Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Serdecznie,

 

Mam pytanie - nadszedł czas zakupu dysku. Mój stary HDD 500Gb daje radę ale jest powolny, a że system się krzaczy i potrzebny reinstal - to najlepsza pora na coś nowego w puszcze.

 

Teraz tak system który mam to WIN 7 - i tu pytanie czy kupić mały dysk na sam system SSD czy większe SSD na system i moje ulubione MMO, czy jednak SSD do gier się nie sprawdza. Albo sobie darować nowinki i kupić szybki 1 talerzowy HDD.

 

Budżet jak najmniejszy najlepiej mniej niż 300PLNów no chyba, że jest sens kupować SSD to wtedy jakieś 120Gb i może coś trza będzie dołożyć więcej.

 

Jak macie jakieś rady sugestie porady to z góry dziękuję - naczytałem się różnych rzeczy na temat tych SSD i jakoś mam wątpliowści, ale z drugiej strony ta szybkość i cisza  o której czytam budzi mój podziw i też tak fajnie by było mieć.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

Grzegorz

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o SSD to na co zwracać uwagę - bo zgłebiam temat i już widzę sterowniki/pamięci/firmewary i inne takie i tak powoli odnoszę wrażenie, że ten SSD to jak mały komputer  :) jakby mu grafikę dodali zintergorwaną

i tak sobie pozwolę dopytać czy jest sens dokładać do dysku SSD np 100 PLN ponizej 2 przykłady;

http://proline.pl/?p=SH103S3%2F120G

http://proline.pl/?p=SV300S37A%2F120G

 

jak to się mówi stówka drogą nie chodzi - ale jak ma to przełożenie najkość/żywotność to lepiej zawsze dozbierać troszkę. Takie 120GB w zupełności by starczyło na system i coś do zabawy

Edytowane przez Fugazus
Link to post
Share on other sites

Jak widze SandForce to wlacza mi sie ostroznosc ;)

Jesli juz mowimy o SSD to (i jak kupisz to to zrozumiesz) nie istnieje cos takiego jak szybki HDD. Wszystkie HDD to straszliwe slimaki jesli chodzi o predkosc. Jeden slimak od drugiego slimaka szybszy, a SSD jest sobie w tej skali pasikonikiem ;)

 

Uwage przede wszystkim zwracac na opinie uzytkownikow. Niektore SSD maja je bardzo zle bo sa awaryjne i tych nalezy unikac.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Nie pozostaje nic innego jak rzucić monetą :) coraz większy mętlik mam w głowie. Testy testami, ale jak patrze na czas ładowania systemu lub wczytywania gier to ten V300 wypada bardzo dobrze i do tego kosztuje najmniej. Nie pozostaje mi nic innego jak zamówić i odebrać. Dziękuję wszystkim za pomoc raz jeszcze.

Link to post
Share on other sites

Również zastanawiam się na kupnem SSD.

jak SSD to HDD do pary musi być, bo sam to on długo nie pociągnie, wszystko zależy od posiadanego budżetu oraz potrzeb/wykorzystania zestawu

za 3 stówki będzie przyzwoity HDD i nie ma się co bawić

 

Czyli sam SSD odpada? Nawet jak nie potrzebuje dużo przestrzeni dyskowej? Mógłbyś powiedzieć dlaczego sam długo nie wytrzyma?

Link to post
Share on other sites

Guteck chodzi o budowę dysku SSD. Jak dobrze zrozumiałem taki dysk składa się z pamięci i jakiś komórek na których odbywa się zapis/odczyt -> i one mają ograniczoną ilość zapełnień. Dlatego idealnie jest zapisywać taki dysk i nie kasować raz zapisanych danych (to by było idealne rozwiązanie). Niestety windows lubi ciąglę coś zapisywać, kasować itp. dlatego po zainstalowaniu ustawia się tak system, żeby takie pliki były umieszczane w folderze na zwykłym HDD (opis jak to zrobić jes przyklejony więc możesz poczytać). Pozatym dysk SSD w przeliczeniu na 1 GB jest bardzo drogi w porównaniu z kosztem 1GB na HDD więc archiwuzujesz wszystko na tanim HDD (szkoda miejsca na zdjęcia, pliki które ściągasz takie jak filmy czy muzykę). Na dysk SSD instalujesz sobie sytem + programy i ewentalnie 1,2 ulubione gry i w tym momencie 120GB możesz już mieć pełne. Dlatego na forum w zalezności od posiadanej kwoty często polecany jest zakup 120GB na SSD (system, 1-2 gry, programy) oraz możliwie cichy i stabilny dysk HDD do magazynowania pozostałych danych.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Fugazus przeciez sam odczyt to operacja odczyt/zapis. Po odczytaniu informacja zanika i trzeba ja zapisac jeszcze raz.

 

I mozna miec sam dysk SSD. Po prostu jak sie zapelni za bardzo to zwolni i sie szybciej zuzyje. Dlatego lepiej nie przekraczac zapelnienia 50% jego pojemnosci. Czyli jak sie wezmie dysk 256GB to mozna zapisac 128GB.

 

Brednie

Edytowane przez Igoruss
Link to post
Share on other sites

Wszystko, to o czym piszecie to mity. Są to nieaktualne dane, które nie dotyczą produkcji produkowanych od kilkunastu dobrych miesięcy. Przeczytajcie sobie testy Caleba na purepc.pl i wtedy wyciągnijcie wnioski, czy dysk po zapełnieniu rzeczywiście zwalnia. Kolejnym mitem jest żywotność SSD:

http://pclab.pl/art49855-2.html

 

Jeśli ktoś chciałbym szerszego wytłumaczenia, to oczywiście służę radą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wczoraj otrzymałem swój dysk Kingstona V300 120GB i powiem, że zostałem mile zaskoczony. Nie instalowałem żadnych sterowników do niego (tylko to co domyślnie sobie win7 załadował) nie wiem czy dobrze, czy powinienem zainstalować jakieś oryginalne sterowniki. Sformatowałem go na NFTS (był jeszcze jakiś drugi format ale nie znam się więc nie ryzykowałem). Nie instlowałem na nim jeszcze systemu (musze mieć więcej czasu) jak wrzuciłem test wydajności AS SSD to wyniki wyszły mi lepsze niż w teście kingstonów z linka od PITERR3 z tylko pozycja 4K była niższa mniej więcej +/- 5-7% różnicy. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Ale zainstlowałem na ten dysk na szybko World of Warcfrat i od wczoraj mogę zapomnieć co to wczytywanie (mapy które wczytywałey się 10-30 sek teraz to jakieś 3-7 sek). Różnica niesamowita (tym bardziej w porównaniu do mojego starego HDD samsunga z serii eco czy green który się kręci do 5400 i jest mało wydajny. Tak więc na razie jestem super zadowolony a swoją opinię podam jeszcze jak instale winde na nim. 

Jak mogę prosić jeszce o pomoc w kilu kwestiach;

- czy szukać jakiś sterowników Kingstona

- w jakim trybie go sformatować

- czy wydzielić mu partycje na system

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez Fugazus
Link to post
Share on other sites

Zostaw jak jest, 120GB to mało ale w sam raz będziesz miał na gry i programy chyba że sprawia Ci radość gdy widzisz jak system wstaje w 3s (a można to uzyskać w prosty sposób nie zawalając SSD całym systemem).

Najprościej przenieść często używane programy na SSD (system ma zostać na HDD), i jeśli używasz Windowsa Visty czy nowszego to tylko przenieść plik hibernacji na SSD (jakieś 2-8GB zazwyczaj) i ustawić by domyślnie hibernowało system (zwala wszystko z pamięci RAM na SSD a potem tylko kopiuje w drugą stronę, można bezpiecznie wyłączyć komputer z gniazdka nawet). Będzie Ci system wstawał w jakieś 2-3s max a do tego zaoszczędzisz jakieś 10GB.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...