Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera: GRY.

  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 4500

Czy będziesz podkręcać sprzęt? tak, oczywiście.

Których części potrzebujesz?: buda.

Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: 1920x1080.

Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera?  brak

Specjalne wymagania: 680'ątka z myslą o SLI, zasilacz pod przyszlosciowe SLI, plyta główna dobra do OC,

Własna propozycja zestawu: 

Inne: 

Edytowane przez damianovsky21
Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Lepiej wziąć 4GB. I lepiej wziąć coś innego niż Gigabte w przypadku 680.
Lepiej byłoby też wodować te karty, bo SLI robi piekarnik z obudowy.
Lepiej również wziąć ARC Midi 2 (premiera nadchodzi), bo jest to jedna z najlepiej wentylowanych obudów, a także dysk od Western Digital bo są bardziej niezawodni.

Pytanie - kiedy masz zamiar dokupić drugą kartę?
Czy SLI to świadomy wybór w czasach gdy wszystkie gry uciągnie jedno mocne GPU? (Do końca roku będzie spokój, a potem i tak premiera nowych układów, konsol, silników, więc wszystko może się pozmieniać do góry nogami - także opłacalność SLI)

Link to post
Share on other sites
Gość rezerwuar

Radek 7970 jest świetną kartą, której wydajność jest porównywalna do 680tki i ma 3Gb ramu, które wystarczy do każdej gry.

http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__konfigurator/action__2/laptop__/data__eJyNULsOwjAM$BfPFcrLacI$IEYGxBC1HaqWgppWCBD$TmxSqWLqcDnrfMrZfsN9vNVzN8H!DCikgAKM1yoRauMSsaK9YULLjZJENFYTCedY1Jjd0pdlLrfhUkDb32JFM0j6IEOs6n!IFW9OqZohUIj2JDnzm3axKN5eWV4OuWcVkXb84mJ020NzcJyvKRiM48uNYQrHbmxikqTKwqFtYttUr4GNaHZI1310fahPfYjDM8kCPl89C1ay - tak powinien wyglądać wydajny komp do gier. Dałem G45 bo GD55 jest w pcp drogie - na morelach jest 100zł tańszy.

Link to post
Share on other sites

Jak do gier to można wziąć dużo tańszy SSD - różnice w wydajności nie są na tyle dostrzegalne, aby pakować grubo ponad stówę więcej. Co innego jak ktoś na tym pracuje, a co innego jak tylko bootuje system i wrzuca dwie gry.
Crucial M4 bo najtańszy z najlepszych. (bądź jakiś inny dysk z tych często polecanych, wystarczy użyć szukajki)

Za wersję GE też nie warto dopłacać, bo można ją zrobić samemu.
Rez, nie marnuj ludzkich pieniędzy.


Co mam na myśli - aktualnie sytuacja wygląda tak, że na horyzoncie nie ma gry która miałaby większe wymagania niż Crysis 3 - dyskutowaliśmy o tym z chłopakami w kilku tematach.
Dopiero nowe silniki (pod wiedźmina 3, cyberpunka, czy coś-tam) będą krokiem na przód w tej kwestii, to samo tyczy się wielkiej niewiadomej odnośnie tego co zaprezentują nowe konsole i jak wpłyną na kierunek rozwoju PCtowych układów graficznych. Kolejna sprawa, to premiera serii 7xx/8xxx o których też wiadomo stosunkowo niewiele. 

Skoro do tych premier i rozwiania wątpliwości wystarcza jedno "tanie" GPU - nawet 670GTX - to nie warto ładować kupy forsy w coś relatywnie zbędnego. Jeżeli będą natomiast duże zawirowania i skoki w wydajności bądź oczekiwaniach odnośnie kart - może się okazać, że kupno jednej nowej za półtorej roku będzie lepsze niż dokupienie 680-tki do SLI.
Moim zdaniem, nastąpi to dopiero w kolejnej serii po premierze konsol, kiedy te utrą szlaki a Nvidia/AMD wyrzuci co tam chowa w rękawie (czyt. kisi i zwkela z premierą) i dopiero wtedy zabiorą się za faktyczny postęp.

Czyli - SLI można. Prawdopodobnie nie będzie to utopienie pieniędzy, ale ze względu na dużo niewiadomych warto uprzedzić. Zwłaszcza, że przez rok-półtorej prawdopodobnie osiągniesz to samo (z drobnymi poprawkami ustawień graficznych w grze dla zachowania płynności, ale bez ogromnej utraty "visuali") za pół ceny.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie nie wymyślę tutaj nic znacznie różniącego się od zestawu rezerwuara.

3570k + Macho na Z77A-GD55 bądź G45 (porównaj jakie bajery oferuje GD55 a jakich nie ma w G45 [strona msi] to dowiesz się którą wolisz)
RAM o niskich radiatorach, byle tańszy o parametrach 2x 4GB 1600Mhz CL9 - Corsair Vengeance/Kingston Hyperx/Crucial Ballistix
Jeżeli nie chcesz SSD, to możesz sobie wrzucić szybszy HDD - Caviar Black (uprzedzam, że bywa głośny), albo pozostać przy Caviar Blue/Barracudzie (polecam jednak WD).

Kwestia obudowy - musi być dobrze wentylowana - X80, Arc Midi to bardzo rozsądne propozycje.
Zasilacz, również w zależności od preferencji - 550-600W dla jednej karty graficznej, modularne okablowanie i sprawność będą decydować o ostatecznej cenie. Kilka przykładów: XFX Core 550W/ OCZ ZT 550W/ BQ L8 630W/ BQ E9 580W/ Seasonic X 560 (...)

Karta graficzna to już w zależności od budżetu, zgodnie z tym co powiedziałem wyżej - polecam najtańszą.
Gigabyte 7970 OC (nie Ghz Edition)
Gigabyte/Asus 670 GTX
MSI 680 GTX

Ogólnie poleciłbym 670-tkę, bo różnica w cenie nie pokrywa się z różnica w wydajności w porównaniu do 680, ale...
7970 która jest wydajniejsza, kosztuje tyle samo co 670 więc wybór raczej prosty.
Ghz Edition to właściwie tylko podniesione taktowania na zmienionym biosie - co można wykonać samemu i zaoszczędzić trochę grosza.

Więc daj znać, co tam dokładnie potrzebujesz, wypowiedz się odnośnie zasilacza, preferowanej obudowy, pogdybaj nieco o kartach graficznych i będzie można ostatecznie złożyć cały zestaw do kupy bazując na powyższych wskazówkach.

Link to post
Share on other sites

wiec tak, obudowa - wyglad nie gra tutaj roli, chodzi tylko i wylacznie aby byla przewiewna, zasilacz, hmm mysle ze jakis 650 + 80 bronz MODULARNY ( o ile pociagnie SLI, MOZLIWE DOKUPIENIE kiedyś takm..) powinien styknąć nawet do wielkiego OC karta graficzna hmm, aby nie bylo z nią zbyt wielu problemow z sterownikami itd, ( jestem LAIKIEM z OC karty..)  procek to z pewnoscia 3570k, plyta glowna G45, mysle ze do GD55 nie warto doplacac. 

Edytowane przez damianovsky21
Link to post
Share on other sites

Skoro nie chcesz problemów ze sterownikami, to lepiej wziąć kartę od Nvidii. 
Teraz kwestia tego nieszczęsnego SLI.

Podam Ci jeszcze jedną ciekawą propozycję, wydajniejszą od jednej 7970, 680, a przy okazji dość tanią i nie wymagającą zasilacza z kosmosu.
GTX 660 SLI - bez Ti. 

http://lanoc.org/review/video-cards/5953-nvidia-gtx-660-sli-performance?start=2

Taki zestaw możesz zmontować od razu, nie powala ceną, a wystarczy na dłużej niż topowe karty oraz nie ryzykujesz ogromnej kwoty w przypadku wtopy z budową SLI z 680 w przyszłości. 
Zasilacz do tego tandemu, będzie kompromisem pomiędzy zasilaniem skromnego SLI a jednej mocnej karty - w przypadku podziału na jedną 7970 a np. 680SLI będzie większy rozrzut (550-600W i 700-750W) co może oznaczać konieczność zmian, bądź kupno na wyrost.

Co o tym myślisz?

Link to post
Share on other sites

~800zł za sztukę, czyli mniej więcej 1600-1700zł.
Wydajność będzie większa, ale należy pamiętać, że to wciąż konfiguracja multi-gpu i niesie ze sobą wszystkie wady tego rozwiązania.

Wyższe temperatury (przewiewna obudowa i odpowiednia ilość wentylatorów ogarnie sprawę, ale wciąż będzie cieplej niż z jedną kartą), sporadyczne czekanie na profile sterowników (nvidia akurat szybko to rozwiązuje), czy też ewentualne problemy z przycięciami czy płynnością obrazu na niskich FPS. Ogólnie kwestia do poczytania o ogólnikach SLI.

Co jeszcze... takie żelazne zasady odnośnie SLI/CF
-nigdy nie czekać rok/dwa na ewentualne kupno drugiej karty, brać od razu albo w przeciągu 2-3 mc-y.
-nigdy nie montować SLI jeżeli jest dostępna jedna karta o większej wydajności

Tutaj akurat warunki spełniasz, więc jeżeli nie wadzi Ci nic z tych "ogólnych" cech i właściwości multi-gpu to wg. mnie możesz brać.
Albo to, albo pojedyncza 7970.
 

Link to post
Share on other sites

http://alienbabeltech.com/main/?p=32679&page=3
Tutaj masz jeszcze całkiem świeży test, sporo porównań, także do 680tki.

Dla siebie, to wziąłbym pewnie i 7950, przecierpiał nieco niższe ustawienia i zastawiał się co robić za półtorej roku.
Ale ja nie przykładam ogromnej uwagi do gier ani detali - ma być płynnie i tyle.

Natomiast wybierając pomiędzy 7970 a 660 SLI - wolałbym pojedynczą kartę, z tego samego względu - zapalonym graczem nie jestem, karta by mi wystarczyła, za to jestem maniakiem niskich temperatur i ciszy w obudowie z racji, że dużo pracuję w nocy.

Lecz... kierując się pogonią za wydajnością na jak najdłuższy czas - czyli do momentu aż rozwinie się sytuacja na rynku gier/konsol/gpu, wpakowałbym się w 660 SLI - jest to chyba najlepsza opcja pod względem cena/wydajność jeżeli przełknie się drobne wady związane z posiadaniem dwóch kart jednocześnie. 
Jest po prostu szybciej niż na jednej 7970, co nie znaczy, że 7970 będzie niewystarczające (wystarczy spojrzeć na tabelki, słupki z FPS są wszędzie wysokie na tyle aby zapewnić płynną animację, więc wybór zależy od preferencji - z czym się lepiej użerać: sterownikami i potencjalnymi wadami kart AMD czy układu SLI)
 

Link to post
Share on other sites

Ja bym to widział mniej-więcej tak.
http://www.morele.net/inventory/info/wRa7Lr/

Nie wiem jak dokładnie z modelami 660-tek, może lepiej byłoby wziąć dwie sztuki od EVGA.
Zwyczajnie nie wiem jak z temperaturami pośród tych modeli - ale może wpadnie ktoś kto ma o tym większe pojęcie, a jak nie to przekop trochę testów porównawczych.
Kobyła (SilverArrow) na procku, bo wejdzie w budżet i z pewnością wywieje więcej powietrza ze środka utrzymując solidne temperatury na procku. 
Solidna pasta termoprzewodząca i trzy wentylatory do wypchania góry/dołu obudowy.
A skoro o obudowie - to osobiście czekałbym do ARC Midi R2, ale X80 nie jest zły, lub taniej - Fractal Core 3000.
Reszta standardowo.

Link to post
Share on other sites

Ogólnie jest wydajniejszy. 
W przypadku jednej karty, czy tam zwykłego zestawu mija się to z celem - różnica będzie mało odczuwalna, a koszta rosną o 1/3.
Jeszcze nie widziałem jak zachowują się temperatury w przypadku SLI - u mnie grafika potrafi podnieść temp procesora, więc biorąc zestaw jakby dla siebie, władowałbym tę największą kobyłę dla świętego spokoju.

Niemniej jednak - z dwoma wentylatorami na topie, Macho też doskonale sobie poradzi.
A te trzy wentylatory to do zapełnienia wolnych miejsc w obudowie - dwa na top, jeden na spód - poprawią cyrkulację powietrza.
Takie rozsądne minimum wg. mnie - pewnie można wydajniej, ale też i drożej.
 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...