Skocz do zawartości

Problem z MA790X-UD3P


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

mój problem dotyczy płyty GIGABYTE MA790X-UD3P .. kupiłem ją w listopadzie w celu modernizacji starego blaszaka, niestety od początku prześladował mnie pech ..

 

1) po złożeniu komputera walczyłem z ustabilizowaniem pamięci PATRIOT DDR2 (800/2.20v/4-4-4-12) .. znalezienie dobrej konfiguracji dla 4 kości 1GB nie było łatwe, wszystko komplikował zacinający się MemTest oraz permanetne niedziałanie klawiatury na USB (choć wsparcie dla USB było włączone)

 

2) instalacja windows 7 to był koszmar, jak tylko dochodziłem do instalacji karty graficznej (Kończenie instalacji) łapałem czarny ekran i wszystko wisiało, na viście szło dalej bo instalator nie radził sobie z GF9600GT, ale podanie sterownika nVidii mordowało windowsa..

 

3) po podłączeniu innej karty graficznej instalator przeszedł dalej i pojawił się pulpit - diagnoza: grafa1 uszkodzona i wysyłam ją na serwis

 

4) po 2 tygodniach oczekiwania (grafa2 była pożyczona więc musiałem oddać i czekać), grafa1 wróciła z adnotacją serwisu "sprzęt jest sprawny",

 

Bilans: -20zł, komputer nie działa

 

5) kilka razy rozbierałem komputer i składałem, szukałem konfliktu z kartą X-FI, badałem pamięć ram, dyski, kable, nawet poprawiłem chłodzenie chipsetu które opiera się na radiatorze i 2 zaczepach, nie ma żadnego zabezpieczenia przed odklejeniem się od chipsetu i spaleniem układu, przesmarowałem pastą Arctic MX-2 ...

 

Bilans: -30zł za pastę, komputer nie działa, przypadkiem wybrudziłem nóżki Phenoma 955 co groziło nieodwracalnym uszkodzeniem procesora za 550zł, o prostowaniu nóżek po ich szorowaniu nie wspomne,

 

6) poddaję się, to musi być płyta, kupiłem MA770-UD3 i .... działa, co prawda klawiatura na USB nie działa w BIOS i MemTest ... ale kij, testy stabilności w normie, temperatura w normie... diagnoza: płyta wadliwa, ale po 3 tygodniach jej nie wymienie, musi iść na serwis

 

Bilans: -240zł za płyte, komputer działa

 

7) komputer czasem się wieszał przy kopiowaniu dużej ilości danych, wymieniłem sterownik AHCI od Microsoftu na nowszy od AMD... płyta1 wróciła z serwisu, no to sprawdzam czy zadziała ...

 

:rudolph: po kilku dniach roztroju nerwowego dostałem odpowiedź z pomocy technicznej Gigabyte żeby ponownie wgrać BIOS z opcją wymazania danych DMI ... nie pomogło, proponowali mi sprawdzić inne pamięci .... no to kupiłem GEIL'a 2x2 ... nadal nie działa (instaluje grafe, czarny ekran i stoi)

 

Bilans: -380zł za pamięci, komputer nie działa

 

9) wk....urzony siedzę nad tym kolejne dni, już przełączam w BIOS wszystko na czuja, odkryłem że CTRL+F1 pokazuje ukryte opcje .... oczywiście nieopisane w instrukcji, wyłączyłem wszystkie tryby auto przy ustawieniach PCI-E ... domyślam się, że dotyczą one rozpoznawania kart PCI-E ver. 1 lub 2 ... odpalam kompa.... DZIAŁA, restart i DZIAŁA, daje sterownik .... DZIAŁA ....

 

A teraz do sedna, mój problem polega na tym, że pomoc techniczna gigabyte odpowiadała mi w ciągu tygodnia. Ostatnio nawet w ciągu 24h co jest pewnie efektem opierniczenia kogo trzeba, ale ale.... Dlaczego ci specjaliści nie mają zielonego pojęcia o sprzęcie? Zachowują się jakby w życiu nie mieli w rękach tej płyty i akurat tej grafy ... przecież powinni iść na magazyn, odpalić taką mieszankę i sprawdzić co się gryzie. No sorry, ale slogany w konwencji "sprawdź bios ... ram ....." to ja znam. To nie był pierwszy komputer jaki złożyłem. Wywaliłem na naprawę ponad 750zł tylko dlatego, że producent wali ścieme o wsparciu technicznym. Instrukcje są niekompletne, a całość przypomina jedną wielką maniane ...................

 

PS

Jak odpalam energy saver to oszczędzam prąd ... kosztem przycinania dźwięku. Gdzie tu sens gdzie logika tej technologii ... wolę posadzić drzwo w ogrodzie i zużyć kilka watów więcej ... ale czuć że komputer działa jak należy.

 

PS 2

Pozdrawiam wszystkich użytkowników naiwnie wierzących w firmę Gigabyte ... a niestety niepozdrawiam firmy Gigabyte za straty moralne i finansowe na które zostałem narażony.

 

PS 3

Moje niecenzuralne podziękowania przekazałem przez odpowiedni formularz kontaktowy odpowiednim specjalistom. Mam nadzieję, że to ich uwrażliwi na przyszłość.

 

Do moderatora i osób oburzonych słownictwem: jakbyście 2 miesiące spędzili nad rozbebeszonym kompem, utopili w części zapasowe 750zł i sami doszli do rozwiązania, pomimo że wszyscy wokoło wciskają wam że wszystko działa OK.... to też rzucalibyście mięsem. A ja się i tak krepuję, bo mnie krew zalewa.

Link to post
Share on other sites

Tak, domagam się krwi. A poważnie, powiedz mi jak zapytać na forum skoro komp nie działa? Poza tym umiem czytać instrukcje ... znam google i mam pewne doświadczenie. Ale jak wszyscy ci mówią, że sprzęt działa, wpuszczają cię w maliny (ram i bios) to łapiesz się najszybszych ale droższych kół ratunkowych. Myślałem, że wsparcie techniczne gigabyte prezentuje lepszy poziom ... a tu widzę (wierząc w kolegi deklarację) że pierwsze lepsze forum branżowe wie lepiej niż producent.

 

To jest kpina. To znaczy że ci technicy nie mieli sprzętu w łapach a szkolenia polegają na wciskaniu kitu. Był taki film THANK YOU FOR SMOKING ...

"ćwiczcie te zwroty przed lustrem. 'Pomimo, iż nadal badamy sprawę, obecnie nie ma bezpośrednich dowodów, na związek między telefonami komórkowymi, a rakiem mózgu.'"

 

... czyli w realniach wsparcia technicznego: niech klient przebada wszystkie możliwe komponenty i różne konfiguracje, może sprzęt wysłać na serwis ale zostanie od sprawdzony jako pojedynczy komponent i jako sprawny odesłany ... BO U NAS W SERWISIE WSZYSTKO DZIAŁA

 

Problemem jej jakość wsparcia. I ten żałośnie niski poziom chciałem w swoim gniewie tutaj zaprezentować.

 

PS

Pytałem na forum i znajomych. Nikt nic mądrego nie wymyślił....

Link to post
Share on other sites

Zawsze mozesz pojsc do znajomego napisac, pojsc do kafejki albo coś. W serwisie jak im zadziala na pierwszej lepszej konfiguracji to dają notke 'działa' i tyle. Dlatego zanim nastepnym razem bedziesz kupowal nowy sprzet napisz na tym forum, to postaramy sie Ci pomoc.

 

Niestety, ale z serwisami to juz tak jest. Jak trafisz na lenia/debila to nic nie zdziałasz...

Link to post
Share on other sites

Ehhhhh, a myślisz że nie sprawdzałem ewentualnych konfliktów? To jest na mój gust bubel w płycie, bo na MA770 wszystko ładnie działa a to bardzo podobna konstrukcja. Narazie działa... ale niech się komp na mnie krzywo popatrzy to przez okno wyleci.

Link to post
Share on other sites

Mnie spotkało to samo ze strony gigabyta. Problem ze sterownikami AHCI dla ga-ma770-ud3 rev.2. trzykrotne uruchamianie się i wyłączanie dysku przy zamykaniu systemu Win 7 x64. Dwa miesiące walczyłem. Pozostawało pracowanie na domyślnych windowsowych na których system uruchamiał się jakieś 10 sek dłużej. Raz mi zaproponowali stery od visty, albo kazali zainstalować vistę, albo zmienić platformę na 32 bitową i sprawdzić jak się sprawuje. Po jakimś czasie wyciągnęli preinstal drivers z pakietu ati catalyst które były z 5 maja, gigabyte napisał na stronie że sterowniki są z listopada. Oczywiście nie miały szans działać. W końcu pomogły ostatnie catalysty o czym napisałem do gigabyta. Podziękowali za informację, ale sterowników do dziś nie zamieścili na stronie.

Link to post
Share on other sites

Lista moich problemów z płytami GIGABYTE rośnie. Tym razem moja genialna długo-żywotna płyta restartuje mi kompa. Gram sobie w COD5 ... aż tu nagle BSOD, jeden, drugi, trzeci.. albo wywala mnie na pulpit i blokuje grafike. Po takim wywaleniu GPU-Z pokazuje ... pustkę. Paranoja, analizując logi stwierdziłem że sypie się cały DirectX 9 lub sterownik grafy. Jakieś jaja. W BIOS tak namieszałem, że aż się sam dziwię że komp wstaje. Jeżeli problemy nie ustąpią to płyta wróci na serwis i już podziękuje tej firmie. Porażka na całej linii.

Link to post
Share on other sites

Procesor sprawdziłem (mam 2), ramy sprawdzałem (mam 2 komplety, w sumie 6 kości), mam dwie grafy (niestety oba GF9600GT i ich sprawność potwierdził serwis), dwa zasilacze (Tagan 530W i Chieftec 500W, nawet połączyłem ich moc i nic to nie dało, odłączenie zasilania od grafy też teoretycznie odciąża zasilacz), mam 2 dyski, niestety jedną nagrywarke, 2 monitory (w sumie to 3), testy z muzą X-FI i bez, temperatury w normie i zasilania. Używam windows 7 x64... już kompy sprzed 3 lat wspierają win7, kable, styki ... wszystko sprawdziłem.

 

Płyta właśnie jedzie na serwis, czyli MA790X. Będę ją reklamował aż odzyskam pieniądze. Mam zapasową MA770X i problem jest identyczny! Ale, grafa się tak nie gryzie. Zauważyłem przygrzanie laminatu koło chipsetu. Tak czy tak obu płyt się pozbędę i kupię coś Asusa.

 

Jakieś pomysły?

Link to post
Share on other sites

Przepraszam jeśli za dużo piszę lub cytuję, po prostu mnie to tak wnerwia że ciężko się powstrzymać. Zgłosiłem przez formularz kontaktowy, że ustabilizowałem kompa za pomocą ramów działających na ustawieniach AUTO. Czyli kupiłem lepsze ramy 800/CL4/2V ... płyta za cholere nie ruszy na takich ustawieniach i mam CL5/1.8V domyślne... a gość z pomocy radzi mi sprawdzić inny procesor i pamięci. :P Ileż można ^^ Mam tu części na ponad 2 komputery, pożyczam z trzeciego kompa jeszcze i przecież widzę co się dzieje. I mówie gościom, że 2 procki i 3 zestawy pamięci nie działają tak jak należy, a pomoc techniczna dalej swoje. To jest załamujące.

 

Jak zadzwoniłem do HP, bo miałem problem z laptopem, to goście mi podali programy których używają do testowania, wymieniliśmy się pomysłami i jak wyczerpały się te pomysły to laptop poszedł na serwis i został komponent wymieniony od ręki. Przecież to nie jest takie trudne... żeby traktować klienta indywidualnie, a nie karmić scenariuszami z książeczki rozdawanej na szkoleniu.

 

Fakt jest taki, że przez wiele lat uważałem że GIGABYTE robi świetny sprzęt.. a teraz zmieniłem zdanie. Płyty pod AMD to jakiś niedopracowany chłam, a wsparcie może mnie co najwyżej poklepać po ramieniu. :D

Link to post
Share on other sites

też miałem problemy z pamięciami na tej płycie. i ten sam z klawiaturą...

z pamięciami (ddr2 OCZ 800MHz 4-4-4-15 platinum) poradziłem sobie tak:

miałem wcześniej 1 kość goodram, po jej wyjęciu i włożeniu 2x1gb OCZ płuta nie ruszała.

dopiero po włożeniu jednej konkretnej kości(ta druga z zestawu nie pasowała płycie)

do wszystkich po kolei slotów w końcu płyta ruszyła na 5-5itd(auto)

wtedy dołożyłem drugą i ustawiłem voltage na 1.9(pamięci są 2.1) i timingi i ruszyła...

w czerwonych slotach.

Link to post
Share on other sites

Ja moze nic nie rozwiaze tutaj, ale na przyszlosc radzilbym - tak z obserwacji mowie - nie brac plyt glownych GB, ktore maja nowsze wersje. Przykladowo: Twoja plyta to MA790X-UD3P, a w listopadzie byly juz UD4, UD4P. Najbardziej ekstremalnym przykladem chyba jest seria plyt na X58, gdzie trojki - pomimo, ze fajnie wyposazone, dobrze wydawaloby sie chodzace, super potencjal o/c - czesto wracaly na serwis, a potem pelno eks-RMA plyt w sprzedazy... Przeciez kilka wersji tej samej plyty o czyms swiadczy, w szczegolnosci o tych pierwszych egzemplarzach...

Link to post
Share on other sites

heh, akurat ud4 nie jest lepszą ud3p, ma m.in. gorsze zasilanie procka(5faz zamiast 10), mniej SATA i złącz zasilających wiatraczki(3 i 4 pin) :menda:

a ud4p nie było jeszcze, gdy kupowałem ud3p(sierpień? coś koło). ud4p ma esata, i nowsze chipy realteka, ud3p nie.

Zresztą zamiast ud4p powinno być ud3p rev 2.0, czy mi się wydaje? Jak nie to po co zaznaczać rewizję płyty ?!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...