Skocz do zawartości

4gb czy 8gb RAM


Recommended Posts

Sprawa prosta - czy warto dołożyć kaski do 8gb RAM czy zostać na 4GB ?

Aktualnie posiadam 4GB ale zastanawiam się nad 8GB.

Dokładne parametry ramu to G-Skill 2x2gb 2000MHZ 9-9-9-27.

Komp służy do grania / netu / kodowania filmów. Procek i płyta to i7 860 oraz P55.

Link to post
Share on other sites

Dobry żart. To dlaczego różnica między 3gb a 6gb w Crysis Warhead sięga nawet 300% w ilości klatek/sek ? Zapytasz - gdzie ? Odpowiem:

Sprzęt - i7 965 + X58 + Gf280 + ram 1600MHz 3 oraz 6gb

Wynik w Crysis Warhead:

min fps na 3gb = 11fps

min fps na 6gb = 33fps

Różnica w max/średnio fps to ok 7-10fps lepiej na 6GB

Czas ładawania gry - 10-15s szybciej na 6GB

Jak chcesz mogę podać inne gry dla porównania abyś nie mówił że ... to tylko Crysis tak ma.

Link to post
Share on other sites

Dobry żart. To dlaczego różnica między 3gb a 6gb w Crysis Warhead sięga nawet 300% w ilości klatek/sek ? Zapytasz - gdzie ? Odpowiem:

Sprzęt - i7 965 + X58 + Gf280 + ram 1600MHz 3 oraz 6gb

Wynik w Crysis Warhead:

min fps na 3gb = 11fps

min fps na 6gb = 33fps

Różnica w max/średnio fps to ok 7-10fps lepiej na 6GB

Czas ładawania gry - 10-15s szybciej na 6GB

Jak chcesz mogę podać inne gry dla porównania abyś nie mówił że ... to tylko Crysis tak ma.

 

 

W takim razie po co ten temat??

Link to post
Share on other sites

Pytam o 8GB, bo praktycznie wszystkie testy co widziałem to testy i7 9xx z x58. O wydajności 8GB czytałem tylko test samego Windowsa 7 x64. Z platformą nowszą czyli P55 i i7 8xx testów nie widziałem (chodzi o gry/testery). Nie wiem więc, czy różnica będzie tak widoczna jak na x58 z triple channel. Jak wiadomo P55 ma standardowy dual channel i dlatego pytam. Spodziewałem się raczej odpowiedzi kogoś kto P55 i np 860/870 posiada wraz z 8GB Ramu. Dobrze wiem, że posiadając większą ilość ramu zwiększyć można szybkość ładowania aplikacji co jest oczywiste, ale nie spodziewałem się większenia szybkości gier. Właśnie to chciałbym potwierdzić. Poza tym dużo ostatnio czytałem o możliwym wzroście cen pamięci DDR3, ale to akurat nie jest aż takie istotne. Jeśli chodzi o testy które widziałem (4 vs 8GB RAM) strasznie zaskoczyło mnie to, że windows 7 x64 przy ilości ram 4GB - wolnego ramu było ZERO, mimo że windows pokazywał że używa np 2GB. Spowodowane to jest tym, że windows zapamiętuje wszystko co otwierane w pamięci, ale jest gotów to w każdej chwili wyczyścić na potrzeby jakiejś aplikacji (to właśnie wolny ram). W przypadu 8GB windows pokazywał wolne 4GB, ale nie używał praktycznie wcale ok 1,5GB ramu. Jednak z 8GB ram korzystanie z pamięci dyskowej swap było....ZEROWE, co oznacza brak dogrywania z dysku z powodu braku pamięci ram.

Link to post
Share on other sites

Przy kodowaniu filmów może się przydać ale nie opłaca się to aż tak bardzo jak podkręcenie procka. Jak masz nadmiarową kase to lepiej wydaj na grafikę lub chłodzenie na procka i wtedy podkręcaj. Wydajność na pewno wzrośnie bardziej niż po dołożeniu RAMu.

Link to post
Share on other sites

To ile bierze OS to inna sprawa. Ja pytam jak aplikacja może sobie wykorzystać 4GB w systemie 64bit skoro jest 32 bitowa?

Aplikacja 32bitowa na 32bitowym systemie operacyjnym może maksymalnie użyć 2GB RAM. Gdy system jest 64bitowy, pojedyncza aplikacja 32bitowa ma większy limit i może użyć do 4GB.

Link to post
Share on other sites

Aplikacja 32bitowa na 32bitowym systemie operacyjnym może maksymalnie użyć 2GB RAM. Gdy system jest 64bitowy, pojedyncza aplikacja 32bitowa ma większy limit i może użyć do 4GB.

Możesz podać jakieś info na ten temat bo nie mogę nic znaleźć na ten temat?
Link to post
Share on other sites

Należałoby zadać pytanie, dlaczego w świecie wydajnych stacji roboczych(rendering grafiki, programowanie 3D, obróbka zaawansowana ścieżek audio) spotyka się najczęściej maszyny z olbrzymią ilością RAM. Otóż wg znawców tematu i użytkowników tychże nigdy nie jest RAM-u za dużo. :oops:

Zatem nie bójmy się inwestować w RAM. Szczególnie w OS 64bit.

Link to post
Share on other sites

Co to za program Pi95?

 

Pokaż ss z menadżera zadań gdzie pokazuje zużycie 4GB pamięci dla tej aplikacji.

Jutro ci dam screena, gdyż mój główny komputer na razie nie ma karty graficznej. Obecnie pracuję na laptopie, który mam w profilu, więc nie mogę dzisiaj tego zrobić.

Pi95 - chodziło mi o prime95.

Link to post
Share on other sites

Widzę, że rozpętałem tu małą burzę na temat ilości ram. Dla mnie sprawa wydawała się wyjątkowo prosta - zadam pytanie, a ktoś kto ma 8GB ram mi odpowie - jest różnica i pracuje się lepiej lub - mam ale nie warto. Dawno dawno temu ktoś powiedział, że 1GB starcza do wszystkiego. Później ktoś powiedział - 2GB i jest super. Następnie ktoś - 4GB i więcej nie trzeba. Jest tylko jedno ale - a więc:

Żyjemy w czasach, gdy na komputerze nie robi się jednej rzeczy na raz, procesory są już wielordzeniowe i wielowątkowe. Pamiętam jeszcze, jak ludzie wiele lat temu (128MB RAM i procek typu celeron 400MHz) krzyczało, że jak gra w jakąś śmieszną gierkę i w tle słucha MP3 to mu się muzyczka zacina. Jak wiadomo teraz grając można kodować filmy/słuchać muzyki i jednocześnie ściągać i przeglądać net bez takiego ryzyka zacięcia. Sam osobiście grając w przeciętną grę interentową typu MMOTSG (strategia sieciowa dla wielu graczy) w tle słucham muzyki i oglądam strony www. Czasami zdarza się nawet, że ściągam kilka rzeczy na raz, a nawet koduję film. Niejednokrotnie widziałem, że sama gra z ilością graczy na poziomie 80-100 zajmowała mi w ramie do 2GB. Przy ilości pamięci 4GB - wolnego RAMu zostawało mi ok 500-800MB a co jak dorzucę jakieś ściąganie /kodowanie/www ? Dlatego mimo wywołanej burzy zamówiłem już 2 zestawy pamięci czyli 8GB. Co do pisania - nie warto zainwestuj w coś innego odpiszę - nie jestem zielony - w komputerach siedzę od czasów cudnego 386/486DX2/kupy intelków/AMD K6 i innych cudów (nawet cyrix).

Zainwestowałem w płytę EVGA P55 FTW - bo czytałem o super stabilności, procek i7 860 - bo jest tani i dobrze się kręci, 8GB Gskill 2000MHz, bo podkręcając procek chcę aby pamięci działały na tej właśnie wartości, GF260 216 zostaje, aż do czasu wyjścia Fermini i ewentualnego spadku ceny radka HD5870 (chyba że nvidia będzie rozsądna cenowo). Co do chłodzenia - posiadam masę wiatraków i regulatorów ich prędkości a na procku kolosa Thermalright Ultra 120. Nic mi więcej do szczęścia jak na razie nie potrzeba.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...