Skocz do zawartości

Urzadzenia Techniki Komputerowej


Recommended Posts

Czesc, chodze do technikum informatycznego i na sprawdzianie z Urzadzen Techniki Komputerowej mielismy takie zadania (jak w linku), potrzebuje rozwiazan na poprawe bo mam zagrozenie ;D Wysylam link do zdjecia z zadaniami poniewaz sa tam narysowane schematy. Mial ktos z was cos takiego w szkole ? Licze na wasza pomoc, z gory dzieki ;D

 

http://fotoo.pl/show.php?img=445776_utk.jpg.html

Link to post
Share on other sites

Nie ma Ci kto pomóc (pomóc, a nie dać gotowca)?

 

Ad.1

a. rezystancja zastępca to suma rezystancji szeregowych lub suma odwrotności (1/x) rezystancji równoległych (dokładnie odwrotnie jest z kondensatorami)

b. R = U/I

c. przekształć powyższy wzór

 

Ad.2

Znowu wychodzisz od R=U/I. Musisz regulować parametr U, a więc któryś inny też musi się zmieniać - pomyśl ;)

 

Ad.3

Zapewne masz w podręczniku - wystarczy poszukać

 

Ad.4

Tego już nie pamiętam :P

Zapewne masz podobne przykłady w zeszycie.

Edytowane przez regist88
Link to post
Share on other sites

Też chodzę do 1 klasy technikum informatycznego i to co my robimy na UTK w porównaniu z tobą to jest jakaś kpina my nawet nie mamy zaczętego tego co wy macie :-/ , my szerzej mieliśmy przerobione tylko przemiany liczb 10 na 2 / 8 / 16 nic więcej reszty sam się muszę uczyć z e12 lub innych źródeł często for

Edytowane przez dentor23
Link to post
Share on other sites

b. R = U/I

 

Nigdy, ale to nigdy nie zapisuj prawa Ohma w ten sposób.

I=U/R (uogólnienie dla prądu przemiennego: I=U/Z)

Prąd jest skutkiem przyłożenia napięcia do obciążenia.

Napięcie skuteczne to Usk=Umax/sqrt(2) - tutaj Usk=230V

Isk=Imax/sqrt(2)=Usk/R=230/100=2,3A

Wartości skuteczne łatwo opanować na liczbach zespolonych :P, ponieważ jest to tzw moduł liczby zespolonej.

BTW : proszę nie wierzyć mi bezgranicznie, bo też miałem to dawno temu ;].

Edytowane przez Hans Olo
Link to post
Share on other sites

Też chodzę do 1 klasy technikum informatycznego i to co my robimy na UTK w porównaniu z tobą to jest jakaś kpina my nawet nie mamy zaczętego tego co wy macie :-/ , my szerzej mieliśmy przerobione tylko przemiany liczb 10 na 2 / 8 / 16 nic więcej reszty sam się muszę uczyć z e12 lub innych źródeł często for

 

ja jestem w 2 klasie ;D

Link to post
Share on other sites

Ja chodzę do 1 klasy technikum też i na UTK miałem systemy : (2) , ( 8) , (16), (U1) , (U2) , (ZM) , a teraz mam algebre Boole`a i prawa de morgana .

 

nam powiedział że coś takiego jest :-) i podyktował tam jakieś prawa ale zero przykładów i nic teraz mi pozostaje szukać tego na necie , najgorsze że jesteśmy królikami doświadczalnymi i nie wiadomo co jeszcze będzie na 1 klasyfikacji

Link to post
Share on other sites

@Hans Olo

Ja różnicy nie widzę, a mi wzór R=U/I było łatwiej zapamiętać niż I=U/R. Zawsze można sobie przekształcić.

 

To jest pewne prawo natury i zmieniając wzór całkowicie je gwałcisz, ponieważ rezystancja jest stała i nie zależy od niczego. Pytanie jest o prąd, a podajesz rezystancję jako stosunek napięcia do prądu. Wiem, że wszystko się przekształca, ale znam profesorów, którzy nic nie mówiąc ulaliby delikwenta za taki zapis prawa Ohma jako "nieprzekształcony". W fizyce zanim się spróbuje zapamiętać najlepiej spróbować zrozumieć. Każdy tego typu wzór trójelementowy wynika z jakiejś relacji między pewnymi czynnikami. I=U/R to elektryczny odpowiednik a=F/m w mechanice. Napięcie jest siłą (akcją) wywołującą reakcję w postaci prądu na rezystancji, tak jak siła wywołuje przyspieszenie masy. Edytowane przez Hans Olo
Link to post
Share on other sites

Co to za materiał? Ja na utk układy skończyłem na przerzutnikach i rejestrach i nic więcej.

 

to jest przed układami a raczej na samym początku układów, jeszcze przed bramkami :)

 

a to co wstawił Gorn17 nie jest w podstawie programowej tego przedmiotu - najprawdopodobniej masz to dlatego, ze uczy Cie jakis nauczyciel elektryk i lepiej to kuma niż inne, bardziej komputerowe rzeczy - na UTKach jest naprawde sporo materiału i szczerze mówiąc to tylko strikte komputerowe rzeczy plus układy cyfrowe to tak na spory styk się mieszczą w dwóch latach, czasami jak kilka-kilkanaście lekcji odpadnie, to jest problem ze zrobieniem wszystkiego, bo fizycznie brakuje czasu

Edytowane przez blackdog
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...