Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, ostatnio zakupiłem OCZ Vertex 4 i wszystko działa super, ale niestety moja mobo ma tylko Sata II.

Zastanawiam się na kupnem kontrolera Sata III na PCI-E, ale... w specyfikacji podana prędkość portu PCI-E 1x to 2,5 Gb/s, czyli wolniej od Sata II 3Gb/s. W związku z tym, czy jest kupować ten kontroler?

Link to post
Share on other sites

Witaj uważam że nie warto. Nie wiem jaki jest producent układu który chcesz kupić. Sam miałem wielkie problemy z "sata 3" marvella - szybkość Samsunga 830 wynosiła ok 130 odczyt 90 zapis. Więc jeśli chcesz mieć prawdziwe sata 3 kup płytę głowną z wbudowanym układam od AMD/Intel (w zależności od procesora).

Edytowane przez shae6666
Link to post
Share on other sites

Kupno kontrolera na PCI-E mija się z celem, przepustowość 2,5 Gb/s to tylko teoretyczna maksymalna wartość nie do osiagnięcia w rzeczywistości. Może się okazać że dysk będzie działał dużo wolniej niż po podpięciu do kontorlera SATA-II na płycie. Dodatkowo dochodzą problemy z oprogramowaniem, a często i z bootowaniem systemu z takiego kontrolera. Dlatego szczerze odradzam takie rozwiązanie, już dużo lepiej będzie wymienić płytę główną.

Link to post
Share on other sites

Problemem nie jest PCI-E, problemem jest kontroler Marvella z ograniczeniem do 250mb/s (więc bez przyrostu względem SATAII), bowiem nie wspiera on więcej niż PCI-E x1 (nawet pomimo teoretycznej dedykacji urządzeń dla x4). 

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

 

Czy to dobry wynik jak na Sata II?

 

Tak.




W związku z tym, czy jest kupować ten kontroler?

 

Nie.

 

"Normalny" kontroler SATA3 powinien łączyć się z mobo za pomocą min. pci-ex x4. Jaką masz płytę i jaki budżet? -- może coś dobierzemy. Opłacalność takowego sprzętu do jednego dysku i warunków domowych jest raczej znikoma.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

Raczej tak, bo kupno np czegoś takiego mija się z celem - co z tego, że będzie połączenie 6gb, jak i tak magistrala jest wąskim gardłem i będzie ciąć prędkość.

 

Można też poszukać czegoś z rozwiązań serwerowych (stacji roboczych) - o ile 3gb można nabyć już za bardzo fajne pieniądze, to np 6gb kosztują już tyle, że można złożyć za to cały nowy komp z sata6 i usb3 na pokładzie (tu, lub tu mały przykład).

Link to post
Share on other sites

Problem jest dość zasadniczy.

 

Większość kontrolerów chodzi na marvellu 9128 lub 9130, które nie przymierzając są syfne. Podobno można gdzieś dostać kontrolery Asmedia, które radzą sobie lepiej ale na ile - nie wiem. Druga sprawa to przepustowość magistrali i zależność do samego chipu. Teoretycznie PCIe 1x powinno wystarczyć na obsługę dysku ssd bo nawet w wersji 1x 1.0 mamy przepływ w obie strony na poziomie 500MB/s. Sam kontroler podaje że synchronizuje się na 5Gbps, co rzeczywiście ma w mniejszym lub większym stopniu odzwierciedlenie w wynikach. Inną sprawą jest niedopracowany soft kontrolera. Jest pełen bugów (zwłaszcza w wcześniejszych wersjach) a aktualizacja jest baaaardzo klopotliwa i nie zawsze się udaje (jak tak ubiłem jedne kontroler) ale ja się uda poprawia osiągi o jakieś 10-15% na update, jednak wsparcie dla tego kontrolera powoli będzie się kończyć. Po prostu nie najlepsza architektura, jak mój kolega by nazwał marvella 9128 - to była zapchaj-dziura na czas wprowadzenia natywnej obsługi SATAIII do chipsetów.

 

Są jednak dwa problemy Marvell 9128/30 ma dwa porty sataIII i kiedy podłączy się drugi dysk a nie daj bóg zacznie się kopiować dane z jednego dysku na drugi (w obrębie jednego kontorlera) transfer leci na łeb na szyję, a to ze względu na wydajność pci 1x (tylko 500mb/s) i samego kontrolera który dzieli pasmo na 2x 2,5Gbps i to w trybie halfduplex, czyli albo czyta albo zapisuje na którymś dysku. Nie jest w stanie zrobić tych operacji w jednym momencie (full duplex). Po drugie jest różnica między 6Gbps standardu sata3 a 5Gbps pcie 1x, ale w sumie jaki dysk osiąga zawsze max prędkość specyfikacji. pamiętać należy że jak się włoży taki kontroler to mobo musi skądś pobrać sobie ta linię pci i zazwyczaj odbywa się to kosztem grafiki (grafa schodzi z 16x na 8x mimo że bierzemy tylko jedną linie). Różnica w wydajności GPU zmieni się o ok 2-4% wraz z zabraniem linii, nie wiele ale zawsze. Rozwiązanie to zakup płyty z PLX (poszerzenie ilości linii z 16x do 32x - taką płytę mam - Asus p7p55 ws) ale nawet używana płyta z plx nie jest tania zabawa.

 

Ostatni problem (dla mnie najważniejszy), żaden kontroler w rozsądnych pieniądzach nie ma opcji zbootowania z niego systemu (wierz mi szukałem długo). Można kupić serwerowy kontroler np. Rocket Point (przejście z SAS na SATA) ale one znowu mają problemy z obsługą SSD (zwłaszcza zapis).

Ogólnie myślę że kontroler nie jest zły, bo przyspiesza ładowanie map w grach czy ładowanie dużych plików do obróbki, ale nie jest to pełne sataIII ja bym powiedział że to jest takie sata 2,5 no sata2,7 :P

 

Tutaj mały screen (dysk OCZ Agility3 120GB) i kontroler marvell 9128 (http://allegro.pl/karta-pci-express-sata-iii-x2-unitek-i3090401769.html) i jak to pracuje:

 

http://michalzsd.dyndns.org/shares/PUB/ocz.PNG

Edytowane przez Lord_Nikkon
Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

żaden kontroler w rozsądnych pieniądzach nie ma opcji zbootowania z niego systemu (wierz mi szukałem długo).

 

Brany wyżej pod uwagę asus bootuje bez problemów nawet ssd -- akurat sprawdzałem ;)

W swoim biosie nie ma opcji bootowania (a i owszem), ale wystarczy na mobo wybrać boot from other add-on cards (czy jakoś tak).

 

u3s6 czasem działa również z innymi płytami (jak te na stronie) -- ale to już loteria.

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz na myśli podłączenie dysku SSD pod SATAII w Raid0 to owszem byłoby szybciej ale różnie się mówi o takich Raid'ach, jedni mówią że raid0 na SSD jest trochę nieobliczalny i bardzo zależy od samego chipsetu kontrolującego dyski jak i sterowników (bardziej to pierwsze). Na przykład kontroler serwerowy HighPoint RocketRAID 2720 (2xSAS) który doskonale się sprawdza z zwykłymi SATAIII z SSD odczyt ma świetny ale zapis jest podły i jest to opisane na tej stronie (http://www.tweaktown.com/reviews/4306/highpoint_rocketraid_2720sgl_sata_6g_raid_controller_review/index.html)

 

Jak się zachowa SATAII - nie wiem ale uważam że ogólnie gra jest niewarta świeczki bo tracisz TRIM a bez niego dyski SSD znacznie szybciej się zużywają. Zysk niewielki a dyski szybciej padną.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...