Skocz do zawartości

Dell XPS 15 - problem z wydajnością


Recommended Posts

Ponad 2 lata temu kupłiem laptopa - Dell XPS 15. Dokładnie taki - http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Dell-XPS-15-Full-HD-i7-GT-435M.41319.0.html

Laptop miał służyć głównie do pracy i od czasu do czasu do gier. 

Na początku nie było żadnych problemów, co więcej, byłem zaskoczony jego wydajnością. Głośne chłodzenie i wysokie temperatury nie robiły na mnie wrażenia, bo tak jak to opisano w recenzji na notebookcheck.pl - przy takich "bebechach" jest to nieuniknione.

 

Problemy zaczęły się... trudno mi powiedzieć kiedy dokładnie. Pamiętam, że wydajność w grach spadała, na początku odpalałem wymagające tytułu na prawie najwyższych ustawieniach - wszystko śmigało pięknie.

Z czasem pojawiły się problemy, dwa pierwsze to pojawiające się nagle spadki wydajności w grze Fifa 12. Mecz rozgrywałem normalnie do ok. pierwszej połowy, kiedy to nagle ilość fpsów spadała dramatycznie (objawiało się to nie tyle klatkowaniem, co czymś w stylu slow motion). A drugi to mocno obniżona wydajność w grze League of Legends (praktycznie najniższe ustawienia - ledwo 30 fpsów). 

Kolejny symptomem był problem podczas pracy z CAD'em. Komputer nagle ostro zwalniał, obraz migotał, nagle gasł, po chwili się włączał, a w prawym dolnym rogu pojawiał się komunikat w stylu "Sterownik graficzny odzsykał sprawność" + słowa typu Kernel itp. (nie jetem ekspertem :P) przy czym, komputer odzyskiwał wydajność. Postanowiłem ściągnąć nowy sterownik ze strony nVidia - pomogło! Aczkolwiek wydajnośc w grach była nadal bardzo niska. Czas leciał, jakoś przywykłem do tego problemu. Niestety, ostatnio wszystko się pogorszyło jeszcze bardziej.

Dwa najważniejsze objawy - oglądanie filmów w sieci w rozdzielczości =< 720i powoduje że komputer dostaje zadyszki, a korzystanie z niego nie ma najmniejszego sensu, jedynym rozwiązaniem jest restart.

Druga sprawa, przy przewijaniu stron, gdzie doładowuje się treść np. pinterest, kiedy już tej treści doładuje się sporo - komputer łapie zadyszkę i znów jedynym rozwiązaniem jest restart. 

Pomyślałem, że to jest kwestia przeglądarki (używam Chrome). Czyszczenie pamięci/cookies/reinstalacja/korzystanie z innej przeglądarki - niestety, cały czas to samo. 

 

Zmniejszenie wydajności komputera kojarzy mi się z sytuacją kiedy brakuje RAM'u, ALE... często kiedy spada wydajność komputera korzystam z np. Photoshopa, a on komunikuje użytkownika kiedy brakuje mu RAM do działania. 

Myślałem, nad tym, że komputer może się przegrzewać, ale nie wydaje mi się, żeby komputer odzyskiwał natychmiastową sprawność (tak szybko stygł?) po restarcie. 

Możliwe, że problemem jest totalnie coś innego, nie mam pojęcia... nie jestem ekspertem.

 

Kilka luźnych myśli - w momencie zadyszki, wszystkie rdzenie obciążone są w 100%. 

Czyściłem komputer ccleanreami itd., nie pomogło.

Nie chcę robić formatu, ponieważ sprzętu używam do pracy, a ponowne poukładanie wszystkich materiałów do np. programów Adobe zajmie mi baaardzo dużo czasu,m nie mogę sobie na to pozwolić w tej chwili.

Obecnie mulą nawet takie tytułu jak Prison Architect. 

 

Bardzo, bardzo, proszę Was o pomoc. 

Tak jak wspomniałem wcześniej, nie jestem ekspertem więc z góry przepraszam za jakieś wtopy w myśleniu :P

Edytowane przez pooncz
Link to post
Share on other sites
wysokie temperatury nie robiły na mnie wrażenia,

 

 

"Wysokie" to znaczy jakie? Ściągnij program HW Monitor i podaj temperatury (pod obciążeniem i w stanie spoczynku) karty graficznej i procesora.

 

Patrzyłeś w zakładkę "procesy" w menedżerze zadań? Może jest jakiś proces który powoduje 100% obciążenia procesora?

 

 

 

Myślałem, nad tym, że komputer może się przegrzewać, ale nie wydaje mi się, żeby komputer odzyskiwał natychmiastową sprawność (tak szybko stygł?) po restarcie. 
 

 

U mnie na lapku tak właśnie się działo, ba, po zakończeniu rozgrywki (LoL) laptop stygł, aby po wejściu do gry po około ~5 minutach znów się przegrzać ;)

Edytowane przez HajducekHajduk
Link to post
Share on other sites

Miałem ten sam problem jakieś 2 miesiące temu na takim samym laptopie :D Reklamowałem 2 razy, aż w końcu wymienili mi dysk i wszystko działa poprawnie. I od razu mówię, że żaden program diagnostyczny np. HD Tune i te dell'owskie nie wykrywały żadnych problemów z dyskiem.

Ale przed konkretną diagnozą sprawdź ramy MemTestem, no i u mnie HD Tune nie zadziałał, ale może u Ciebie coś wykaże.

Link to post
Share on other sites

@up - skoro żaden program nie wykrywał błędów fizycznych na dysku, a jego wymiana pomogła to może jednak jakiś "program" był temu winien ?

Wątpię aby wadliwy dysk powodował obciążenie wszystkich rdzeni procesora na max'a.

Link to post
Share on other sites

Formatowany był z 4 razy jak nie więcej... Nawet za pierwszym razem na reklamacji wszystko na czysto zrobili, ale jak im się nie powie bezpośrednio, że mają sprawdzić dysk, ramy itp to nic więcej nie zrobią, dlatego za drugim zgłoszeniem kazałem po kolei sprawdzić każdy podzespół i doszli w końcu, że to wadliwy dysk. Też miałem pełne obciążenie procka prawie cały czas, wyskakiwał problem sterowników grafiki tylko że u mnie razem ze spadkiem wydajności czasem pojawiały się kilkusekundowe przycinki komputera nawet na pulpicie i tak co jakieś 3 minuty.

 

Takie objawy mogą być oczywiście powodowane przez każdy iny podzespół. Szczerze mówiąc to nawet support dell'a na początku myślał, że to płyta główna lub ramy. Ja myślę, że powinieneś skorzystać z serwisu, ale przed tym chyba jednak aby sprawdzić czy to nic z systemem to przydałby się format i sprawdzenie podzespołów oprogramowaniem diagnostycznym :)

Edytowane przez errorplus
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...