Skocz do zawartości

Windows7 OEM czy BOX?


Recommended Posts

Witam, na jaką wersję się zdecydować? Mój komputer będzie wyglądał mniej więcej tak:

Procesor: AMD A8 3580 2.9GHz

Płyta: Gigabyte GA A75M SV2

Pamięć: Kingston Hyper 4GB 1600MHz DDR3

Dysk: WD Cavair 500GB

Z tego co czytałem to powinienem wybrać wersję 64bitową, tak? Choć o 64bitowej słyszałem, że coś jest nie tak, ale ja się na tym nie znam :) Właściwie co daje 64bity w stosunku do 32bitów? Ale pozostaje pytanie czy zdecydowac się na wersję OEM (pewnie gdzieś ok.350-370zł) czy na wersję BOX (akutalnie znalazłem za 530zł)? Jak to jest z OEM? Ogólnie dawniej rzadko coś zmieniałem przy kompie, przez 8lat mój stary komp pozostał prawie nietknięty :) Ale teraz nie wiem jak będzie, może będę dokonywał jakichś zmian w sprzęcie, kto to wie. Z tego co rozumiem, to przy OEM można zmieniać wszystko poza płytą główną? A co jeśli płyta główna się zepsuje, albo jesli jednak postanowimy złożyć nowy komputer za 3-4lata czy przesiąść się na laptopa? Licencja na Windowsa przepada? Jak wygląda sytuacja przy formatowaniu? Czy za każdym razem gdy na nowo będę instalował na komputerze Windowsa z takiej licencji OEM muszę dzwonić do MS? Ma ktoś licencję OEM i wie jak to jest? W ogóle gdzieniegdzie pisze, że licencja OEM do komputerów złożonych jest nielegalna, jak to z tym jest? Niby OEM jest tańsza o te 160-180zł, ale czy nie lepiej kupić wersji BOX i wtedy mam święty spokój przy formatach, zmianach sprzętu, zmianie komputera? Jak uważacie, jaką wersję byście radzili? Na pewno te 180zł piechotą nie chodzi, ale z drugiej strony wydająć ok.350zł chciałoby się kupić przedmiot wart takich pieniędzy, a czy wersja OEM taka jest? Nie chcę by okazało się po paru miesiącach, że np. muszę zmienić płytę główną i przez to tracę Windowsa...

Chciałem się też jeszcze spytać czy w związku z tym, że ma niedługo wejść Windows8, to ceny za 7 w najbliższym czasie będą jeszcze spadać w dół, czy lepiej kupować teraz?

Z góry dzięki za jakieś rady, pozdrawiam.

Edytowane przez sokrates1906
Link to post
Share on other sites

Właściwie co daje 64bity w stosunku do 32bitów?

System 32 bitowy jest w stanie zaadresować do4GB pamięci operacyjnej.

System 64 bitowy nie ma tego ograniczenia

 

Tutaj odnośnie licencji MS:

http://www.microsoft.com/oem/pl/licensing/sblicensing/Pages/index.aspx#fbid=N2G5rpckiLi

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Teraz do takich zestawów to już tylko 64-bitowa wersja, zależy oczywiście czy Home, Professional itp.

Komuś np.mi przydaje się XP mode z wersji Pro z racji pewnych sterowników do plotera.

Ja bym chyba wziął Box'a, nieduża różnica w całości zakupu a w pełni legal i nie ma problemów ze zmianami sprzętowymi.

Edytowane przez wormadam
Link to post
Share on other sites

Jeśli Ciebie stać to warto dołożyć tą różnicę i kupić wersję pudełkową(Box).Nie musisz martwić się czy po zmianie sprzętu system da się aktywować. Ceny i tak są o wiele niższe niż w przypadku wersji pudełkowej systemu Windows Xp,wtedy kosztowały ponad 1000 zł.

Kupując wersję Box otrzymujesz 2 płyty,czyli zarówno wersję 32 jak i 64 bitową.Klucz aktywacyjny jest wspólny do obu wersji.

Wersje Box kosztują około 500 zł.Zerknij na portal Skąpiec.pl.

Link to post
Share on other sites

Dobry temat. Po kolei:

 

Kupujesz wersje OEM i instalujesz ja na komputerze? Wedlug licencji i prawa jestes piratem. Ja juz wolalbym zainstalowac sobie pirata bo nie placilbym za niego przynajmniej a roznicy nie ma zadnej jesli chodzi o legalnosc.

 

Wersje OEM mozna sprzedawac i mozna ja kupowac. Jednak instalowac ja moga tylko firmy, i to tylko na komputerach ktore sa sprzedawane. Tak wiec jesli zamawiasz komputer w sklepie wybierajac czesci to sklep moze ci legalnie zainstalowac wersje OEM. Jest to wersja ktora powinna kosztowac doslownie 20zl.

nieduża różnica w całości zakupu a w pełni legal

Tutaj uwidacznia sie mentalnosc spoleczna. Panuje pelne przekonanie ze istnieje cos takiego jak "niepelny orginal". Albo cos jest legalne albo nie jest. Tutaj kupujac BOXA jest to legalne a kupujac OEM jest to nielegalne. Pudelko i plyta sa nic nie warte, poniewaz to dowod zakupu okresla czy wersja posiadana przez nas jest legalna. Paragon>(pudelka*instrukcje*plyty)
Link to post
Share on other sites

Czyli jednak lepiej kupić BOX? Na pewno fajniej by było te 170zł mieć w kieszeni, bo jednak ponad 5stów za system to trochę dużo, ale jeśli wersja BOX jest dużo bardziej komfortowa jeśli chodzi o zmiany sprzętowe, formaty czy co tam jeszcze, no i w sumie nie wiadomo czy można OEM instalować na kompie czy nie, to chyba jednak lepiej dołożyć i mieć święty spokój. A jak z ceną za Win7? Można się spodziewać spadku ceny w najbliższym czasie, czy jednak kupować teraz?

Link to post
Share on other sites

no i w sumie nie wiadomo czy można OEM instalować na kompie czy nie

Napisalem wyraznie wczesniej

Kupujesz wersje OEM i instalujesz ja na komputerze? Wedlug licencji i prawa jestes piratem.

Wiec nie pisz ze nie wiadomo bo wiadomo. Licencje sobie przeczytaj jesli mi nie wierzysz. Moze wyrobisz sobie pewne nawyki w szukaniu informacji. Ja ja przeczytalem a przynajmniej te punkty ktore mnie interesowaly, mimo ze nie mam win7. Po prostu mialem taka potrzebe. Edytowane przez karer
Link to post
Share on other sites

System 32 bitowy jest w stanie zaadresować do4GB pamięci operacyjnej.

System 64 bitowy nie ma tego ograniczenia

 

Tutaj odnośnie licencji MS:

http://www.microsoft...bid=N2G5rpckiLi

 

System 64-bitowy nie jest ograniczony - żadna architektura nie jest ograniczona. Przykład, system 32-bitowy potrafi zaadresować 234 (4GB) komórek w pamięci, a system 64-bitowy analogicznie do tego - czyli 264 (16 eksabajtów).

 

Nie ma tutaj nieograniczonej wartości - ta jest bardzo bardzo duża, ale nie możemy ją nazwać nie ograniczoną.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...