Skocz do zawartości

Intel Pentium Dual Core e2180 - O/C, wymiana oraz ograniczenia


Recommended Posts

Witajcie ;)

 

Właśnie zakupiłem GTX460 Cyclone od MSI w wersji 768mb z O/C. Świadom jednak tego, że procesor (PDC e2180 @2.66ghz) będzie bardzo ograniczał karte, w przyszłości muszę coś wymienić na Quada ;)

 

Jednak tutaj moje pytania.

Na jaki procesor w okolicach 200zł (używka) mógłbym go wymienić? Najpierw myślałem nad E5200, jednak BF lubi wiele rdzeni ;)

Dodam tylko, że nie będę zmieniał MOBO. `775 niech zostanie i posłuży mi jak najdłużej.

 

Pytanie numer dwa :

Na boxowym chłodzeniu bezproblemowo wyciągałem coś w okolicach ~2.66ghz bez zmiany napięć. Zwykłe zwiększenie taktowania. Jednak na moim Feel`u 500 (który się wkrótce po tej operacji spalił :P) takie O/C było niezmiernie niebezpieczne.

Teraz mając Be Quieta! 500W chciałbym wrócić do tych 2.66ghz.

I tutaj pytanie - opłaca się "dusić" ten procesor na boxie (wymieniana pasta, oczywiście)? Dodam, że jego temperatura raczej nie przekraczała w stresie i O/C 65c (noo, może w OCCT. Ale wtedy cały układ mi się jarał wręcz). A jeśli tak, to do ilu kręcić go bez zmiany napięcia? Chociaż tak "na oko" :)

 

Pytanie numer trzy :

W jakim stopniu ten procesor oraz 2GB DDR2 będą ograniczały mojego GTX-a? Będzie to więcej niż 50%, czy raczej nie?

Bo nie wiem w jakim czasie mam kupić ten procesor :/ A kase niestety zbieram sam, więc jest jeszcze trudniej.

 

 

Serdeczne dzięki za wszelkie odpowiedzi.

 

Ahh! Reszta mojego sprzętu :D

Gigabyte GA-G31-S2L

2*1GB DDR2

GTX460 MSI Cyclone O/C

Be Quiet! 500W

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Quad nie ma sensu, bo i tak nie zrobisz OC na tej płycie, nie zmieścisz się także w budżecie, 2GB to też za mało. Ja zmieniłbym platformę na 1155 i zakupił celerona, będzie wydajniej niż c2d.

Najlepiej sprzedać 775 dopóki jest w cenie.

Link to post
Share on other sites

Wymiana na Quada lub chociaż na E8400 @4,0Ghz jest doraźnym rozwiązaniem problemu bo na tym co masz E2180 @2,66 to karta się nudzi raz bardziej (np gra w 1024x768 coś koło 50% użycia GPU) raz mniej (np w 1920x1080 coś koło 70-90% użycia GPU) czyli im wyższa rozdzielczość tym karta dostaje większe baty ale jest też "druga strona medalu" e2180 @2,66 jest za słaby do wielu nowych gier i będą przycięcia jak jest dużo ruchu i akcji na ekranie. Po prostu co z tego jak karta jeszcze może jak proc nie jest w stanie wygenerować tyle klatek żeby animacja była płynna. moja rada pograj sobie w gry na tym co masz zobacz użycie GPU i CPU a jak będą przycięcia w grach (szarpanie itp) to proc a najlepiej cała platforma do wymiany bo zarówno Quady jak i C2D to przestarzałe proce bez gwarancji. W grach do sprawdzania użycia CPU manager zadań a do GPU np. Msi Afterburbner.

Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam, płyta posiada 3 sekcje zasilania.

Więc TEORETYCZNIE jakieś O/C na tym CPU powinna wytrzymać ;)

 

Jednak wiem, sekcje zasilania u niej są tragicznie chłodzone.

Ale jakieś O/C bym musiał zrobić noo :/

 

Gorzej, jak przy okazji spali grafike i CPU =.=

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Ja proponuje tego E2180 podkręcić tyle ile się da bez zmiany napięcia bo po zmianie napięcia gwałtownie rośnie zużycie prądu i temperatury a ta płytka do oc Quada się niezbyt nadaje bo 3 fazy i mogą być fajerwerki a gwarancji pewnie brak. Taka ciekawostka: jeżeli się zwiększy taktowanie 2X to wzrośnie TPD proca 2 razy (proporcjonalnie) ale jeżeli napięcie 2X to TPD 4X (2x2 czyli do kwadratu) i bum bo 65X4=260W i 2,5V C2D nie wytrzyma czyli kręć bez zmiany napięcia bo wtedy niewiele zwiększasz TPD proca i chłodzenie łatwiej to schłodzi sam mam E5300 @3,66Ghz na boksie i rzadko kiedy przekracza 60c. 2GB ram to czasami za mało a objawia się to najczęściej wolniejszym wczytywaniem gier i przycinaniem na początku każdej misji lub wyścigu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...