Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

No tak, miałem HW problem ale 3000 na tym samym osprzęcie już działał dobrze? Nie wiem może gracie na 60fps vsync czy coś, nie w każdej grze to występuje ale w większości. Zreszta, popatrzcie sobie na YouTube to nie jest tak ze ja twierdze sobie z czapy - tam gdzie zen 1 i + maja %0.1low na 40fps tam zen 2 ma 60, jak coś spada poniżej 60 to to czuć od razu

moze tez macie już starsze ode mnie oczy i nie do końca widzicie różnice :P

Link to post
Share on other sites
19 minut temu, wrobel_krk napisał:

Msi wypuszcza biosy:

https://wccftech.com/msi-rolls-out-amd-ryzen-5000-cpu-support-bios-b450-x470-motherboards/

@Uberas Ty miałeś pecha chyba do tych procków, albo z coś z nemkami miałeś nie tak, patrzyłem na różne testy to raczej 0.1% na 2600 raczej normalne wartości.

Albo oni maja freesync/gsync - pamięci testowałem skrupulatnie tak jak i stabilność procka wiec nie sadze

zen1/+ z doświadczenia - ciagle spadki fps do 20-40, rwanie i raz na jakiś czas zwiecha na sekundę czy coś takiego - zen2 po prostu płynna rozgrywka z jakimś spadkiem czasami ale to wiadomo 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, krzyhox napisał:

Do zwykłej b450 tomahawk brak biosu :(

Z tego co tam piszą to niby mają dodać do wsparcie jeszcze jakieś mobo w styczniu. No cóż płyty z najniższym priorytetem :)

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, uberas napisał:

 

Albo miałeś mierne mobo (lub bios), albo mierne pamięci (np. <3200Mhz lub 3200Mhz z bardzo tragicznymi timingami ustawionymi przez mobo na XMP - często tak jest na chipsetach AMD, nawet na B-DIE pozostawiały mega pole do popisu). Takie rzeczy może też powodować zasyfiony windows. 

uberas wybacz ale ci nie wierzę, bo to się nie pokrywa z rzeczywistością a twoje doświadczenie najpewniej biorą się z błędów w ustawieniach/konfiguracji. 

Cytat

zen1/+ z doświadczenia - ciagle spadki fps do 20-40, rwanie i raz na jakiś czas zwiecha na sekundę czy coś takiego - zen2 po prostu płynna rozgrywka z jakimś spadkiem czasami ale to wiadomo

Gdyby tak bylo to po 2 dniach uzywania wrociłbym do 6700K po zakupie (a przesiadłem się ze Skylake'a)... bo takie dropy są niegrywalne. Nic takiego absolutnie nie ma (a grałem w w prawie każdy tytuł AAA ostatnich lat - poza kotletami AC od Ubi). 

Jeżeli nie umiesz w biosie ustawić wszystkiego* manualnie (włącznie z subtimingami ramu) to proszę nie próbuj być mądrzejszy. 

Godzinę temu, korzychxp napisał:

Oczywiście, że stare Ryzeny mają gorsze 0.1 i 1% lows niż 3xxx i 5xxx...

Nawet nie brak wiedzi co bujanie w chmurach (jeżeli mowa o stock vs stock). To jest całkiem logiczne i oczywiste... chyba że ktoś porówna 2700X vs 3100 w multicore. :menda:

Link to post
Share on other sites

Ja po przesiadce z 1700 na 3600x dalej miałem małe problemy ze stutteringiem, choć średni fps się poprawił. Dopiero monitor z freesync premium pro załatwił sprawę, jakiekolwiek spadki są praktycznie niewidoczne. Jakbym wiedział to bym sobie starszego ryśka zostawił, teraz czasem brakuje tych 2 dodatkowych rdzeni.

Aha no i ustawiłem sobie początkowo 1900 infinity cache i miałem przez to błędy whea i te legendarne błędy sterwonika amd radeon. Po obniżeniu na 1800 jest wszystko git, zero problemów. Mit o skopanych sterownikach amd wziął się stąd że zauważyłem że są bardzo czułe na jakąkolwiek niestabilność, zwłaszcza ramu i IF. Po każdym błędzie czy crashu przywracają ustawienia fabryczne nawet jeśli to nie była wina grafiki. Dlatego tu nie ma ustawiania na oko, wszystko musi być stabilne w 100% żeby dobrze działało.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Revenant napisał:

Albo miałeś mierne mobo (lub bios), albo mierne pamięci (np. <3200Mhz lub 3200Mhz z bardzo tragicznymi timingami ustawionymi przez mobo na XMP - często tak jest na chipsetach AMD, nawet na B-DIE pozostawiały mega pole do popisu). Takie rzeczy może też powodować zasyfiony windows. 

uberas wybacz ale ci nie wierzę, bo to się nie pokrywa z rzeczywistością a twoje doświadczenie najpewniej biorą się z błędów w ustawieniach/konfiguracji. 

Gdyby tak bylo to po 2 dniach uzywania wrociłbym do 6700K po zakupie (a przesiadłem się ze Skylake'a)... bo takie dropy są niegrywalne. Nic takiego absolutnie nie ma (a grałem w w prawie każdy tytuł AAA ostatnich lat - poza kotletami AC od Ubi). 

Jeżeli nie umiesz w biosie ustawić wszystkiego* manualnie (włącznie z subtimingami ramu) to proszę nie próbuj być mądrzejszy. 

Nawet nie brak wiedzi co bujanie w chmurach (jeżeli mowa o stock vs stock). To jest całkiem logiczne i oczywiste... chyba że ktoś porówna 2700X vs 3100 w multicore. :menda:

Mialem pare płyt pamięci i sztuk procesorów wiec nie zarzucaj mi braku kompetencji, oczywiście ze umiem ustawić wszystko manualnie i pamięci zawsze miałem na maks co było stabilne czyli przy 2600/1600 3466cl16 przy tomahawk max b450.

moze ty nie próbuj być mądrzejszy? Podajesz tylko przykład anegdotyczny nie mając nigdy ryzena 3000 wiec niby jakie masz porównanie? „Bo mi działa dobrze” 

powiem tyle: X D

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, uberas napisał:

moze ty nie próbuj być mądrzejszy? Podajesz tylko przykład anegdotyczny nie mając nigdy ryzena 3000 wiec niby jakie masz porównanie? „Bo mi działa dobrze” 

powiem tyle: X D

a widzisz, miałem 3900X przez parę dni w swoim kompie (na moich bebechach). Składałem i konfigurowałem także kilka kompów z Zen2 (z jednego czy dwóch komputerów screeny i zdj konfigów tutaj wrzucałem). Tak więc tutaj chybiłeś. 

Piszesz głupoty i tyle... albo miałeś wadliwy sprzęt albo coś źle ustawiłeś. Innej opcji nie ma... bo gdyby tak było to byłaby mega afera (której nie było?). 

A to twoje "XD" ukazuje poziom twojej argumentacji i dowodów. Sorry misiu, walisz ścieme. :menda:

Miałeś coś nie tak i teraz na siłę (w żenujący sposób) implikujesz że każdy tak miał... "XD" cytując 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
9 minut temu, Revenant napisał:

a widzisz, miałem 3900X przez parę dni w swoim kompie (na moich bebechach). Składałem i konfigurowałem także kilka kompów z Zen2 (z jednego czy dwóch kompuetrów screeny i zdj konfigów tutaj wrzucałem). Tak więc tutaj chybiłeś. 

Piszesz głupoty i tyle... albo miałeś wadliwy sprzęt albo coś źle ustawiłeś. Innej opcji nie ma... bo gdyby tak było to byłaby mega afera (której nie było?). 

A to twoje "XD" ukazuje poziom twojej argumentacji i dowodów. Sorry misiu, walisz ścieme. :menda:

Oj ale fikolka tutaj zrobiles, ad personam vs ad personam ale to pokazuje MOJ (chociaż ty zaczales) poziom, interesujace..

Ja tez mialem, na 4 roznych plytach od low do mid endu: a320m s2h, b450m ds3h, b450m pro vdh, b450 tomahawk max - 1600 w egzemplarzu jednego, 2600 w egzemplarzu dwoch, 3600 w 4 egzemplarzach, 2600 i 3600 z amazona, nowe - 1600 z ali. 

Nie wale ściemy - to Ty probujesz zagiac czasoprzestrzen negujac slaba wydajnosc %low na zen1, zen+ i zamknac sie w bance "2600 jest wystarczajacy" i z niej juz nie wychodzic.

Afery nie bylo ale 1600 za 300-400zl nowe byly, to samo z 2600 za 400-500 zl - o czyms to chyba swiadczy prawda?

Poza tym, czemu mialaby byc afera - te procki dobrze radza sobie w multi i zawsze byly slabe w grach, to jest taka raczej oczywista oczywistosc. 

 

https://imgur.com/qpY35ET

 

Spojrz prosze na frametime

 

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites
10 minut temu, uberas napisał:

 

 

2600 nie zawsze jest wystarczający (pytanie czego oczekujesz i do czego - ludzie wykorzystują komputery do różnych zadań, programów, gier...). Oferuje po prostu świetną wydajność per pln (perf per $/€). I zawsze podkreślam że przy posiadaniu ekranu 60Hz. ;)
I musiałbym zgłupieć by kupić 3600/3600X/3600XT mając świetną sztukę 2600. Dla może 10% wydajności (w kilku scenariuszach może 15%) wydać kafla to taki średni biznes. A tak sobie grzecznie czekam na dostępność Zen3 i premierę stable biosu (lub znośne ceny B550 Aorus Mastera lub alternatywy z WiFi6). Zwykła matematyka i umiejętność policzenia czy coś jest opłacalne czy nie.

Każdy wie że Zeny1, 1+ i czasami 2 miały słabe low fps względem Intela... (eureka)

Ale zorientuj się lepiej w temacie stutteringu. Bo to nie koniecznie (nie zawsze) jest to samo co low% fps. Podnosisz wszystko to takiej irracjonalnej skali jakby nagle i wszędzie były uber mega dropy fps i hurr durr niegrywalne a architektura Zen miała co najmniej 6-10 lat. :co: Albo w cudowny sposób myślisz że Zen2 jest jakieś 30-40% mocniejszy (i wszystkie problemy świata jak ręką odjął) niż wyżyłowany i zoptymalizowany na tiptop Zen+ (wiadomo że Zen2 jest mocniejszy, można to nazwać ewolucją ale absolutnie nie rewolucją - nie wspominając o latency, temperaturach i degradacji - a już na pewno nie jest na tyle mocniejszy by miało to mega znaczenie w kontekście tego co piszesz).

 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Revenant napisał:

2600 nie zawsze jest wystarczający. Oferuje po prostu świetną wydajność per pln (perf per $/€). I zawsze podkreślam że przy posiadaniu ekranu 60Hz. ;)
I musiałbym zgłupieć by kupić 3600/3600X/3600XT mając świetną sztukę 2600. Dla może 10% wydajności (w kilku scenariuszach może 15%) wydać kafla to taki średni biznes. A tak sobie grzecznie czekam na dostępność Zen3 i premierę stable biosu (lub znośne ceny B550 Aorus Mastera lub alternatywy z WiFi6). Zwykła matematyka i umiejętność policzenia czy coś jest opłacalne czy nie.

Każdy wie że Zeny1, 1+ i czasami 2 miały słabe low fps względem Intela... (eureka)

Ale zorientuj się lepiej w temacie stutteringu. Bo to nie koniecznie (nie zawsze) jest to samo co low% fps. Podnosisz wszystko to takiej irracjonalnej skali jakby nagle i wszędzie były uber mega dropy fps i hurr durr niegrywalne a architektura Zen miała co najmniej 6-10 lat. :co: Albo w cudowny sposób myślisz że Zen2 jest jakieś 30-40% mocniejszy (i wszystkie problemy świata jak ręką odjął) niż wyżyłowany i zoptymalizowany na tiptop Zen+ (wiadomo że Zen2 jest mocniejszy, można to nazwać ewolucją ale absolutnie nie rewolucją - nie wspominając o latency, temperaturach i degradacji - a już na pewno nie jest na tyle mocniejszy by miało to mega znaczenie w kontekście tego co piszesz).

 

O, widze ze zaczynasz gadac z sensem.

Nie napisalem, ze ZAWSZE tak jest tylko odnosilem sie do bicia rekordow 4.3GHz ktore de facto RZECZYWISCIE nic nie da bo wydajnosc sie nie skaluje i dropy spowodowane architektura nadal pozostana. TYLKO o to mi w zasadzie chodzilo. NIC takiego nie mysle i sam mialem 1600 niedawno z jakiegos powodu, ale szybko sie obudzilem i zmienilem na 3600.

Rozumiem, ze na freesync/gsync to co ja widze jako stuttering mozesz nie odczuc, dlatego tak napisalem - w moim przypadku low fpsy bezposrednio wplywaja na stuttering, albo wplywaly bo tego problemu na intelu juz nie mam :P

6 godzin temu, wrobel_krk napisał:

 

@Uberas Ty miałeś pecha chyba do tych procków, albo z coś z nemkami miałeś nie tak, patrzyłem na różne testy to raczej 0.1% na 2600 raczej normalne wartości.

Nie wszystkich grach, ale np tutaj:

https://imgur.com/blSSR4n

https://imgur.com/sjwZJxA

https://imgur.com/Nn2S33J

 

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, uberas napisał:

O, widze ze zaczynasz gadac z sensem.

Nie napisalem, ze ZAWSZE tak jest tylko odnosilem sie do bicia rekordow 4.3GHz ktore de facto RZECZYWISCIE nic nie da bo wydajnosc sie nie skaluje i dropy spowodowane architektura nadal pozostana. TYLKO o to mi w zasadzie chodzilo. NIC takiego nie mysle i sam mialem 1600 niedawno z jakiegos powodu, ale szybko sie obudzilem i zmienilem na 3600.

To przeczytaj mój 1 post jeszcze raz. I spotkamy się na skrzyżowaniu. 

W HOI4 (w kontekście tej gry jak napisałem wcześniej robiłem to OC - tylko i wyłącznie) "wydajność się skaluje" (i to bardzo dobrze). Gra korzysta praktycznie z 2 rdzeni, z czego głównie na 1 (który odpowiada za zadania, które najbardziej go obciążają i spowalniają grę - turowanie AI; dywizje, szwadrony, floty itp).

Dwa pozostały rdzenie zostają żeby się obijać lub ograniać windę itp. Bo nie da się więcej wyłączyć po prostu i muszą zostać (4C/4T to max stopień kastracji dla 2600).

Na gamesave'ie, na którym testowałem jako UK (ponad 3,3mln w polu) w latach 1947+, gdzie każdy ma tonę dywizji w polu average FPS (a przez co i czas potrzebny by upływał czas w grze) wzrósł o adekwatnie 5fps (16,6%) a pora dnia zmienia się zauważalnie szybciej. A mówię to w kontekście najszybszego możliwego time-speed (a nie przedostatniego). 

Jest to element gry, na który każdy gracz HOI czy innej gry paradoxu narzeka (mierna optymalizacja multi-core - a raczej jej totalny brak, która spowalnia late game lub przy słabych kompach uniemożliwia sensowne granie - tym bardziej że late game jest najfajniejsze - szczególnie na multi oraz modami rozbudowującymi gre).

I właśnie dla tego zrobiłem ów profil, maksymalizując możliwości pojedynczych rdzeni Zen+. Ostatecznie pewnie zostaną dwa rdzenie na 4325Mhz oraz pozostałe dwa na 4100Mhz (bo po co więcej) przy 1.39v (1.37v LCC) - temperatury nie przebiją najpewniej nigdy 55*c w syntetyku. Na koniec zajmę się pamięciami by osiągnąć jak najniższe latency. 

Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Revenant napisał:

To przeczytaj mój 1 post jeszcze raz. I spotkamy się na skrzyżowaniu. 

W HOI4 (w kontekście tej gry jak napisałem wcześniej robiłem to OC - tylko i wyłącznie) "wydajność się skaluje" (i to bardzo dobrze). Gra korzysta praktycznie z 2 rdzeni, z czego głównie na 1 (który odpowiada za zadania, które najbardziej go obciążają i spowalniają grę - turowanie AI; dywizje, szwadrony, floty itp).

Dwa pozostały rdzenie zostają żeby się obijać lub ograniać windę itp. Bo nie da się więcej wyłączyć po prostu i muszą zostać (4C/4T to max stopień kastracji dla 2600).

Na gamesave'ie, na którym testowałem jako UK (ponad 3,3mln w polu) w latach 1947+, gdzie każdy ma tonę dywizji w polu average FPS (a przez co i czas potrzebny by upływał czas w grze) wzrósł o adekwatnie 5fps (16,6%) a pora dnia zmienia się zauważalnie szybciej. A mówię to w kontekście najszybszego możliwego time-speed (a nie przedostatniego). 

Jest to element gry, na który każdy gracz HOI czy innej gry paradoxu narzeka (mierna optymalizacja multi-core - a raczej jej totalny brak, która spowalnia late game lub przy słabych kompach uniemożliwia sensowne granie - tym bardziej że late game jest najfajniejsze - szczególnie na multi oraz modami rozbudowującymi gre).

I właśnie dla tego zrobiłem ów profil, maksymalizując możliwości pojedynczych rdzeni Zen+. Ostatecznie pewnie zostaną dwa rdzenie na 4325Mhz oraz pozostałe dwa na 4100Mhz (bo po co więcej) przy 1.39v (1.37v LCC) - temperatury nie przebiją najpewniej nigdy 55*c w syntetyku. Na koniec zajmę się pamięciami by osiągnąć jak najniższe latency. 

Czytam czytam, nie widzialem zebys uscislil ze to tylko na te gre - bardziej rzucilo mi sie w oczy nierealne gonienie skylake. 6600k zmiecie 2600 w grach uzywajacych do 4 rdzeni.

Skalowanie nadal JAKOS dziala, ale zobacz jak ladnie idzie MT w gore a fpsy w grach tylko troszke (ograniczenia architektury). 

I chrup zen-ujeczka

https://imgur.com/WM9kVBd

 

i chrup kolejne 50% gorsze 1% low:

https://imgur.com/R9wiqEH

I swoja droga tez niezle skalowanie 3.75ghz v 4.15ghz +1 fps avg

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites
23 minuty temu, uberas napisał:

Nie wszystkich grach, ale np tutaj:

W sumie mi się wydawało że w miarę są proporcjonalne do średniej FPS no ale w niektórych grach słabo to wygląda.

Tylko można grać w takie gry że nawet tego nie zauważysz, a w innych grach skoki między 200fps a 60fps to lipa

Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, wrobel_krk napisał:

W sumie mi się wydawało że w miarę są proporcjonalne do średniej FPS no ale w niektórych grach słabo to wygląda.

Tylko można grać w takie gry że nawet tego nie zauważysz, a w innych grach skoki między 200fps a 60fps to lipa

Dlatego mowie, jak ktos gra na vsync i lub freesync/gsync to nie zobaczy nawet czegos takiego do czasu

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, uberas napisał:

 

Wygląda to jak testy z youtuba z nieznana specyfikacją - 90% z nich to scam a cyfry wyliczone na kalkulatorze z różnicy % w benchmarkach. 

total war 2 battle 1440p

Mamy tutaj stockowego* 2600, ale obok jest też 2700X. Zbliżenie się do 2700X w 1% low to kilka kliknięć w biosie. Różnica wynika tutaj głównie z różnicy w taktowaniu. 

Wtedy mamy mniej-więcej 70-75fps 1% LOW. 3600 wypada podobnie.

Robimy potem OC do 4.1GHz, (+jakieś 200-300MHz zależnie od tego ile mobo zapodawało na stocku- np. asus wychodził tutaj poza specyfikacje). Potem ogarniamy (kompletnie) timingi ramu wraz z ustawieniami (gearmode itp) i zmniejszamy zauważalnie latency, najlepiej przy wzroście taktowania do 3400-3533Mhz (zależnie od sztuki i kontrola jaki w niej jest). 

Podkręcony Zen1+ bez problemu jest równy stockowemu Zen2 w przypadku 1% low. 

Analogicznie w przypadkach poniższych:

aco 1440pgta v 1440p

I to są rzetelne dane. Zrobione przez wiadomo kogo, na jakiej platformie, w jakich warunkach. A nie screeny/zdjęcia z jutuba. 

Nie widzę sensu dalszej dyskusji %-)

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, Revenant napisał:

Wygląda to jak testy z youtuba z nieznana specyfikacją - 90% z nich to scam a cyfry wyliczone na kalkulatorze z różnicy % w benchmarkach. 

total war 2 battle 1440p

Mamy tutaj stockowego* 2600, ale obok jest też 2700X. Zbliżenie się do 2700X w 1% low to kilka kliknięć w biosie. Różnica wynika tutaj głównie z różnicy w taktowaniu. 

Wtedy mamy mniej-więcej 70-75fps 1% LOW. 3600 wypada podobnie.

Robimy potem OC do 4.1GHz, (+jakieś 200-300MHz zależnie od tego ile mobo zapodawało na stocku- np. asus wychodził tutaj poza specyfikacje). Potem ogarniamy (kompletnie) timingi ramu wraz z ustawieniami (gearmode itp) i zmniejszamy zauważalnie latency, najlepiej przy wzroście taktowania do 3400-3533Mhz (zależnie od sztuki i kontrola jaki w niej jest). 

Podkręcony Zen1+ bez problemu jest równy stockowemu Zen2 w przypadku 1% low. 

Analogicznie w przypadkach poniższych:

aco 1440pgta v 1440p

I to są rzetelne dane. Zrobione przez wiadomo kogo, na jakiej platformie, w jakich warunkach. A nie screeny/zdjęcia z jutuba. 

Nie widzę sensu dalszej dyskusji %-)

Szkoda ze te screeny były tez od GN :O

jak mówiłem, nie wszystkie gry - ja wybiorę takie gdzie to widać, ty odbijesz piłeczkę podając testy gdzie różnica się zaciera i tak można w kółko 

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, uberas napisał:

Szkoda ze te screeny były tez od GN :O

jak mówiłem, nie wszystkie gry - ja wybiorę takie gdzie to widać, ty odbijesz piłeczkę podając testy gdzie różnica się zaciera i tak można w kółko 

Daj link do filmików (nie zdjęć), bo w recenzji GN z Zen2 są te gry. On nie robi testów niewiadomo ilu gier. 
Nie przypominam sobie by GN robił takie video a tym bardziej w taki sposób porównywał oraz pisał w taki sposób tytuły gier. 

Tu moje źródło:

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3489-amd-ryzen-5-3600-cpu-review-benchmarks-vs-intel

Edytowane przez Revenant
korekta babola
Link to post
Share on other sites
30 minut temu, Revenant napisał:

Daj link do filmików (nie zdjęć), bo w recenzji GN z Zen2 są te gry. On nie robi testów niewiadomo ilu gier. 
Nie przypominam sobie by GN robił takie video a tym bardziej w taki sposób porównywał oraz pisał w taki sposób tytuły gier. 

Tu moje źródło:

https://www.gamersnexus.net/hwreviews/3489-amd-ryzen-5-3600-cpu-review-benchmarks-vs-intel

Nie mówię o najnowszym poście, tylko wcześniejszym co jest dość oczywiste tylko trzeba trochę chcieć..

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...