Skocz do zawartości

Dzwięk włączania i wyłączania dysku podczas zamykania systemu


Recommended Posts

Witam

 

U kumpla w kompie zepsul sie dysk, wiec kupilismy WD10EZEX. Wszystko fajnie chodzi, tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Przy włączonym trybie AHCI, podczas zamykania systemu, badz restartu, dysk wydaje z siebie dzwieki swiadczace o tym, ze probuje sie wylaczyc i znowu wlaczyc- dzwieki swiadczace o zatrzymywaniu dysku i jego ponownym starcie, i tak kilka razy. Tempo wylaczania czy wlaczania kompa jest calkowicie normalne.

Jest to dosc dziwne i po raz pierwszy cos takiego slysze. W trybie IDE nie ma tej przypadlosci.

Plyta glowna to asrock m3a770de.

Bios najnowszy, smart dysku mowi, ze wszystko jest ok.

I teraz pytanie. Czy jest sie czym martwic? Czy to normalne? Czy to powoduje jakas opcja oszczedzania energii przez dysk?

Niepokoi mnie to, bo poprzedni dysk ktory tu byl (baracuda .12), wydawal takie dzwieki podczas nieudanych prob postawienia na niej systemu i czesto tez podczas startu. Dlatego wlasnie zapadla decyzja o zmianie dysku. Ogolnie to na tamtym dysku za bardzo nic sie nie dawalo zrobic i powodowal wiele bluescreenow oraz bledow na dysku.

Jak ktos ma jakies madre pomysly lub podobne doswiadczenia to niech pisze.

Napiecia na zasilaczu niby ok. Czy to jest wina kontrolera na plycie glownej czy ten typ tak ma?

 

System to windows 7 x64, swiezo postawiony, wszystkie najnowsze stery wgrane.

Link to post
Share on other sites

wyglada to tak: klikam wylacz lub zrestartuj komputer, pojawia sie ekran zamykania, komp sobie cos tam robi i nagle slysze dzwiek zatrzymywania sie dysku i od razu rozpedzania, znowu wylaczania, rozpedzania az w koncu sie wylacza. komp sie restartuje (w przypadku wybrania tej opcji), gdy bios zaczyna wykrywac dyski to slychac dzwiek rozpedzania talerzy.

pierwszy raz cos takiego spotykam, a kurcze dyskow juz wiele sie przez moje rece przewinelo. moja poprzednia barracuda .12 tak nie robila, moja barracuda LP tez tak nie robi.

 

powinno to wygladac tak, ze on sobie cos tam robi przy zamykaniu systemu, dysk sie wylacza raz, komp sie restartuje i tyle. a nie tam zwalnianie i rozpedzanie talerzy... dzieje sie tak tylko w trybie ahci

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Pozwólcie, że odkopię ten temat. Otóż mam ten sam problem, ale z Barracudą 7200.12 1TB. Co się okazało mam 237 realokowanych sektorów, przy czym ich liczba rośnie zawsze gdy komputer się wyłączy po tym ciągłym rozpędzaniu się talerzy. I teraz pytanko, jak myślicie czy to wina zasilacza (Be quiet L8 CM 630W)czy kontrolera płyty głównej(Asus M5A99X EVO)? Dodam, że czasami raz na 2 miesiące mam błąd z pamięciami, a dokładniej z kontrolerem- na razie wydarzyło się to 2 razy. Problem zaczął się pojawiać odkąd wymieniłem płytę główną i grafikę(która okazała się wadliwa). Co robić? Pozdrawiam.

Edytowane przez seba0808
Link to post
Share on other sites

najlepiej byloby sprawdzic ten dysk odpowiednimi programami diagnostycznymi na innej plycie glownej. u mnie na szczescie sektory nie byly uszkodzone i to na 9i0% byla wina kontrolera. u Ciebie bym nie wykluczyl po prostu walnietego dysku.

Edytowane przez wujashek
Link to post
Share on other sites

to sciagnij sobie zestaw narzedzi hirens boot. masz tam sporo programow do diagnostyki dyskow.

wpierw oczywiscie zgraj sobie dane, a nastepnie uruchom mhdd albo victoria i przetestuj dysk. niech sprobuja usunac bledy.

mozesz tez sprobowac zrobic zerowanie dysku (zapis calej powierzchni dysku zerami). wszystkie dane i partycje zostana utracone.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...