Skocz do zawartości

Temat ogólny o prockach AMD


Recommended Posts

No i jak by nie patrzeć ciepło od razu wylatuje z budy, a nie jak przy AC kotłuje się wewnątrz dogrzewając GPU.

Jak się kotłuje w budzie to jest źle zrobione

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Niestety Panowie, co sztuka ryzena to inne temperatury, chłodzenie w tym przypadku to sprawa drugorzędna. Nawet nieraz, się zastanawiam czy przypadkiem, fortis 3 nie ma lepszych temperatur na ryzenach z jednym czipletem, niż nawet topowe aio :).

Sztuka 2010 znajomego :

"A jakie tempy w R15 na 4.5/1.43v....90C na custom LC i przy ledwo 26C temp. cieczy shocked.gif

4.4/1.25v w Cinebench ukręcił 68C."

 

Ogólnie miałem parę ryzenów 3600 i tylko trzy były całkiem chłodne, 1932sus i 2001sut i 1923sut, wszystkie w grach po 50* średnio trzymały, chłodnica na topie, coolery to navis 360/arctic freezer II v2 360, 1932 4.35ghz@1.35v , 2001 4.4ghz@1.29v , 1923sut 4.2@1.36v .

Tak wyglądał 2010sus na arcticu , prawie po godzinnej rozgrywce w apexa na fps max 240 :

 

https://images92.fotosik.pl/375/ce8bb3aca624fe32.jpg

 

A tak 1923sut, widać jaka różnica w napięciu :):

 

https://images90.fotosik.pl/375/2635205c6cabc786.jpg

 

Te samo chłodzenie, ta sama płyta, podobna temperatura w pokoju, ta sama gra :). Więc widać jakie różnicę potrafią być pomiędzy egzemplarzami. Na moje oko nie ma co wieszać psów na chłodzeniach, bo jak widać, co sztuka to inaczej. Ciekawe, czy w XT coś poprawią, może zaczną robić równiejsze ihs, bo każdy ryzen ma krzywą czapę , jeden mocniej, drugi słabiej.

Wydaje mi się że rozmawialiśmy na innym forum.

Link to post
Share on other sites

Bardzo możliwe, chyba pytałeś o różnice temperatur na obu chłodzeniach :). Mam navisa wrzuconego teraz, bo arctica się pozbyłem, ale na ryzenie 2600x, occt 10min 1.3v, ram 3533mhz cl14, pobór pod 160w w smu (asus x570) Navis 76* max, arctic 72.6* max.

Chłodzenie na tym samym pwm ustawione, i max obroty ustawione na 80%, więc w arcticu i pompa nie kręciła full rpm. 

W rysiach 3600, jest gorzej, bo jak trafi ciepły egzemplarz to i custom lc się wyłoży :)

Link to post
Share on other sites

Seria 3000 / Matisse ma maksymalnie 2 bloki CCD.

 

Jeden blok CCD składa się z dwóch bloków CCX.

Jeden CCX to maksymalnie 4 rdzenie. 

 

Pamięć cache przypisana jest do bloku CCD. Dla tego procesory Ryzen 9 (3900X, 3950X) mają dwa razy tyle cache. 

 

Ogółem 3900X będzie miał mniejsze problemy z odprowadzaniem ciepła aniżeli 3800X, ponieważ ma dwa bloki o mniejszym łącznym TDP po 6C zamiast jednego 105w z 8 rdzeniami.

 

pkg_block_diagram.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jak się kotłuje w budzie to jest źle zrobione
Tak, ale nawet najlepiej zrobiony przepływ nie sprawi magicznie, że 1kg aluminium w środku budy przestanie mieć dla tego przepływu znaczenie. To jak by nie patrzeć przeszkoda. Jasne, że wentyle wymuszają ruch i dramatu nie ma, ale nie jest tak, że to zupełnie bez znaczenia.
Link to post
Share on other sites

Odnośnie cen Ryzenów XT nie sugerujcie się tymi miernymi pseudo newsami z benchmarka czy pclaba...

Podają głupio przepisane artykuły bez jednego ważnego info... że są to ceny z jednego z najdroższych sklepów (niczym u mirasa jakiegoś), gdzie do wszystkiego chyba dodają +100 euro względem cen u konkurencji. :P 

 

Z moich wyliczeń i spekulacji wynika, że:
 

3900XT = 419-429 €

3800XT = 329-339 €

3600XT = 219-249 € (tutaj ciężko jest mi to oszacować i wyliczyć, bo [przynajmniej ja bym tak zrobił] raczej można by dać większą cenę o te 10 euro dla marży... ten mainstream i tak się sprzeda...)

 

Ceny zawierają 19% VAT (DE). 

Link to post
Share on other sites

Też tak myślę. Zostaje jeszcze sprawa tych 5 nm. Miałem coś kupić z ZEN3 ale chyba się wstrzymam i poczekam na ZEN4, bo kupie płytę i procka a później nic w tę płytę nie wsadzę.  Chociaż gdzieś przeczytałem, że ma być wydany jeszcze odświeżony ZEN3.

Edytowane przez Gryphus
Link to post
Share on other sites

Ja się wstępnie napaliłem na 3600XT lub 3800XT, ale chyba już mi przeszło, bo ile te podbite zegary bez zmian w architekturze mogą dać zysku przy karcie pokroju 2070S? 2-3 klatki?

 

Wymiana Zen2 na Zen2 refresh nawet przy "cudownym scenariuszu" byłaby co najmniej głupia. Jakie 2-3 klatki, 0,1 byś nie uświadczył jeżeli jesteś GPU-bound. 

 

Zmian w architekturze nie ma żadnych, po prostu udoskonalony proces produkcyjny i tyle. 

 

Co do 5nm, na pewno jest to bujda, gdzieś czytałem (nie mogę znaleźć źródła więc weź to w cudzysłowie) że sama Lisa to zdementowała. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do 5nm, na pewno jest to bujda, gdzieś czytałem (nie mogę znaleźć źródła więc weź to w cudzysłowie) że sama Lisa to zdementowała. 
 

Też chyba to słyszałem u GamersNexus ... nie wiem kiedy dokładnie.

Link to post
Share on other sites

Proc z sygnatury jest własnie od przeszło 2 tyg na reklamacji (żałuję, że nie posłałęm bezpośrednio do AMD, ale to inna historia), więc myslałem sobie, że jak wróci nowy, to go pogonie i kupię 3600XT przy małym dodatku, 2 tyg później... ale przestało mi się to sumować... Jedyny minus to cena 3600X ktora pewnie poleci po premierze XT.

Edytowane przez kingisdead
Link to post
Share on other sites

https://www.youtube.com/watch?v=rsYGqfvyEyw

 

Jeżeli ktoś szuka B550 z możliwością obsługi 2 lub 3 NVME (np. w RAID) to Aorus Master jest tą opcją. GPU PCI-e 4.0 x8 nie jest żadnym wąskim gardłem (przepustowość 3.0 x16, a więc zapas jeszcze na jakieś 2 generacje albo i więcej).

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Zastanawiające jest, że Gigabyte do B550 czyli płyty głównej na dwie serie procesorów pakuje kość 32MB, kiedy w potężnych X570 jest jedynie 16MB. Nie wykluczam marketingu i że wszyscy już "dajo 32", ale to przecież tyle oszczędności

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...