Skocz do zawartości

Częste zwieszenia komputera


Recommended Posts

Witajcie.

 

Otóż wszystko zaczęło się po tym, gdy z moimi dyskami zaczęło się coś dziać.

Na początku była awaria jednego, więc postawiłem system na drugim. Wszystko działało poprawnie - do czasu.

 

Otóż po wymianie procesora (e2180 --> Q6600) komputer wydał pierwsze objawy problemów.

Po włączeniu PC (dokładniej po freezie w teście OCCT) bios zaczął wydawać krótkie, trwające cały czas piski. Z racji, że mój bios to Award, więc jest to błąd pamięci RAM.

Zamieniłem je miejscami, włączyłem - to samo.

Dopiero po ~10 minutach całość włączyła się poprawnie.

 

Potem, na starej obudowie, zdarzyło się to jeszcze z raz, w ten sam sposób.

 

Dziś, gdy całość jest już w nowej obudowie, problem zaczął być nieznośny.

Najpierw komputer działał 12h bez przerwy - bez objawów.

Potem jednak, pierwszy raz, zwiesił się dziś, po pełnej instalacji BF-a. Wchodzę sobie na serwer, już mnie łączy, a tu FREEZ. Komputer chodził normalnie, jednak żadnej reakcji.

Wyłączyłem go, włączyłem - czarny ekran i CISZA (spowodowane to jest brakiem głośniczka od BIOSu. Ale jestem przekonany, że jest to ten sam błąd z RAMem - ten sam czarny ekran :/).

No okej - odczekałem parę minut, zamieniłem RAMy, sprawdziłem kable. Włączyłem - wszystko działa.

 

Tym razem od razu włączyłem Chrome`a, CPUID i MemTesta. A tu od razu FREEZ :<

Znó ta sama czynność i poprawny start PC.

 

Od razu pobrałem MemTesta i Avasta. MemTest już się włączał, Avast pobierał.

Po dojściu do ~10% (zero błędów) komputer znowu FREEZ i znów taka sama objawa - czarny ekran, dopiero po paru minutach całość znów działa.

 

Znów przemieniłem RAMy, odpaliłem PC - działa.

MemTest doszedł do 33% i TO SAMO :/ (0 błędów)

 

Teraz już nawet nie chcę włączać PC, bo wiem, że tak czy siak po jakimś czasie znów coś się wyłączy i blada kiszka.

 

Więc - czy przyczyną kłopotów są RAMy? A może 64 bity tak się gryzą z 2GB? (64 bity zainstalowane, bo ponowna instalacja systemu może być bardzo utrudniona ze względu na stare i lipawe dyski. Więc chcę być gotowy na upgrade do 2*2GB)

A może to dysk? Ehh, sam nie wiem co robić :/

 

ps. Zauważyłem tylko, że PC freezuje, gdy "ma na głowie dużo operacji" i zużywa dużo RAMu.

 

Gigabyte GA-G31M-S2L

Q6600 @2.4 G0

2*1GB DDR2 667 Kingstone

MSI nGTX460 Cyclone O/C 768

Be Quiet! 500W

 

Z GÓRY DZIĘKUJĘ!

 

A teraz, po tym ostatnim freezie, PC nie chce się włączyć. Znaczy odpala się, jednak żadnej reakcji, dysk nie startuje... Zaraz odłącze/podłącze kable i pozamieniam kości. Zapewne zadziała...

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Posprawdzaj może przedłużacze USB jeżeli używasz, etc. Ja raz miałem taki problem, że PCt startował i w losowym momencie freezował. Wpiąłem myszke... tak, myszke bez przedłużki USB i śmigało znów poprawnie. Sprawdź to, aczkolwiek u Ciebie to może nie być to.

Link to post
Share on other sites

Temperatury, które od samego początku monitoruję :

 

CPU - spoczynek ~40c / obciążenie od 50c w MemTeście, do 70C (i tu właśnie freez nr. 1) w OCCT i LinkPacku

GPU - spoczynek ~30c (gdy kompletnie nic się nie dzieje, 26c) / obciążenie do 50c

HDD - (Barracuda ST3250820AS) ~42c gdy się poci, 38 podczas normalnej pracy. A właśnie teraz, gdy o 20:08 odpaliłem PC temperatura sięga 30c :)

 

Temperatury chipsetu aktualnie sprawdzić nie mogę, jednak dawniej sięgała ona ~55c. Po wymianie pasty powinna wynosić gdzieś ~52c, więc ;)

 

Ogólnie temperatury są niższe niż w starej budzie.

Tam, najniższa temp. GPU to jakieś 30c. Teraz 26 :)

 

@up

Żadnych przedłużek nie używam.

Myszka wraz z klawiaturą wpięte są pod tylnie USBki, a adapter WiFi pod tylnie LAN_USB.

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Dałbym screena, jednak już po dwóch/trzech minutach temperatura sięga 70c ;)

 

Zaraz zapodam jakiś screen z 2 minut pod Linkpackiem.

 

Gdybym miał dobrego neta, pobrałbym 3D11. Jednak 1Mb to "nie ma szału". A w szczególności, gdy teraz, przy 1/4 prędkości, jaką uraczył mnie dostawca, nawet 200mb będzie problemem.

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

http://imageshack.us/g/1/9906447/

 

 

Test sprzed dwóch dni.

 

 

BTW.

Aktualnie od ponad godziny nic się nie dzieje, a :

Skanuje dysk

Pobieram 3dmarka

Mam odpalonych kilka aplikacji, które zżerają 1.1/2gb RAM

 

A cała buda LEŻY w poziomie. Wcześniej stała, i przy takich działaniach komputer już by się dawno zwiesił.

BTW :

Czy luzy między płytą główną a bolcami dystansowymi (a przy tym lekkie drgania płyty) mogły powodować takie problemy?

Link to post
Share on other sites

Nie zdążyłem sprawdzić.

 

Za chwilę włączam i sprawdzę ;)

 

@EDIT

 

Między 1.26V a 1.28V. Czasem wskakuje 1.25V.

 

A inne podczas freezu (50/51/51/52c) :

 

CPU VCORE : 1.26 / min. 1.12V / max 1.28V

DDR : Value 1.81V / min. 1.79V / max 1.82V

+3.3V : Value 3.33V / min 3.31V / max 3.33V

+5V : Value 5V / min. 4.97V / max 5V

VIN4 : -42949672 x3 :D

VBAT : 3x 3.07V

VIN0 : 3x 0.88V

 

I zżarcie pamięci : 1705MB / 2000MB

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Tak, Slacr :)

 

Okej, wbije te napięcia i sprawdzę.

 

I nigdzie takiej opcji nie widzę.

 

@EDIT

 

Po dwóch minutach wszystko wydaje się być STABILNE, temperatura nie przekracza 56c

o.O

 

@EDIT2

Po dziesięciu minutach wszystko cacy chodzi. Temperatura nie przekracza 60c.

Zaraz zapodam screena.

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

No wychodzi na to, że tak...

 

Zaraz odpalę BFa i sprawdzę co i jak.

 

Screen : http://imageshack.us...eztytuuuvf.png/

 

I jeszcze jedno : Czy mogę na tym napięciu już bezpiecznie zostać? I czy po zmianie coolera na Mugena, zmienić coś?

 

I wielkie dzięki kolego!

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Maksymalnie 1.12V

 

O/C na tym samym napięciu, czy zwiększać?

 

BTW.

BF3 odpalony, wszystko śmiga na High przy 50fps. Czasami tylko coś się zatnie, chrypnie. Ale jest to zapewne wina 2gb RAM ;)

 

Wielkie dzięki, jeszcze raz! Jutro przetestuje wszystko na 100% :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...