Skocz do zawartości

[1600zł] Dell U2412m, HP ZR2440w czy NEC EA244WMi? A może Eizo FlexScan EV2436W?


Recommended Posts

No cóż, nie posłuchałem Was i zamiast NEC'a znowu postawiłem na Eizo. Po zakupie, dawał po oczach mocno z lewego dolnego rogu i prawego górnego rogu mocnym zielonkawo żółtawym światłem.

http://www.acid19.linuxpl.com/neotech//EIZO2/S1130004.JPG
http://www.acid19.linuxpl.com/neotech//EIZO2/S1130003.JPG

 

Jednak już następnego dnia, wszystko się uspokoiło:

http://www.acid19.linuxpl.com/neotech//EIZO2/S1140001.JPG
http://www.acid19.linuxpl.com/neotech//EIZO2/S1140002.JPG

Pojawił się za to inny problem. Po zmianie temperatury barw na cieplejszą, pojawił się róż w okolicach diody (blisko lewego dolnego rogu):

http://acid19.linuxpl.com/neotech/EIZO2/S1150006.JPG
http://acid19.linuxpl.com/neotech/EIZO2/S1150008.JPG

 

Robson2222 na innym forum odpisał mi, że to tinting. Może tak być? I co dalej z tym robić? Możliwe, że zbyt wiele wymagam od monitora za prawie 1900zł, ale mając na uwadze choćby perfidnej jakości wyświetlacz w swoim laptopie (który pomimo iż jest TN po zabawie kolorami/temperaturą barw nie ma żadnych przebarwień - nie farbuje ;)), stwierdzam, że to trochę niepoważne. Biję się z myślami o kolejnym zwrocie i odpuszczeniu sobie monitorów na IPS, zakupieniu używanego Samsunga 245t na S-PVA. Możliwe, że będzie z nim mniej problemów i będzie to sprzęt oferujący lepszą jakość...

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

ten tekst zakrawa o malkontenctwo, gość ma pecha i tyle

 

 

 

Robson2222 na innym forum odpisał mi, że to tinting. Może tak być? I co dalej z tym robić?

 

oddać

 

 

 

Możliwe, że zbyt wiele wymagam od monitora za prawie 1900zł

 

nie

 

 

 

ale mając na uwadze choćby perfidnej jakości wyświetlacz w swoim laptopie (który pomimo iż jest TN po zabawie kolorami/temperaturą barw nie ma żadnych przebarwień - nie farbuje

 

na TN paradoksalnie ciężej o zafarby i podobne problemy, te panele są tak proste, że trudniej w nich coś zepsuć, a IPS niestety produkuje LG

 

 

 

Biję się z myślami o kolejnym zwrocie i odpuszczeniu sobie monitorów na IPS

 

twoja decyzja, ja tylko sugeruję wpomniany NEC

Link to post
Share on other sites

Tak to wygląda u mnie na Benq GW2760HM(A-MVA) w kompletnej ciemności otoczenia przy czasie naświetlania 1s :

- 10% (jasność z jakiej korzystam wieczorami)

http://www.picshot.pl/pfiles/360348/jasno%C5%9B%C4%87%2010a.jpg

 

- 30% (jasność z jakiej korzystam w dzień)

http://www.picshot.pl/pfiles/360349/jasno%C5%9B%C4%87%2030a.jpg

 

-100%(maksymalna jasność)

http://www.picshot.pl/pfiles/360350/jasno%C5%9B%C4%87%20100a.jpg
 
 
Choćby nie wiem jak dobrze te IPS odwzorowywały kolory, to nigdy nie przyzwyczaiłbym się do tak widocznego tintingu i srebrzenia.
Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Wiem że wszystko co (x)VA ładnie świeci. Mój poprzedni monitor też jest praktycznie czarny gdy pracuje. Ale teraz nie ma rozsądnych monitorów w cenie do 2000zł. Dopiero za ok. 3000zł można znaleźć coś ciekawego. Kuszą mnie te Samsungi 245t na PVA, ale... Tego jest na Allegro cała masa, wszystko poleasingowe... Trzeba mieć farta (którego jak widać ja nie mam) by trafić na porządny model. Nie wiem czy nie zrobię tak, że po prostu oddam ten, poczekam z pół roku, sobie dorobię i kupię coś porządnego za te 3 000zł... Bo szczerze powiedziawszy, powoli mam dość... Zwłaszcza, jak patrzę na monitory różnych osób warte po ok.900zł, które lepiej "świecą" od mojego. Nie wiem też w związku z tym, czy będę celował dalej w Eizo - dla mnie to przereklamowana firma. Jedyne co mnie kusiło do ich monitora to brak PWM. Jednak różowy prawy dolny róg ekranu też przyjemnym dla oka nie jest :/

 

Dzisiaj zaobserwowałem (czego nie było w poprzednim egzemplarzu) jak podczas uruchamiania matrycy coś w nim "pstryka" i to w miejscu, w którym matryca wpada w róż. Nagrałem to:

Link to post
Share on other sites

Wątpię czy by tak wyszedł przy ustawieniu jasności na 100%, w kompletnej ciemności otoczenia... Do tego ustaw sobie trochę dłuższy niż standardowy czas naświetlania. Nie ma szans, aby twój Dell dawał taką samą czerń, albo żeby to nie było widoczne na zdjęciu. Chyba, że taką fotkę rąbniesz telefonem, który po prostu zwróci zaszumiony obraz - wtedy wyjdzie na to samo.

 

Mój Benq pozatym nie wyszedł "fajnie i równo" przy jasności 100% widać, że w rogach jest lekko jaśniej niż na środku. Oczywiście trzeba na to spoglądać na czarnym tle, a nie w oknie forum - kontrastujące tło nie pozwoli na wychwycenie różnic. Pobierz fotkę i odpal na pełnym ekranie, na czarnym tle - zobaczysz, że nie jest "fajnie i równo", chociaż w porównaniu do IPS można by faktycznie tak stwierdzić.

 

Sytuacja BioComp pokazuje, że obecne IPS nie nadają się do zastosowań multimedialnych. Nadają się do pracy z fotografiami, nadają się do gier, ale jak ktoś szuka monitora uniwersalnego to nie powinien wybierać IPS.

 

Zaraz usłyszę, warto robić na nim wszystko przy zapalonej lampce... Tylko co nam wtedy z energooszczędności monitora skoro lampka żre drugie tyle prądu. Pozatym są filmy, są gry które odpalane przy włączonym świetle tracą 90% swojego uroku i klimatu. 

 

 

Do autora: 

Spróbowałbym dać ostatnią szansę IPS i kupił NEC'a. 

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Do autora: 

Spróbowałbym dać ostatnią szansę IPS i kupił NEC'a. 

gregotsw No tak coś się przymierzam... Dwa razy Eizo mnie zawiódł :(

 

Chociaż ten NEC podobno ma gorszą czerń od Eizo (a nawet HP). Poniżej zdjęcia:

http://i.imgur.com/9f2r7v7.jpg

BioComp - do 3 razy sztuka. Ja dopiero za 3 razem ustrzeliłem egzemplarz, który jest w miarę poprawny.

robson2222 Że jeszcze raz spróbować "flirtu" ;) z Eizo?

 

PS. Poniżej prosta grafika, ukazująca mój problem:

http://www.acid19.linuxpl.com/neotech/EIZO2/eizopodswietlenie.jpg

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

Napisze Ci na przykładzie Della. Producent nawet nie ukrywa, że tylko na środku ekranu (tak mniej więcej) monitor wyświetla biel 6500K. Po bokach biel może mieć inną temperaturę i oni za to nieodpowiadają, tylko tak jest i już. Moja sztuka ma tinting po bokach, ale taki w miarę równomierny. Początkowo miałem ten fakt z tyłu głowy, ale teraz kompletnie się tym nie przejmuję. Ważne, że jest równo. Mój drugi egzemplarz miał chamski tinting w okolicach prawego, górnego rogu ekranu. Była to widoczna plama o średnicy ok. 4-5cm o zimnej temperaturze bieli. Środek był bodajże różowawy jak dobrze pamiętam.

 

Na twoim miejscu oddałbym tego Eizo i się nie denerwował. Możesz kupić 3 sztukę (większe prawdopodobieństwo, że w końcu będzie bez wad) lub po prostu dla porównania kupić NECa. Albo dwa na raz jeśli masz kasę ;)

 

A tak dla uzupełnienia czysto technicznych informacji pozwolę sobie zacytować wypowiedź Czornyja z mva:

 

Mura chrominancji (tinting) to kwestia braku jednolitości ciekłego kryształu, z którego wykonano matrycę. Gdyby z tafli ciekłego kryształu wycinać tylko jednolite fragmenty, to matryce byłyby pierońsko drogie - dlatego idealnie nigdy nie jest, w zależności od tego co się trafi trochę lepiej lub gorzej. W dobrych monitorach (P,PA, CS, CX) problem korygowany jest elektroniczną kompensacją równomierności podświetlenia, w najlepszych (SV, CG) dodatkowo dokonuje się selekcji najbardziej równomiernych sztuk.

Edytowane przez robson2222
Link to post
Share on other sites

Dzięki Robson za odpowiedź. Oddałem monitor. Z powrotem siedzę na 17 calach. Sprawnych za to. Równo świecących. Bez "badpixeli". Z głęboką czernią. Miałem ochotę na NEC'a, ale przestałem mieć. Widziałem egzemplarz na żywo, PWM jest bardzo agresywne - zupełnie nie na moje oczy (obraz jednak jest żywszy i kąty też lepsze od Eizo, ale PWM to nie dla mnie). Oczywiście oceniłem go na tyle, na ile mogłem ocenić w sklepie. Pozostają mi dwie opcje. Poleasingowy używany Samsung 245T z Allegro na S-PVA (mają tego na tony i nikt nie kupuje, co zaświeca mi pewną lampkę w głowie :>) wraz z całą paletą zalet tej matrycy w stosunku do IPS (nie ma się co czarować, na Eizo o głęboką czerń było trudno, zwłaszcza w grach, przy edycji grafiki różowo też nie było [no... oprócz tej wady w prawym dolnym rogu;)]) lub ponownie Eizo EV2436 w pewnym sklepie z usługą selekcji (nie kupię tego monitora więcej w ciemno). EW. Mogę zrobić tak, kupić 245T i przetestować. Jeśli się spodoba -> zostaje. Jeśli nie -> Zwracam i punkt drugi, czyli Eizo z selekcją. Może jeszcze ktoś mi pomoże w tym wyborze i podpowie, czy etap z 245T sobie od razu odpuścić, czy jednak dać mu szansę? Może też, przy okazji, ktoś podpowie, jakie usterki mogą wiązać się z takim używanym monitorem. Z jednej strony strach jest, z drugiej, gdy patrzę na swojego Samsunga i jego parametry... Zawstydza wszystko, co jest obecnie na rynku i jako stary 9 letni dziadek, daje radę, a wręcz powiem więcej, działa perfekcyjnie. Patrząc na to, tym chętniej spoglądam w stronę 245T.

I mam jeszcze małe pytanie. Szarpanie obrazu na ekranie podczas szybkiej animacji / ruchu obrazu (np. widoczne było to na Eizo podczas gier wyścigowych np. GRID) - efekt taki, jakby coś przecięło ekran w poziomie, nad przecięciem obraz "idzie / animuje" wolniej, pod szybciej i odwrotnie (czyli nad szybciej a pod wolniej). Te paski przecinające obraz pojawiają się przez milisekundy, ale zakłócenia są te widoczne. Nosi to jakąś profesjonalną nazwę? Pamiętam, że chyba tak, ale pewny nie jestem. W moim monitorze (173P) też to występuje, ale nie jest tak duże jak było w Eizo. Poniżej taka pseudografika  ;)
http://www.acid19.linuxpl.com/neotech/EIZO/eizo-paski.jpg

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

No to już wybór zależy od Ciebie. W kwestii Samsunga Ci nie pomogę, ale jak możesz obejrzeć Eizo i wybrać egzemplarz, to bym tak zrobił.

 

Co do szarpania ekranu, to po prostu sprawa wyłączonej synchronizacji pionowej. Włącz ją w opcjach graficznych i będzie elegancko. Oczywiście włączenie tej opcji sprawia, że klatek może być ciut mniej i nie przekroczą bodajże granicy 60fps.

Edytowane przez robson2222
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

@BioComp i co w końcu zrobiłeś? Sam zastanawiam się nad 245T z allegro. Te monitory są o połowę tańsze niż najtańsze ezio (fs2331 z PVA). Ale fakt, że te monitory zalały allegro również zapala mi lampkę w głowie. Tak na oko mają z 5 lat, a sprzedawcy gwarantują idealny stan i w ogóle tylko dlaczego nikt ich nie kupuje? 

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za gratki :)

 

W domu mam samsunga 173t który ma już z 10 lat i przyznam że żaden z obecnie sprzedawanych monitorów poniżej 2000 (przynajmniej z tych które widziałem) nie odwzorowuje kolorów jak on.  W sumie działa be zarzutu.

 

Orientujesz się czy ccfl można wymienić i jaki jest tego koszt?

 

P.S.

Smużenie mi nie przeszkadza, to nie ma być monitor do gier czy filmów tylko photoshopa i 3d.

Edytowane przez farelek
Link to post
Share on other sites
Orientujesz się czy ccfl można wymienić i jaki jest tego koszt?

 

afaik nikt tego nie robi

 

 

 

mużenie mi nie przeszkadza, to nie ma być monitor do gier czy filmów tylko photoshopa i 3d.

 

 

określ budżet to pokombinujemy

w międzyczasie zapraszam do lektury

http://forum.benchmark.pl/topic/26242-faq-co-i-jak-czyli-co-trzeba-wiedzie%C4%87-kupuj%C4%85c-monitor/

Link to post
Share on other sites

Budżet jest taki że za 1100 mogę kupić fs2331 który na pewno będzie ok więc to kwota maksymalna. Jeśli uda się taniej kupić coś co będzie spełniało minimalne wymagania to różnicę będę mógł zainwestować gdzie indziej.

 

W biurze mam eizo S2243wfs który jest super. Potrzebny mi drugi monitor do drugiego komputera który w miarę dobrze będzie odwzorowywał kolory i od którego oczy nie będą boleć. rozmiar 22 cale wydaje się być ok, być może 21" też by uszło.  

Link to post
Share on other sites

Ok, bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości. 

 

Może jeszcze masz pomysł na alternatywę dla fs2331 w tej samej cenie? Jedna rzecz która jest w nim słaba to ergonomia podstawy (konkretnie zakres jej ruchu) ale nie jest to wada dla pozbycia się której chciałbym dopłacać.

Edytowane przez farelek
Link to post
Share on other sites

bo to monitor zrobiony z myślą o multimediach, a nie pracy, ale elektronikę ma lepszą lub podobną od tzw "półprofesjonalnych" monitorów sprzedawanych przez della czy HP

niestety nie widzę alternatywy, na VA nie ma nic godnego uwagi, a najbliższy NEC EA244WMi jest prawie 5 stówek droższy plus jest na AH-IPS także nie będzie na nim prawdziwej czerni

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...