Skocz do zawartości

XL2420TX czy XL2411T a może inny 120Hz+ ?


Recommended Posts

Witam. Ostatnio wiele czytałem o monitorach i chyba czas zmienić mojego bardzo starego Samsunga LCD na coś lepszego. Priorytet w moim przypadku to gry i ich płynność.

Naczytałem się sporo o monitorach dla graczy Benq. Wymienione w temacie 2 modele to niby najnowsze w ich ofercie i teraz powstaje mały problem.

XL2420TX ma 120Hz 2ms GTG i posiada zestaw z okularami do 3D i jest sporo droższy, XL2411T natomiast ma 144HZ 1ms GTG i brak zestawu do 3D. Oba mają prawie identyczne pozostałe parametry i różnią się co najwyżej dodatkowymi gniazdami.

Trochę napaliłem się na model wyższy bo ma wbudowany emiter NVIDIA 3D Vision 2 i okulary. Jest jednak problem - wyczytałem że 3D praktycznie ogranicza osiągi o 50% we wszystkich grach (dwa obrazy na raz do okularów = dwa razy wolniej). Teraz pojawia się pytanie - czy warto pobawić się w 3D ?

Czytałem także, że na monitorach benq można dodatkowo włączyć technologię lightboost, która ogranicza w ogromnym stopniu efekt smużenia, ale to jakieś dziwne kombinacje - włączenie w sterownikach 3D, wejście do gry i wyłączenie 3D skrótami klawiszywymi. I tak za każdym razem ? Sam nie wiem.

Ogólnie chciałbym zobaczyć faktycznie to 3D, ale ewentualnie, gdyby grafy w grach nie wyrabiały, to bez problemu to wyłączyć i grać jak na normalnym monitorze. Nie wiem tylko czy XL2420TX jest na tyle bezproblemowy.

 

Link to post
Share on other sites

 

 

czy warto pobawić się w 3D ?

 

bawić tak, jak ktoś lubi takie zabawy oczywiście

grać tak na poważnie - śmiechu warte, a jak chcesz zobaczyć efekt przejdź się do IMAX na jakiś film 3D

 

natomiast 3D to tylko dodatek, jak nie chcesz nie musisz używać, a tak między nami którego byś nie wziął będzie ok

Link to post
Share on other sites

Czytałem to także. Widziałem także wiele innych informacji o 120-144Hz. Asus mi się nie podoba ze względu na 2 rzeczy - dość wysoki pobór prądu i zbędne mi głośniki.

Benq XL2420TX pobiera - 24W

Benq XL2411T - 22W 

Asus VG248QE - 45W

a tego AOC - 25W wogóle nie brałem pod uwagę nawet po tych testach.

Korci mnie najmocniejszy Benq ze względu na zastaw okularów 3D. Jakby odjąć ich cenę to jest on podobny cenowo do reszty.

Okularki to bajer - w jednej grze się sprawdzą, w innej nie. Na razie czytam cały czas jak się sprawują i jakich spadków wydajności mogę się spodziewać. Gdyby jednak patrzeć na sam monitor bez bajerów to cały czas patrzę na Benq XL2411T bo ma 144Hz i 1ms GTG, najniższy pobór prądu i obsługuje 3D (po dokupieniu okularków, albo nawet na papierowych kiszkach) oraz można włączyć lightboost. Szukam cały czas także informacji jak się sprawują Benq - chwile to jeszcze potrwa. Chyba że ktoś posiada któryś z wymienionych modeli i potrafi doradzić ?

Link to post
Share on other sites

true, ja moja zabawe w 3d skonczylem po kilku miesiacach od kupna monitora 120hz. Wiekszosc filmow jak na dzien dzisiejszy ma tam tyle efektow 3d co pies naplakal. jedyny chyba ktory zrobil na mnie wrazenie to Avatar pod wzgledem 3d. Cala reszta to raptem 5 efektow na film. Co do gier, moze jestem analogowy ale jakos lepiej gra mi sie bez 3d.

 

Jesli traktujesz 3d jako nowinke i chcesz sie poprostu tym pobawic to szkoda kasy na model wyzej. 144/122hz bez roznicy to nie jest juz przesiadka z 60 na 120. 100%!

 

Wiadomo ze jakosc w grach spada masz 60 klatek na kazde oko, wiec podczas gry standardowo przyda sie miec 120fps zeby w trybie 3d grac normalie i miec te 60fps'ow.

 

Z tego co widze twoj rig tyle wyciagnie w wiekszosci gier bez problemu :) hf.

Link to post
Share on other sites

Czytałem to także. Widziałem także wiele innych informacji o 120-144Hz. Asus mi się nie podoba ze względu na 2 rzeczy - dość wysoki pobór prądu i zbędne mi głośniki.

Benq XL2420TX pobiera - 24W

Benq XL2411T - 22W 

Asus VG248QE - 45W

a tego AOC - 25W wogóle nie brałem pod uwagę nawet po tych testach.

Korci mnie najmocniejszy Benq ze względu na zastaw okularów 3D. Jakby odjąć ich cenę to jest on podobny cenowo do reszty.

Okularki to bajer - w jednej grze się sprawdzą, w innej nie. Na razie czytam cały czas jak się sprawują i jakich spadków wydajności mogę się spodziewać. Gdyby jednak patrzeć na sam monitor bez bajerów to cały czas patrzę na Benq XL2411T bo ma 144Hz i 1ms GTG, najniższy pobór prądu i obsługuje 3D (po dokupieniu okularków, albo nawet na papierowych kiszkach) oraz można włączyć lightboost. Szukam cały czas także informacji jak się sprawują Benq - chwile to jeszcze potrwa. Chyba że ktoś posiada któryś z wymienionych modeli i potrafi doradzić ?

 

Jak znajdziesz jakieś ciekawe info to się pochwal i zapodaj linki bo coś czuje, że w przyszłym tygodniu coś kupię, ale raczej asusa, bo przy mojej prądowpieprzającej konfiguracji i tak nie zwracam uwagi na W

Link to post
Share on other sites

Wszystko ładnie i pięknie, ale nie wiem jak teraz wygląda to niby boskie 3D. Co znajduje testy NVIDIA 3D Vision, to są to testy albo jedynki, albo jakieś stare z 2012r z max kartami graficznymi pokroju gtx470/580. Wiadome mi jest natomiast, że nvidia w wielu sterownikach z 2013r chwaliła się poprawkami właśnie 3D Vision. Pamiętam listy poprawionych gier w sterownikach z rankingami nvidii - excellent - very good itp. Z tego co myślę, to jest z nimi podobnie jak z SLI - co chwile coś dochodzi z obsługą lub poprawką. Może jednak warto zaryzykować - jak nie okularki do szafy i tyle, a monitor to chyba najdłużej żyjący sprzęt jeśli chodzi o komputery (w kompie co chwilę coś wymieniamy, a monitor jak stał tak stoi). Mój Samsung 20" 1680:1050 mam juz od ......... nie pamiętam nawet bo tak długo.....

Link to post
Share on other sites

Kamyk - jak masz z wzrokiem? Miałeś kiedykolwiek badany wzrok? O tym się nie mówi - ale ponad 30% społeczeństwa ma problemy z 3D - a największe są właśnie z użyciem okularów migawkowych. Testowałeś to już na sobie? Wiesz jak to na tobie działa? Bo może się okazać, że będziesz mieć super efekty dodatkowe - w postaci łzawień, bólu oczu, głowy, zawrotów głowy. Ja tak miałem - próbowałem dwa dni dostosować się jakoś - ale tylko pierdzieliło mi wszystko w głowie, później bolała mnie głowa przez cały wieczór, noc i nawet rano. W Imaxie widziałem wszystkie filmy 3d (swego czasu) - i zawsze było okej. Ale NVision nie jest kompatybilne z moimi gałami. Sprawdź najpierw, później kupuj - ewentualnie zabezpiecz się,żebyś mógł zwrócić jak co.

Próbowałem na Batmanie 1 i 2, na obecnym konfigu(460 SLI, i7 950 4.0 i ssd)  i komputer ledwo co dawał rady.



 

 

Czytałem także, że na monitorach benq można dodatkowo włączyć technologię lightboost, która ogranicza w ogromnym stopniu efekt smużenia, ale to jakieś dziwne kombinacje - włączenie w sterownikach 3D, wejście do gry i wyłączenie 3D skrótami klawiszywymi. I tak za każdym razem ?

Light Boost - poprostu poprawia jasność przy użyciu 3D - normalnie zawsze jest przyciemnione wszystko, a Light Boost to nieweluje. Włącza się i wyłącza w menu monitora.

Link to post
Share on other sites

http://www.blurbusters.com/zero-motion-blur/lightboost/

 

Z tego co tam napisali - lightboost eliminuje efekt ruchu (ślady - smużenie), a nie rozjaśnia.

Co do okularów 3D - nigdy nie testowałem, ale słyszałem o dolegliwościach sporej częsci ludzi. Co do wzroku - gdy widzę 40-50 fps w grach to czuje normalnie spowolnienia na ekranie, a przecież oko niby widzi 30 fps/sek. Ludzie mi nagadali że to mikroprzycięcia jak miałem 2x460 SLI. Teraz mam chwilowo 1x670, a druga w drodze i jest dokładnie to samo. Widzę po prostu spadki fps, których nawet większość moich kolegów nie dostrzega. Nie są to więc żadne mikroprzycięcia od SLI. Testowałem wszelkie ustawienia graficzne pokroju Vsync on/off/adaptacyjne. Pozostaje więc sprawdzić tylko ostatnią możliwość - monitor z większym odświeżaniem. Spadki mógłbym jeszcze zrzucić na słaby sprzęt, ale w moim nie widzę jakiegoś "wąskiego gardła".

Link to post
Share on other sites
a przecież oko niby widzi 30 fps/sek

Oko widzi 47-53 błyski na sekundę, na ten "błysk" składa się właśnie błysk i i jego brak, czyli mnożymy to razy dwa (dużo zależy od właściciela oczu, jak wiadomo każdy jest inny i wyjątkowy), a te brednie z 30 klatkami to gdzie wyczytałeś? 

Link to post
Share on other sites

O bredniach z 30fps powiedział mi kiedyś okulista machając mi ręką kilkanaście centymetrów od twarzy bardzo szybko i zapytał ile rąk widzę :menda: Jak sobie pomachasz od prawa do lewa bardzo szybko to widzisz jedną wielką rozmytą łapę przecież :]

 

Ok pomińmy temat poboczny - czy ktoś może posiada tego BenQ z okularkami 3D - XL2420TX ?

Wyczytałem o nim kilka złych opinii jeśli chodzi właśnie o sam dodany zestaw NVIDIA 3D Vision 2 - ponoć 2-3 osoby miały problem z wbudowanym w monitor odbiornikiem (emiter) do tych okularów i musieli robić twardy reset monitora wyciągając z niego zasilanie, bo komputer tracił ustawienia 3D do okularów. Były to jednak opinie z 2012r bez odpowiedzi i nie wiem czy zostało to naprawione.

Wiem też dlaczego ten monitor ma 120Hz, a tańszy 144Hz. A więc - 120Hz bo zestaw okularków tylko na tylu śmiga, a tańszy XL2411T ma 144Hz bo nie ma zestawu. Ma jednak też mały problem - widziałem test 144Hz na tym monitorze, gdy zamiast obrazu pokazał śniego, bo niektóre kable nie mają w standardzie większej przepustowości. Niby max to 120Hz bo 144Hz przekracza standard VESA do monitorów.

Link to post
Share on other sites

 

 

O bredniach z 30fps powiedział mi kiedyś okulista machając mi ręką kilkanaście centymetrów od twarzy bardzo szybko i zapytał ile rąk widzę

 

 

zapytaj tego neandertalczyka czy przed monitorem też siedzi kilkanaście centymetrów i nim macha, bo mniej więcej takie ma to "badanie" przełożenie na to jak postrzegamy obraz ruchomy na wyświetlaczu

 

btw 25 czy 30 klatek to są badania z lat 50 jak telewizja się rozwijała i potrzebowali znaleźć granicę tego ile minimalnie wystarczy, żeby uznać obraz za płynny i tak stany oraz kraj kwitnącej wiśni mają 60Hz sygnał, a reszta świata 50Hz, natomiast już w latach 70 się okazało, że te ich 25/30 klatek to za mało, ale telewizja się nie rozwija, telewizja tylko czerpie zyski, po dziś dzień nadają 50Hz sygnał i dalej mydlą oczy tymi idiotycznymi badaniami, gdy ktoś pyta dlaczego

natomiast zwróćcie uwagę, że nawet tu mamy powiedziane - minimum by uznać obraz za płynny, a nie żadne oko widzi maksymalnie tyle i tyle

Link to post
Share on other sites

A więc - dokonałem wyboru i zamówiłem jednak tańszego - BenQ XL2411T.

Poczytałem dużo o jego droższym bracie i było sporo postów na forach o awaryjnym emiterze do okularów 3D.

Niby problem był później rozwiązany w nowych modelach z nowym softem, ale nie będę dopłacał prawie 1000zł za same okulary.

Samo dokupienie pakietu 3D od Nvidii i tak by wyszło taniej niż komplet z monitorem, ale 3D na razie sobie daruję.

Na razie tylko zyskam na 144Hz zamiast 60Hz które mam teraz i wyższej rozdzielczości Full HD zamiast mojej aktualnej 1680:1050.

 

PS. czy ktoś patrzał wogóle jak sprawuje się 3D na zwykłych okularach pasywnych ? Chodzi mi o papierowy badziew, lub widziałem sporo modeli plastikowych niiiby lepszych :P


Ponawiam pytanie o okularki 3D.


Monitorek przyjechał - powala rozmiarami. Nie mogę się jeszcze przyzwyczaić do ogarnięcia go wzrokiem. Kalibracje dokonałem taką jak polecali na forach. Wydaje mi się nadal strasznie jasny mimo 28/100 bright. Faktycznie ma 144Hz, ale zalecana jest 120Hz nawet takie info jest w menu.

Link to post
Share on other sites

zapytaj tego neandertalczyka czy przed monitorem też siedzi kilkanaście centymetrów i nim macha, bo mniej więcej takie ma to "badanie" przełożenie na to jak postrzegamy obraz ruchomy na wyświetlaczu

 

cudna analogia :)

 

Wrzuć foty i daj znać jak sprawuje się w szybkich FPS'ach :)

 

dokladnie, jak wraznienia :)?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...