Skocz do zawartości

Pozostałości obrazu na ekranach LED


Recommended Posts

Witam!

 

Wyczytałem kiedyś w instrukcji telewizora że długotrwałe wyświetlanie nieruchomych obrazów może doprowadzić do pozostania części tego obrazu na stałe w postaci plam barwnych. W instrukcji mowa była o takich rzeczach jak logo stacji telewizyjnej, ale też znalazłem tam adnotacje że oglądanie w proporcji ekranu 4:3 rówież może pozostawić ślady. Moje pytanie brzmi czy ktoś was kiedy kolwiek miał doczynienia z takimi odbarwieniami, i czy np oglądając film który nie jest pełno ekranowy np 1920*800, mogą mi zostać na ekranie takie czarne pasy?

Link to post
Share on other sites

Jaki masz telewizor ?

U mnie na ponad 2 letniej plazmie coś tam może zostaje, ale zwykle znika po czasie lub jest widoczne może z 15cm - takie delikatne.

Mnie to absolutnie nie przeszkadza i jest nie widoczne w normalnym użytkowaniu.

Niektóre telewizory mają chyba taką funkcję delikatnego przesuwania np.logo stacji czy coś takiego.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jaki masz telewizor ?

U mnie na ponad 2 letniej plazmie coś tam może zostaje, ale zwykle znika po czasie lub jest widoczne może z 15cm - takie delikatne.

Mnie to absolutnie nie przeszkadza i jest nie widoczne w normalnym użytkowaniu.

Niektóre telewizory mają chyba taką funkcję delikatnego przesuwania np.logo stacji czy coś takiego.

LG Smart 42LM620S bodajże

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak to jest w przypadku LED'a, ale wydaje mi się że w mniejszym stopniu niż na plazmie.

Na forum HDTV spróbuj coś poczytać, z tego co widziałem to nie ma się co tym przejmować.

Z czasem zanika, a jeśli zostaje to naprawdę z oczami na ekranie można wypatrzeć.

Jak będę w domu to zerknę na tv i obadam czy coś mam "wyjarane" ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To muszą być naprawdę stare monitory, które odtwarzają obraz 24 godziny na dobę, np. w monitoringu. Widziałem kilka takich LCDków, na których faktycznie "został" obraz z kamer. W domowym użytkowaniu nie sądzę, żebyś zdążył coś takiego uzyskać, nawet po 10 latach oglądania filmów z czarnymi pasami. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up - masz rację, każdy w miarę nowy tv ma funkcję autowyłączania po jakimś czasie lub wygaszacz ekranu aby nie wyświetlał statycznego obrazu cały czas, który to może spowodować takie cyrki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
@up - masz rację, każdy w miarę nowy tv ma funkcję autowyłączania po jakimś czasie lub wygaszacz ekranu aby nie wyświetlał statycznego obrazu cały czas, który to może spowodować takie cyrki.

ja zauważyłem że mój dekoder z kablówki taką funkcję posiada również, w każdym razie stałych wypaleń nie zauważyłem.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak to już jest, w instrukcjach i zaleceniach piszą różne ciekawe rzeczy i "straszą" człowieka, w sumie jak tak teraz pomyślałem, to żaden ze sprzętów elektronicznych które używam nie powinien już działać, jeżeli te wszystkie przestrogi były by realnym zagrożeniem :D

Link to post
Share on other sites

Ja znowu slyszałem informację, że w "dzisiejszych" LEDach praktycznie nie ma możliwości na wypalenie takiego śladu, a jeśli już zostałby takowy zrobiony, to bardzo szybko znikie ze względu na budowę matrycy LCD.

Z Plazmą słyszałem informację, że jest ciut łatwiej wypalić ale tak samo szybko znika.
 

Oczywiśnie nie piszę tu o wypaleniu w tydzień tylko jak Kolega pwojciech pisał - np kamery minitoringu mogą wypalić jakiś obraz ale to dłuuuugotrwały proces.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2197091.html

Koledze wypaliły się paski (jak w filmach panoramicznych).

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Ja slyszalem o wypaleniu LCDka. Chodzilo konkretnie o czarne pasy przy odtwarzaniu obrazu 4:3 na panoramie. Srodek byl jasniejszy, a pasy po bokach ciemniejsze (albo odwrotnie ;P). Stalo sie to po kilku dniach targow gdzie byl non stop wyswietlany ten sam obraz. A ludzie usiluja wciskac kit ze dzisiejsze plazmy sie nie wypalaja, jak nawet LCDki potrafia ;] Co prawda w skrajnie ekstremalnych przypadkach, ale jednak. Nie przejmowalbym sie tym, bo w normalnym uzytkowaniu nie ma na to wg mnie szans. No chyba, ze faktycznie by sie cos ciagle ogladalo z pasami po bokach...

Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...