Skocz do zawartości

Ulepszenie kompa - GPU i co jeszcze?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

Witam,

 

Odesłano mnie tutaj z kart graficznych :)

 

Mój obecny zestaw to:

PCU:    i5-4430, Quad Core, 3.00GHz

GPU:    chwilowo GTX 460 Gigabyte 1 GB OC (moja GTX 560 Ti poszła z dymem 3 dni po upływie terminu gwarancji)

Płyta:   GA-Z87-HD3

RAM:    12GB DDR3 - Kingston (2x4GB i 2x2GB) 1333MHz CL9

HDD:    Seagate ST3250410AS 250GB

Zasilacz: Antec EA-650 Green 650W

Pudło:  Raidmax Smilodon

System: Win 7 64

 

W tej chwili planuję zmienić GPU na Gigabyte GeForce GTX 770, 4GB DDR5 (ew. 2GB) - tak mi doradzono poza forum.

 

Mój budżet (wraz z kartą) to ok 2.200 pln. Co i na co powinienem jeszcze zmienić?

 

Pytanie uzupełniające - (czy mój zasilacz uciągnie tę kartę – ma już dobrze ponad 2 lata – czytałem, że z wiekiem słabną :) )

 

Dodam, że obecnie gram w rozdzielczości 1920 na 1080 na średnich detalach, a po zmianie chciałbym przy tej rozdzielczości wejść na fulla.

 

Tłukę przede wszystkim w BF3, czaję się na Crysisa 3 i GTA V.

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Podkręć trochę procesor, warto tutaj dokupić jakieś chłodzenie, chociażby  SilentiumPC Fera Pro HE1224 [HE1224] - nie wiem czy masz wentyl na boku, jeżeli tak to prawdopodobnie będziesz musiał go zdemontować 

 

Druga sprawa, szkoda że płyta nie obsługuje SLI ... w takim budżecie można myśleć o 2 x GTX 760

 

Trzecia sprawa, nawet nie myśl o dokupowaniu ramu  :menda:

 

Czwarta sprawa, zasilacz masz ok, spokojnie wystarczy 

 

Piąta sprawa, GTX 770 to niemal minimum do C3 aby pograć na maxa w FullHD http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/nvidia-geforce-gtx-770-test/strona/20185.html Jest to jednak pewnego rodzaju "rodzynek". W takim budżecie i tak nic wydajniejszego nie włożysz. Obecne gry, w tym C3 wykorzystują około 1,5 GB vram w FullHD

 

Inna opcja to sprzedaż obecnej mobo i zakup 

 

Gigabyte GA-Z87X-D3H /intel Z87, LGA1150/

Gigabyte GeForce GTX 760 OC 2GB DDR5 256bit (1085/6008) x2 w SLI 

 

Tutaj wydajność http://www.legitreviews.com/article/2224/4/

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź,

 

Nigdy nie podkręcałem proca, chociaż nie ukrywam, że mam ochotę spróbować. Czy jest jakiś godny polecenia poradnik albo stronka dla początkujących?

 

Co do wentylatora w bocznej ściance obudowy to mam, ale wydaje mi się, że nie powinien kolidować z tym pokazanym przez Ciebie chłodzeniem.

Czy dobrze rozumiem, że to chłodzenie wchodzi w miejsce oryginalnego chłodzenia proca, czy też dodatkowo?

 

Co do płyty, to skusiłem się na okazję: nowe płyta + procek za 800 pln (z likwidowanego sklepu), i miałem mniej niż godzinę na decyzję (trochę głupio zaufałem „znajomemu - ekspertowi”, który twierdził, że jak Crossfire jest to SLI też na pewno będzie). Niewiedza kosztuje. Nie wiem jakie są szanse sprzedania za sensowne pieniądze używanej płyty. W sumie nowa jest (niecały miesiąc), dowód zakupu jest.

 

RAMu dokupować nie zamierzam. Ewentualnie wymienić. Nie wiem, czy np. 8GB RAM 2000 MHz jest dużo lepsze niż 12 GB 1333 MHz.

 

Proszę o ewentualne rady.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

GTX 760 SLI odpada, ze względu na CPU i5-4430. Swoją drogą możliwości OC tego procesora i tak są mocno ograniczone:

 

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-haswell-procesor-podkrecanie-odblokowany-zablokowany.html

 

Co do płyty, to skusiłem się na okazję: nowe płyta + procek za 800 pln (z likwidowanego sklepu), i miałem mniej niż godzinę na decyzję (trochę głupio zaufałem „znajomemu - ekspertowi”, który twierdził, że jak Crossfire jest to SLI też na pewno będzie). Niewiedza kosztuje. Nie wiem jakie są szanse sprzedania za sensowne pieniądze używanej płyty. W sumie nowa jest (niecały miesiąc), dowód zakupu jest.

 

Często tak jest, ale nie zawsze. W tańszych płytach jest właśnie tylko obsługa CrossFireX, w droższych CrossfireX i SLI.

 

RAMu dokupować nie zamierzam. Ewentualnie wymienić. Nie wiem, czy np. 8GB RAM 2000 MHz jest dużo lepsze niż 12 GB 1333 MHz.

 

Do gier wystarczy w zupełności 8 GB 1333 MHz czy 1600 MHz. Resztę (2x2 GB) możesz sprzedać.

 

Ja na twoim miejscu wymieniłbym jeszcze dysk na większy. 250 GB to nie jest za wiele.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...