Skocz do zawartości

wymiana na radeona 5850


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Mam w planie lekki tuning komputera po 2 latach i przesiadkę z visty64 home premium na win 7 64 home premium i skoro będę robił generalne porządki w kompie to chciałbym wymienić grafikę. Biorąc pod uwagę możliwości i sens inwestowania w mojego blaszaka najsensowniejszym wyborem wydaje mi sie kupno radeona 5850. Mój aktualny konfig to: 4 giga ramu ddr2, intelcore2duo e6850 (3ghz), wiem że troche słaby procek do tej karty, ale może zmienię za jakiś czas, płyta asus p5kc, zasilacz HX620W Corsaira no i co najważniejsze geforce 8800gt 512mb. Pytanie moje brzmi czy warto teraz przesiąść sie z 8800gt na radka 5850? Czekanie na Fermi myślę, że nie ma sensu bo z tego co widzę karty będą bardziej przydatne grafikom i twórcom filmowym niż zwykłemu użytkownikowi :) biorąc pod uwagę ich parametry i pewno ceny. Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Z moich obliczeń to mi wyszło, że w7 plus radek to około 1500pln i tyle moge dać, bo więcej raczej będzie ciężko. Z tego co widze będzie mnie czekać wymiana procesora za jakiś czas :) Na początku myślałem o radku 5870 ale cena mnie odstraszyła no i reszta kompa by zmuliła strasznie... Wydaje mi sie że kupno czegoś słabszego niż 5850 mija sie z celem bo bedę miał różnicę paru fps (np przy jakimś gtx 260 czy 275 a to nie ma sensu)

Link to post
Share on other sites

najlepiej kup gtx 275---jeśli ma komp nawet nawet śmigać z obecnym konfigiem

jeśli hd5850 to zmiana procesora obowiązkowa bo inaczej będzie muuulić...chyba że go jeszcze troche zakręcisz to byłoby lepiej. :)

Link to post
Share on other sites

HD5850 + w7 czy HD5870 + vista? Jak myślisz, która kombinacja da więcej fpsów w grach?

Jasne, że ta druga. W7 można sobie darować bo to nic innego jak Vista po "pudrowaniu". Jeśli chodzi o fermi, wszystkie znaki na niebie i na serwisach www mówią, że to będzie grzejący się kloc za ponad 2000zł o wydajności +~10% w porywach w stosunku do HD5870.

Link to post
Share on other sites

bo to karta zaraz po gts250, jakie inne wyniki miał by osiagać? Generalnie w niżskich rozdzielczościach minimalny fps będzie nizszy niż np na c2d 4ghz ale nie ma tżz co przesadzać bo tak będzie w każdym przypadku zastosowania trochę mocniejszego procesora.

Link to post
Share on other sites

Trochę przejaśniliście mi sytuację, ale jeśli bym jakoś dał rade wymienić procka to na jakieś silne 2 rdzenie czy 4? Jakiegoś quada czy I5? I7 drogie z lekka są. Nie śledziłem procków ostatnio więc nie mam dokładnych informacji. Zauważyłem że proces technologiczny skoczył z 65nm na 45nm i więcej pamięci podręcznej mają.... Co do karty to raczej bym przy tym radku 5850 został. Troche sie zbaniowałem bo wymiana procy i grafiki to pół komputera hehe :)

Link to post
Share on other sites

bo to karta zaraz po gts250, jakie inne wyniki miał by osiagać?

???

 

GTS250 vs GTX260

128sp vs 216sp

512MB vs 896MB

256b vs 448b

 

więc jakim cudem GTX260 może być zaraz za GTS250

teoretycznie powinien być prawie 2x szybszy

jednak w praktyce różnica sięga 50% przy dobrym procku

 

Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 @ 3,8GHz

http://i.frazpc.pl/pliki/recenzja/TWINTECH-GTX-260-XT-OC-TWIN-TURBO-PRO/3DMark%20Vantage%20-%20GPU.png

Link to post
Share on other sites

Trochę przejaśniliście mi sytuację, ale jeśli bym jakoś dał rade wymienić procka to na jakieś silne 2 rdzenie czy 4? Jakiegoś quada czy I5? I7 drogie z lekka są. Nie śledziłem procków ostatnio więc nie mam dokładnych informacji. Zauważyłem że proces technologiczny skoczył z 65nm na 45nm i więcej pamięci podręcznej mają.... Co do karty to raczej bym przy tym radku 5850 został. Troche sie zbaniowałem bo wymiana procy i grafiki to pół komputera hehe :)

Według mnie jeżeli miałbyś obecnie zmieniać procka to tylko na jakiegoś 4 rdzeniowca, ponieważ po przejściu na jakieś inne 2 rdzenie na LGA 775 nie odczujesz dużej różnicy, do tego dochodzi fakt, że jakbyś chciał, mógłbyś trochę pogonić procka ponad fabryczne 3GHz(myślę, że 3,6-3,9GHz mógłbyś wyciągnąć). Jeżeli chodzi o quady to za ok 450zł mógłbyś wyrwać q6600(G0), alternatywą dla q6600 może być q8300 tylko tutaj dochodzi fakt, że podkręcanie tego proca kończy się przy fsb +/- 450(fsb wall) przez co ciężko uzyskać 3,4GHz lub więcej. Jeżeli masz fundusze to oczywiście i5 byłby najlepszym wyborem tylko wtedy dochodzi fakt zmiany płyty i pamięci co dodatkowo odbiło by się na twojej kieszeni :]

 

@

więc jakim cudem GTX260 może być zaraz za GTS250

teoretycznie powinien być prawie 2x szybszy

jednak w praktyce różnica sięga 50% przy dobrym procku

Teoretycznie 5870 powinien być jakieś 2,3 razy szybszy od 4870, a nie jest :)

I nie powinien być 2x szybszy bo gts 250 ma wyżej taktowane shadery i gpu, a tego nie wziąłeś pod uwagę :D

Link to post
Share on other sites

bo to karta zaraz po gts250, jakie inne wyniki miał by osiagać?

???

 

GTS250 vs GTX260

128sp vs 216sp

512MB vs 896MB

256b vs 448b

 

więc jakim cudem GTX260 może być zaraz za GTS250

teoretycznie powinien być prawie 2x szybszy

jednak w praktyce różnica sięga 50% przy dobrym procku

 

Procesor: Intel Core 2 Quad QX9650 @ 3,8GHz

http://i.frazpc.pl/pliki/recenzja/TWINTECH-GTX-260-XT-OC-TWIN-TURBO-PRO/3DMark%20Vantage%20-%20GPU.png

u nvidi jest to karta zaraz po gts250

"zaraz po" to nie to samo co "zaraz za". Nie widzisz róznicy?

Link to post
Share on other sites

jeśli masz 1500zł to ja bym wymienił tak:

procesor i5 750http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=116_334&products_id=21152-700zł

karta 5850http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86&products_id=22367=1100zł

płyta główna 350 zł

to wyjdzie razem jakieś 2150zł. Sprzedasz karte procka i płyte. Weźmiesz za nie jakieś 300-350zł.

2150zł-350zł=1800zł

A jeśli nie możesz dołożyć tych 300zł to weż na razie 4890lub275lub260

Link to post
Share on other sites

jeśli masz 1500zł to ja bym wymienił tak:

procesor i5 750http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=116_334&products_id=21152-700zł

karta 5850http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=71_86&products_id=22367=1100zł

płyta główna 350 zł

to wyjdzie razem jakieś 2150zł. Sprzedasz karte procka i płyte. Weźmiesz za nie jakieś 300-350zł.

2150zł-350zł=1800zł

A jeśli nie możesz dołożyć tych 300zł to weż na razie 4890lub275lub260

a wziąłeś pod uwagę, że do i5 musiałby kupić jeszcze ramy ddr3 :>
Link to post
Share on other sites

leon691 sory źle ująłem swoją wypowiedź

Myślałem o tym a napisałem co innego :)

I myślałem że chodzi ci o to że w wydajności jest zaraz po GTS250 czyli bardzo blisko

R.I.P nie wziełem pod uwagę taktowań bo różnica rzędu 150mhz nie robi takiej ogromnej różnicy jak np 2x więcej sp

Link to post
Share on other sites

leon691 sory źle ująłem swoją wypowiedź

Myślałem o tym a napisałem co innego :co:

I myślałem że chodzi ci o to że w wydajności jest zaraz po GTS250 czyli bardzo blisko

R.I.P nie wziełem pod uwagę taktowań bo różnica rzędu 150mhz nie robi takiej ogromnej różnicy jak np 2x więcej sp

No tak, ale różnica w taktowaniu shaderów to już prawie 600MHz różnicy (1242 gtx260 i 1836 gts250, czyli prawie 50% różnicy) :D

Według mnie gdyby gts250 miał taką samą przepustowość pamięci jak GTX260 to prawdopodobnie niewiele by ustępowała GTX260 ;)

Link to post
Share on other sites

Podumałem trochę i chyba do radka dokupie quada9400 2,66, powinno trochę pomóc, bo raczej nic droższego za prawie 1k pln nie uda mi sie kupic. Nie wiem czy to będzie spora różnica... jak myslicie? :co: procek kosztuje około 700pln.... nie chce żeby to było zamienił stryjek....

Link to post
Share on other sites

Masz rację - przepustowość pamięci ma wieksze znaczenie niż jednostki cieniujące

Wystarczy popatrzeć na testy GF 9600GT i 9800GT - różnią się tylko ilościa sp, pierwszy ma prawie 2x mniej a jest tylko ok. 30% wolniejszy

Igoruss, ale powiedz mi gdzie ja napisałem, że przepustowość jest ważniejsza od jednostek sp? Do tego GTX ma tych jednostek 88(nie 2x) więcej i na dodatek wolniej taktowanych. Aha skoro według Ciebie szyna pamięci ma przysłowiową kupę do powiedzenia to powiedz mi dlaczego między radkiem HD4850 GDDR3 a GDDR5 jest jakieś 20% różnicy w wydajności? A wiem pewnie wersje z GDDR3 mają mniej jednostek sp...

 

Podumałem trochę i chyba do radka dokupie quada9400 2,66, powinno trochę pomóc, bo raczej nic droższego za prawie 1k pln nie uda mi sie kupic. Nie wiem czy to będzie spora różnica... jak myslicie? :co: procek kosztuje około 700pln.... nie chce żeby to było zamienił stryjek....

 

Myślę, że z tym prockiem będzie dużo lepiej, choć według mnie 700zł to trochę dużo. Może poszukaj czegoś używanego na allegro bo na pewno wyjdzie taniej ;)
Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz kupować nowego C2Q za 700zł to lepiej sprzedaj swoją obecną platformę i kup nową opartą na i5 750 (procesor 700zł, płyta 400zł i RAM 400zł) wyjdzie podobna kwota lub nie wiele większa a wydajnościowo sporo zyskasz.

 

Inną opcją jest zakupić używane C2Q Q6600 albo Q9550.

Link to post
Share on other sites

Aha skoro według Ciebie szyna pamięci ma przysłowiową kupę do powiedzenia to powiedz mi dlaczego między radkiem HD4850 GDDR3 a GDDR5 jest jakieś 20% różnicy w wydajności? A wiem pewnie wersje z GDDR3 mają mniej jednostek sp...

 

Chyba źle mnie zrozumiałeś

Napisałem przecierz że przepustowość pamięci jest bardzo istotna więc nie wiem do czego się przyczepiasz :co:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...