Skocz do zawartości

Problem od nowości z ASUS P8Z68-V ODDAĆ NA GW ?


Recommended Posts

Witam, od nowości mam problem z dziwnym zachowaniem czujników na płycie głównej, również po aktualizacji biosu problem nie znika. Dołączone oprogramowanie wysyła mi alerty o za wysokich napięciach np na 3.3V dostaje skok na 4.01 V, dodatkowo dziwnie zachowują się czujniki temperatury.

Napięcia najczęściej spadają do wartości 0.01V a temperatury wskakują na 150c lub 130C i wracają w ułamku sekundy do normy.

Jedynie dobre temperatury i napięcia pokazane mam na procesor Core 1,2,3,4 i GPU a reszta szwankuje.

Dodam, że skoki pojawiają się na ułamek sekundy i wracają do normy, ale to wystarczy by pojawiał się komunikat ostrzegający. Everest i inne znane programy do diagnostyki pokazują to samo. Również obroty niektórych wentylatorów pokazują 65554 obrotów :)

 

Komputer działa stabilnie i nie mam żadnych blue screenów zwiech itp.

Jednak na wcześniejszych konfiguracjach nie miałem takich problemów.

A te skoki mnie martwią

Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołączone oprogramowanie do płyt Asusa można o kant tyłka rozbić. Zawsze coś działa nieprawidłowo, a kolejne updatey naprawiają jeden problem i zarazem psują coś innego :]

Jednak nie można tego lekceważyć, bo nie zawsze musi to być wina samego softu.

 

Najlepiej wejdź w bios, w zakładkę (u mnie) ona nazywa się "Monitor" - ale u Ciebie może się nazywać inaczej i sprawdź jakie są wskazania napięć na liniach +3.3V +5V +12V i zasilaniu procesora. Przyglądnij się również jakie są wskazania temp. oraz prędk. podpiętych wentylatorów.

Jeśli masz w domu uniwersalny miernik i potrafisz sie nim obsługiwać, pomierz napięcia na swoim zasilaczu w spoczynku i pod obciążeniem.

Tak w ogóle to podaj model swojego zasilacza.

 

W taki sposób łatwo wyeliminujesz zasilacz lub płytę, ewentualnie soft monitorujący Asusa.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz : Seasonic S12M 620W

Procesor: i7 2600k

GPU: msi 560ti (bez niej to samo)

 

Uruchomiony mam zawsze 1 program monitorujący, głownie korzystam z HWmonitor, ale jak wspominałem na innych było to samo. W biosie obserwowałem chwilę i nie załważyłem skoków, jednak odczytów w biosie nie ma tyle co np pod hwmonitor lub everest.

Link to post
Share on other sites

Każde nietypowe działanie sprzętu podlega gwarancji, opinia końcowa należy do serwisu.

 

Tak, tylko w przypadku Asusa - wysyłka na gwarancje, to innymi słowy samobójstwo :]

Soft Asusa do monitoringu parametrów płyty, kontroli wentylatorów i różnych innych paramentów PC to największe "G" jakie w życiu spotkałem! Byłoby bardzo pomocne i przydatne gdyby poprawnie działało, ale niestety nie działa. W sieci jest zatrzęsienie inf. o źle działającym bądź zawieszającym się oprogramowaniu dostarczanym do płyt Asusa. Chyba jedynie w tych najdroższych działa ono w miarę stabilnie z racji na astronomiczną cenę samych płyt. Na tych budżetowych, po prostu nie warto tego instalować!

No i ciekawe co Pan Paweł na to odpowie - wysłać na serwis lub wina użytkownika bo jest debilem -- no bo cóż innego może Pan poradzić :]

 

_______________________________________________________________________________

 

 

Wracając do tematu, dziwnego zachowania tych wskazań - jeśli w biosie te wartości są na normalnym poziomie, bez jakiś większych wahań - to myślę, że nie ma się czym przejmować :) Co prawda, wtedy PC nie może być max obciążony, ale skoro mówisz, że posiadasz zasilacz Seasonic o takiej mocy , a to raczej porządna firma - to myślę, że z napięciami jest wszystko OK! (chociaż ja dla świetego spokoju zmierzyłbym miernikiem w spoczynku i obciążeniu - przezorny jestem ;) )

Jedynie co możesz, to wgrać nowszy Bios i zaktualizować sterowniki od płyty głównej.

 

Oczywiście jak najbardziej możesz wysłać na serwis, chociaż serwis Asusa nie należy do przyjaznych dla konsumenta !

 

PS: (Jeśli sprawdzasz te wartości, w szczególności na autorskim sofcie Asusa (bez żadnych innych podobnych programików ) i nadal pojawiają sie takie kwiatki - to jak najbardziej masz prawo wysłać na gwarancje, bo nie powinny takie wahania występować.

Nim jednak wyślesz płytę na serwis, upewnij się że wszystko inne jest sprawne!! Zaktualizuj do najnowszego BIOSU i sterowników -- tak żeby później serwis Ci niczego nie próbował wmówić! )

Decyzja należy do Ciebie.

Edytowane przez R2rrO
Link to post
Share on other sites

Robiłeś ClearCMOS czasami taki problem to objaw złej sumy kontrolnej biosu. Wyjmij baterię z płyty głównej na 2 minuty i kilka razy przyciśnij przycisk Power na obudowie bez baterii i podłączonego zasilania(rozładowanie płyty i ustawień bios). Potem zamontuj baterie i sprawdź czujniki w bios czy wskazania są prawidłowe. Kiedyś miałem podobny problem po aktualizacji biosu. Pomógł CMOS. Napisz czy coś to dało.

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Robiłeś ClearCMOS czasami taki problem to objaw złej sumy kontrolnej biosu. Wyjmij baterię z płyty głównej na 2 minuty i kilka razy przyciśnij przycisk Power na obudowie bez baterii i podłączonego zasilania(rozładowanie płyty i ustawień bios). Potem zamontuj baterie i sprawdź czujniki w bios czy wskazania są prawidłowe. Kiedyś miałem podobny problem po aktualizacji biosu. Pomógł CMOS. Napisz czy coś to dało.

 

A czym się to różni w porównaniu do naciśnięcia przycisku resetu biosu, lub przełożenia zworki ??

Link to post
Share on other sites

Technicznie niczym się to nie różni. I zworka powinna zrobić reset biosu i przycisk też. Ale czasami bywają przypadki, że jednak zwykły reset zworką czy przyciskiem nie pomaga. Zła suma kontrolna biosu nie wyczyści się, przez reset zworką, po wyjęciu baterii zawsze. Na nowych płytach głównych jest cała masa innych układów, kontrolerów. One również mogą trzymać ustawienia. Pełne rozładowanie płyty wyczyści wszystko. Po za tym nie każdy potrafi znaleźć zworkę ClearCMOS, są takie płyty, które nie posiadają zworki tylko same piny do zwarcia(choć nie w tym przypadku). Bateria to najprostszy 100% sposób czyszczenia ustawień bios.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...