Skocz do zawartości

Ubuntu instalacja i pierwsze uruchomienie


Recommended Posts

Mam 3 dyski na 1-Win7 2- na dane a 3- 40Gb na Ubuntu po problemach z partycja udało mi się go zainstalować z systemem plików ext4 z księgowaniem pod koniec instalacji wyskoczył komunikat że dysk wolnej przestrzeni ma 0 bajtów dałem ignoruj no przecież linux nie zajmuje 40Gb :) po ponownym uruchomieniu komputera niestety nie wyskakuje okienko który system chcę uruchomić i uruchamia mi się Win7.

 

Co robić dalej?

Link to post
Share on other sites

Udało się i działa ale nie dziwie się dlaczego ludzie nie chcą posługiwać się linuxem jest nie intuicyjny, zamula, instalacje sterownika graficznego przerwałem zainstaluje w nocy 10min minęło i koło 13% postępu instalacji brak takiego czegoś jak "Mój Komputer" żeby wejść poszperać coś zrobić w ogóle instalacja programów przebiega dziwnie trzeba wpisywać hasło gorzej niż na Win7 a bynajmniej tutaj da się UAC wyłączyć na dodatek wyskakuje konsola. Brakuje również czegoś w stylu panelu sterowania żeby ustawić cokolwiek jakkolwiek.

 

Dopóki Ubuntu czy takie linux ni będzie obsługiwany jak w Windowsie to nigdy nie zyska takiej popularności dodam że Windows kosztuje na dodatek grosze, zawsze można sięgnąć legalną "piracką" wersje, tak samo gry dopóki nie zaczną być robione na OpenGLu który wyprzedza DirectXa o kilka lat to nic się w tej kwestii nie zmieni.

Link to post
Share on other sites
Gość hegemon

Przecinki i kropki, please. Ciężko polemizować, 

 

bo nie da się tego czytać jak jest napisane bez przecinków i kropek chyba wiesz o czym ja mówie chociaż zacząłem już pisać kompletnie o czym innym i zmieniłem podmiot 5 razy a w ogóle to chciałem poruszyć jeszcze 20 tematów zanim skończę akapit i postawię kropkę bo wali mnie interpunkcja i będę stawiał kropki tam gdzie mi się podoba albo w ogóle

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pomijając jaja ze sterownikami to wszystkie wymienione przez Ciebie rzeczy to Twoje własne przyzwyczajenia. Pomijając to, że obiektywnie patrząc instalacja oprogramowania i układ systemu plików pod Linuksem jest logiczniejszy.

 

Zresztą istnieje pod Linuksem środowisko, które próbuje jak najbardziej przypominać Windowsa. Nie pamiętam jak się nazywa, zaraz poszukam...

 

EDIT: oto jest http://zorin-os.com/ (można nawet wybrać czy ma przypominać XP czy 7, wedle gustu :) )

Edytowane przez szatkus
Link to post
Share on other sites

A ja jak zasiadlem na linuxie to miałem przeciwne uczucia. Fakt, jest troche problemow z instalacja, sterownikami, konfiguracja, ale po za tym, linux jest w kazdym aspekcie lepszy od windowsa i osx. Panel sterowania jest w kazdym trybie graficznym, ale czasem jest mniej, czasem wiecej opcji, a przez terminal mozna wszystko sobie ustawic, a wcale nie trzeba sie na tym znac. Google -> jak ustawic xxx.

Tez na poczatku przerazilem sie ze nie ma "Mojego Komputera", ale to dlatego ze struktura katalogow jest zupelnie inna. Ale tego tez trzeba sie nauczyc i przyzwyczaic.

A jak komus sie nie podoba GUI jaki ma, to mozna to zmienic w 5 minut, oczywiscie z konsoli i to jest wlasnie świetne.

Edytowane przez Rocik
Link to post
Share on other sites

Sterownik instalował się 2h i na koniec ukazał się błąd z kodowaniem tekstu więc dałem aby ponownie je zainstalował i zostawiłem na noc teraz wchodze i czysty pulpit sterowniki nie zainstalowane na stronie AMD jest napisane że potrzebne są następujące składniki aby sterowniki zainstalować:

 

The following packages must be installed in order for the AMD Catalyst™ Linux graphics driver to install and work optimally:

  • XFree86-Mesa-libGL
  • libstdc++
  • libgcc
  • XFree86-libs
  • fontconfig
  • freetype
  • zlib
  • gcc

I gdzie mam sprawdzić czy to jest już w systemie czy tego nie ma niemoge znaleść odpowiednika do podejrzenia dodaj/usuń programy czy składniki systemu czy cokolwiek w tym typie

 

Znalazłem takie coś jak Zasoby oprogramowania nadal tam nieznalazłem tego czego szukam ale znalazłem cos na temat sterowników do karty graficznej. Sekcja dodatkowa sterowniki i trzy do wyboru.

 

x.org x server amd display driver wrapper z xserver-xorg-video-ati (otwarte żródło)

amd graphics accelerators z fglrx (własnościowy)

amd graphics accelerators z fglrx-updates (własnościowy)

 

Niestety wersjia sterowników pozostaje nie znana!

 

I na dodatek popsuło sie okno przeglądarki i ucieło nagłowek okna razem z zamknij minimalizuj i pełny ekran

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites

 

Sterownik instalował się 2h i na koniec ukazał się błąd z kodowaniem tekstu więc dałem aby ponownie je zainstalował i zostawiłem na noc teraz wchodze i czysty pulpit sterowniki nie zainstalowane na stronie AMD jest napisane że potrzebne są następujące składniki aby sterowniki zainstalować:

 

Załosne. Nie mówię o Tobie, tylko twórcach sterownika i trochę Ubuntu. Nie wiem jaki teraz jest soft w Ubuntu do instalowania pakietów (słyszałem, że teraz jest taki, co uznaje aplikacje, a nie pakiety), ale zainstaluj Synaptic (w tym od aplikacji powinien być), a potem podane tutaj pakiety z końcówką "-dev" (czyli np. fontconfig => fontconfig-dev, wiem, że głupie, ale tak to wygląda poziom niżej, u mnie się to robi z automatu).

Link to post
Share on other sites

Czyli mam sciągnąć program, Synaptic i go zainstalowac na Ubuntu tak? Kurde w tej sekcji sterowników dodatkowych zaznaczyłem "amd graphics accelerators z fglrx-updates (własnościowy)" uruchomiłem ponownie i mam tylko sam pulpit z jedna ikoną Steam nie ma tego bocznego paska z programami ani tego górnego gdzie był zegar jednym słowem wszystko zniknęło i nic się nie uruchamia.

 

W takiej sytuacji od nowa zainstalować ubuntu

 

@EDIT@

 

Ponaciskałem wszystkie eFki wyskoczyło okno dzieki któremu udało mi sie przywrócić

 

"x.org x server amd display driver wrapper z xserver-xorg-video-ati (otwarte żródło)"

 

Pliki TF2 sie weryfikują zobaczymy czy się uruchomi

 

Jeśli występuje czarny ekran to:

 

- zamknąć steam'a

- otworzyć terminal

- wpisać: export LANG=C

- a potem steam steam://store

 

A się namęczyłem żeby znaleźć te aplikacje terminal nie szło jej normalnie znaleźć

 

#EDIT#

 

Już po raz drugi... a więc znalazłem jakiś przepis na instalacje sterownika graficznego w internecie lecz problem jest ten sam mam tylko 1 ikonę na pulpicie z tym ze teraz nie da się ustawić domyślnego sterownika graficznego na dodatek trzeba było instalować sterownik przez terminal poroniony pomysł.

 

W ogóle tego nie rozumiem Linux jest reklamowany jako łatwy w obsłudze i z przyjaznym interfejsem dla użytkownika naprawdę nie wyobrażam sobie mojej mamy obsługującej ten system tymczasem jestem zbyt zniechęcony do tego systemu skoro tak wielkim problemem jest instalacja sterownika graficznego tak aby działał!!!

 

Kto wie może za kilka lat z tego coś będzie i będzie to system dla zwykłego użytkownika komputera np jakim jest moja mama, szczerze mówiąc mam nadzieję że tak się stanie i ludzie będą mieli kolejny wybór prócz Windows i MacOs

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites

To jest akurat wina amd.

W konsoli masz taki program apt-get, nim można wszystko bez problemu zainstalować.

Jakby zewnętrzne firmy trochę bardziej się postarały to by może tych wszystkich problemów nie było.

Ja na przyklad miałem problem z moim sterownikiem nVidia, ale dlatego ze ktoś zapomniał automatycznie instalować linux headers i source,  z tego co widzę masz ten sam problem, a wiec: usuń sterowniki amd, a potem wpisz to: sudo apt-get install linux-source linux-headers-generic, a dopiero potem sterowniki amd (kolega posiadający amd mówił mi, ze sterowniki amd lepiej nie z apt-get).

 

Szczerze ci powiem, ze jak masz amd to na razie daj sobie spokój, bo i tak gry będą słabo chodzić.

 

@Edit: http://wolfewebservices.com/blog/how-get-amd-drivers-catalyst-fglrx-working-ubuntu-1210 to może sie przydać.

Edytowane przez Rocik
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak odinstalować, i nie mam terminala ani nic mam tylko sam pulpit i ikonę więc format będzie potrzebny czyli jak będę miał nowy system to: "sudo apt-get install linux-source linux-headers-generic" wpisać w konsole normalnie ściagnąć sterownik ze strony i uruchomić dwuklikiem plik "RUN"?

Edytowane przez Balrogos
Link to post
Share on other sites

Terminal zawsze działa, bo to tryb graficzny jest jego nakładka.

Ctrl+Alt+[F1~F6] - terminale od 1 do 6 (taki ala multitasking)

              F7 - tryb graficzny

Edytowane przez Rocik
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...