Skocz do zawartości

Windows zrobił coś z GRUBem?


Recommended Posts

Hej, otóż mam ogromny problem - reinstalowałem windowsa, a miałem również zainstalowane ubuntu (gnome) 12.10. Wszystko się zainstalowało itp, ale jak włączam komputer to mi się nie włącza GRUB z wyborem systemu tylko od razu Windows. Można to jakoś naprawić? Z góry dziękuję.
Link to post
Share on other sites

Windows jest upośledzony... dlatego jeśli chcesz mieć dwa systemy i drugi system to nie windows wtedy windowsa instalujesz jako pierwszego nigdy jako ostatni bo nadpisze grub-a swoim loaderem...

 

Wow! Serio? Bym się nie domyślił! No i bardzo, bardzo mi pomogłeś!
Link to post
Share on other sites

Bootujesz z livecd

sudo mount /dev/sda1 /mnt - tutaj ważne !!! sudo fdisk -l lub gparted pozwoli Ci zidentyfikować, który dysk i która partycja należy do ubuntu i ją trzeba podmonotwać może to być sda1,sda3,sdb1 etc.

sudo grub-install /dev/sda --root-directory=/mnt - tutaj ważne !!! możliwe, że trzeba wybrać sdb lub sdc zaleznie co ustaliliśmy w punktcie wyżej

sudo reboot

 

W tym momencie w grubie nie masz windowsa więc po uruchomieniu ubuntu ( tego z dysku)

sudo update-grub

 

Powinno starczyć ewentualnie trzeba ręcznie dodać wpis o windowsie, ale to sobie wygooglujesz.

Edytowane przez Malwin
Link to post
Share on other sites

kilka opcji naprawy :)

zbootuj sie z płytki instalacyjnej windowsa

wejdz do konsoli odzyskiwania systemu

użyj komendy FIXMBR

FIXBOOT

zrób restarta

odpal windowsa juz normalnie

zassij program

http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html

pokonfiguruj co gdzie masz i co sie ma uruchamiać :)

 

ewenrualnie zrób w drugą stronę, odpal linuxa i pokonfiguruj to w jego bootloaderze, ale cos czuje, że łatwiej Ci pójdzie z tą werją windowsową :)

Link to post
Share on other sites

Tak, jest możliwość i jak wybieram to wyświelta "Brak BOOTMGR".

 

Blackdog - dzięki, spróbuję. A jak wejść do tej komendy?

 

po zbotowaniu sie z płytki z windowsem wybierasz Napraw , pozniej musisz podać hasło administratora, co do użycia tych komend, po prostu wpisz każdą z nich i naciśnij enter (najlepiej wczesniej przeczytaj po co one są) system bedzie sie pytał, czy jesteś pewny że chcesz je wykonać - wpisujesz t i Enter
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...