Skocz do zawartości

HD 7870 - głośny wentylator


Recommended Posts

Kupiłem parę tygodni temu HD7870 z chłodzeniem windforce 3, które, jesli wierzyć testom, powinno być raczej ciche. Moja karta denerwująco wyje, gdy wentylatory ustawione są na więcej niż 40%, a około 60-70% zaczyna słyszalnie 'terkotać', jakby wiatrak o coś ocierał łopatkami. Przedmuchałem sprężonym powietrzem, zaświeciłem latarką - nic nie zawadza, więc pewnie wentylator luźno siedzi i ociera przy dużych obrotach.

 

Czy to podchodzi pod gwarancję? Czy może wrażenia słuchowe to "indywidualna, nieobiektywna ocena"?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Włóż kartkę papieru między obudowę a łopatki i pokręć ręcznie wentylatorem, zobacz czy ocierają, ewentualnie włącz na chwilę zasilanie.

Jeśli rzeczywiście to tego typu wada to z reklamacją nie powinno być problemu.

W innym przypadku raczej Twoja reklamacja zostanie rozpatrzona negatywnie :(

które, jesli wierzyć testom, powinno być raczej ciche

Nie wierz testom :)

Szczególnie w kwestiach subiektywnych, jak ścigasz się na 100m to co innego, testy są wtedy w miarę obiektywne. Co innego akustyka, to co dla mnie jest nieznośnym dźwiękiem porównywalnym jedynie z rzężeniem wykastrowanego goryla dla mojej żony lub moich znajomych jest niesłyszalne lub stanowi co najwyżej nieistotne tło

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem jest coś nie tak z wentylatorami u ciebie. Mianowicie przed chwilą sprawdziłem na swoim gigabyte głośność wentyli. Wentylatory w obudowie wszystkie skręciłem na 700rpm (wtedy praktycznie nie słyszalne) i w evga precisionx podnosiłem ilość obrotów aby sprawdzić od jakich obrotów karta będzie bardziej słyszalna niż wentyle w obudowie (dodam że obudowę mam na biurku) no to tak:

od 25% do 43% (czyli od 840rpm do 2070rpm) - gpu w ogóle nie słychać, wentylatory w obudowie ustawione na 700rpm są głośniejsze niż te w gpu.

od 44% do 47% (czyli od 2170rpm do 2370rpm) - wentylatory wf3 są wytwarzają lekki szum i są minimalnie głośniejsze od tych w obudowie, przy górnej granicy tzn 47% wytwarzały trochę bardziej intensywny podmuch ale nie było źle.

od 48% do 51% (czyli od 2430rpm do 2610rpm)- wentylatory wf3 są wyraźnie słyszalne.

Powyżej 52% (2670rpm) - są bardzo słyszalne i nie polecam tego ustawienia.

Sprawdziłem także ustawienie na 60~70% ale u mnie żadnych stuków nie było słychać. Później przy wyłączonym PC zajrzałem wprost w czeluście mojej obudowy, aby przekonać się czy wentylatory też są luźnie. Jeden z nich ten najbliżej śledzia gpu jest najbardziej luźny tzn. gdy lekko go nacisnę to odchyla się ale nigdzie nie stykał się z radiatorem jak i obudową chłodzenia (czarny panel)

Jeśli masz gwarancję to proponuję wysłać ją do serwisu żeby wymienili tobie wentylatory (ewentualnie całe chłodzenie)

Edytowane przez FeelFree
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem jest coś nie tak z wentylatorami u ciebie. Mianowicie przed chwilą sprawdziłem na swoim gigabyte głośność wentyli. Wentylatory w obudowie wszystkie skręciłem na 700rpm (wtedy praktycznie nie słyszalne) i w evga precisionx podnosiłem ilość obrotów aby sprawdzić od jakich obrotów karta będzie bardziej słyszalna niż wentyle w obudowie (dodam że obudowę mam na biurku) no to tak:

od 25% do 43% (czyli od 840rpm do 2070rpm) - gpu w ogóle nie słychać, wentylatory w obudowie ustawione na 700rpm są głośniejsze niż te w gpu.

od 44% do 47% (czyli od 2170rpm do 2370rpm) - wentylatory wf3 są wytwarzają lekki szum i są minimalnie głośniejsze od tych w obudowie, przy górnej granicy tzn 47% wytwarzały trochę bardziej intensywny podmuch ale nie było źle.

od 48% do 51% (czyli od 2430rpm do 2610rpm)- wentylatory wf3 są wyraźnie słyszalne.

Powyżej 52% (2670rpm) - są bardzo słyszalne i nie polecam tego ustawienia.

Sprawdziłem także ustawienie na 60~70% ale u mnie żadnych stuków nie było słychać. Później przy wyłączonym PC zajrzałem wprost w czeluście mojej obudowy, aby przekonać się czy wentylatory też są luźnie. Jeden z nich ten najbliżej śledzia gpu jest najbardziej luźny tzn. gdy lekko go nacisnę to odchyla się ale nigdzie nie stykał się z radiatorem jak i obudową chłodzenia (czarny panel)

Jeśli masz gwarancję to proponuję wysłać ją do serwisu żeby wymienili tobie wentylatory (ewentualnie całe chłodzenie)

 

Dzięki za odpowiedź. Na pewno spróbuję oddać kartę na gwarancję. Zakładam, że to podlega naprawie, bo nowe przedmioty powinny zachowywać się porównywalnie. Moja karta przestaje być wyraźnie słyszalna dopiero około 20% prędkości wentylatorów.

 

Nie ukrywam, że zależy mi na opinii forumowego przedstawiciela gigabyte'a, bo mógłbym się na nią ewentualnie powołać.

Link to post
Share on other sites

Nie ukrywam, że zależy mi na opinii forumowego przedstawiciela gigabyte'a, bo mógłbym się na nią ewentualnie powołać.

W jaki sposób miałbyś się powołać na opinię udzieloną na podstawie Twojego wpisu na forum.

Do zgłoszenia usterki masz zawsze prawo.

Proponuję korzystać z uprawnień wynikających z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, czyi z tytułu niezgodności towaru z umową. Jak skorzystasz z gwarancji Twoje uprawnienia będą mniejsze.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

W jaki sposób miałbyś się powołać na opinię udzieloną na podstawie Twojego wpisu na forum. Do zgłoszenia usterki masz zawsze prawo. Proponuję korzystać z uprawnień wynikających z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, czyi z tytułu niezgodności towaru z umową. Jak skorzystasz z gwarancji Twoje uprawnienia będą mniejsze.

Dokładnie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z "niezgodności towaru z umową" niż z typowej gwarancji.

Link to post
Share on other sites

Tak czy inaczej gwarantem jest sprzedawca.

Gwarant to gwarant, inaczej wystawca gwarancji, a więc podmiot, który zobowiązuje się do czegoś dobrowolnie, jednostronnie lub na podstawie umowy.

 

Producent/importer może w ogóle nie udzielać gwarancji, a i tak będzie odpowiadał z tytułu ustawy

Mało tego jeśli nie poinformuje konsumenta o przysługującym uprawnieniu to zastosowanie ma termin 10-cio letni zamiast dwuletniego.

 

Obowiązek sprzedawcy zaś wynika tylko z ustawy nie z zobowiązania (gwarancji)

Proszę nie mylić gwaranta ze sprzedawcą czy bardziej precyzyjnie ze Sprzedającym.

 

Nie jest tak, że jedynym odpowiedzialnym jest Sprzedający.

Konsument może wybrać z jakiego reżimu reklamacyjnego chce korzystać, gwarancyjnego czy z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...

CHyba mma to samo.

Wcześniej miałem cyclone i na 50% wentyla nie była słychać.

Wczoraj przyszło 7870 z windforce.

Przy 40% słychać szum dopiero wentyle na 25% powodują bezgłośną pracę.

Zdradziłem MSI (chociaż było ciężko) i widzę że kara mnie nie ominie hehe

Dziś będzie czas na testy w 3dmarkach i grach zobaczymy ale już widzę że jak się ma do czegoś przekonanie i zna sie towar (cyclone i twin frozen genialne chłodzenia) to nie ma co kombinować i kupować sprawdzone rozwiązania.

Jak się używa neta da się te karte ustawić na pasywne chłodznie? żeby wentyle stały ?

 

Daj znać czy coś reklamowałeś czy się poprawiło...



Pytanie za 100pkt 

Nie wiem czy to mi się przyśniło czy to prawda że w idle winforce zatrzymuje 1 wentylator?

Edytowane przez lukyeti
Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

@UP:

 

 

http://static.frazpc.pl/board/2011/10/b2d444afd374669c.jpg

 

 

 

 

Nie wiem czy to mi się przyśniło czy to prawda że w idle winforce zatrzymuje 1 wentylator?

 

na hd7870oc (z ostatnim biosem f11) nic takiego nie zauważyłem. Na poprzednim (f10) nie badałem.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...