Skocz do zawartości

Xeon E3 1230v2 vs i5 2400


Recommended Posts

Hej,

jak w tamacie, mam do wyboru dwa procesory, Xeon i i5.

 

Jeśli chodzi o Xeona to oczywiście nówka w sklepie, na gwarancji za ~850 zł. Do tego jakaś płytka na B75, np. MSI B75A-G43.

Z kolei i5 2400 mogę kupić używkę z coolerem za 500 zł z wysyłką. Mobo chyba takie samo jak wyżej.

 

Jakby ktoś nie wiedział, to ten Xeon to jest Ivy, coś na wzór i7 3770 z zegarem 3,3GHz.

 

 

Czy między nimi będzie widoczna różnica w grach lub programach takich jak Sony Vegas czy Adobe Premiere Pro? Chodzi mi tutaj o renderowanie filmów z gier, czyli maksymalnie 40 minutowe materiały. Jaka będzie różnica w prędkości takiego zabiegu, tak mniej więcej?

 

Gdybym kupił Xeona, to nie miałbym już praktycznie kasy, a po kupnie i5 zostanie mi jakieś 350-400 zł, za które mógłbym kupić np. Xboxa albo sprzedać GTXa 280 i dołożyć do lepszej grafy[to i tak zrobię później(~styczeń)]

Link to post
Share on other sites

i7 3770, to w renderingu lepszy będzie xeon.

Ech, że będzie lepszy to wiadomo, ale czy to będzie widoczne gołym okiem? Jak renderuję 20-minutowy film, to czy on się zrobi w 15 min, a w 17 min, to to mi nie robi różnicy...

Link to post
Share on other sites

@Eklerek

Sam stwierdziłeś, że jest to coś typu i7, napisałem to drugi raz bo chyba odpowiedź jest oczywista. Skoro możesz mieć w cenie i5 dostać Xeon'a, który jest odpowiednikiem i7 to nad czym ty się zastanawiasz? Karty graficzne szybko tanieją a NV i AMD coś majaczą o serii HD8xxx i GTX7xxx. Moim zdaniem karta może poczekać a ten procesor to dobry wybór.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

Ech, że będzie lepszy to wiadomo, ale czy to będzie widoczne gołym okiem? Jak renderuję 20-minutowy film, to czy on się zrobi w 15 min, a w 17 min, to to mi nie robi różnicy...

 

To odnośnie tych sekund.

 

Orientacyjnie ci już podaliśmy, weź xeon'a. Po ch** drążysz temat.

Link to post
Share on other sites

Pytałem głównie o opinie, lecz o odpowiednio argumentowane.

 

 

Oczywiście że xeon!

Jak widzę takie coś, to mnie krew zalewa.

 

 

A na googlach już szukałem, testy i7 Ivy są, ale już nie znajdę testów i5 Sandy na tym samym portalu robionych w ten sam sposób :(

Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Oczywiście że xeon!

Oczywiście, że Xeon! Do niego weźmiesz tańszą lepiej wyposażoną płytkę niż do procesora z "k" w nazwie, do tego nie musisz wymieniać chłodzenia - a zaoszczędzone pieniążki dorzucisz do większej ilości pamięci (przydatne przy renderingu) i / lub do szybkiego dysku SSD. Poza tym myślę, że wiesz iż przy profesjonalnym renderowaniu powinieneś mieć 3 dyski twarde - jeden na surowiznę, jeden na rendery i jeden na magazyn - do tego coś oddzielnego, najlepiej szybkiego, na system i ew. programy.

 

Poczytaj jeszcze to: http://www.forumpc.p...howtopic=265154

 

Ja osobiście brałbym owego Xeona E3-1230V3, do renderingu z przynajmniej 3 złączami SATA3 na płycie (lub z kontrolerem SATA3 na PCI-E).

 

E3-1230V2 to około 850zł

i5-3570k to około 870zł

i7-3770k to około 1250zł

podaję te ceny bo wydajność Xeona jest pomiędzy tymi procesorami

Edytowane przez Igorrodz
Link to post
Share on other sites

Czy ja pisałem o procesorze z "k" lub o profesjonalnym renderowaniu?

8GB RAMu na razie starczy, a dyski to będą 1x SSD i 2x HDD(500GB + 1TB), ale to kiedyś.

 

Cooler to i tak będę zmieniał, bo będę go chciał puścić w pasywie, albo z wentylem na 600rpm.

 

Ja się pytam czy będą duże różnice czasowe jeśli chodzi o render filmów nagranych frapsem.

Link to post
Share on other sites

To może ja postaram Ci się trochę pomóc, Xeon różni się głównie tym że ma 8 wątków i teraz pytanie z ilu będziesz korzystał programów które to wykorzystają? :)

 

Dodatkowo żeby skorzystać z całego potencjału tego procesora przy renderowaniu będzie potrzebna większa ilość ram, przynajmniej z 16gb :P

 

Różnica w grach równiez powinna nie być zbyt duża, a przynajmniej nie warta swojej ceny (400zł)

 

Więc w skrócie musisz sobie odpowiedzieć czy będziesz korzystał z programów które te wątki wykorzystają oraz czy zakupisz większą ilość ram czyli 16gb bo tylko wtedy różnica będzie odczuwalna ;)

 

Jeżeli ograniczają Cię fundusze to bierz i5 + 16gb ram, będzie lepiej niż Xeon i 8gb ram =]

Link to post
Share on other sites

Możesz założyć, że ten Xeon ma wydajność i7-2600 (ma niższy zegar, pamiętaj też, że nie ma też integry). A w tym wypadku masz już mnóstwo testów porównawczych w sieci. W 8 wątkowych zadaniach, które dobrze współpracują z technologią hyper threading xeon będzie ok 50% szybszy.

 

http://www.anandtech...duct/363?vs=287

 

 

Ja na twoim miejscu brałbym i5 + nowa grafika, ale to pod kątem gier. Do renderowania oczywiście xeon, możesz orientacyjnie założyć, że na xeonie będzie to trwało 15 minut, podczas gdy na i5 20min.

Edytowane przez wallhack
Link to post
Share on other sites

Ja polecę Ci tego i5 2400. Sam go mam i nie narzekam. Do gierek jest wsam raz, wkońcu to nadal mocne 4 rdzenie od Intela.

Czasami też jak coś nagram frapsem to poddaje to lekkiej obróbce w SV i na czas renderingu nie narzekam.

Myślę, że skoro Twoje zastosowania nie będą profesjonalne pełną gębą to nie warto dokładać do Xeona, ja swojego i5 kupiłem za 530 zł, jak się postarasz to też wyrwiesz w takiej cenie.

Link to post
Share on other sites

Wallhack ma absolutną rację. Zyskasz właśnie te kilka minut na materiale który sam w sobie nie będzie się renderował nie wiadomo ile. Strzelał bym w 30% różnicę w czasie (ale to zależy od wielu czynników więc co do minuty nikt Ci tego nie powie). Jak masz rendery na kilka godzin to już to coś znaczy. Jeśli kupno xeona miałoby się odbyć kosztem karty graficznej to nie jest to zabieg mądry. Jeśli zaś i tak wymienisz kartę to xeon jest zwyczajnie wydajniejszy i będzie stanowił solidniejszą podstawę długoterminowej platformy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...