Skocz do zawartości

Sapphihe ATI 4890 vs 5770 vs 5850


Recommended Posts

Witam pieszę z prośbą wyboru karty graficznej mam dylemat i nie wiem co wybrac.

Ważne jest to że szybko nie zmienię swojego sprzętu. Chcę wiedziec jak każda z tych kart ma się do siebie i którą wybrac aby posłużyła mi trochę czasu.

Link to post
Share on other sites

5850 jest dużo wydajniejszy od 4890, ale też odpowiednio droższy. Jednak gdy kupujesz karte na dłużej, to 5850 będzie najlepszym rozwiązaniem.

Samych SP ma prawie dwa razy więcej, dodatkowo TMU i ROP-ów też. Zegary też ma lekko wyższe od 4890. Jeszcze kwestia sterowników i gier, które będą coraz bardziej dopracowane i karta rozwinie skrzydła.

Link to post
Share on other sites

mój sprzęt ktory zamierzam kupic

 

Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX/

 

Gigabyte P55-UD3 /intel P55, Dual DDR3-2000, GLan/

 

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3

 

Samsung SH-S223B SATA (black)

 

Corsair 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 XMS3

 

OCZ Fatal1ty 550W SLI LED

Link to post
Share on other sites

Zestaw jest OK, ale jeśli 5850 ma pokazać pazur to będziesz musiał lekko podkręcić procesor. Jak nie zamierzasz kręcić to przerzuć się na AMD i wysoko taktowanego Phenoma x4. Jednak ja polecam poczytać trochę o OC i zostać przy Intelu, bo warto.

Link to post
Share on other sites

Jezu ludzie przestańcie z tym HD5870 !!!! :D

to chyba najmniej opłacalna karta na rynku a każdy ją poleca !

Bo jest najwydajniejsza i w tym temacie nie ma nic o tej karcie...

ja bym brał GTX260 core216 od Palita lub Gainwarda

wydajność po OC na poziomie HD4890 a 150 zł w kieszeni :P

Tylko że takiego HD4890 też można podkręcić
Link to post
Share on other sites

Bo jest najwydajniejsza i w tym temacie nie ma nic o tej karcie...

owszem jest najwydajniejszą jednoukładową kartą ale kompletnie nieopłacalną na dziś

lepiej już kupić dwa GTX260 d SLI - wyjdzie taniej a zdecydowanie szybciej

 

Tylko że takiego HD4890 też można podkręcić

podkręcony 4890 jest porównywalny z podkręconym GTX260
Link to post
Share on other sites

Igorrus -> co ty n fanboj jesteś? 4890 to konkurencja dla gtx275 a po podkręceniu 1000/4800 w wielu wypadkach przegania gtx285 więc nie pisz bzdur. Gtx 260 jest sporo wolniejszy od 4890.

5850 pojawia sie w sklepach (gral) w cenie około 1050zł i tak sie składa że to jest ok 150 - 250zł mniej niż 2x gtx260. Do tego dochodzą "uroki" SLI (mikroprzycięcia, pobór prądu, starsza architektura, hałas, temperatura itd).

Link to post
Share on other sites

Ale możliwości oc 260 są naprawdę spore a trafić na 4890 która robi 1 GHz na rdzeń to już prawie kosmos :D Po OC te 2 karty są praktycznie równe lekko przeganiając ref. 275 gtx :P

Ktoś tam mówił że 5850 jest nie opłacalna i tu się nie zgodzę bo nie dość że często wygrywa z 285 gtx który jest na podobnej półce cenowej :] Jedyną poważną wadą może być trudność nabycia tej karty w najbliższym czasie :P ( no i może trochę stery które mogą jeszcze czasami niemile zaskoczyć :P )

Link to post
Share on other sites

Igorrus -> co ty n fanboj jesteś?

nie jestem fanbojem ale bardziej preferuję karty od nVidi

 

5850 (...) często wygrywa z 285 gtx

GTX285 jest o ok. 10% szybszy od GTX260 a HD5850 jest nieco szybszy od 285

czyli wychodzi że za ok. 15% szybciej płacisz 2x więcej kupując HD5850 zamiast GTX260

 

a po podkręceniu 1000/4800 w wielu wypadkach przegania gtx285 więc nie pisz bzdur.

chyba stockowego GTX285

 

Gtx 260 jest sporo wolniejszy od 4890.

przy standardowych taktowaniach to tak

ale po OC karty się zrównują z niewielką przewagą HD4890

Link to post
Share on other sites

Blac drow--> bo ati podkręca sie zmieniajac napiecia na rdzeniu, jesli nawet bez zabawy vcore podkręci się do 950mhz (czyli 100mhz) to i tak jest to mniej wiecej tyle ile zrobi gtx 260. Pamięci podobnie. Nie mówię że gtx 260 jest karta złą, w cenie 600zł jest bardzo dobrą propozycja niemniej nie jest to karta wydajniejsza od 4890tki. Nie lubie porównań procentowych, czesto są mylne i nic nie mające wspólnego z rzeczywistością. Gtx 285 nie jest tylko o 10% szybszy od gtx260, nie wiem jak Ty to liczysz, porównujesz prędkość rdzenia i pamięci czy jak?

Najlepszym sposobem przy wyborze karty jest sugerowanie sie ich zachowaniem w konkretnych grach. Jeśli wartości sa porównywalne to patrzymy na inne aspekty (głośność, romiary, itd).

Jesli gtx260 i 4890 podkręcaja sie podobnie (a z moich obserwacji to właśnie wynika) to naprawdę wątpię żeby przyrost mocy po OC w gf był wiekszy niż w Radeonie.

Link to post
Share on other sites

Do tego dochodzą "uroki" SLI (mikroprzycięcia, pobór prądu, starsza architektura, hałas, temperatura itd).

I droga płyta...

 

Wg mnie nie ma sensu brać tak drogich HD5000, lepiej wziąć coś w miarę taniego i wymienić za jakiś czas - 4890/260.

Link to post
Share on other sites

Blac drow--> bo ati podkręca sie zmieniajac napiecia na rdzeniu, jesli nawet bez zabawy vcore podkręci się do 950mhz (czyli 100mhz) to i tak jest to mniej wiecej tyle ile zrobi gtx 260.

Jak już używasz czyjegoś niku to zobacz sobie jak on dokładnie wygląda to tak po pierwsze :D

Po drugie od kiedy to każdy normalny użytkownik kreci sobie kartę zmieniając vcore na rdzeniu ?

 

Igoruss - Co do 260 vs 285 to tu różnica jest większa niż 10 % chyba że porównałeś 260 po oc i 285 referenta :>

 

Co do sli to można się w to bawić jak ktoś idzie w wydajność i go na to stać :P

 

Widziałem mnóstwo testów 260 po oc i powiem że z moich obserwacji wynika coś odwrotnego niż z twoich spostrzeżeń leon691 :P bo karta mniej wydajna w referencie po OC uzyskuje wyniki praktycznie identyczne co 4890 też po OC :]

Link to post
Share on other sites

"Po drugie od kiedy to każdy normalny użytkownik kreci sobie kartę zmieniając vcore na rdzeniu ?"

 

Po pierwsze nie każdy, tylko każdy zainteresowany.

Po drugie od wtedy od kiedy producent sam go do tego zacheca dołączając np. program do karty (za długo chyba siedzisz na nvidii)

Tak, tak igoruss - a podkręcony gts250 zrównuje sie z gtx260...po hard vmodzie. Te twoje porównania to czysta teoria, uogólnianie, itp.

Link to post
Share on other sites

To musi być potężnie wykręcona z dobrym chłodzeniem żeby się nie zagrzała :D

Najwydajniejszą 260 weług mnie jest SOC od gigabyte która już w stocku pokonuje 275 gtx'a a po oc dorównuje lub minimalnie wygrywa lub przegrywa z 285

Jednak że z reguły oc jest takie że zaledwie ta karta zrównuje się z 275 ale to też zależy w czyje ręce trafi :]

No a % liczy się też od tego na jaki model trafimy tego 285, i jak przyjmie OC :P

Link to post
Share on other sites

Wszyscy wspominacie o podkręcaniu HD4890, lub GTX260 core 216, ale chyba nikt nie wspomniał, że HD5850 też się podkręca i wtedy tylko zwiększa dystans w stosunku do tych kart.

 

Ja napisze jeszcze, że jeśli autor tematu nie ma zamiaru w najbliższym czasie wymieniać karty to najlepszym wyborem będzie właśnie HD5850.

Link to post
Share on other sites

Napisze już nowego posta bo tamtego ktośą już może nie przeczyta :]

W swoim pierwszym poście w tym temacie pisałem że 5850 to b.dobra karta i jeśli jej nie poleciłem to sorki :P natomiast spór zaczął się o 260 gtx vs 4890 i jakoś tak wyszło że zeszłem z tematu :P

za wszystko sorki :D jak na dłużej i masz kasę to bierz 5850 :P

Link to post
Share on other sites

5850 po OC i lekkim dovoltowaniu (którego nie trzeba sie bać) przegania 5870. Bez dovoltowania kręci sie dość przeciętnie, około 75mhz na rdzeniu. AMD/ATI specjalnie daje tak niski v niskie żeby karty (rdzenie) brały mniej prądu (normy). Tylko trzeba uwazać bo niektóre wersje autorskie (niereferencyjne) maja przebudowaną sekcję zasilania i konkretne OC może nie wyjść (np. 4890 vapor x).

Jak wcześniej pisałem ostatnio (z 10 dni temu) widziałem 5850 przez 2 dni na gralu w cenie 1050zł, drogo, ale taniej niż chore ceny na allegro (1300zł)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...