Port? A HDMI nie może być?

Póki co, ten mój ma matrycę 8 bit, aczkolwiek podobno jest to pełne 8 bit, cokolwiek to oznacza. Na razie musi wystarczyć.

A tak w ogóle, to chciałbym kiedyś zobaczyć jakiś "ślepy" test monitorów, tych highendowych i tych tzw. biurw, tych lepszych biurw, rzecz jasna.. Wyniki mogłyby być ciekawe. Kiedyś zrobiłem taki test znajomym znawcom piw. Nie mogli się nadziwić rezultatom.

 

W którymś z poprzednich postów zalecałeś mi instalację "gadżetu z monitoringiem pamięci", czego konkretnie, żeby nie odkrywać Ameryki.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...