Skocz do zawartości

Gotowa specyfikacja do wglądu\porady


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Samurai93,

Recommended Posts

Witam !

 

Drodzy koledzy\koleżanki, przymierzam się do zakupu nowego komputera. Całość będzie się mieścić w starej obudowie i korzystać chwilowo z kilku starszych części. 

 

Bardzo proszę o przeanalizowanie ułożonej przeze mnie specyfikacji, pod względem zastosowań profesjonalnych (grafika 3D i 2D).

 

Jeśli chodzi o kartę graficzną nie jest mi na razie niezbędna, brakuje mi funduszy w dodatku czekam na serię 7xx od Nvidi.

Formułka dla informacji :



  • Zastosowanie komputera :Grafika komputerowa 3D\2D, gry
  • Maksymalna kwota :okolice 3000zł (obecna specyfikacja ~ 3300zł)
  • Czy będę podkręcać sprzęt? :Tak, w przyszłości
  • Których części potrzebuję :Wszystko prócz karty graficznej, stacji dysków, obudowy
  • Części z poprzedniego komputera :karta graficzna, stacja dysków, obudowa, drugi HDD
  • Specjalne wymagania :Wysoka wydajność w renderingu, raczej intel.
  • Własna propozycja zestawu :
    Zasilacz (Zasilacz Fractal Design Newton R3 800W 80+ Platinum) 787zł
    Płyta główna (ASRock Z77 Extreme4) 479zł
    Procesor (Intel Core i7 3770K 3.5GHz BOX) 1200zł
    Ram (Patriot DDR3 2x8GB 1866MHz CL10 Viper 3) 366zł
    Dysk Twardy (Dysk WD VelociRaptor WD5000HHTZ (3.5'', 500GB, SATA/600)) 469zł
     
    Pozdrawiam,
    Mateusz W.
     
     
  •  
Link to post
Share on other sites

 

Twój zestaw jest cóż, mniej - więcej beznadziejny

Dziękuję za pomoc, ale prosiłbym o wytłumaczenie dlaczego ?

 

Dysk SSD - nie potrzebuję go, ma za małą pojemność do moich zastosowań a z kolei duży HDD który podałeś jest za wolny.

Wydaje mi się, że wybór najszybszego HDD jakim jest VelociRaptor to dobry wybór.

 

W czym ta płyta główna będzie lepsza oprócz dodatkowego PCI Express ? (mało istotny szczegół ale ma mniej wejść usb 3.0).

 

Do grafiki komputerowej przydało by mi się jednak to 16Gb ramu...

 

Jakim cudem zasilacz 530W miałby mi starczyć do potwora pokroju GTX 680 ?

 

 

Edit:

Zapomniałem. Obudowa to podajże Midi Tower Long, Chieftec-a. Niestety samego modelu nie mam jak dociec.

 

Znalazłem  http://www.chieftec.com/SH01.html

Edytowane przez Samurai93
Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o dyski to specjalistą nie jestem, niech się tutaj ktoś inny wypowie.

 

Ogólnie płyty MSI są mniej awaryjne, oby dwie są na takim samym poziomie, po prostu do swoich zestawów daję MSI.

 

Jak chcesz to dołóż do tych 16, droga wolna.

 

Jakim cudem? o.0 Zasilacz podany przez Ciebie jest cholernie drogi, certyfikat gold Ci nie potrzebny, a 530W sobie spokojnie poradzi, taki 800W to raczej do dwóch 680.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do grafiki 3d bralbym cos na lga 2011. tylko tam bedziesz musial jakas grafe tez wziac.

 

Myślałem nad LGA 2011 ale najtańszy procesor to i7-3820 który według testów jest słabszy od i7-3770k. Nie wspominam już nawet o tym, że najtańsze płyty główne to wydatek ok 700zł.

 

Kartę grafiki mam... nieśmiertelnego jak na razie 9600GT. 

Link to post
Share on other sites

 

Jakim cudem zasilacz 530W miałby mi starczyć do potwora pokroju GTX 680 ?

 

Na Twój zestaw wystarczy 550 W, max 600 W. A gdzie do 800 W za 800 zł... Masz własną elektrownię? :D

 

Ze strony producenta:

http://www.nvidia.pl/object/geforce-gtx-680-pl.html#pdpContent=2

"Minimalna Moc zasilacza 550 W" więc 250 W zapasu to tak jak było wspomiane ewentualnie na drugą kartę.

 

Masz jakieś chłodzenie do procka? Bo też coś wspominałeś o OC, a bez chłodzenia nie ma co startować = ]. Kup Zasilacz za 300 zł który Ci wystarczy i porządne chłodzenie za 200-250 zł i zostanie Ci jeszcze ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podkręcał bym dopiero za dwa lata może. Taki potworek jak i7 na standardowym zegarze będzie już dla mnie zbawieniem. Obecnie muszę pracować na E4400 którego na standardowym chłodzeniu prze taktowałem z 2.0GHz na 2.66GHz. Temp. nie podchodzi powyżej 60 stopni w długotrwałym obciążaniu.

 

Co do zasilacza to jeszcze trochę poczytałem i myślę, że wybiorę ten http://proline.pl/?p=SEA+X-SERIES+X-660. Opieram się na zestawieniu zasilaczy z Pure.pc. Dobra sprawność a i jak piszecie było by trochę zapasu mocy.

 

Ile W przy takich podzespołach było by potrzebne na GTX680 w SLI (tak z ciekawości, po nie rzygam pieniędzmi... :) )

Link to post
Share on other sites

Myślałem nad LGA 2011 ale najtańszy procesor to i7-3820 który według testów jest słabszy od i7-3770k. Nie wspominam już nawet o tym, że najtańsze płyty główne to wydatek ok 700zł.

 

Kartę grafiki mam... nieśmiertelnego jak na razie 9600GT. 

testy testami...

na lga 2011 bez problemu przesiadziesz sie na 6 rdzeni.

ale jak faktycznie nie masz kasy, to mozna pomyslec o tym lga 1155.

jakie dokladnie programy beda uzywane?

Link to post
Share on other sites

6 rdzeni to od 2500 gdzieś się zaczynają... Chcę zbudować Hi-Endową maszynkę, ale sam muszę na nią zapracować a taka kwota to dla mnie sporo. Studiuję (uczę się, a nie bawię - choć kierunek jest fantastyczny, bo projektowanie gier od strony artystycznej) i zarabiam na grafice właśnie. Obecny sprzęt już mnie naprawdę męczy i blokuje w wielu miejscach.

 

 

jakie dokladnie programy beda uzywane?

Blender 3D

Photoshop

Masa różnych programów renderujących np. Blenderowy cycles (używa CPU lub GPU do wyboru), KeyShot (CPU), Octane Render (GPU) - z tego też powodu czekam na wydanie seri 7xx Nvidii. Obecne GTX 680 jest szybsze w grach od 580 ale z kolei 580 jest nawet do 40% szybsze w renderingu. To dziwne ale prawdziwe.

MudBox

ZBrush

3DsMax

SoftImage

Sporadycznie After Effects

 

Unity

UDK

 

Jeszcze kilka innych których nie ma sensu wymieniać. Jak widać problem w tym, że potrzebuję zarówno szybkiej karty jak i szybkiego proca. Wiele z tych programów potrzebuje szybkiego dysku do sprawnej pracy a zapisywane pliki są bardzo ciężkie (np. te od symulacji dymu cz cieczy w Blenderze) - z tego też powodu odpada u mnie (drogie swoją drogą) SSD.

 

Kartę graficzną jak na razie mam upatrzoną GTX 680Phantom 4GB (te 4GB są niezbędne bo wszystkie modele w scenach 3D ładują się do pamięci RAM karty, przy renderingu GPU i bardzo łatwo aby tej pamięci brakło)

 

Zasilacz jak ustaliliśmy mógłby być ten Seasonic 660W. W SLI raczej się ładować nie będę (przynajmniej nie w pierwszym roku użytkowania).

 

Dodatkowe chłodzenie zbędne, bo w OC będę się bawił dopiero po upływie gwarancji (bo wtedy też dopiero odczuję spadek mocy)

Największy dylemat mam z płytą główną. Tego ASRocka nie polecają na zagranicznych serwisach (Na Benchmarku.pl był w TOP 10 co mnie dziwi, wybrałem go też dla tego bo po prostu wpadł mi kolorystycznie w oko ;) ). Jednak zastanawiam się nad inną.

Myślę czy nie dozbierać jeszcze kasy i nie pójść w tego Sabertooth-a  http://www.agito.pl/plyta-glowna-asus-sabertooth-z77-79-554057.html?attr=264-488572. Wydaje się być konkretnym MOBO.

 

 

No to chyba wszystko. Czekam na ewentualne opinie i rady.

Bardzo dziękuje osoba które się tu udzielają, nie liczyłem na taki odzew :)

Link to post
Share on other sites

http://www.arest.pl/konfiguracja-661362

tak z grubsza. chlodzenie oczywiscie wezmie sie inne, to jest aby wypelnic budzet. w arest maja wygodny konfigurator.

co do gpu, to polecam kupic uzywanego gtxa 580.

Ostatnio kumplowi skladalem dosc 'tani' zestaw pod blendera.

Był tam FX 8320 i gtx 580. Zalezalo mu na skroceniu czasu renderowania. jak za swoja cene, to zestaw bardzo dobrze sie spisywal.



http://forum.benchmark.pl/topic/74933-wydajny-komp-i7-3770-k-czy-3820/?do=findComment&comment=863317

Link to post
Share on other sites

Przemyślałem sprawę jeszcze raz. Jednak nie będę się pakował w lga 1155, ze względu na jej wiek i brak możliwości rozbudowy.

Pójdę za ciosem w podstawkę 2011.

 

Mam pytanie: czy procesory sandy-bridge-E posiadają chłodzenie w zestawie czy muszę je dokupić ?

 

Obecna specyfikacja wygląda tak:

 

Zasilacz (Corsair HX 80 Plus Gold Modular 750W) 551zł

Płyta główna (Asus P9X79) 895zł
Procesor (Intel Core i7 3820 3,60 GHz BOX) 1103zł
Ram (Patriot DDR3 4x4GB 1600MHz CL9 Viper 3 Series XMP 1.3) 323zł
Dysk Twardy (Dysk WD VelociRaptor WD5000HHTZ (3.5'', 500GB, SATA/600)) 469zł
 
razem:  3341zł
Link to post
Share on other sites

Ramy weź w 2x8GB bo zapychasz sobie wszystkie sloty , jest sporo tematów któtych użytkownicy forum podkręślają że byle jaki SB-E jest szybszy od każdego pod Iga1155(w grach nie ma różnicy).
dodatkowo możesz łatwiej wymienić na np 3930k który jest jeszcze szybszy. Karte "chwilową" Bierz z dużą ilością pamięci np 610gt w wersji 2gb. http://allegro.pl/palit-geforce-gt610-2gb-cuda-ddr3-hdmi-dx11-box-i3026027340.html
No chyba że masz jakąś karte na której dasz rade wytrzymać do czasu kupienia karty , jeśli wyłącznie do pracy do zdecydowanie quadro nawet 600.Jednak jeśli chcesz też pograć to bym szedł w 480/580GTX , najlepiej w wersjach 3GB.
@wujashek zrobił ładny zestaw tylko zmień na 2x8GB
 

Link to post
Share on other sites

Kartę graficzną na razie mam, GeForce 9600Gt 512Mb. Grałem na niej w Crysisy i Far Cry 3 więc jeszcze ze 4 miesiące wytrzyma :)

Co do zestawu Wujashka to zastanawiam się nad płytą główną. Płyta MSI ma więcej złącz PCI-Express których raczej nie wykorzystam (w przyszłości będę miał max dwie karty graficzne a i w to wątpię).Obsługuje więcej pamięci (64Gb Asusa vs 128 MSI ale nie widzę potrzeby posiadania tak rozbudowanej pamięci RAM. Przy tym MSI ma mniej złącz USB 3.0.

Ausus ma bardzo fajne rozwiązanie aktualizacji biosu przez usb i przycisk na tylnym panelu, ma więcej usb 3.0. Płyta Asusa jest również tańsza.

Zastanowie się jeszcze nad płytą od MSI. Przeczytałem, że również ma podobne co do Asusa rozwiązenie z aktualizacją i robieniem kopii Bisou. Muszę poszukać jakiś porównań co do OC

 

Zaskoczeniem dla mnie jest brak chłodzenia w zestawie z procesorem. Wybrałem radiator z polecanych na tej stronie.

Nie mogę jedynie znaleźć opinii na temat zasilacza. Zależy mi na tym żeby był modularny, bo duża ilość kabli w obudowie mnie denerwuje, oraz na jego jak najlepszej sprawności. (o stabilnym napięciu chyba nie muszę mówić :) )

Pamięć ram jest mi obojętna, bo ich działanie praktycznie się nie różni (wychwytują to chyba jedynie benchmarki) dlatego zwracam uwagę na estetykę. Taka już moja przypadłość, że do niebieskiej płyty głównej (nie lubię tego koloru swoją drogą, ale Sabertooth jest droższy i ma bzyczka) nie zamontuję czerwonych kości ram :)

 

Widzę, że usilnie zmieniacie mi dysk z VelociRaptora ale uparłem się na niego. Jest piekielnie szybki, pojemny (500Gb to 170 więcej niż mam a 320 mi wystarcza) i wcale nie aż taki drogi.

 

Podsumowując.

  • Zastanawiam się nad MSI i po woli się ku niej skłaniam.
  • Ram, byle tańszy i ładniejszy bo większej różnicy nie robi.
  • Dysk zostaję przy moim Veloci 
  • Procesor- 3820, sprawa zamknięta

Sprawa otwarta :

 

  • Cooler CPU
  • Zasilacz

Fajnie, jakby cena zatrzymała się na 3500 za te części, bo i tak muszę wyczarować skądś 300zł...

 

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi !

 

Specyfikacja (coby nie trzeba było daleko szukać) :

 

 

Zasilacz (Corsair HX 80 Plus Gold Modular 750W) 551zł - ?

Płyta główna (Asus P9X79) 895zł - prawdopodobne
Procesor (Intel Core i7 3820 3,60 GHz BOX) 1103zł - zamknięte
Cooler (Phanteks PH-TC14PE) ~ 350zł - ?
Ram (Patriot DDR3 4x4GB 1600MHz CL9 Viper 3 Series XMP 1.3) 323zł 
Dysk Twardy (Dysk WD VelociRaptor WD5000HHTZ (3.5'', 500GB, SATA/600)) 469zł - zamknięte 
Edytowane przez Samurai93
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • Rozwiązanie

Odkopuje temat, bo po wielu godzinach lektury i przemyśleń wreszcie doszedłem do ostatecznej specyfikacji. Części zamawiam za kilka dni, także wrzucę tu zdjęcie i może jakieś testy wydajności. Wydaje mi się, że ten zestaw jest naprawdę bardzo dobry jeśli chodzi o zastosowania profesjonalne i rozrywkowe a również wizualne (ale to mało ważne, choć dla mnie bardziej bo jestem estetą :) ).

 

Wiem, że można by kupić najtańszą płytę główną, tańszy cooler, może również tańszy dysk ale za to wsadzić 6-rdzeniowego i7, ale wolałem mieć kilka rzeczy z wyższej półki (świetne chłodzenie, dobre i łatwe podkręcanie, ssd caching itp.)

 

Specyfikacja prezentuje się tak:

 

 

LGA 2011
 
Zasilacz (Cooler Master Silent Pro M2 720W) (Corsair HX 650 80Plus Gold.)
Płyta główna (Asus P9X79 PRO) 
Procesor (Intel Core i7 3820 3,60 GHz BOX) 
Cooler (Phanteks PH-TC14PE) 
Ram (patriot viper 3 intel extreme masters 4x4Gb 1866MHz DDR3) 
Dysk Twardy 
SSD - (Plextor M5 Pro)
HDD - (Dysk WD VelociRaptor WD5000HHTZ) - puźniejsza rozbudowa
 
ok. 4000 zł (bez karty graficznej, obudowy, HDD, stacji dysków !)
 
Liczę, że ktoś skorzysta z czasu który poświęciłem żeby skompletować te podzespoły ;)


Dodam tylko, że ostatecznie zmieniłem zasilacz na Corsair HX 650 80Plus Gold. Nie będę ładował SLI więc mocniejszy zasilacz mi się nie przyda a ten jest naprawdę dobry. 

Edytowane przez Samurai93
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...