Skocz do zawartości

Recommended Posts

WItam,

 

Pytanie być może głupie, ale zadać je muszę.

Planuję dokupić dla "ożywienia" komputera dysku SSD na system i do przechowywania gier. Ale mam obecnie na pokładzie Asusa P5QL Pro, który nie obsługuje SATA III, zatem cała przygoda zaczyna brzmieć jak podpinanie silnika rakietowego do trójkołowego rowerka. Dodatkowo planowany jest generalny upgrade komputera (w zasadzie kupno nowego zestawu), jednak nie jest to kwestia dni, czy tygodni, a raczej miesięcy (przyczyna jest prozaiczna - pieniądze, stać mnie na kupienie dysku, ale na porządny nowy komputer już raczej nie).

Zatem czy jest jakikolwiek sens kupować SSD teraz, kiedy wiem że nie zostanie wykorzystany w 100%, ale traktować to jako, z jednej strony, zastrzyk adrenaliny dla mojego dychawicznego komputera, oraz jako, z drugiej strony, inwestycję na nie-tak-znowu-daleką przyszłość?

Czy też mija się to całkowicie z celem, ponieważ... bo ja wiem... ceny od nowego roku pospadaja na mordę, wyjść mają nowe serie nowych dysków bijące na głowę osiągami stare SDD itp.?

Link to post
Share on other sites

Czy też mija się to całkowicie z celem, ponieważ... bo ja wiem... ceny od nowego roku pospadaja na mordę, wyjść mają nowe serie nowych dysków bijące na głowę osiągami stare SDD itp.?

 

To zależy czy "kwestia miesięcy" to znaczy 2 - 3 miesiące, czy 6 - 7 miesięcy. Jeżeli to pierwsze to możesz kupić i teraz, ale jeżeli jest to dalsza przyszłość to lepiej zaczekać, bo ceny dysków SSD spadają. Może nie "na mordę", no ale jednak znacznie. Już teraz bardzo porządne 128GB można kupić za ~400zł, gdy rok temu było to bardziej ~700zł (Samsung 830 128GB gdy wychodził w lutym tego roku kosztował jakieś 680zł; teraz można go kupić za mniej niż 400zł). No i zawsze to nowe modele będą wychodzić z lepszymi (teoretycznie) kontrolerami. Edytowane przez Numik
Link to post
Share on other sites

To raczej ten pierwszy przedział (obym nie zapeszył...).

Jednak nadal pozostaje kwestia czy w ogóle jest sens puszczać SDD przez SATA II? W końcu, teoretycznie, to co dzisiaj mogę wydać na dysk, moge równie dobrze dołożyć później do całego zestawu (i czekać z zaciśnietymi zębami, kiedy w czasie grania mi zaczyna klatkować, ponieważ nie nadąża doczytywać z HDD).

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, na Sata II i tak będzie świetny dopał (równoległy odczyt jest ważniejszy niż benchmarki), szkoda kasy na Sata III pod PCIE, już lepiej do dysku dołożyć. Ja kupowałem swojego Cruciala 11 miesięcy temu za 830 zł i to była wtedy najtańsza opcja. Teraz można dostać za 350 nawet. Ceny lecą gwałtownie, więc czekać można by i odwlekać w nieskończoność... No ciężko zdecydować, tak czy owak inwestycja warta świeczki.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Zdecydowanie wolę dołożyć do lepszego SSD.

 

Tylko ciągle się biję z myślami - 128, czy 256 (niby system niewiele potrzebuje, ale jeżeli wliczyć te 20, czy 30%* pojemności, które zaleca się zostawić wolne, do tego Steam + kilka innych gier, a każda to ładnych parę GB).

 

* o ile czegoś koncertowo nie popieprzyłem, jako że skleroza i demencja uderzają cicho i podstępnie

Link to post
Share on other sites

Mam 256GB, na nim system (a nawet dwa). Do tego kilkanaście gier (i sporo małych indie), parę filmów, jakieś programy (w tym kilka, które zajmują po kilka GB) i jeszcze zostało sporo miejsca. W każdym razie nie mam powodu, żeby podpinać z powrotem HDD.

Link to post
Share on other sites

128 to mało, nie oszukujmy się - ale sprawa ma się inaczej, kiedy ma się jeszcze jakiś dysk - filmów, muzyki czy dużej ilości zdjęć nie ma po co na SSD trzymać, a i sporo gier niewiele szybciej pójdzie na SSD, bo muszą być tak pisane, żeby radziły sobie i na powolnych talerzowcach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...