Skocz do zawartości

Radeon 4850 / Temperatury / Gwarancja


Recommended Posts

Witam, mam pewien problem, posiadam Kartę Graficzną Gigabyte Radeon HD4850 512 z referencyjnym chłodzeniem i mam duże temperatury pracy żeby nie powiedzieć za duże. Po odpaleniu kompa i niewłączaniu dosłownie niczego wg CCC temperatura wzrasta do 90-93*C aktywność jest 0, a wiatraczek ustawiony na auto i kręci się wtedy z prędkością 55%, gdy ustawie wentylator manualnie na 100% temp spada zaledwie do 70-73*C, przypominam że dalej nic nie robię na kompie a karta nie jest i nie była nigdy podkręcana. Gdy odpalam grę temperatura bardzo rośnie, praca wentylatora oczywiście w trybie auto tez wzrasta do 100%m, po kilku min gry komp się wyłącza jak, włączam go spowrotem i patrze w CCC GPU ma ok 110*C pomimo iż wentylator pracuje na 100% i kręci się żeby nie było bo sprawdzałem. jak ściągnąłem program OCCTGPU temp rosnie do ok 110*C wentylator pracuje na 100% i komp znowu sie wyłącza. Gdy odpalilem sobie gre i co chwile minimalizowalem zeby zobaczyc temp w CCC, temp sięgało 119*C. Czy takie temperatury są normalne? Czy wyłączanie się kompa jest spowodowane właśnie nimi? Chciałem oddac karte na gwarancji, lecz sklep w którym kupiłem sprzęt został zlikwidowany, nie wiem co mam teraz zrobić z tym fantem? Czy poza gwarancją sklepu Firma Gigabyte posiada swoją gwarancje producenta na podstawie której mógłbym oddać tą kartę? Dziękuje za odpowiedz.

Link to post
Share on other sites

Jestem niemal pewien że chłodzenie na karcie zapchało się kurzem. Wyciągnij ją, wyczyść dokładnie i wtedy sprawdź temperatury. Mam nadzieję że znasz podstawowe zasady obcowania ze sprzętem elektronicznym? Przed grzebaniem w komputerze dotknij obiema dłońmi czegoś uziemionego np. niepomalowanej części kaloryfera tak aby odprowadzić z twojego ciała wszystkie nagromadzone ładunki.

Link to post
Share on other sites

Problem wygląda na rozwiązany przynajmniej na 1 rzut oka, po przedmuchaniu kompresorem temp wyglądają następująco:

W 2D wiatrak na auto (~30%): 80-83*C wcześniej było 90-93*C

W 2D wiatrak na manual (100%): 49-50*C wcześniej było 70-73*C

W 3D wiatrak na auto (~30-60%): 90-100*C wcześniej dochodziło nawet do 119*C

no i co najważniejsze komputer już się nie wyłącza, przynajmniej narazie na 1 rzut oka :zamykamy:

co do powyższych temperatur czy są one już prawidłowe? czy dalej zbyt duże?

Link to post
Share on other sites

Kurzu pewnie było sporo, ale nawet teraz temperatury są wysokie, w idle powinno być ok. 60*C a ty masz 80. Trzeba jakoś zbić temperatury. Pierwsze co możesz zrobić to zapewnić lepszy obieg powietrza w obudowie, montując dodatkowe wiatraki i układając kable w taki sposób, aby nie blokowały obiegu powietrza. Druga rzecz to demontaż chłodzenia na karcie graficznej i nałożenie dobrej pasty termoprzewodzącej. Być może wystarczy krok pierwszy.

Link to post
Share on other sites

jak masz kartę na gwarancji to oddaj do serwisu i nic więcej nie kombinuj bo to nic nie da jak nie ma gwarancji zdejmij chłodzenie nałóż nową pastę załóż chłodzenie i sprawdz temp tez mam 4850 w idle 35-37 stopni w stresie 63 max wiatrak ok.50 % nie wiem ile obr bo mam ręczny regulator a pod sterowanie wiatrakiem ccc podpiąłem drugi do chlodzenia chipsetu

Link to post
Share on other sites

Jak już mówiłem na początku, nie mam jak oddać karty na gwarancji do sklepu w którym ją kupiłem, ponieważ sklep został zlikwidowany. Kartę kupiłem 22.08.2008 roku, czyli minęło 17 miesięcy wiec gwarancja jeszcze się nie skończyła. Co specjalista GIGABYTE uważa o obecnych temperaturach? oraz ile wynosi okres gwarancyjny wg producenta, oraz czy ewentualne nakładanie nowej pasty i taśm przewodzących ciepło nie będzie odbierane jako ingerencja w sprzęt i nie stracę przez to gwarancji producenta?

Link to post
Share on other sites

Temperatury jw. już mówiono - nie ma co kombinować i tak są wysokie lepiej oddać do serwisu. Okres gwarancyjny wg producenta w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia - gwarantem jest sprzedawca. Jak już wspomniałem skontaktuj się z naszą pomocą techniczną. Każda ingerencja w układ chłodzenia wiąże się z odmową.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...