Skocz do zawartości

Problem z HD 4850


Recommended Posts

Witam. :co:

 

Mój problem polega na zawieszaniu się hmm chyba sterownika grafiki .. np w grach "dirt2" "swat4" "codmw2" "dark void" itd .. dzieje się tak na win 7 oraz win vista .. na xpku nie stwierdziłem takiego zachowania .. a mianowicie czasami moge grać z godzinę nawet 2 w gre i nic .. ale czasami .... gra staje po czym po 10 sec wraca można grać dalej ale gdy po paru nieraz sekundach to się powtarza .. w słuchawkach słychać tak jakby zwieszony dokuczliwy dźwięk ... monitor przechodzi jakby w stan uśpienia "no signal" i wtedy ratuje mnie już tylko restart ... (ten problem pojawia się tylko w grach ) sprawdziłem wszystkie dostępne stertowniki i na każdym działo się to samo ... co naprawdę potrafi wkurzyć ... obecnie mam system win 7 64b i chciałbym przy nim pozostać :)

 

Na win Vista .. często z gry wywalało mnie na pulpit i na pasku zadań pokazywało się ostrzeżenie właśnie o "kontrolerze sterownika wideo że przestał działać" czy jakoś tak .. ja już wysiadam i nie wiem co robić ... HELP ;)

Grafiki ani procka nie podkręcałem żeby nie było :D

 

 

Mój komp to :

 

Procesor : IC2D E 8400 3.0 GHz

Płyta główna : Gigabyte GA-EP45-DS4

Pamięci : Patriot 2x2gb 1066

Grafika Sapphire HD 4850 512MB

Dysk T : Seagate 500 GB SATA

Zasilacz: Amacrox 350 W max (400)

Link to post
Share on other sites

Definitywnie zasilacz jest za słaby. Pod Vistą i Win7 grafika działa z większą mocą, bo są aktywne wszystkie jednostki, a pod XP nie. Zasilacz musiałby mieć 450W (co najmniej Chieftec 450W), aby było wszystko w miarę OK. To jest normalna sytuacja: kiedy karta ma za mało mocy to GPU nie może wykonywać obciążających obliczeń, bo pojawiają się błędy transmisji. W tej sytuacji sterownik ATi VPU Recover próbuje zresetować GPU i jeśli nie jest układ w stanie powrócić do poprzedniej czynności, to wywala z gry. Miałem ostatnio taką sytuację w dość archaicznym kompie z Radeonem 9600XT, ale ta płyta była za słaba, by grafę zasilić. Jeden dzień chodziło ok, a drugiego już non stop się wywalało. Zmień zasilacz i będzie ok.

Co do tego, że chodziło wcześniej dobrze, to musisz wiedzieć, że moc zasilacza z wiekiem spada dość znacznie ze względu na zużycie kondensatorów. Jeśli zasilacz ma ponad rok, to jego moc osiągalna mogła spaść ponad 10%, choć w Twoim przypadku mogło to być nawet 20% jeśli zasilał taki sprzęt i nie osiąga już więcej, niż swoje znamionowe 350W.

Link to post
Share on other sites

Nie powiedział bym. Zasilacz wg. producenta może dostarczyć na liniach +12v (razem) do 300w, a Codegen to to nie jest.

Podaj temperatury karty graficznej podczas grania. Procesora także. Jeśli nie to zreinstaluj sterowniki od karty graficznej (wgraj najnowsze). Jeśli po tym problem nie ustąpi to pożycz od kolegi jakiś markowy zasilacz.

 

Zasilacz musiałby mieć 450W (co najmniej Chieftec 450W)

Jeśli już o to idzie to spokojnie wystarczyły by takie jak:

-Corsair CX400,

-OCZ SXS400,

-OCZ MXS400.

Link to post
Share on other sites

Nie zgodzę się co do sterowników i twierdzę, że to zasilacz. Model ten ma deklarowaną sprawność na poziomie 70%, do tego należy koniecznie doliczyć zużycie kondensatorów. Poza tym kolega wspomniał o tym, że dostaje komunikaty o tym, że sterownik przestał działać. Sam się raczej z Tym nie spotkałeś, bo masz odpowiedni zapas mocy w zasilaczu.

BTW, zasilacze które wymieniłeś bazują na tej samej bazie aplikacyjnej co Chieftec 450W :menda: (najdoskonalszą formą uwielbienia jest kopiowanie ;D)

Link to post
Share on other sites

Nie zgodzę się co do sterowników i twierdzę, że to zasilacz. Model ten ma deklarowaną sprawność na poziomie 70%, do tego należy koniecznie doliczyć zużycie kondensatorów.

A co ma sprawność do mocy zasilacza? To że sprawność jest niska nie oznacza niskiej jakości zasilacza.
Link to post
Share on other sites

Nie zgodzę się co do sterowników i twierdzę, że to zasilacz. Model ten ma deklarowaną sprawność na poziomie 70%, do tego należy koniecznie doliczyć zużycie kondensatorów.

A co ma sprawność do mocy zasilacza? To że sprawność jest niska nie oznacza niskiej jakości zasilacza.
Kolego, jeśli zasilacz ma sprawność na poziomie 70% to stawia go to na tej samej półce co wszelkiej maści I-Box, ModeCom Feel, Tracer i Codegen. Niska sprawność oznacza w praktyce to, że zasilacz znacznie szybciej traci swoje "możliwości" ze względu na podwyższoną temperaturę pracy elementów, bo moc jest tracona w postaci ciepła. Do tego zasilacz nie ma udźwigu 300W na liniach 12V podczas normalnej pracy, bo muszą jeszcze pracować linie 3,3V i 5V, a wszystkie pochodzą z jednego źródła. Prawdziwa obciążalność linii 12V podczas pracy w każdym zasilaczu to 70% - 80% tego co podaje producent. To jest różnica między elektroniką praktyczną a teorią. Skończ pięć lat technikum elektronicznego, popracuj kilka lat zawodowo w zawodzie ściśle związanym z elektroniką, to pogadamy.

Wracając do tematu, jeśli komp działa już dłuższy czas w tej konfiguracji, to zasilacz pewnikiem nie wyrabia już z zasilaniem kompa podczas grania.

Link to post
Share on other sites

olego, jeśli zasilacz ma sprawność na poziomie 70% to stawia go to na tej samej półce co wszelkiej maści I-Box, ModeCom Feel, Tracer i Codegen.

Czyli starsze Chieftec'ki także postawisz obok tych zasilaczy? Oceniasz stabilność i moc zasilacza patrząc na jego sprawność? Co powiesz na Modecoma MC350? Także nic nie wart przez niską sprawność?

 

Do tego zasilacz nie ma udźwigu 300W na liniach 12V podczas normalnej pracy, bo muszą jeszcze pracować linie 3,3V i 5V, a wszystkie pochodzą z jednego źródła.

Tak, tyle że to źródło według producenta potrafi dać 400w, a nie 300w.

 

Prawdziwa obciążalność linii 12V podczas pracy w każdym zasilaczu to 70% - 80% tego co podaje producent.

Wciśnij to _nick_'owi i jemu Core i7 @ 4.2GHz wraz z podkręconym R HD4870.

Właśnie to odróżnia te wszystkie Codegeny od prawdziwych zasilaczy.

Link to post
Share on other sites

Kolego, jeśli zasilacz ma sprawność na poziomie 70% to stawia go to na tej samej półce co wszelkiej maści I-Box, ModeCom Feel, Tracer i Codegen. Niska sprawność oznacza w praktyce to, że zasilacz znacznie szybciej traci swoje "możliwości" ze względu na podwyższoną temperaturę pracy elementów, bo moc jest tracona w postaci ciepła.

Niska sprawność nie oznacza żadnej straty mocy z tego, co mi wiadomo. Znaczy tylko tyle, że ze 100% pobranej z gniazdka mocy 70% trafi do sprzętu, a pozostałe 30% wydzieli się w postaci ciepła. Czyli po prostu taki zasilacz będzie zużywał więcej prądu.

Link to post
Share on other sites

Widzę, że żaden z kolegów nie miał do tej pory do czynienia z fizyką stosowaną w elektronice, a zwłaszcza w układach impulsowych.

Jeśli 30% mocy pobieranej z sieci jest tracone na ciepło, to przy 300W mocy pobieranej z sieci aż 90W to ciepło. Tyle teorii, w praktyce jest to około 20%, czyli i tak 60W. Główne ciepło wydzielane jest na radiatorze stabilizatorów wyjściowych, obok których znajdują się zespoły kondensatorów, które notabene odpowiadają za "jakość prądu" na wyjściu stabilizatorów. W tej klasie sprzętu nie spotyka się kondensatorów typu solid, a jedynie zwykłe elektrolityczne (przeważnie w wersji Low ESR, choć w tańszych są to zwykłe elektrolity), które to pod wpływem temperatury otoczenia tracą swoje właściwości przez parowanie elektrolitu. O takim kondensatorze powszechnie mówi się, że spuchł (w ekstremalnych sytuacjach widać korozję na jego górze lub po prostu w pewnych warunkach wybuchają).

Wracając do tematu, to konfig kompa sugeruje, że został on złożony rok lub do pół roku temu. Jeśli przez rok komputer działał średnio 8 godzin na dobę, to zasilacz bankowo zaczął tracić swoje właściwości i dla tego teraz, podczas grania potrafi VPU Recover zresetować układ graficzny.

Poza tym, dobry monter składając komputer z klocków dobiera zasilacz o 25% mocniejszy niż jest wymagany. Do liczenia wymaganego zasilacza polecam http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp. Wyliczenia należy robić dla obciążenia chwilowego 100%, dodać 50W i do tego wszystkiego jeszcze +25%.

Co do stawiania starych chieftec'ów obok codegena, to niestety ale tak to kiedyś wyglądało. I wierz mi, ale w swojej karierze zawodowej częściej widywałem sprawnego pięcio lub sześcioletniego codegena niż trzyletniego chieftec'a.

Link to post
Share on other sites

dzięki chłopaki też mi się wydaje że to raczej zasilacz mam za słaby ... a co do testu GPU OCCT, grafa grzeje się mi w nim do ponad 100 stopni i wtedy zaczynają się te błędy .. a w grach i benchmarkach normalnie nie spotkałem się z artefaktami u mnie ... może ten test jakiś feler bo 100 stopni to już dużo .. heh

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...