Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Zaczął mnie ostatnio niepokoić wyjątkowo długi czas wczytywania się programów podczas uruchamiana systemu.

 

Pomiar w HD Tune ( Samsung 400G Spinpoint T166 SATA )

http://img138.imageshack.us/img138/9804/hdtunebenchmarksamsungh.png

 

 

Dla porównania wynik z posiadanego (jednego z dwóch) Seagate Barracuda 7200.12 SATA 3Gb/s 500GB ST3500410AS

http://img94.imageshack.us/img94/1051/hdtunebenchmarkst350041.png

 

Nie łączyłem ich w RAID 0 bo używam ich głównie jak magazyny danych (pliki wideo powiązane z Adobe Premiere lub Avid).

 

Jak widać jest dwukrotna różnica w wydajności.

W związku z tym mam pytanie (również w stosunku do Seagate) - komputer jest wykorzystywany głównie do grania oraz do montażu filmowego, w związku z tym potrzebna jest mi duża przestrzeń dyskowa, ale również bezpieczeństwo danych (utrata 500GB wideo to koszmar).

RAID 0 oferuje dużą szybkość odczytu, ale gdy padnie jeden z dysków wszystkie dane przepadają, więc teoretycznie bezpieczniej jest mieć 2 dyski bez RAID 0. Dlatego też myślę by te 2 Seagate zostawić jako pojedyncze HDD, natomiast tego Samsunga wymienić na 2 dyski RAID.

 

Zastanawiam się między 2x Seagate 500 GB Barracuda 7200.12 (16MB, Serial ATA II) i 2x Samsung SpinPoint F1 320 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ) - byłby to dysk główny (OS + programy i gry).

 

Czekam na konstruktywne opinie :jupi:

Trochę mnie to przeraża, że takie rozwlekłe posty piszę - istne wypracowania... :oops:

Link to post
Share on other sites

Obecnie najszybszymi modelami HDD są obecnie Samsungi F3 więc to raczej je powinieneś kupić.

 

Istnieje też inne wyjście - kupić Samsunga F3EG 1TB (z czasem można dokupić drugi) na dane a Barracudy przerzucić na RAID i będzie to też tańsze rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...