Skocz do zawartości

Świeżo złożony komputer, kiepskie wrażenia :(


Recommended Posts

Witam serdecznie. Chciałbym prosić Was o poradę dotyczącą mojego kilkudniowego komputera. Zacznę może od podania specyfikacji:

procesor: Intel Core i7 3820 @ 3.60GHz Sandy Bridge-E 32nm Technology

grafika: GeForce GTX 660 x2 SLI

płyta główna: ASUSTeK COMPUTER INC. P9X79 (LGA2011)

system: Microsoft Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

pamięć RAM: 16,0 GB Dual-Channel DDR3 @ 686MHz (10-10-10-27)

zasilacz: be quiet DarkPower PRO 750 watt

 

Moje pytanie brzmi jakie błędy zostały popełnione przy doborze podzespołów? 

Składałem ten komputer wraz ze znajomym, który jak się okazało nie ma aż takiego dużego pojęcia o jakim mnie zapewniał. Ja niestety też takiego nie posiadam. Komputer jest przeznaczony do grania. Zużycie procesora jest na 100% i nagrzewa sie on do ponad 70 stopni. Wiem jedno, na pewno musze wymienić chłodzenie, ponieważ to co mam się nie nadaje. Nawet nie będę podawał nazwy. Chciałbym uzyskać od Was drodzy forumowicze pomoc w postaci udzielenia pomocy na temat jak mogłbym wycisnąć z tego komputera jeszcze troszkę, a mianowicie podkręcić procesor i ewentualnie grafikę o ile istnieje taka możliwość. Proszę powiedzcie mi jakie chłodzenie mam kupić. Myślałem o wodnym... Najważniejszą dla mnie rzeczą w tej chwili jest wymiana chłodzenia takiego aby było na długi okres, ponieważ w przyszłości mam w planach wymiane procesora i innych rzeczy dlatego chciałbym aby chłodzenie było naprawde konretne abym nie musiał go wymieniać znów. Z niecierpliwością czekam na Wasze odpowiedzi. Pozdrawiam :)

 

Edit: Zapomnialem wspomnieć o obudowie lecz zapewne w tej co mam nowe chłodzenie się nie zmieści, więc również prosiłbym o porade jaką kupić. Na chłodzenie kasy nie żałuje lecz obudowa możę byc tańszym kosztem :)

Edytowane przez empolako
Link to post
Share on other sites

Sprzęt masz bardzo dobry, tylko ram dość słaby (jak do reszty komponentów) wysokie timingi i dziwne taktowanie (standardowe powinno być np. 667Mhz lub 800Mhz, 933Mhz, ect.). Widać, że nie żałowałeś na ten komputer wiec wypada trzymać dobry fason i kupić porządną obudowę i chłodzenie. Jako obudowę proponuję Fractal R4 lub Antec P280 a chłodzenie Corsair H110 lub NZXT X60 (btw. to to samo :P), ew. z powietrznych nieśmiertelna Noctua NH-D14 s.2011.     

Link to post
Share on other sites

Co prócz temp na CPU ci nie gra w tym sprzęcie? 70 st. to nie jakaś tragedia, choć przy tym zegarze może ciut za wysoka, ale napewno nie ma się czym martwić. Dziwnie ustawione są pamięci, ale wnioskuje, że komp był podkręcany przez szynę BCLK i kolega zbił takty pamięci żeby nie waliło BSODami :P

 

Daj tu kilka zrzutów z UEFI, podepnij pendriwe do usb, Pen powinien być sformatowany do FAT32, Jak Wejdziesz do UEFI (BIOS) przyciskiem DEL w trakcie uruchamiania kompa. Znajdź zakładkę "AI Tweaker" i zrób zrzut ekranu. Robi się to przez naciśnięcie F12,  pojawi sie info o zapisaniu na Pena, zatwierdź a później zapodaj tutaj.

Pamiętaj że na zrzucie będzie widoczne tylko to co na ty widzisz na ekranie, tak więc jeśli lista opcji będzie dłuższa to też zrób zrzut ekranu.

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Dzięki Panowie za zainteresowanie. Jutro porozmawiam z kolegą dlaczego tak są ustawione RAMy a nie inaczej. Prawde mówiąc wolałbym zaoszczedzić na obudowie o ile będzie taka możliwość i chłodzenie się zmieści w tej co mam. Rano wrzuce screeny z BIOSA oraz postaram sie podać więcę informacji. Dodam, że mój znajomy który wykorzystuje w ten sam sposób komputer co ja ma 45 stopnie temp. procka. Dlatego mnie to troche zmartwiło. Natomiast chciałbym go podkręcić bo troszkę mi się zacina kiedy gram w moją gre na kilka kont ;p 

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Komp jest mocny ale na lga 2011 to się raczej buduje nie do gier a już do ambitniejszych rzeczy jak obróbka grafiki, rendering itp - komp przepłacony. Za płytę i procka pewnie dałeś 2000zł gdzie na lga 1155 masz 3570K + np MSI Z77A-G45 za ok 1300zł a wydajność ta sama - pi razy oko.

Link to post
Share on other sites

Osobiście wolałbym mieć i5 3570K z Z77 i 2x HD7970 niż zestaw zaprezentowany wyżej. Gdzie autor traci kasę na i7 który w grach nie będzie wiele lepszy od kręconego i5. Właśnie dlatego pytałem czy zestaw do gier. 

 

 

Myślałem o wodnym...

 

 

To skomplikowane i kosztowne, o ile nikt Ci nie pomoże przy montażu możesz mieć problemy. Chyba, że zastosujesz gotowy zestaw tylko dla CPU.

Link to post
Share on other sites

Komp jest mocny ale na lga 2011 to się raczej buduje nie do gier a już do ambitniejszych rzeczy jak obróbka grafiki, rendering itp - komp przepłacony. Za płytę i procka pewnie dałeś 2000zł gdzie na lga 1155 masz 3570K + np MSI Z77A-G45 za ok 1300zł a wydajność ta sama - pi razy oko.

Jestem doskonale swiadomy tego, ze moglem zlozyc kompa tanszym kosztem i podobnych parametrach, lecz ten post nie dotyczy akurat tego ;p Chce podkrecic procka i prosilem o doradzenie chlodzenia :) 

 

Panowie nie bede plakal nad rozlanym mlekiem :) Powiedzcie mi prosze co zrobic zeby wycisnac z tego kompa maksimum jego mozliwosci. Zacznijmy od chlodzenia bo jezeli dzisiaj bym zamowil to na swieta juz powinno byc zamontowane i wtedy bede mial czas zeby robic inne rzeczy. :)

 

No niestety wina jest po mojej stronie bo chcialem miec szybko zlozony komputer i nie dalem duzo czasu znajomemu na myslenie :) Stracilem troche kasy i jeszcze strace :D

 

Więc jak? Czy ktoś powiem mi jakie byłoby najlepsze chłodzenie w moim przypadku ?

Link to post
Share on other sites

Dam Ci kilka rad od siebie 

 

1. Ekstramalnie podkręcać tego sprzętu nie musisz bo i tak jest bardzo dobry i nie odczujesz takiej aż wielkiej różnicy. Lepiej ustawić tak zwane autopodkręcanie w biosie podejżewam że masz tam do wyboru tryby eco, standard i extream i ten ostatni właśnie wybierz. Procesor podkręci się nieco sam bez większej ingerencji  

2. Dobierz dobre chłodzenie na procesor! bo 70C to sporo chyba nawet jak na boxowy cooler 

3. Koniecznie z dobrą pastą przewodzącą temperaturę np zalman STG2 

i to wszystko 

 

A i jeszcze jedno, napiszę na wszelki wypadek

Pobieraj sterowniki ze stron producenta, zawsze będą nowsze niż te dodane na płytach wraz ze sprzętem 

w przypadku kart graficznych wymiana sterowników na nowsze czasem dodaje wiele klatek/s w grach 

Edytowane przez elvismt
Link to post
Share on other sites

Owszem widziałem i biore je pod uwage ale chciałbym mieć jakis wybór z kilku przynajmniej dwóch ;p moja obudowa to thermaltake v3 blacx edition. 



Chyba jednak bede musial wymienic obudowe. Właśnie trochę o niej poczytałem i mi sie nie podoba. Zresztą od początku mi się nie podobała lecz w sklepie był kiepski wybór ;p także jeżeli uda Ci się znaleźć dobre chłodzenie do tej obudowy to ok a jeżeli lepiej będzie ją wymienić to zrobię to :) Tylko nie wiem na jaką bo obydwie, które poleciłeś są fajne :)

Link to post
Share on other sites

 

thermaltake v3 blacx edition

W takim razie niestety H110 oraz X60 odpada bo masz tylko na górze miejsce na montaż 2x120mm. Czyli max. H100i lub np. Thermaltake Water 2.0 Extreme ew. mogłyby pasować ale i tak trzeba sprawdzić rozstaw śrub oraz czy będzie miejsce między płytą (radiatorami) a chłodnicą z wentylatorami. Z powietrznymi chłedzeniami też nie poszalejesz bo ta buda ma tylko 190mm szerokości a np. NH-D14 ma 160mm wysokości więc też musisz sprawdzić ile masz miejsca od socketu do bocznej ścianki.  

Link to post
Share on other sites

Do tego sprzętu - tak, choć oczywiście i tu da się coś dobrać co się zmieści ale niestety nie będzie to najwydajniejsze rozwiązanie (a ten procesor potrafi się zgadzać) dodatkowo w małej budzie ciężko o dobrą cyrkulację powietrza więc to też może wpływać niekorzystnie na temperatury.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowałem się, że wymienie tą obudowę. Lecz wyczytałem, że Fractal R4 nie posiada otworów do instalacji wodnej, natomiast nie wiem jak jest z Antec P280... 



W sumie to mam cały czas zdjęty jeden bok bo wtedy temp. jest niższa o 1-2 stopnie ;p 

Ale doszedłem do wniosku, że tak obudowa jest za mała i może ona kolidować w przyszlości z innymi zmianami części. Dlatego jakbyś mógł mi podać ze dwa przykłady co mógłbym kupić(biorąc pod uwage już jakieś porządne chłodzenie) i dzisiaj jeszcze zamówie na ebayu. :) 

Link to post
Share on other sites

70 stopni? Mój i5 3570K podkręcony z automatu do 4,6 GHz ma temp. 33 stopni i 26-33 na rdzeniach, płyta główna 23 stopnie

 

Bezsensowne komponenty (i7 do gier?)

 

Proc ma 100% ? Proponuję reinstalację systemu i przywrócenie uefi do ustawień fabrycznych bo coś masz namieszane w biosie

 

możliwe też że pasta źle nałożona na procku

 

dwa, wymieniając większość podzespołów inwestuje się w nową budę np. z wyjściami do USB 3.0...

Edytowane przez voltaire78
Link to post
Share on other sites

no wiem, że w biosie na pewno nie jest wszystko tak jak powinno być bo, pamietam, ze byly problemu z ustawieniami ramu na przyklad. Poza tym to juz chyba bylo zbyt bardzo skomplikowane dla mojego znajomego i ustawil tak tylko zeby komp działał ;p sensowne czy bez niewazne, mam i7 i przeciez juz nie bede wymienial na i5 :) jest to jest i niech bedzie na pewno nie jest gorszy od i5. No i juz postanowiłem, że wymienie obudowę lecz nie wiem na jaką!



Także prosiłbym o konretne propozycje...



Poza tym mowiąc, że komponenty są bezsensowne masz na myśli tylko procek czy coś jeszcze ?



Polecono mi takie dwa oto chłodzenia : Phanteks PH-TC14PE i Silver Arrow SB-E SE lub Extreme i zdjęty bok obudowy.

Czy dorównują one chłodzeniu wodnemu? 

Link to post
Share on other sites

Polecono mi takie dwa oto chłodzenia : Phanteks PH-TC14PE i Silver Arrow SB-E SE lub Extreme i zdjęty bok obudowy. Czy dorównują one chłodzeniu wodnemu?

Silver Arrow SB-E Extreme jest piekielnie głośny, generalnie bez słuchawek ochronnych przy tym się nie da wytrzymać, choć owszem wydajność dobrą ma. Lepszy będzie Phanteks lub zwykły Silver Arrow choć ja i tak najbardziej cenię sobie Noctua (niemniej wydajność tych trzech coolerów jest bardzo podobna). Co do R4 to oczywiście ma możliwość zamontowania chłodnicy 240mm a nawet 280mm też powinna wejść. 

 

 

Edytowane przez currahee
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...