Skocz do zawartości

GTX 670 Gigabyte Windforce 3X - temperatura za wysoka?


Recommended Posts

Witam.

Jestem posiadaczem karty GPU wymienionej w temacie. Karta jest nowa, ma 2 tygodnie. W idle temperatura to 30-31 stopni, za to w kazdej grze ktorej bym nie pogral temepratura trzyma sie na poziomie 73-74. To chyba troche za duzo biorac pod uwage, ze na testach popularnych serwisow benchmarkowych ciezkie stresy to 64-68 stopni. Czy jest sie czym martwic? Czy moge/powinienem to jakos poprawic?

Trzy wentylatory na karcie wydaje sie pracowac bez problemow, stabilnie i bez halasu. Okablowanie w obudowie jest puszczone jak najoszczedniej dla miejsca (schowane za tylnia tacka tyle ile sie da).

Testowane na grach Crysis 3, Metro Last Light, Tomb Raider, Far Cry 3. Kazda z tych gier w szybkim czasie powoduje te 73-74 stopnie GPU.

Karta zamontowana w obudowie Fractal Arc Midi R2, stockowe wentylatory, procesor chlodzony Dark Rock Pro 2. Ani procesor, ani GPU nie sa OC.

Edytowane przez isillo
Link to post
Share on other sites

przy jakich obrotach wentylatora?

ja mialem tego gtxa i musze powiedziec ze mialem ok 15C mniej w grac ,najwiecej w nowym TR ,fc3,crysis 3, mialem ,chyba lekko ponad  60C przy obrotach ok 40%.oczywiscie nie masz co sie martwic takimi temperaturami bo karcie nic sie nie dzieje.

Link to post
Share on other sites

Instalowałeś jakiś program do OC karty graficznej i grzebałeś coś? Jeśli tak to tam masz mozliwość regulowania prędkości wentylatora. Z tym że jak odznaczysz automatyczną regulację obrotów przez bios i nie włączysz tej programowej to wentyle beda się kręciły cały czas tak samo i karta będzie się grzała. Ja tak raz przez przypadek zrobiłem i przez jakis czas grałem z wentylatorami na 25% ale mam dobrze wietrzoną obudowę więc nic się nie stało. Zobacz jakimś programem jak w stresie zachowują się wentylatory. Podczas obciążenia RPM wzrasta i  według mnie w czsie gamingu albo testowania np. furmarkiem karta powinna być wyraźnie słyszalna. Sam mam kartę z tym chłodzeniem to wiem. No i właśnie co masz na myśli mówiąc, że wentylatory pracują stabilnie bez hałasu?

Edytowane przez Abizer
Link to post
Share on other sites

Zadnego programu do OC GPU nie instalowalem. BIOS ustawienia domyslne ma. Teraz na probe pogralem w TR przez 4 minuty i HWMonitor wskazuje, ze max temp byla 68 stopni przy maxymalnej predkosci wiatrakow 45%. Z tego wynika, ze BIOS uznal, ze nie trzeba rozpedzic tych wentylatorow bardziej. Dziwne chyba? W idle wiatraki sa na 20-22%. Ale wiem, ze jak dluzej pogralem tak parenascie minut intensywnie to przy tych 74 stopniach wentylatory osiagaly predkosc 100% wg HWMonitor.

To co, zaleca sie ogolnie zabrac obsluge tego BIOSowi i przekazac jakiemus programowi do OC ktory by musial ciagle siedziec wlaczony w systemie? Czy wentylatory podczas duzego obciazenia sa glosniejsze nie jestem teraz w stanie stwierdzic, bo nie ma mnie fizycznie przy kompie a jedynie przez VNC podlaczylem sie zeby chwile go pomeczyc, jednak obserwacje wczesniejsze prowadzilem bedac przy nim. Pewnie zeby ocenic czy te GPU bardziej halasuje bede musial otworzyc obudowe i wsadzic tam ucho, no bo podczas stresu pewnie wszystkie wentylatory zaczynaja podnosic obroty i halas i tak ogolnie z zewnatrz nie wyczuje sie czy to akurat GPU jest duzo bardziej intensywne. No a z tym co napisalem ze wentylatory pracuja stabilnie to chodzilo mi tylko o to, ze nic tam nie hamuje ich, nie haczy itp w sensie ze pracuja bez oporu i wygladaja na sprawne.

Edytowane przez isillo
Link to post
Share on other sites

U mnie wiatraki dochodzą też do takich wartości procentowych jednak temperatura to max 60-61 stopni. Przy Twoich temperaturach tak jak kolega wcześniej napisał karcie się nic nie stanie. Dziwi mnie tylko to, że prz 68 stopniach wentyle chodziły na 45 procent a przy 74 aż na 100. Obie wartości byly mierzone przez ten sam program? Dla pewności ściągnij sobie np evga precision albo msi afterburner i zerknij na tamten monitoring

Edytowane przez Abizer
Link to post
Share on other sites

Tak, odczyty wszystkie zbieralem z tego samego programu. Moze to wina chlodzenia Dark Rock Pro 2, ktory jest od tej karty GPU niecale 3-4 centymetry i akurat cieplem sobie lekko dmucha w dol do karty? Za Wasza rada pomecze ta karte jakimis programami do obciazen, np Furmark zrobie, w OCCT zrobie GPU test oraz zainstaluje do obserwacji wlasnie tego MSI Afterburner gdyz plyta glowna to wlasnie MSI Z77A-GD55.

 

Czym najlepiej ustawic na sztywno RPM wentylatorow na np te proponowane 50%? Dlaczego testowac przy otwartej budzie? Czy to nie zakloca obiegu powodujac podwyzszenie temperatur?

Edytowane przez isillo
Link to post
Share on other sites

Pobierz Driver Sweeper, odinstaluj sterowniki. Pobierz CCleaner, przeczyść rejestr 2x. Pobierz i zainstaluj ostatnie sterowniki.
Sterownik kontroluje RPM wentylatorów, być może masz starszą wersję sterownika. Zrób też screen z GPU-Z (chcę zobaczyć wersję BIOS'u karty).
Jeśli mimo wszystko - wersja BIOS'u i zainstalowanie nowych sterowników, wciąż będziesz miał wyższe temp., problemem będzie sam sposób zamontowania chłodzenia. Wtedy możesz prosić o wymianę karty na inną sztukę.

Bywaj

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Skoro masz 74C przy 100% wentyli to chłodzenie jest nie dokręcone, albo kołki mocujące wiszą w powietrzu. To się zdarza niestety. Najlepiej byłoby to sprawdzić, ewentualnie jakby ktoś Ci to zrobił. Pasty nie musisz wymieniać.



Tak, odczyty wszystkie zbieralem z tego samego programu. Moze to wina chlodzenia Dark Rock Pro 2, ktory jest od tej karty GPU niecale 3-4 centymetry i akurat cieplem sobie lekko dmucha w dol do karty?

 

Nie, aż tak bardzo temperatury nie wzrosną. 74C to nie jest wysoka temperatura, ale 100% na wentylach na autorskim chłodzeniu to totalne nie porozumienie.

Link to post
Share on other sites

GPU-Z podaje BIOS version: 80.04.4B.00.8D (P2004-0005). Sterowniki mam ze strony nvidii w wersji 320.18 WHQL i sa to pierwsze sterowniki jakie zainstalowalem na swiezym Win8 64bit, wiec raczej pozostalosci starych sterownikow nie ma ale mimo wszystko zrobilem czyszczenie, wgranie od nowa, ccleaner itp. Moze powinienem uzywac NIE sterownikow od nvidii ale od Gigabyte? (w tym przypadku gigabyte na swojej stronie daje sterowniki w wersji 310.90). Natomiast BIOSu tej karty nie uaktualnialem. Na stronie gigabyte ostatnie sterowniki to wersja F21 z dnia 2013/05/10 (w opisie biosa na tej stronie: NVIDIA Source BIOS Version: 80.04.4B.00.8D Base Clock/Boost Clock : 980/1058MHz Memory Clock : 6008MHz Release for SAMSUNG Memory UEFI BIOS).

Wyglada, ze source bios version mam taki sam. teraz pytanie czy mam wersje F21? Teoretycznie nie powinienem miec no bo nigdy nie uaktualnialem. Jak to sprawdzic?

 

EDIT:

Link do screenshota z GPU-Z:

http://gpuz.techpowerup.com/13/06/04/793.png

Edytowane przez isillo
Link to post
Share on other sites

Temperatury zdecydowanie za wysokie, ja mam tego gigabyte'a w SLI i na górnej karcie mam max 73 C pod obciążęniem, a dolna nie przekracza 68, na pojedynczej pewnie bym nie wyszedł z 65

 

Jak masz gwarancję to śli na serwis i sam lepiej nic nie kombinuj

Edytowane przez zyga101
Link to post
Share on other sites

Witam. Potestowalem wczoraj ta karte graficzna i wychodzi na to, ze program HW Monitor ma przeklamania. Testowalem karte FurMarkiem po 6 minut na roznych ustawieniach wentylatorow (sterowanych recznie w EVGA Precision). Wychodzilo to tak:

Max temperatura 73 przy wentylatorach ustawionych na 49%. Max temperatura 61 przy wentylatorach na 100%. Te wyniki wydaja sie byc bardzo poprawne biorac pod uwage Wasze uwagi. Wynika z tego, ze niepotrzebnie zaalarmowalem sie odczytami z HW Monitor.

Wniosek jeszcze taki - automatyczna kontrola predkosci chlodzenia decyduje, ze w tych grach co trenowalem nie potrzebuje dobrze sie chlodzic i nie schladza karty trzymajac predkosc wentylatorow wzglednie nisko. Dziekuje za wsparcie.

Link to post
Share on other sites
Testowane na grach Crysis 3, Metro Last Light, Tomb Raider, Far Cry 3. Kazda z tych gier w szybkim czasie powoduje te 73-74 stopnie GPU.

Karta zamontowana w obudowie Fractal Arc Midi R2, stockowe wentylatory, procesor chlodzony Dark Rock Pro 2. Ani procesor, ani GPU nie sa OC.

Napisz jakie masz temperatury w tych tytułach i przy jakich prędkościach wentylatorów max je osiągasz. Sprawdź to programem GPU-z Tu masz chyba najnowszą wersję.

http://www.techpowerup.com/gpuz/

Dla mnie przy takiej obudowie jaką masz to zdecydowanie za wysokie temperatury i ja bym tego tak nie zostawił na karcie z tak dobrym chłodzeniem.

Link to post
Share on other sites

40 minut grania w Tomb Raider (ustawienia na Ultimate, full screen, vsync triple buffer)  z uruchomionym GPU-Z w tle. Bez zadnych modyfikacji predkosci wentylatora czy innych programow ingerujacych.http://gpuz.techpowerup.com/13/06/06/5vr.png



http://gpuz.techpowerup.com/13/06/06/4ce.pngA ten wynik to Tomb Raider 10 minut te same ustawienia gry co wczesniej. Wentylatory ustawione na stale na 100% programem EVGA Precision.

Edytowane przez isillo
Link to post
Share on other sites

Gwara i raczej tyle w tym temacie. jak samemu się zacznie coć grzebac manualnie to bez odpowiedniej wiedzy trzeba będzie iść do sklepu po drugą.



Edit: 2gb niedługo może nie wystarczyc...

 w metro juz podchodzi pod 1900



Ciekawe co np GTA V pokaże jesli chodzi o zużycie pamięci GPU

Edytowane przez Abizer
Link to post
Share on other sites

To są zbyt wysokie temperatury na tą kartę w tak dobrej obudowie (chodzi o wentylację) jak ARC MIDI.

Karta powinna mieć około 10c mniej.

 

Do autora

Poczytaj ten temat - 2 stronę.

http://forum.benchmark.pl/topic/86286-gigabyte-hd-7970/page-4?do=findComment&comment=991536

Tu było trochę o temperaturach dokładnie twojej karty.

Niby redakcji PurePc dobiło do 70c (tylko jej)

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

To się podepne pod temat.  A ja posiadam Twin Frozr 680 i max tempki w Metro Last Light to 72C , Crysis 3 - 71C.

Wszystko stockowe, nie kręcone.

 

Pisał mi ktoś wcześniej,że to dobre temperaturki a teraz wydaje mi się,że za wysokie biorąc przykład karty autora. A więc?

Edytowane przez sevku22
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...