Skocz do zawartości

Recommended Posts

narzędzia diagnostyczne:

 

dla dysków Seagate oraz Samsung

 

 

dla dysków WD (należy wybrać swój model i pobrać odpowiednią wersję programu)

 

program do odczytu S.M.A.R.T

 • Popieram 6
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Jedną z najlepszych alternatywnych propozycji jest program MHDD, którego używa się z pominięciem systemu operacyjnego, bezpośrednio z płyty startowej -

 

Wielu użytkowników poleca też program HD Tune, który używamy spod systemu Windows -

 

 

 


Opis błędów S.M.A.R.T, bo bez tego program diagnostyczny jest bezużyteczny dla zwykłego domowego usera ;) Nie wszystkie, ale najważniejsze. Będę w miarę możliwości uzupełniał.

02 Throughput Performance - Łączna (ogólna) sprawność dysku. Jeśli wartość tego atrybutu się obniża jest duża szansa, że zbliżają się problemy z dyskiem. Nie jest to błąd krytyczny. Niestety nie każdy program monitoruję tą wartość.

03 Spin Up Time - Średni czas na rozkręcenie (rozpędzania) talerzy (od 0 obr/min do pełnej prędkości). Wartość RAW tego atrybutu wyraża czas w sekundach lub milisekundach. Zależnie od modelu dysku. Nie jest to błąd krytyczny, ale wysokie czasy rozpędzania talerzy świadczą o pojawiających sie problemach z układami mechanicznymi dysku.

04 Start/Stop Count - Wartość RAW tego atrybutu określa liczbę cykli start/stop dysku. Nie jest to błąd krytyczny, ale w połączeniu z parametrem 09 Power-On Time Count i 10 Spin Retry Count daje obraz o sposobie użytkowania dysku. Czas startu dysku powinien być zbliżony do ilości prób rozpędzania talerzy. Zbyt duże różnice pomiędzy tymi parametrami świadczą o problemie z zasilaniem dysku, który uruchamia sie poprawnie, ale nie rozpędza talerzy. Nie tylko jest to wina zasilania.

05 Reallocated Sectors Count - Ilość realokowanych sektorów (określanych również jako: "bady", "bad sectors"). W momencie gdy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako realokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego). Proces ten jest również określany mianem „remapowania” a realokowane sektory określa się „remapami”. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy "bad bloków" podczas testów powierzchni - jest to błąd krytyczny, świadczy o powstaniu logicznych lub fizycznych "badów". Odczytując tą wartość możemy stwierdzić czy posiadamy na dysku "bad sectory".

06 Read Channel Margin - Rezerwa kanału podczas odczytu danych. Funkcja tego atrybutu nie jest objęta specyfikacją. Nie informuje o błędzie krytycznym.

07 Seek Error Rate - Częstość błędów wyszukiwania głowic magnetycznych. W razie uszkodzenia mechanicznego systemu pozycjonowania, uszkodzenia serwa albo termicznej rozszerzalności dysku, ilość błędów wyszukiwania wzrasta.

Więcej błędów wyszukiwania oznacza pogarszanie się stanu powierzchni dysku i podsystemu mechanicznego dysku. Nie jest to błąd krytyczny, ale warto go monitorować.

08 Seek Time Performance - przeciętna wydajność operacji wyszukiwania głowic magnetycznych. Jeśli wartość atrybutu maleje, jest to oznaka problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

09 Power-On Time - Ilość godzin w stanie zasilania. Wartość RAW atrybutu odpowiada łącznej ilości godzin (lub minut, sekund, w zależności od producenta) przepracowanych przez dysk. Zmniejszenie się tej wartości do poziomu krytycznego (threshold) wskazuje na zmniejszenie się parametru MTBF (średni czas między awariami). Niemniej, w rzeczywistości, nawet jeśli MTBF zmaleje do zera, nie oznacza to że zasoby MTBF całkowicie się wyczerpały i dysk przestanie działać.

0A Spin Retry Count - Ilość ponawiania prób rozpędzenia talerzy. Atrybut ten przechowuje łączną ilość prób uruchomienia talerzy przed osiągnięciem pełnej szybkości obrotowej (pod warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Spadek tego atrybutu jest oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

0B Recalibration Retries - Atrybut ten wskazuje liczbę żądań rekalibracji (po warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Spadek tego atrybutu jest oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku.

0C Device Power Cycle Count - Atrybut ten określa łączną ilość pełnych cykli zasilania dysku.

0D Soft Read Error Rate - Jest to ilość programowych błędów odczytu występujących podczas odczytu danych z powierzchni dysku.

0E G-Sense Error Rate - częstotliwość występowania błędów spowodowanych wstrząsem. Atrybut ten przechowuje wskazania czujnika przeciążeń i podaje łączną ilość błędów występujących jako rezultat wewnętrznych przeciążeń (upuszczenia dysku, niewłaściwej instalacji, i tp.).

0F Power Cycle Count - Atrybut ten określa ile razy dysk był wyłączany. Właściwie to określa ilość naprawionych cykli włączania dysku. W połączeniu z parameterm 04 Start/Stop Countinformuje o problemie z zasilaniem dysku.

0G Load/Unload Cycle Count - Ilość cykli parkowania/wyjazdu ze strefy parkowania (Landing Zone).

C2 Temperature - Temperatura dysku twardego. Wartość RAW tego atrybutu podaje wskazania wbudowanego czujnika ciepła (w stopniach Celsjusza). Często zdarza się ,że czujnik temperatury jest uszkodzony więc wartość ta jest bardzo duża lub w ogóle nie monitorowana.

C4 Reallocation Event Count - Ilość operacji „remapowania” (przenoszenia danych z uszkodzonego sektora do specjalnego zarezerwowanego obszaru - obszaru rezerwowego). Wartość RAW tego atrybutu określa łączną ilość prób transferu danych z realokowanego sektora do obszaru rezerwowego. Liczone są zarówno próby udane jak i nieudane. Jest to nie wątpliwie jeden z ważniejszych parametrów, dzięki któremu możemy usunąć poprzez remap/zerowanie kolejne (będące w drodze) bad sectory.

C5 Current Pending Sector Count - Parametr ten określa liczbę sektorów niestabilnych (oczekujących na „remapowanie”). Dysk podczas próby odczytu/zapisu odznaczył te sektory jako niestabilne. Będą one oczekiwać na remap powierzchni talerz. Jeżeli tego nie zrobimy wówczas dysk przeniesie je do obszaru Reallocated Sectors Count, a tym samym powstaną nowe bad sectory.

Jest to błąd jak najbardziej krytyczny i warto go monitorować.

C6 Off-line Uncorrectable Sector Mount - Ilość niekorygowalnych błędów. Wartość RAW tego atrybutu wskazuje łączną ilość niekorygowalnych błędów podczas odczytu/zapisu sektora. Wzrost wartości tego atrybutu wskazuje na ewidentne defekty powierzchni dysku i/lub problemy z podsystemem mechanicznym dysku. Jest to błąd krytyczny, świadczy o poważnym uszkodzeniu tablicy talerza lub nadchodzącym uszkodzeniu mechanizmu dysku.

C7 UltraDMA CRC Error Count - Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Wysokie wartości świadczą o uszkodzeniu podzespołów elektronicznych dysku. Jednocześnie parametr ten informuje nas o tym, że dysk ma problemy w komunikacji z kontrolerem (dysk<->płyta<-dysk). Najczęstszą przyczyną pojawiania się tego błędu jest: uszkodzona wstęga (taśma), fiksujący zasilacz, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzona elektronika płyty głównej.

C8 Write Error Rate (Multi Zone Error Rate) - Częstość błędów zapisu. Atrybut ten wskazuje na łączną ilość błędów zapisu podczas zapisywania sektora. Im wyższa wartość RAW, tym gorszy stan powierzchni dysku i/lub mechanicznego podsystemu. W połączeniu z parametrem Raw Read Error Rate informuje nas o stanie talerzy, a właściwie zapisu na ich powierzchni.

Wartość 0 (zero) oznacza iż dysk jest sprawny i nie wykazuje tych błędów. Inne wartości świadczą o problemie zapisu/odczytu z powierzchni talerza. Monitorujmy tą wartość. Jest to błąd krytyczny. Często duże wartości w polu Data zmniejszają szanse na poprawne działanie dysku, który z czasem pewnie ulegnie uszkodzeniu. Warto pamiętać o zabezpieczeniu danych z takiego dysku.

Edytowane przez Igorrodz
 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
 • 10 miesięcy temu...
 • 8 miesięcy temu...

Pożyteczna kolekcja narzędzi do monitoringu, testów i różnych... operacji dyskowych z bootującego krążka

ULTIMATE Boot CD

https://www.ultimatebootcd.com/

Dodatkowo polecam jeszcze mało doceniany soft do monitoringu twardzieli

HDDGuardian

https://hddguardian.codeplex.com/

http://www.dobreprogramy.pl/HDD-Guardian,Program,Windows,42398.html

http://www.majorgeeks.com/files/details/hdd_guardian.html

Link to post
Share on other sites
 • 2 miesiące temu...

A znacie jakis program który mi pokaże ile życia dysku SSD zostało i jego inne parametry zapis na dzien czy cos takiego :)?

 

Jeszcze pragnę dodać program HDD Scan: http://hddscan.com/

 

Przeprowadza test odczytu wraz z mapa badów i sektorow pokolorowanych odpowiednio od opoznienia, zreszta po co ja to pisze na glownej stronie jest wszytko napisane :)

 

 

Test odczytu mojego pierwszego SSD czyli OCZ Vertex 2(590 dni pracy już ma czyli ponad 14300 godzin pracy)

 

http://www.mediafire.com/convkey/e9c1/7al2kem1he8io2hzg.jpg

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites
 • 5 tygodni później...
 • 2 tygodnie później...

To ja się podepnę w ten temat żeby nowego nie zakładać. Jeśli mój WD Blue się wykrzaczył (raz go wykrywa a raz nie) to będzie problem hardware i dysk do wymiany czy warto którymś z wyżej wymienionych programów go sprawdzić?

 

Nadmienię że przeważnie podpięcie go do komputera owocuje tym że windows nie startuje. Zatrzymuje się podczas ładowania i basta. I jak pisałem wyżej komputer (UEFI) raz go wykrywa a raz nie...

 

Szkoda mi tego dysku bo mam tam mnóstwo różnych danych.

Link to post
Share on other sites
 • 3 lata później...

Google -> firmy odzyskujące dane -> „-1000zł lub więcej zależy co uszkodzone” -> masz dane

 

No chyba że ci nie zależy na danych i chcesz spróbować za darmo, co jednak może się skończyć zniszczeniem danych, tak że później już nawet spece tego nie odczytają.

Jak tak to załóż własny temat.

Link to post
Share on other sites
 • 2 miesiące temu...
Gość
This topic is now closed to further replies.
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...