Skocz do zawartości

nowa karta graficzna, komputer nie startuje


Recommended Posts

witam. po zaisntalowaniu w plycie glownej nowej karty gfx- asus radeon 5750 1GB ( EAH5750) gddr5 40nm 86Watt komp nie startuje, monitor sie nie wlacza, lampka miga, ekran czarny, nie slychac zeby cos sie dzialo, przycisk off wtedy nie dziala.

szukalem w necie na ten temat.

na pudelku jest napisane:

"recommended system requirements:

-2gb system memory or more for best performance

-motherboard with free pci express slot and correct pcie chipset driver

-microsoft windows xp/vista/7

-a minimum 450w system power supply

-a pcie supplementary power connector."

 

-pc ma 1gb ram tutaj zalecaja albo wymagaja 2gb

-hdd nie zaczyna "mielic" wiec system mnie chyba nie powinien obchodzic-jest xp 64 pro sp2

-zasilacz ma wiecej- 550w, na wszelki wypadek odlaczylem tez wszystkie hdd , fdd , klawe, mysz (tylko kabel zasilania i monitora byl podlaczony) i tez nic... (to chyba nie ma znaczenia ale wentylatorki mam ogolnie podpiete nie do zlaczy plyty (domyslnie 12v i halas) tylko przewodami (glosnikowe) do wtyczek kabli zasilacza czerwonych 5v, zoltych12v-nie i czarnych-wentylator cpu 100mm do 5v, przykrecilem wentylatorek do radiatora chipsetu plyty-tez podpiety do czerwonego ,jeszcze sa 2 tak podpiete - 80 i 70mm tez 5v,radeon x300 nie ma- tylko pasywne)

-podlaczylem do karty przewod zasilania pcie 6-pinowy.

karta ma chyba pcie 2.1, plyta chyba 1.0 (byla kupiona w polowie 2005r) hw info podawal chyba tez 1.0, ale wyczytalem ze na 1.0 karta 2.1 powinna dzialac.

do tej pory do plyty byl podlaczony kabel zasilania 20pin i chodzilo ok. teraz dolaczylem dodatkowe 4 piny(24) i jeszcze w innym miejscu plyty jest gniazdko 4pin -tam tez dolaczylem drugi kabel zasilacza 4pinowy-nie pomoglo.

po wlozeniu x300 dziala ok.

-reset bios nie pomogl, wgralem stary domyslny bios wersja "F2"-nic. pobralem najnowszy F9d (mialem F9c)-nie pomoglo.

pamiec ram przelozylem do zalecanych slotow 1,2 blizej cpu (byly w 3,4), uruchamialem tez z jedna koscia ram 512 (tryb 64bit),dolozylem trzecia starsza kosc (dwustronna) 512mb ram ale w instrukcji plyty nie ma takiego schematu (3 kosci 64bit) wymienionego jako obslugiwany, podane jest ze mozna 2 pierwsze sloty tryb dual, albo wszystkie 4 - na 5750 bez zmian, na x300 sie uruchomil i pokazalo 1.5 gb 64bit (zamiast 1gb 128bit), potem juz sie nie uruchomil (identycznie- czarny ekran miga lamka )dopiero jak wyjalem ta trzecia kosc.

monitor byl do tej pory podlaczony do zlacza x300 dvi przez przejsciowke dvi-dsub (byla z karta gigabyte r x300)

z nowa karta tez jest przejsciowka( ma mniej styków)i na niej x300 tez dziala. z 5750 nic nie daje czy podlacze na tej czy drugiej przejsciowce czy do 1. lub drugiego zlacza dvi karty. jest jeszcze hdmi i hdcp ale nie mam co podlaczyc do tego zeby sprawdzic.

odkurzylem zlacze pcie-nie pomoglo.

wentylator karty dziala. karta jest przykrecona 2 srubami (2 sloty zajmuje zaslepka).

widzialem na jakims forum ze komus pomogla wymiana zasilacza na mocniejszy. w innym przypadku pomogla wymiana biosu plyty glownej na jakas chyba nie standardowa wersje. a jakby do tej plyty wgrac bios jakiejs nowszej plyty gigabyte ze zlaczem pcie 2.1?hm nie wiem...plyta ma dual bios 2 kosci ale nie wiem czy by recovery zadzialalo w razie czego.

w instrukcji karty na cd sa porady odnosnie:"brak obrazu po zainstalowaniu karty"

"-nieprawidlowo zainstalowana karta.sprawdz czy nie jest przechylona lub wlozona pod katem do gniazda

-nieprawidlowo podlaczony monitor,sprawdz czy kabel sygnalowy jest prawidlowo podlaczony do karty i monitora

-karta graficzna nie jest obslugiwana przez posiadana plyte glowna. sprawdz dokumentacje techniczna dostarczona z plyta glowna i sprawdz wymagane specyfikacje dla karty graficznej, np wymagania dotyczace napiecia pradu agp (szukalem ale nie znalazlem jakie napiecie domysle ma zlacze karty 5750 czy zlacze plyty glownej pcie- w biosie jest opcja zmiany napiecia pcie - byla i jest ustawiona pozycja "startup" ,oprocz tego sa do wyboru konkretne wartosci, zaczynaja sie od 0.8V, moze powinienem ustawic jakas konkretna wartosc, moze wyzsza jesli tak ma karta gfx)

-niepodlaczone dodatkowe zasilanie karty graficznej

(wyczytalem ze samo pcie1.0 daje zasilanie do karty max 75W. 2.0-150W- tutaj (1.0) karta 86W jest podlaczone dodatkowe zasilanie-nie pomaga jak zamiast kabla zasilacza 6pin uzyje przejsciowki od karty 6pin->2 "zwykle" zlacza.

-nieospowiednie zasilanie. sprawdz czy zasilacz moze zapewnic zasilanie zgodne z minimalnymi wymaganiami dotyczacymi zasilania systemu

-nieprawidlowe ustawienia systemowe plyty glownej tj polaczenia panelu sterowania systemu.

upewnij sie ze sa prawidlowo podlaczone kable panelu sterowania systemu (tj. przelacznik zasilania, reset)

upewnij sie ze procesor, wentylator procesora i /lub moduly pamieci DIMM sa w dobrym stanie oraz ze sa prawidlowo podlaczone""

(kable diod odlaczylem juz dawno od plyty zeby nie swiecilo, bylo do tej pory i jest tylko reset i wlacznik, reset dziala, wlacznik/wylacznik dziala).

czyzbym musial kupic ram 2gb lub wiecej? a moze plyte glowna ze zlaczem pcie 2.1?

na stronie komputronik w opiniach o tej karcie wypowiedzi sa pozytywne ale wszyscy uzytkownicy maja w kompach 2gb lub 4gb ram. czy 1gb to za malo?

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... CI_E_.html

 

 

 

konfiguracja:

monitor ("banka")samsung syncmaster 753 DF 17 cali,

mb gigabyte nforce4ultra (k8 triton, GA-K8N Ultra-9),

cpu athlon 64 3000+ venice 90nm socket 939, 512 kb cache(1.4 v,1809 mhz,fsb 201,HT 5x=1005mhz)

pamiec 2x kingston 512mb pc3200 ddr 400mhz(201mhz(402),fsb:ram 1:1)

gfx gigabyte radeon x300 128mb PEG

zasilacz 550w (techsolo, TP 550W)

2x hdd WD 80gb,1xhdd samsung 250gb

Link to post
Share on other sites

Karta ma 1GB własnej pamięci i ma prawo się nie uruchomić na kompie z 1GB pamięci RAM, bo tyle to ona potrzebuje w bufor własny, a ATI bufor adresują w trybie hyper-memory, więc te 2GB w wymaganiach to minimum.

Jeśli stara karta działa, a nowa w innym kompie też, to dołóż jeszcze 1GB pamięci i zobacz co się stanie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa o to właśnie chodzi (o ile karta sama w sobie działa)

Link to post
Share on other sites

panowie ja nie wiem co wyście się najedli po 1 ta płyta ma pcie 1.0 gdzie karta graficzna jest na 2.0

po 2 nforce4 (nie za najnowszy chipset nieprawda) a jak wiadomo z nforcami zawsze był problem (chipset Nvidii vs grafika ATi = coś zawsze nie bangla)

 

moim zdaniem płyta główna nie widzi karty graficznej z powodu pcie 2.0 ewentualnie z powodu przestarzałego chipsetu (nawet wymiana biosu czy cokolwiek tego nie poprawią) masz po prostu starą płytę główną

polecam poczytać

http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express

do tego jak podłączasz zasilanie karty graficznej nie używaj przejściówek typu 2xmolex2pcie tylko używaj kabla z zasilacza do kart graficznych (o ile takowy posiadasz)

 

po 3 nawet jakby miał 128mb ramu ddr1 266mhz to karta musi się uruchomić bo to nie ma nic związanego z pamięcią karty procesor tez nie ma nic do uruchomienia karty nawet mógłby być pentium 3 600mhz byle miał PCIE 2.0 na płycie głównej

 

po 4 to co pisze nazaropeth jest używane w graficznym interfejsie (czyt system operacyjny lub grach) a nie w biosie (co ty porównujesz interfejs tekstowy do CRYSIS-a)

 

to tak samo jakby powiedzieć "nie mogę pracować w MS-DOS bo ma za bardzo objechaną grafikę i mój komp nie wydala"

 

Do tego dopowiem że hyper-memory jest to coś ala Turbo CACHE Nvidii czyli że karta bierze dodatkowa pamieć z pamięci RAM (kiczaste rozwiązanie podobna sytuacja jest na Intel GMA - zintegrowane grafiki)

poczytajcie :

http://www.pcworld.pl/artykuly/48312/Hyper.ATI.kontra.Turbo.NVIDII.html

 

i na koniec zanim coś napiszecie dobrze się zastanówcie a komentarze bez uzasadnienia są zbędne

Link to post
Share on other sites

Kolego ale nie ma róznicy pomiędzy PCI-E v1.1 a v2.0 poza tym, że v2.0 dostarcza więcej prądu po szynie, ale jeżeli dobrze podpina kable zasilające to to nic nie zmienia. Ale masz rację co do tego chipsetu. Ati z Nvidią może się gryźć, tyle że to też troszkę śmieszne bo wcześniej również miał ATi.

Link to post
Share on other sites

ale kolego ty masz na pamięciach gddr3 a ten radek jest na gddr5 i może dlatego go chipset nie wychwytuje po 2 nforce to wielka zagadka :jupi: wiesz karta powinna być kompatybilna wstecz polecam przetestować tego 5750 na innym komputerze

 

ogólnie dodam ze karta nieważne na czym (ram proc mobo ) ważne ze włożona do fizycznego pci-e i dobrze doładowana zasilaczem powinna startować

 

wracając do tych 1.1 vs 2.0

ogólnie różnią się przepustowością oraz obsługiwaną szyna pamięci (z tego co pamiętam jak źle myślę to przepraszam)

Link to post
Share on other sites

Właśnie, także polecam przetestować kartę w innym komputerze, jeżeli zadziała to prawdopodobnie czeka Cię wymiana płyty głównej, chyba że te chore wymagania 2GB Ramu Cię trzymają, aczkolwiek 1 słyszę aby RAM miał coś wspólnego z grafiką... :jupi:

 

@edit

1.1 vs 2.0

Różnią się przepustowością ale na tyle, że nie widać różnicy.

 

Zasilacz

Wiadomo, że firma niezbyt ale jeżeli to 550W to nawet niech nie utrzyma tych 150W to 400W mu zostaje a tyle na pewno wystarczy aby uruchomić ten zestaw.

Link to post
Share on other sites

ogólnie przeczytałem jaki masz zasilacz techsolo 550w

 

z tej tej recenzji

http://www.technic3d.com/article-78,2-techsolo-tp-550w-netzteil.htm

wynika ze nie masz w nim kabla zasilającego karty graficzne więc podłączasz grafikę przez molex-y dodam ze ten zasilacz raczej nie utrzymuje tych 550w i karta może po prostu z tego powodu nie startować to ze wiatrak na karcie się kręci to jest zasilanie z płyty

Link to post
Share on other sites

oj kolega andy2 chyba nie do końca jest zorientowany. PCI-E w wersji 2.0 może dostarczyć tylko więcej prądu a reszta "możliwości" cały czas leży odłogiem. Sam mam kartę PCI-E 2.0 i nie było problemu z NF4 a teraz 630a, takie numery, że chipset nie działa czy coś odnosiły się do kart ATi X700/X800, potem już się unormowało. Po drugie zasilacz spokojnie sobie poradzi, nawet tania 400 od tracera tą grafę udźwignie.

Po trzecie, ATI adresuje bufor podręczy w trybie HM bo jest szybszy od starszego trybu "Adepture".

Jak "zaliczysz" co najmniej 15 własnych kompów, to pogadamy ;P

Link to post
Share on other sites

panowie ja nie wiem co wyście się najedli po 1 ta płyta ma pcie 1.0 gdzie karta graficzna jest na 2.0

po 2 nforce4 (nie za najnowszy chipset nieprawda) a jak wiadomo z nforcami zawsze był problem (chipset Nvidii vs grafika ATi = coś zawsze nie bangla)

 

moim zdaniem płyta główna nie widzi karty graficznej z powodu pcie 2.0 ewentualnie z powodu przestarzałego chipsetu (nawet wymiana biosu czy cokolwiek tego nie poprawią) masz po prostu starą płytę główną

polecam poczytać

http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express

do tego jak podłączasz zasilanie karty graficznej nie używaj przejściówek typu 2xmolex2pcie tylko używaj kabla z zasilacza do kart graficznych (o ile takowy posiadasz)

 

po 3 nawet jakby miał 128mb ramu ddr1 266mhz to karta musi się uruchomić bo to nie ma nic związanego z pamięcią karty procesor tez nie ma nic do uruchomienia karty nawet mógłby być pentium 3 600mhz byle miał PCIE 2.0 na płycie głównej

 

po 4 to co pisze nazaropeth jest używane w graficznym interfejsie (czyt system operacyjny lub grach) a nie w biosie (co ty porównujesz interfejs tekstowy do CRYSIS-a)

 

to tak samo jakby powiedzieć "nie mogę pracować w MS-DOS bo ma za bardzo objechaną grafikę i mój komp nie wydala"

 

Do tego dopowiem że hyper-memory jest to coś ala Turbo CACHE Nvidii czyli że karta bierze dodatkowa pamieć z pamięci RAM (kiczaste rozwiązanie podobna sytuacja jest na Intel GMA - zintegrowane grafiki)

poczytajcie :

http://www.pcworld.pl/artykuly/48312/Hyper.ATI.kontra.Turbo.NVIDII.html

 

i na koniec zanim coś napiszecie dobrze się zastanówcie a komentarze bez uzasadnienia są zbędne

Bzdura:)
Link to post
Share on other sites

oj kolega andy2 chyba nie do końca jest zorientowany. PCI-E w wersji 2.0 może dostarczyć tylko więcej prądu a reszta "możliwości" cały czas leży odłogiem. Sam mam kartę PCI-E 2.0 i nie było problemu z NF4 a teraz 630a, takie numery, że chipset nie działa czy coś odnosiły się do kart ATi X700/X800, potem już się unormowało. Po drugie zasilacz spokojnie sobie poradzi, nawet tania 400 od tracera tą grafę udźwignie.

Po trzecie, ATI adresuje bufor podręczy w trybie HM bo jest szybszy od starszego trybu "Adepture".

Jak "zaliczysz" co najmniej 15 własnych kompów, to pogadamy ;P

Naza przeprosiłem już za swoja lekką niewiedze ale dużo sie nie pomyliłem

to jest aż ciekawe:

 

"ATi Hypermemory

 

Supported only by Windows Vista. Get an extra 512MB Hypermemory graphics memory for every 1GB of System RAM you have installed

PCI-Express X16 / 2.0

 

Motherboard must be PCI-E X16 or 2.0 capable.

 

Optimised to give the best picture quality

2GB HyperMemory

 

2GB HM in Item Title denotes total effective graphics memory when installed in a PC with Vista + 3GB RAM"

 

a Pana Krzysztofa też zapraszamy do wypowiedzi :jupi:

Link to post
Share on other sites

Gdzie takie bzdury znalazłeś?! HM działa na każdym PCI-E X16 (w trybie x8 też), niezależnie od systemu, bo to sterownik zarządza tym, czy karta ma "dopisane" dodatkowe MB czy też nie. Z tego co się orientuję (czyt sprawdziłem) to tylko pod dos-em nie działa i karta ma tam widoczną jedynie fizyczną pamięć. To czy karta ma bufor pracujący w trybie HM czy nie można sprawdzić w CCC w zakładce sprzęt graficzny. U mnie 512MB HD4650 jest widziany jako 1GB mimo, że nie ma tego wspomnianego na stronie producenta czy choćby na opakowaniu. Taką sytuację miałem też z HD2600XT i HD3650TOP, również na HD4670.

Link to post
Share on other sites

dziekuje za reakcje. zasilacz ma swoje zasilanie do pcie.

 

JoHnNy08PL

Wyslany: 19 Sty 2010, 12:00

nowa karta graficzna, komputer nie startuje

Ja takze mam PCI-E w wersji 1.0(nawet w predkosci 8x ) i karta Radeon 4850 chodzi a ona takze chce 2.0 i 16x

I nawet mam chipset nForce 405 i tez dziala wiec nie wiem dlaczego u ciebie nie dziala jak ja mam najgorszy chipset z 4.

mamy tak samo w pc nforce4, pcie 1.0, zasilacz 500/550W (karty odpowiednio 110/86W),jedyna roznica poza slabszym u mnie cpu (cpu nie ma podanego w wymaganiach na pudelku,ram -tak) to ram: 2GB/1GB.

mam w pc 2 moduly 'kingston 512mb ddr 400 pc3200'. sa jednostronne. moze lepiej nie bede bral pod uwage wolnej kosci ram starszej ale tez 512mb ddr400 takie same timingi 8-3-3-3 przy predkosci 400, tylko ze jest dwustronna,mialem jak z plyta msi kt4v (via kt400),cpu athlon xp 2000+,gf 4800se od polowy 2003 roku i nie pamietam jakiej marki jest- te 2 kingstony sa z polowy 2005 roku. plyta ma 4 sloty.

("4 ddr dimm memory slots [supports up to 4gb memory],supports dual channel ddr 400/333/266/200 dimm")

co do tych 2 kosci- czy musze kupic 2x 1gb takie same i wlozyc do plyty tylko te a 2kingstony512 wyjac czy moze jednak mozna miec pewnosc ze jak sie do tych 2 kosci dolozy 2 nowe "kingston 512mb ddr400 pc3200" (z 2009/2010 roku, 5 lat nowsze, choc moze technologia produkcji w ddr400 pozostala ta sama, nie orientuje sie) to nie bedzie problemow.(np typu ze plyta glowna nie uzna tych 4 kosci jako "takie same" i nie "pokaze" 2 gb tylko 1gb z tych albo drugich .czy ma znaczenie jednostronnosc czy dwustronnosc? a moze jakby zamiast 2x512 dolozyc 2x1gb kingston to tez by dzialalo(3gb)?

wiec w pierwszej kolejnosci chyba bym pomyslal "co szkodzi dolozyc troche ramu" ale co do mozliwej wymiany plyty glownej (czy modernizacji) to jak to jest teraz ze zlaczami cpu athlon? w sklepie internetowym w ktorym chce kupic jesli sie zdecyduje nie widzialem plyt socket 939 tylko 754 a potem AM2,AM2+,AM3.

mam w plycie athlon 64 3000+ socket 939 i plyta ma gniazdo socket 939. w opisach plyt glownych widze ze niektore maja podane : "AM2" , inne : "AM2,AM2+" a jeszcze inne "AM2, AM2+,AM3". czy te plyty maja wszystkie jedno gniazdo AM2 lub AM2+ lub AM3 a te dwa ostatnie sa kompatybilne wstecz tak?jesli podana jesli obsluga athlon 64 to znaczy ze moge zainstalowac w plycie mojego athlona 64 939 i bedzie ok?dlaczego niektore maja samo "AM3" a inne "AM3,AM2+,AM2"?jesli plyta ma podane "ddr2" to nie moge zainstalowac na niej ddr, albo jak jest podane ddr2-667 to nie moge ddr2-400?

Link to post
Share on other sites

Więc jak jest 939 to tylko 939 i wchodzą tylko DDR

 

AM2 to tylko AM2 i pamięci tylko DDR2

 

Do AM2+ wchodzą procki AM2 jak i AM3(płyta będzie posiadać DDR2 żeby procki z AM2 mogły w niej chodzić, a procki na AM3 mogą pracować zarówno z DDR2 jak i DDR3)

Więc AM2+ to takie pomiędzy AM2 a AM3

 

Do AM3 to procki tylko na AM3 ponieważ na tych płytach są DDR3 i procki na AM2 nie ogarniają tego

 

I nie można włożyć starych kości do nowego slotu np. DDR do DDR2 do DDR3 i odwrotnie

 

Pozdro

Link to post
Share on other sites

No z gniazdem AMD to tak nie do końca. W gniazdo AM2 i AM2+ to to samo, przy czym przy AM2+ masz pewność, że płyta wspiera procki AM2+, tj. Phenomy (pierwszej generacji) i pochodne oraz wszystkie starsze. Przy AM2 masz pewność działania jedynie procków AM2, przy czym większość popularnych starszych modeli może też obsługiwać procki AM2+, o ile producent zadbał o odpowiednią aktualizację BIOS'u. W płyty AM2 możesz też włożyć procka AM3 przy czym producent musi zapewnić wsparcie takiego procka z poziomu BIOS, inaczej może się nie uruchomić. Do podstawki AM3 natomiast nie możesz włożyć starszego AM2 bo podstawka AM3 współpracuje z pamięciami DDR3 a nie DDR2.

Do do dołożenia pamięci, możesz dowalić inne, niekoniecznie "kingstonowskie" pamięci. Jeśli masz kingstony serii ValueRam, to spokojnie możesz włożyć Elixir'a 400MHz tudzież TwinMos-a. Jednak na początek po prostu pożycz od kogoś jakiekolwiek 1GB pamięci DDR (może być jedna kość) i sprawdź, czy będzie działać, a potem dopiero zastanawiaj się, czy jest sens rozbudowywać i tak odchodzącego w odstawkę kompa.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

historii ciąg dalszy..

postanowailem troche zmodernizowac "główny pokład" pc nad czym sie wczasniej i tak zastanawialem. nabylem plyte asus m4a77td pro (am3,ddr3,2xpcie),cpu athlon II X2 245 2900mhz 2mb cache 45nm 65W (80?),2x1gb kingston ddr3 1066mhz cl7.

zlozylem calosc,zainstalowalem w plycie karte gfx (asus radeon 5750),załączam przełącznik na listwie zasilającej,potem przełącznik na zasilaczu (zapalila sie zielona dioda na plycie glownej) i wciskam włacznik w obudowie i ... :P

nic sie nie stalo, tak przynajmniej myslalem przez pierwsze milisekundy.zobaczylem dymek ulatujacy z zasilacza przez nieruchomy wentylator 12cm i poczulem woń którą juz wczesniej zdarzylo mi sie podobna czuc przy starym zasilaczu 300 albo 350 w

 

(sluzyl przez dlugi czas z athlon xp 2000+ 1667 mhz,msi kt4v,ram512mb,gainward gf 4800se a potem z kolejna platforma athlon 64 3000+, radeon x300,nforce4ultra gigabyte,2x 512 ram,3x hdd do czasu gdy wyciszylem troche ten zasilacz-rozkrecilem, wycialem tylna scianke metalowa dziurkowana jakie to one zwykle sa tam gdzie wentylator 80mm i na wycięte puste koło wielkosci wentylatora przykrecilem grill 80mm od starego went cpu zeby byl mniejszy opor powietrza i mniejszy szum, ale niestety spowolnilem tez wentylator, odcialem jego przewody, z wiązki przewodow w srodku zasilacza "odslonilem" nozykiem czarny i pomaranczowy (3.3v) i podlaczylem do nich, zeby sie obracal jeszcze wolniej niz na 12v (zolty) czy na 5v(czerwony). po pewnym czasie wysiadl. pewnie z przegrzania).

 

podlaczylem wczeniejsza dzialajaca plyte z prockiem i radeon x300. wciskam on/off i tez nic.

mam wiec w tej chwili - wentylator 12cm (zainstalowalem od spodu do laptopa,celeron 540 1.86ghz grzal sie do 77 stopni na win xp-teraz 67,64? max, dolaczylem koncowke i podlaczam go do usb(5v i wolne obroty),chociaz w srodku jest tez gniazdo 2 pin od modemu56k)

,regulator obrotow ktory nie piszczy przy uruchamianiu pc jak regulator od cpu-cooler pentagram cu 100+,przełacznik on/off , kolorowe przewody i wątpliwość jaki wybrac zasilacz (nie nastapi to raczej w najblizszym czasie), czy ten bylby za dobry?

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _550_.html

szkoda ze nie ma 14cm wentylatora,ale za to standard atx 12v 2.3 .

http://en.wikipedia.org/wiki/ATX

oby nie "piszczal" tak jak ten:

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _750W.html

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

niewiele jest zasilaczy atx 12v wersji 2.3 (w wikipedii podaja ze energoozzczednosc wzrostla itd.. zreszta to niby standard z 2007 roku wszystkie zasilacze powinny takie byc), a sposrod tych trudno o to zeby byl wentylator 14cm, ostatecznie mozna sie zadowolic faktem ze roznica miedzy 14 a 12 jest niewielka, co innego 12 i 8.

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... _530W.html

400,450.. a gdyby zakup mialby byc z mysla o dolozeniu dodatkowych 2 kosci ram, podkrecaniu ram,cpu,gfx ,dolaczeniu dysku zewnetrznego sata (plyta ma takie zlacze)i nie wiem byc moze czegos jeszcze co w tej chwili nie przychodzi na mysl to nalezaloby dodac 150-200w?

 

nie powiedzialem ze przy uruchamianiu nowych podzespolow podlaczone bylo tylko niezbedne minimum bez hdd,dvd..

plyta z cpu,ram,gfx, kable zasilacza 24 pin do plyty, dodatkowy 4 pin do plyty, 6pin do gfx, z przewodow obudowy do plyty tylko podlaczylem reset i pw switch,kabel zasilania do zasilacza, kabel monitora,klawa, moze nawet myszy nie podlaczylem.

dlaczego w takiej sytuacji zasilacz odmowil wspolpracy? po podlaczeniu starej dzialajacej platformy gigabyte nforce4ultra,athlon 64 3000+, gfx x300 tez sie nie uruchomilo. w instrukcji plyty asus jako wymagania podane jest minimum 300w zasilacz, atx 12v specification 2.0 .na wskazanej w instrukcji stronie

http://support.asus.com/powersupplycalc ... uage=en-us

wychodzi dla calego zestawu z 3x hdd, zewnetrzny recorder dvd - 500-550w.

moze jakies znaczenie ma to ze zasilacz zawsze dzialal na wentylatorze ustawionym regulatorem z tylu na minimum i jego czas zblizal sie ku koncowi.

a moze to ze ostatnio bawilem sie podkrecaniem. juz wczesniej troche chodzil cpu na 1.8@2.2 ale ostatnio bylo ponad 2.4ghz 267,270 a czasem 275 fsbx9.0, przy niezmienionym napieciu cpu domyslnym 1.4 (hwinfo pokazywalo wahania min-max 1.39-1.42),ram bez zmian 400mhz albo mniej ,gfx radeon x300 (324/196)@(480/261)mhz. [na 490 gfx bylo resetowane przez catalyst vpu recover- "karta nie odpowiada", a przy pamieci na 267 a czasem mniej-pojawialy sie znieksztalcenia] przy podkrecaniu ati tool chyba w momencie jak wlaczalem widok 3d slychac bylo dochodzace z obudowy "piski".

 

[3dmark2001sepro

- normalnie 7k 3dmarks,

- po zmianie na ponad 2.4 ghz, ht x3 800 mhz,gfx 480/261- 9k 3dmarks,

- na starszym kompie z gainwardem gf ti 4800se 64mb 275/513mhz,kt400,athlon xp 2000+ 1667mhz,ram 512 bylo 10241 3dmarks,

-na jeszcze wczesniejszym athlon 700mhz,128 ram,kx133?,creative 3d blaster anihilator pro geforce 256 ddr 120/300mhz 32mb- 2161 3dmarks

-na optimusie pentium 60,8mb ram, stb vision 1mb bez akceleracji nie sprawdzalem ; ) ale byl za to trzeci przycisk w obudowie- 'turbo' ktory przestawial procesor z 60 na 66 mhz (juz nie pamietam czy bylo widac roznice fps w pac-manie czy nie; )

moj test cpu speed- quake3demo( tak samo mozna pelna wersje q3 ale z wczesnym patchem zeby mozna bylo uruchomic "demo001" lub "demo002", na pozniejszych patchach mozna sprawdzic fps na demo "four") demo001 timedemo, fastest 320/240, all game options off poza simple items 1, force player model 1, \cg_shadows 0- 361fps , po zmianie na 2.4ghz, oraz gfx 480/261- 444fps

na high quality max details 1280x1024 cpu nic nie zmienil - 70.3 fps, ale sama zmiana taktowania pamieci gfx na 260 bez ruszania gpu dala ponad 90 fps, zmiana gpu - jedynie kolejne kilka fps wiecej.

transkodowanie mpeg2 (zgrane z dvd) do avi h264 programem mediacoder 6.2- na 1.8ghz- 10 fps, na 2.4- 14 fps albo wiecej.]

 

zwarcie teoretycznie moglo byc. zaraz wtedy po fakcie sprawdzilem wtyczki kabli zasilacza

[ (4 pin, 2 czarne, czerwony, zolty)te gdzie byly podlaczone swobodnie wentylatory, miedziane? zylki na koncach kabli odchodzacych od wentylatorow ,wetkniete w te wtyczki mogly sie kruszyc i zostac w srodku gdy odlaczalem wentylatory]

,ale nic nie zauwazylem.

 

odnosnie wymagan karty graficznej o ktorych byla mowa wczesniej, zerknalem do instrukcji ktore mialem pod reka, od wczesniejszych kart- gf pro oraz gf4800se.

przy radeonie 5750 nie bylo nic na temat cpu- 450 w psu,2b ram

gf 1 ddr agp 4x:

"-pentium II, pentium III, AMD K6, k6/3dnow processor or compatibile

-32 mb ram (64mb recommended)

-one available agp 1.0 or 2.0 bus slot"

a wiec wymagania ramu proporcjonalnie sa podobne-tyle samo co ma karta vram albo 2x tyle. w przypadku radeona hd byloby 1 lub 2gb ram

 

gf 4 ti agp 8x:

"-komputer z procesorem pentium mmx lub lepszym

-i minimum 64mb pamieci ram

-monitor vga o odswiezaniu pionowym co najmniej 60 hz

- dostepne zlacze agp"

Link to post
Share on other sites

Twój zasialcz odmówił współpracy bo był kiepski (tak delikatnie mówiąc), nia patrz na to że na tablczice maiął napisane 550W (bo na pewno by tyle nie wytrzymał). Jeśli chdozi o zasialcz to trzba kupować sprawdzone marki. Do celów o któryc hnapsiałeś wystarczy spokojnie Corsair CX400.

 

Porponuję ci przeczytanie FAQ o zasilaczach, który jest na tym forum.

Link to post
Share on other sites

Corsair CMPSU-550VXEU - 550W - posiadam ten 5 lat gwarancji cisza minus bo nie ma odpinanych kabli i wyniuchałem go za 293 zł :menda:]

zastanawiałem sie też nad OCZ SXS 500 i be quiet! Pure Power L7-530W

lecz w 1 przypadku skoki napiecia mnie lekko zniecheciły a ten 2 miał opinie grzejnika..

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...