Skocz do zawartości

HDD i Karta dźwiękowa (?)


Recommended Posts

Mój bardzo specyficzny problem nadal trwa i nie wiem jak się z nim uporać - stąd rzucam pomysłem tutaj, może ktoś mądrzejszy coś wymyśli albo chociaż wyklaruje się czy warto wysyłać sprzęt (i który) na serwis.

 

 

Problem: znikające HDD.

Znikają z systemu, jakby odłączone od kabla, w menedżerze widnieją jako "urządzenie nieznane" a każda próba interakcji pozostawia menedżera z "brakiem odpowiedzi - znikają losowo, z reguły z rana.

Dotychczas, znikał tylko mój WD Green, teraz znika także i Black. Czasem razem, czasem osobno - Green pierwszy, po nim przeważnie i Black.

Znikają również, jeśli uśpię system a potem go wybudzę (po wybudzeniu nie ma już dostępnego Greena) a jeśli uśpię i wybudzę ponownie - to się pojawia.

Pojawiają się również po restarcie komputera.

 

A co ma do tego karta dźwiękowa? Otóż, ceregiele z dyskami występują tylko w przypadku gdy zainstalowane są sterowniki do xonara stx (sprawdzałem absolutnie wszystkie wersje, nic nie pomogło).

 

STX ma to specyficzne "klikanie" przekaźników, ot system przełączający elektronikę aby była bezpieczna - i tu jest pies pogrzebany. Bez sterowników ten system jest nieaktywny i dyski działają bez problemu.

Z tym systemem, przy usypianiu następuje przekierowanie - no i dysk znika. 

Przy przeskakiwaniu z kanału na kanał (stereo/słuchawki) nie ma problemu, dyski są. Znikają ot, same z siebie.

 

Jak już znikną, to słychać w dyskach dziwne pukanie, bzyczenie, jakby coś chciało wyjść ze środka.

 

No i co z tym dziwadłem robić? PSU sprawny, próbowałem różnych linii, przepinałem do różnych portów na mobo - nic. Pomaga tylko wywalenie sterowników xonara.

Może kontroler na płycie, bo SSD stoi jak skała i nic się z nim nie dzieje.

Z pewnością jest to związane z xonarem i jego przekaźnikiem, ale odpada opcja wyboru pomiędzy dźwiękiem a dyskami.

 

Ktoś ma jakieś pomysły? Z której strony to ugryźć?

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Zobacz sobie może czy nie masz konfliktów. Jeżeli masz spróbuj zmienić przerwania. U mnie na Asusie dysk mi też wyłącza, ale go włącza przy otwieraniu, słychać jak startuje. Natomiast nigdy mi nie zniknął.



Ewentualnie w ustawieniach zasilania wyłącz sobie wyłączanie dysku.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja bym jeszcze zrobił tak. Uruchom msconfig. Z narzędzi odpal sobie informacje o systemie. Zobacz tam jakie masz w składnikach urządzenia powodujące problemy. W przerwaniach sprawdź sobie czy ci się nie nakładają z kontrolerem ide.



A i oczywiście konflikty zobacz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bios nie najnowszy, ale nowszy niż ten na którym problemy się zaczęły. Wyłączanie dysków zablokowane już dawno.

Planem zasilania coś miota, bo ten lubi się zmieniać sam z siebie - podobnie jak pojawiający się panel logowania przy usypianiu/wybudzaniu który usilnie wywalam (i zablokowanie tego, oraz możliwości wybudzania przez kartę sieciową niejako rozwiązywało problem na długi czas - ale od kiedy te dwa potrafią się same znów uruchomić problemy wracają :x)

 

Przerwania/konflikty/problemy zaraz sprawdzę, bo chwilowo wywaliłem stery dzwiękowe żeby mieć dostęp do dysków (i jest czysto), bo te nie chciały wstać razem z systemem... no i tu ciekawa rzecz, przy boocie, na długo zwiesiło się przy A2 - czyli kontrolerze IDE...

 

Edit: No więc zainstalowałem sterowniki xonara na powrót - dyski właśnie wcięło, podczas słuchania muzyki.

Sprawdzam informacje o systemie - absolutnie brak zmian pod względem sytuacji bez sterowników gdzie wszystko działało. 

 

A dysk tyka... 

Link to post
Share on other sites

No właśnie teraz już nie tylko usypianie/wybudzanie, ale znikają same z siebie.

 

Aktualnie posypało się kompletnie, bo restart kompa nie pomaga, przy biosie tkwi na 'A2' przez bite ~20 sekund (kontroler IDE), a potem dłuuuuugo czeka aż xonarowi przeskoczy ów przekaźnik, więc wychodzi na to, że xonar koliduje z kontrolerem, ale co mam z tym zrobić to nie mam pojęcia.

Dopiero po całkowitym wywaleniu sterowników xonara pojawiły się dyski.

 

Natomiast kontrolery mam tylko te (niżej), więc nie wiem co tu wyłączyć nawet.

http://oi44.tinypic.com/2vlw5ef.jpg

 

Na ATA siedzą SSD, Green, Black, a te nieznane u góry to widocznie xonar którego pozbawiłem właśnie softu.

 

E: Channel 4 przecież zbędny, wyłączyłem - instaluję z powrotem soft do stxa i liczę na cud.

Edytowane przez sid vicious
Link to post
Share on other sites

Próbowałem, ale do wersji 1.64 - zobaczę te najnowsze, może będzie lepiej.

Asusowe stery też nic nie zmieniły.

 

E: Zainstalowałem stery - komp obudził się już bez Greena.

Polazłem do menedżera urządzeń gdzie odesłał mnie drachenfeles - i niespodzianka, Channel 3 wyłączony, Channel 4 sam powrócił. 

Włączyłem Channel 3 ręcznie - Green się pojawił.

 

Pozostały tam nadal dwa nieznane urządzenia, które za cholerę nie wiem czym są (jedno może być usb ze stacją do fajfona, ale drugie to już nie mam pomysłu)

 

No więc z czego to może się brać? Monstrualny syf w systemie bądź coś się spieprzyło przy instalacji (problem pojawił się po reinstalce systemu), trafiony Xonar, malware czy coś innego?

Edytowane przez sid vicious
Link to post
Share on other sites

Poczekałem trochę, jednak nie rozwiązuje to problemu kompletnie. Wygląda na to, że mój Black jest trafiony.

 

Teraz, zamiast znikać robi mi freeza komputera - przeważnie po kilku sekundach wraca, ale czasem zawiesza się na amen.

Znów słychać przy tym jakieś dziwne stukanie/klikanie, odłączyłem dziada od prądu i system się odwiesił.

 

Dodatkowo, miałem już z nim brewerie bo kręcił talerzami jak szalony, tak że cała obudowa wibrowała, a nie ma na nim żadnych plików z których korzystam (drugi storage i kilka gierek offline) więc nie powinien on w ogóle pracować podczas zwykłego dłubania.

 

Chyba trzeba odesłać na gwarancję, co myślicie?

 

E: No i nie wiem co z Greenem, bo ten zaczął znikać jako pierwszy (choć dopiero po kupnie i montażu Blacka)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...