Skocz do zawartości

błędne rozpoznawanie sprzętu w win 8


Recommended Posts

Witam

Mam pewien problem: Oto dane

Komputer nowy, 

Win 8 pro. świeża instalacja

specyfikacja sprzętu w jak w sygnaturce.

 

 Wszystko zaczęło się do tego, jak raz zauważyłem, że  komputer po zamknięciu systemu nadal pracował - nie chciał  się wyłączyć. Po przeprowadzeniu kilku eksperymentów doszedłem  chyba  do źródła;

 

 Prawdopodobnie przyczyną jest błędne rozpoznawanie dysków zewnętrznych podpinanych po USB  (mam 2x  2.5' WD passport oraz 3,5 Iomega). Jedyne z czym nie ma problemu to pendrive corsair GT 16 GB. 

Po podpięciu dysku do PC zauważyłem trzy różne działania:

1. czasami wyskakuje info, że wystąpił błąd i czy przeskanować dysk w celu wykrycia błędów lub anuluj. Jak dam anuluj to - mam dostęp do dysku. System go widzi.

2.  Czasami tego komentarza nie mam i od razu po podłączeniu  wyskakuje mi okno z danymi z dysku i niby jest ok.

3. Dysk nie jest rozpoznany przez system i wyskakuje info aby go wypiąć i podłączyć ponownie.  Działanie to nic nie daje

 

 

Natomiast bez względu na powyższe-  gdy próbuje wypiąć dysk za pomocą "bezpieczne usuwanie sprzętu" Dysk znika z listy ale nie pojawia się balonik, że sprzęt został bezpieczne usunięty (oczywiście wszystkie foldery i pozamykane).

Po tej operacji cokolwiek co  podepnę po usb niej jest  widoczne. Nic się nie dzieje. Na dysku dioda się świeci ale nie pojawia się w systemie.

Właśnie wtedy po zamknięciu systemu- komputer  nie wyłącza się. Konieczne jest  wciśnięcie przycisku reset. 

 

Jakieś porady zanim zabiorę się za ewentualną reinstalkę systemu

Dodam, że na poprzednim systemie (też win8) nawet jak pojawiały się problemy  opisane w punktach 1-3 nigdy nie miałem problemów z odpięciem dysku i wyłączenie kompa.

 

pozdrawiam

 

 

Link to post
Share on other sites

Wpinasz dyski w front panel ? U mnie też występują problemy z WIn7 i usb na froncie potrafi czasem zamrozić maszynkę. Zauważyłem że kabelek wpięty do mobo nie jest dobrze dociśnięty (od czasu do czasu sam z siebie poprostu się wysuwa ze slotu). Częściowo rozwiązało to problem, ale dziwne akcje z front panelem występują co jakiś czas. Wstępnie - moim wypadku był to luz na slocie gdzie wpinam front do mobo.

Druga sprawa to złącze o wzmocnionym napięciu dla usb pod aplikacje supercharger. Wygląda na to że po prostu to złącze coś nie tak działa. W Twoim wypadku pewnie również o tym samym złączu mówimy. Spróbuj docisnąć wszystkie wtyczki, a także sprawdź może czy na innym slocie w mobo fornt USB będzie działał poprawnie.

Problem występuje również po wpięciu dysków w złącza na plecach budy (te standardowe) ??

 

Natomiast bez względu na powyższe-  gdy próbuje wypiąć dysk za pomocą "bezpieczne usuwanie sprzętu" Dysk znika z listy ale nie pojawia się balonik, że sprzęt został bezpieczne usunięty (oczywiście wszystkie foldery i pozamykane)

Dokładnie u mnie potrafi się wywalić w identyczny sposób ;)

Zmienię dziś sposób podłączenia frontu i przetestuje czy będzie poprawa - problem w tym że u mnie na ogół front działa poprawnie, ale co najmniej raz w tygodniu wali "focha" - ogólnie wydaje mi się że ten cały "SuperCharger" jest problemem. Pod czas łądowania nim sprzętów wyłączana jest synchronizacja, ogólnie nie ma dostępu do urządzenia, podawany jest tylko prąd o wyższym napięciu. Całe USB na ten czas jest wyłączone - coś mam ciutkę że tu leży problem i coś nie do końca zostało zrobione jak należy. Sprawdź jeszcze na necie - może inni użytkownicy również mają ten sam problem.

Link to post
Share on other sites

AD1.

jak wpiąłem dysk z tyłu budy to samo:
- INFO, że wystąpił błąd - czy przeskanować ect..... ale dysk rozpoznano i działa. Po  próbie wypięcia  dysku za pomocą "bezpieczne usuwanie sprzętu" Dysk znika z listy ale nie pojawia się balonik, że sprzęt został bezpieczne usunięty (oczywiście wszystkie foldery i pozamykane).

Po tej operacji cokolwiek co  podepnę po usb niej jest  widoczne. Nic się nie dzieje. Na dysku dioda się świeci ale nie pojawia się w systemie.

AD2.

 

 

Druga sprawa to złącze o wzmocnionym napięciu dla usb pod aplikacje supercharger.
 

nie wiem czy to ważne ale tej aplikacji nie zainstalowałem.



jeśli chodzi i podłączenie na mo bo to chodzi o te wtyczki co są na dole płyty/ pod karta graficzną. Są tam trzy wtyczki z napisem JUSB1 do 3

Jak mam zajętą pierwszą i trzecią 

Link to post
Share on other sites

Dyski są moje, używane tylko do trzymania kopii filmów z Bluraya, podpinane były do trzech różnych komputerów w różnych konfiguracjach. Nic takiego wcześniej nie maiło miejsca.  Nawet na tym kompie na poprzednim systemie 

 

Jedyna różnica jaką pamiętam to przy instalacji obecnego systemu - w trakcie konfigurowania nie dałem automatycznej  aktualizacji i coś jeszcze z automatycznym konfigurowaniem ......  nie pamiętam

 

 

 

jeśli chodzi i podłączenie na mo bo to chodzi o te wtyczki co są na dole płyty/ pod karta graficzną. Są tam trzy wtyczki z napisem JUSB1 do 3 Jak mam zajętą pierwszą i trzecią 

 

podociskałem ale nic nie pomogło 



jakieś pomysły? Czy raczej reinstalacja systemu?

Link to post
Share on other sites

Spróbuj kolego, zrobić kilka czynności może pomogą. Zacznij od aktualizacji bios. Wiele płyty głównych ma problemy z poprawną pracą w systemie Windows 8. Użyj softu typu Drivereasy do aktualizacji sterowników. Możesz spróbować nawet uaktualnić firmware kontrolera USB 3.0. Jeśli to nie pomoże czeka Cię powrót do Windows 7. Bo niestety, nie które problemy sprzętowe trudno przeskoczyć .

Link to post
Share on other sites
Użyj softu typu Drivereasy do aktualizacji sterowników

 

 

Dzięki za pomoc ale w tej kwestii nie mam zaufania do tego typu programów. Właśnie zainstalowałem 3 różne programy. Każdy pokazuje  co innego. Jeden, że wszystkie są aktualne - drugi pokazuje, że mam 67 do aktualizacji a inny, że mam aktualizować coś czego nie mam albo coś co mam już aktualne.

 

Jeśli live updade  od MSI pokazuje, że np.  stery od intela są aktualne to tego się trzymam.....

Nie wiem na ile skuteczne jest aktualizowania z pozycji menadżera urządzeń ale tam też pokazał, że jest ok.

 

 

 

Zacznij od aktualizacji bios

 

bios aktualny.

 

 

Wiele płyty głównych ma problemy z poprawną pracą w systemie Windows 8.

 

Najśmieszniejsze jest to, że na poprzednim systemie (też win8) nie zauważyłem podobnych problemów więc chyba jutro trzeba przekosić na nowo system  :D

Edytowane przez sihborx
Link to post
Share on other sites

Jak możesz to sprawdź jak dyski pracują po podłączeniu do innego komputera w celu wykluczenia ich awarii. Ustal w pierwszym rzędzie czy problem tkwi w dyskach, czy może to wina OSa / sterów / płyty głównej.

Następnie możesz spróbować OSa jeszcze raz postawić, lub pobawić się reinstalację sterów od płyty głównej (możesz tutaj coś nie zaskoczyło tak jak powinno).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...