Skocz do zawartości

Wiatrak w XFX 4890


Recommended Posts

Witam! Mam niereferencyjnego radeona 4890 od XFX.

Mam z nim maly problem temperatur, w spoczynku jest wporzadku 54 stopnie i wiatrak na 0%, natomiast w stresie karta wchodzi na ok 85stopni na GPU i 90 stopni na pamieciach, podczas gdy wiatrak nie chodzi szybciej niz 68%.

Nie chce zmieniac w Catalystach, poniewaz gdy ustawie 80%, wiatrak ciagle sie tak kreci nawet w IDLE. Czy da rade zmienic ustawienia w stresie, tak zeby wiatrak krecil sie moze byc nawet na 80%, ale zeby temperatury spadly ponizej 80stopni i zeby w IDLE praktycznie w ogole sie nie krecil?

Mam nadzieje, ze rozumiecie moja chaotyczną wypowiedz :menda:.

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

nie da się. Albo auto albo sam ustawiasz predkośc....hmm a może się da. Sa programy które dopasowują prędkość wentyla do temperatur ale czy to tu zadziała? Wentyl na 80%, nie jest u ciebie za głośno. Mój wapor nigdy więcej niż na 50% sie nie wkręca.

Link to post
Share on other sites

W RadeonBiosEditor możesz zmienić nastawy wentylatora względem temperatury. Możesz też skorzystać z AtiTrayTools, tam też jest możliwość zmiany tego ustawienia, przy czym ostatnia stabilna wersja tegoż to 1.3, więc musiałbyś posłużyć się najnowszą dostępną Betą (1.6.10).

Link to post
Share on other sites

Masz bardzo dobre temperatury jak na tą kartę. Nic nie zmieniaj. Mowa o przegrzewaniu byłaby gdyby temperatury były o przynajmniej 15st wyższe.

Nawet Vaptor od Sapphire bardziej się grzeje.

Link to post
Share on other sites
Zawsze można zrobić coś lepiej. VaporX ma wyższe temperatury bo konstrukcja chłodzenia sprawdza się lepiej przy wysokich temperaturach. Natomiast jeśli masz zapas jeszcze 30% mocy wentylatora, to szkoda wręcz tego nie wykorzystać. 85*C to nie jest dobra temperatura. Dobra to byłoby 70. 85*C na czujniku to ledwie krok od temperatur, przy których struktura krystaliczna półprzewodnika zaczyna się rozpadać. Z resztą zrób test, ustaw sztywno wentylator na 90% i pograj kilka godzin mierząc temperatury. Jeśli karta utrzyma się poniżej 80*C na GPU i 80*C dla pamięci, to "podkręcenie" wentylatora dla trybu 3D jest warte zachodu.
Link to post
Share on other sites

Podsumowując ATi wypuszcza karty które pod obciążeniem uaktywniają funkcję auto-destrukcji. ;)

PS Naprawdę uważacie że producenci ryzykowaliby wypuszczając "przegrzewające się" karty?

 

Natomiast jeśli masz zapas jeszcze 30% mocy wentylatora, to szkoda wręcz tego nie wykorzystać.

Tak, najlepiej ustawić wszystkie wentylatory w komputerze na 100% poprawiając sterowanie ustawione przez producentów.
Link to post
Share on other sites

Każdy jeden producent tak robi. Gdyby sprzęt z najwyższej półki się nie psuł, nie byłby często wymieniany. Przykład: Radeon 2900XT w dobrze chłodzonej obudowie nie był konstrukcją, która była w stanie przeżyć dłużej niż 3000 godzin intensywnego grania. W praktyce oznacza to średni cztery godziny "łupania" przez dwa lata dzień w dzień. Dla porównania Radeon 2600XT może wytrzymać trzykrotnie dłuższy okres, ze względu na dużo niższe temperatury. Dla tego na przykład Sapphire udziela tylko dwuletniej gwarancji, bo jest niewielka szansa, że przez ten okres karta "zużyje się" sama z siebie. ASUS natomiast dobitnie modyfikuje biosy swoich kart tak, aby wytrzymały ten okres.

Jak pożyjesz jeszcze kilka lat, to może to zrozumiesz, że bezsensu jest robić coś niezawodnego, co wymaga jedynie okresowego "zajrzenia", bo nie zarabia się wtedy na nowych modelach. Mój szesnastoletni Polonez 1,6GLE wygląda lepiej niż ostatnie wypusty z przyrostkiem PLUS. Szybciej się zbiera, mniej pali, do tego wykonano go z dużo wyższej jakości materiałów. Gdyby koreańczycy nie spie***i tego, to auto dalej byłoby produkowane, bo na polskich drogach sprawują się najlepiej.

Kolego Erykgolan, jeśli chcesz się przekonać czy większa prędkość wentylatora robi różnicę, sprawdź to doświadczalnie.

Link to post
Share on other sites

GPU-Z'em możesz zrzucić bios do pliku. Na głównym ekranie jest taka ikonka wyglądająca jak scalak, klikasz na nią i zapisujesz plik. Wyślij mi go na maila, to zrobię z nim co trzeba i odeślę Ci instrukcję jak przeflashować Twoją kartę zmodyfikowanym bios-em. Mój mail: nazarenko.p@gmail.com

Link to post
Share on other sites

Ależ ja nie napisałem że temperatura nie ma żadnego wpływu na rdzeń. To oczywiste że jeśli pracuje w wyższej temp. to szybciej padnie. Jednak czy autor wątku aż tak dużo gra? Myślę że karta spokojnie wytrzymałaby te ~3lata "średniego" grania.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...