Skocz do zawartości

Witam, powolne działanie dysku i defragmentacja


Recommended Posts

Mam problem z dyskiem, ma on już 6 lat więc ma prawo się psuć, mam świeżo postawiony system, ale włącza się on mozolnie, doczytuje długo, a dysk dość wyraźnie pierdzi, czeka mnie zmiana na nowy, ale póki co jestem bez grosza i chciałbym wiedzieć jak zoptymalizować jego działanie, czy polecacie jakiś dobry program do defragmentacji czy do przyspieszenia działania



chociaż defraggler pokazuje stan dysku jako dobry i 5% fragmentacji

Link to post
Share on other sites

Z dyskiem na pewno coś złego się dzieje, bo już relokował dwa sektory ( bady )

 

Co do defragmentacji to nie, zostaw to, bo to nie przyspieszy dysku. Ja się zastanawiam w jaki trybie on pracuję. Czy czasem nie przełączył się w tryb PIO stąd to spowolnienie. Ściągnij Hdtune puść benchmark i wklej. 

Link to post
Share on other sites

Ok. Tu jest dobrze. Tak więc pozostaje tylko MHDD żeby ustalić stan dysku. Konkretnie skan . Ale skoro piszesz, że masz drugi dysk, to może i on szwankuje, a to też może spowalniać system. 

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

W takim razie trudna sprawa. Tzn. nie bardzo wiem co można poradzić na spowolnienia . Jak to wina dysku to trudno coś radzić. Możesz wykonać ten skan o którym pisałem i zrobić fot wyników. Ale póki co jak masz ważne dane, to tym bym się w pierwszej kolejności zajął . A dysku nie męczył . Jak dane masz zabezpieczone, to tak jak pisałem zrób mu skan i podaj wyniki.  

 

Ps: Bo generalnie bady masz dwa , ale zastąpione zapasem, więc dysk teoretyczne powinien pracować dobrze. Jednak nic nie wiemy co dzieje się z jego powierzchnią ( tu wspomniany skan MHDD pomocny ) bo zazwyczaj przy badach dzieje się źle.  ( sektory z długim czasem odczytu )

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

Chociaż jeszcze tak patrzę, bo przy złym stanie powierzchni , jakiś problemach z czytaniem itp powinieneś mieć w pierwszym rzędzie kolumna current i worst obniżone wartości . A nie są . Raw 10000 jest prawidłowy dla hitachi . Także hm , dysk teoretyczne jeszcze powinien pracować dobrze, mimo badów.  

 

ED: Ech ja głupi !!! Przeoczyłem w tym wypadku istotną rzecz . Błędy CRC . Zainteresuj się kabelkiem Sata . Wepnij go dobrze ( wypnij i wepnij od strony HDD i płyty ) lub zmień . Bo to jak nic może powodować spowolnienia. Atrybut C7 - Wartosc RAW masz 496 , ma nie rosnąć po poprawieniu wpięcia czy wymianie kabelka. 

 

Po tym zabiegu , powiedz jak jest . Tzn jak błędy CRC nie będą rosnąć to czy nadal są takie same spowolnienia. Tak czy inaczej skan możesz zrobić ale po zabiegu z kabelkiem SATA. 

Edytowane przez Werturko
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...