Skocz do zawartości

Komputer dla grafika i do gier za 3000 zł


Recommended Posts

Witam

Mój komputer już ledwo dyszy, więc nastał czas na wymianę bebechów. Niedawno zakupiłem Sapphire Radeon 7750 1 Gb i to pod nią będę budował resztę. Nie lubię się bawić w sprzedawanie i inne takie zabawy. Proszę abyście doradzili mi procesor, płytę główną, ram, dyski oraz zasilacz. Dawno nie śledziłem rynku i nie wiem co teraz się opłaca i co jest warte uwagi, dlatego proszę o pomoc kolegów z forum. Preferuję płyty Gigabyte. Czy intel czy amd nie wiem, musicie mnie do któregoś z nich przekonać. Myślę, że z 6 Gb ram powinno wystarczyć pod grafikę i będzie jeszcze z zapasem. Z dysków myślę żeby kupić jedną 250 pod system i programy, a 500 jako magazyn. Obudowy na razie nie liczę, bo zostanie mi ta co mam obecnie czyli jakiś stary Chiftec midi towerm, a w przyszłości zasiądzie to w Cooler Master 690 II .

Pozdrawiam 

Michał

 

//poprawiłem tytuł ( cena ) .daft

Edytowane przez .daft
Link to post
Share on other sites

W takim razie jaka jest różnica przy 3D? Teraz pracuję w grafice 2D i to będzie mój konik, ale nie wiem czy kiedyś nie musnę o grafikę 3D. Teraz potrzebuję czegoś co pociągnie PS, Lightrooma i Corela (obróbka foto + plakaty), ale coś mnie ciągnie żeby zmierzyć się z Blenderem w przyszłości. Niby jako grafik siedzę w branży IT, ale dawno temu przez brak czasu przestałem śledzić rynek i rozwiązania techniczne... Z tego co sobie kalkuluję to będę miał +/- 3000 zł na komputer z monitorem (myślę o 24", na razie niestety portfel nie pozwala na zakup EIZO dla grafików, ponieważ czeka mnie też upgrade w zestawie foto) i jeśli będzie trzeba zacisnąć pasa, bo będą jakieś części pod przyszłościową konstrukcję, to go zacisnę i dołożę te kilka stówek ile potrzeba, gdyż nie za bardzo lubię zmieniać coś w konfiguracji. Ewentualnie w przyszłości zmienię grafikę. 

Pozdrawiam

Michał

Link to post
Share on other sites

Nie chodzi tylko o grafikę 3D, ale też o obróbkę filmów, grafikę 2D. Z 2xHDD chodzi o to, że z jednego odczytujesz plik, a na drugim go zapisujesz. Dzięki temu dysk nie musi odczytywać i zapisywać danych na raz, dzięki czemu może skupić się na jednej czynność, a drugi dysk na drugiej.

Link to post
Share on other sites

Tylko czy jest to na tyle przyśpieszenie, że będzie odczuwalne? Chodzi o to, że ja będę musiał sam odczytywć z jednego i zapisywać na drugim? Jak dla mnie to ma trochę mały użytek, bo np. jak wgram zdjęcie do lightrooma to jest jednorazowy odczyt i więcej go nie ruszam,bo on tam siedzi, potem jest tylko zapis przy kolejnych stopniach edycji. Czy jest jakaś opcja zautomatyzowania tego?

 

[EDIT]

Po namyśle mój komputer obecny oddam mojej młodszej siostrze (a niech ma do pogrania w jakieś SIMSY :) ), tylko jak możecie, to pomóżcie mi go wycenić, nie po to że chce jej sprzedać, bo po rodzinie to nie tak, ale dla siebie chciałbym znać jego orientacyjną wartość. 

CPU: Intel Core 2 Duo E4500 2.2 GHz

MOBO: Asus P5B-V

GPU: Sapphire Radeon HD7750 1Gb

RAM: Kingston 4 Gb 800 MHz

Dysk Segate SATA 80 Gb

Monitor Samsung SyncMaster 932B 19"

DVD - LG 

 

Przepraszam, że mieszam, ale teraz proszę o zestaw z grafiką powiedzmy 3500 zł z obudową



Żeby było troszkę łatwiej po rozeznaniu daję moją propozycję, ale proszę o dobranie płyty głównej, gdyż w nich jestem totalnie zielony. Płyta pod OC i koniecznie z wyjściem USB 3.0 na przedni panel. Po doliczeniu ceny płyty wyjdzie 3000 i zostawiam 500 zł na monitor. 

http://www.morele.net/inventory/info/wUUCaz/

Edytowane przez pudlox
Link to post
Share on other sites

@pudlox

 

Jesteś pewien, ze 8GB RAMu wystarczy Ci do obróbki grafiki? Mi średniej wielkości rzeczy w PS spokojnie zajmują 8GB. Może weź w 1 kości te 8GB i jeśli będzie mało dokup później drugie 8. Jestem za wzięciem 16 GB.

Link to post
Share on other sites

Wiesz obecnie pracuję na 4 Gb i jest kiczowato.. Nie wiem na ile rozwinie skrzydła te 8 Gb, bo nie jestem świadom ile takie programy mogą chłonąć, ale skoro mówisz, że chłonie sporo, to dokładam do 16 Gb. Tylko czy brać 2 x 8 Gb czy 4 x 4 Gb. Ma się jakoś różnica wydajnościowo czy sprawnościowo? I jaką brać płytę główną?

Link to post
Share on other sites

Płyta np. MSI Z77A-G43: http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z77a-g43-intel-z77-lga-1155-2xpcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-459603/ lub z mocniejszą sekcją zasilania Z77A-G45: http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z77a-g45-intel-z77-lga-1155-3xpcx-vga-dzw-glan-sata3-usb3-raid-ddr3-crossfire-459862/

 

Co do RAMu lepiej 2x8 GB, wtedy będziesz miał wolne 2 sloty w płycie i możliwość rozbudowy RAMu (do 32 GB, ale trzeba pamiętać, że jest to możliwe w Win7 od Professional w górę i w Win8).

Link to post
Share on other sites

Czyli poza wolnymi bankami nie ma różnicy? A jak się mają częstotliwości w RAM, jaka jest najrozsądniejsza? .. Płytę raczej wezmę mocniejszą, tylko czy da radę do niej podłączyć USB 3.0 na panelu przednim? .. Adnotując systemu to o licencję o Win7 Professional się nie martwię, jak patrzę to i tak nie wykorzystam możliwości Ultimate... A czy procesor, karta graficzna oraz dysk są dobre?

Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli poza wolnymi bankami nie ma różnicy? A jak się mają częstotliwości w RAM, jaka jest najrozsądniejsza?

Większej różnicy chyba nie ma, ale po co blokować sobie możliwość rozbudowy :) Częstotliwości wystarczą spokojnie 1333 MHz, ostatnio sporo siedzę w PS, mam 16GB o takim taktowaniu i pracuje się wygodnie. Te USB 3.0 na panelu przednim podłączysz, płyta ma wewnętrzne złącze USB 3.0  Reszta do gier i obróbki grafiki wydaje się być OK.

 

Pisałeś, że zajmujesz się obróbką zdjęć i plakatami. Nie wiem na ile profesjonalnie się tym zajmujesz. Tu przydałby się dobry monitor z matrycą IPS, a 500zł to trochę mało na taki lepszy monitor. Taki np Dell U2312HM byłby spoko, ale to ponad 700zł. Ale w sumie z tańszych IPS-ów można brać jakiegoś LG np IPS224V. W tej kwestii spytaj się w dziale o monitorach :)

Link to post
Share on other sites

Hmm.. powiedzmy tak. Jak na razie mam trochę inne zajęcie niż oddanie się tylko zarabianiu na plakatach. Ale wszystko idzie w kierunku że fotografia i grafika będzie moim jedynym źródłem utrzymania. Dobrze było by połączyć IPS + 2-3ms czasu reakcji. Oczywiście odpowiednie pytanie zostanie zadane w odpowiednim dziale :) .. A co sądzisz o mojej obudowie? .. A tak jeszcze z ciekawości zapytam jak połączyłeś 16 Gb RAM i Win7 Home Premium? (info ciągnę ze stopki) :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Ale wszystko idzie w kierunku że fotografia i grafika będzie moim jedynym źródłem utrzymania.

Jeśli tak, to wydaje mi się, ze tym bardziej warto zainwestować w dobry monitor, ale oczywiście zależy to od budżetu. Zawsze można teraz wziąć jakiś tańszy IPS, a w przyszłości stanie się on pomocniczym monitorem.

 

Obudowa przyzwoita :) 3 wentylatory w standardzie z regulatorem, będzie dobrze wentylowana, ma filtry przeciwkurzowe.

 

 

 

A tak jeszcze z ciekawości zapytam jak połączyłeś 16 Gb RAM i Win7 Home Premium?

Win 7 HP obsługuje maksymalnie 16GB RAMu, więc bez problemu się udało :)

Link to post
Share on other sites

Przespałem sie z tym wszystkim i tak sobie myślę, że dobrą opcją upgrade w przyszłości a dosyć tanim kosztem (bo ceny idą w dół) będzie zamontowanie drugiej takiej karty GTX660 w SLI. Tylko teraz pytanie jak ma się do tego procesor, czy on to uciągnie. Naczy czy przy wpakowaniu dwóch kart GTX 660 z i5 3570 (podkręconym) i 16 Gb RAM wszystko to będzie ładnie razem spasowane i nic nie będzie sie nudzić? 

Link to post
Share on other sites

A grafika jaką pisałem od Gigabyte jest dobra do SLI? Czy może jakaś inną?

 

I jeszcze mam pytanie do zasilacza. Czy 500W ucinągnie 2 karty SLI z tym i5 podkręconym i sporą ilość pamięci RAM a w przyszłości też kilka dysków. Jaki polecacie? Mam dwa kryteria: musi być modularny i w czarnym kolorze.

Link to post
Share on other sites

 

 

A grafika jaką pisałem od Gigabyte jest dobra do SLI?

 

Dobra, ale nie jestem pewien czy w tym Regnumie nie będzie im za ciepło. Może dozbieraj trochę do Corsair'a 500R (ponad 100 zł więcej od Regnuma)

 

 

 

 

Czy 500W ucinągnie 2 karty SLI z tym i5 podkręconym i sporą ilość pamięci RAM a w przyszłości też kilka dysków.

 

Będzie trochę za mało. Ja celowałbym w coś 600-650W

Link to post
Share on other sites

 

 

Jakieś konkretne modele?
BQ L8 630W, Corsair HX650W

 

Odnośnie L50 - spokojnie się nada na SLi gtx660 - może z jakością wykonania nie jest najlepiej, ale to ogólnie dobry produkt, szczególnie jeżeli chodzi o ilość miejsca w środku.

 

Co do ramu - pytasz czy 8GB będzie OK. Odpowiem że 16GB to nie jest zbyt wiele, szczególnie jak myślisz o produkcji w formacie +A3. Obecnie pracuje na 32GB i przy większych projektach taka ilość nie jest oszałamiająca. Po zapchaniu RAM program przeskakuje na scratch disk, stąd zalecany jest osobny dysk własnie na ten cel, czyli suma summarum 2 dyski HDD są zalecane + SSD na OS i programy (ale da radę bez niego przeżyć).

Procek i5 to średni wybór, ale z braku funduszy to i podkręcona i5 będzie OK.

Ram ładuj w kościach po 8GB jak wcześniej doradzano - w przyszłości jak uzbierasz kaski to zakupisz kolejne 16GB, a z czasem na dysk SSD się nazbiera  ;) , oraz drugie GPU pod SLi.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...