Skocz do zawartości

Problem z Scythe Ninja 2 rev. B pod 1156


Recommended Posts

Hej,

 

zamontowałem swoje nowe chłodzenie Scythe Ninja2 rev.2 na płycie MSI GD-65.

Chłodzenie jest dość ciężkie i gołym okiem widać, że "opada". Całość zamontowana jest na montażu do 1156 z pudełka od radiatora. Siedzi dość stabilnie ale po ustawieniu obudowy w normalnej pozycji widać jak ten ciężki radiator ciągnie ku dołowi. Co zrobić w takiej sytuacji? Próbować jakoś wzmacniać płytę od drugiej strony?

Link to post
Share on other sites

Na płycie nie było standardowo zamontowanego back plate'a(płytka na tylniej stronie płyty)? Teraz większość płyt ją ma i powinna być używana.

Jak duże jest to odgięcie? W końcu chłodzenie trochę waży i całość musi się w pewnym stopniu ugiąć.. nie ma na to rady. Nie przejmuj się jeśli płyta nie wygina się nadmiernie.

Link to post
Share on other sites

Radiator zjeżdża w dół o około 2-3 milimetry, ciężko to sprawdzić ale na oko widać, że lekko opada. Denerwuje mnie również fakt, że nie mogę umieścić wiatraka od strony pamięci RAM, co prawda mieści się na styk, ale metalowe druciki łączące radiator i wentylator dotykają w takim przypadku pamięci - nie wiem czy tak może być, na chwilę obecną mam wentylator zamontowany od drugiej strony.

Link to post
Share on other sites

Generalnie chyba kupię wentylator Scythe ale w wersji slim. Te 2,5 cm szerokości które aktualnie posiada mój wentylator na radiatorze zasłania skutecznie wszystko. Jedna z pamięci jest pod wentylatorem. Wentylator musiał być przeze mnie wysunięty w stronę klapy, wygląda to strasznie. Fakt, że temperatury są genialne ale wstyd mieć otwartą obudowę ;].

 

Albo poprzestanę tylko na chłodzeniu pasywnym. Wiatraki były by na front panelu ( wlot ) i z tyłu obudowy ( wylot ). Myślicie, że takie rozwiązanie zda egzamin?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Po paru tygodniach użytkowania mam do Was parę pytań.

Na chwilę obecną mój i5 pracuje podkręcony do 3.6Ghz na napięciu 1,384V.

Podczas 45 minutowego blend testu programem Prime95 uzyskałem max temperaturę 67`C - generalnie przez większość trwania testu temperatura oscylowała w granicach 63-64`C. Idle to 40`C. Temperatury sprawdzane programem Core temp.

 

Czy to dobry wynik jak na to chłodzenie i obudowę? Z obudowy z przedniego panelu zdjąłem gąbkę - może będzie się bardziej kurzyć ale mam w domu kompresor więc komputer co tydzień jest czyszczony ;]. Kable w środku w miarę poukładane ( foto ).

 

http://i776.photobucket.com/albums/yy48 ... V81357.jpg

 

W środku 2 wentyle, z resztą co będę Wam pisał jak wszystko macie na zdjęciu.

 

Mam taki plan żeby zostawić wentylator na tyle, ten z radiatora przenieść na front a na sam radiator zamontować dwa Scythe Slimy 1200obr. Czy uważacie takie rozwiązanie za dobre? Czy może coś inaczej pokombinować? Czy mój zasilacz uciągnie 4-5 wentylatorów w obudowie ( OCZ StealthXStream 600W )?

Link to post
Share on other sites

Zdjęcia dawaj do 750 pikseli szerokości.

 

OCZ SXS 600W uciągnie to bez problemu. Nawet nie zauważy się obciążenia tymi paroma wentylatorami, raczej bałbym się o hałas...

 

A przewody bardzo ładnie ułożone jak na Cooler Master Elite. Mnie udało się jak na razie doprowadzić do takiego stanu:

http://img27.imageshack.us/img27/1757/dsc09535t.jpg http://img27.imageshack.us/img27/dsc09535t.jpg/1/w750.png

Link to post
Share on other sites

Ups, rzeczywiście przeholowałem o 16 pikseli. Sorki.

 

Hałas mi nie przeszkadza, i tak już jest głośno dzięki zasilaczowi.

Generalnie chciałbym dojechać do 4GHz ale to już raczej pewne, że z innym układem wentylatorów.

Czy 55-60`C w stresie po O/C do 4GHz jest osiągalne przy 2 wentylach na Ninji i 2 wentylach tworzących obieg powietrza? Wiem, że to takie trochę pytanie "do wróżki" ale może ma ktoś większe pojęcie niż ja i coś mądrego mi powie :D

Link to post
Share on other sites

Nija wisi na drucie, ponieważ posiadam ciekawe narzędzia z racji mojego hobby - modelarstwa - zadbałem o to, żeby drucik wyglądał w miarę sensownie. Obecnie czekam na paczkę z dwoma wentylatorami Scythe Slip Stream 1200obr/min + druty do montażu wentylatora na Ninji. Jak dojdzie i uda mi się to złożyć do kupy i przetestować podzielę się wrażeniami. Zatem całość chłodzenia w mojej budzie będzie wyglądała następująco.

 

Przód - Scythe Kaze 1000rpm

CPU - Scythe Ninja II + 2 x Scythe Slip Stream 1200rpm

Tył - Cooler Master 1000rpm

 

Temperatury przy obecnym O/C będą niższe z racji niższego napięcia. Do chwili obecnej pracuję na wlączonej funkcji OC Genie która przy 17 x 210 MHz podniosła taktowanie do 3.6GHz przy napięciu 1.384 a więc ( moim zdaniem ) dość wysokim.

Na stocku przy 12 godzinnym testem Prime95 temperatura nie przekroczyła 51`C.

Przy włączonym OC Genie temperatura doszła do 67`C.

 

Po przyjściu wszystkich zabawek liczę na 65`C przy stabilnych 4GHz - chociaż myślę, że będzie bardziej gorąco, ale to już uzależnione jest przy jakim napięciu uda mi się ów stabilność osiągnąć.

Link to post
Share on other sites

Całość już zamontowana. Najgłośniejszym wiatrakiem okazuje się być dołączony do obudowy wiatrak Cooler Mastera - po prostu wyje.

 

http://i776.photobucket.com/albums/yy48/West_PL/Chlodzenie1-1.jpg

 

Na chwilę obecną obieg powietrza przynajmniej na moim rysunku wygląda jak wyżej.

 

Nie jestem pewien co do tych wiatraków z tyłu obudowy, moim zdaniem są zbyt blisko siebie i chyba się "gryzą". Będę musiał to jakoś sprawdzić - metodą prób i błędów.

Generalnie wiatraki Slip Stream są naprawdę cienkie, w końcu nie zasłaniają mi ramu :)

Zdecydowanie z obudowy jeszcze dziś wyleci wiatrak CM - bez niego panuje błoga cisza - jak na obecne możliwości zestawu.

 

Jak według Was to wygląda?

Zrezygnować z tego wyciągającego powietrze z tyłu obudowy wiatraka?

 

 

Pozdrawiam,

 

West

Link to post
Share on other sites

Możesz spróbować dać go na przód - w końcu część powietrza z Ninji wyleci sama przez dziury, a resztę weźmie zasilacz. Albo po prostu dokup jakieś dwa wentylatory - np 2xSlipStream i zamontuj na przód i tył. Tak czy inaczej temperatury nie są jakieś tragiczne, chociaż mój Phenom przy 3.4GHz trzyma tempy poniżej 60 stopni. Pamiętaj, że to sztuczne obciążanie, normalnie tak bardzo procek się nie grzeje i jeżeli przy takim teście trzyma dobrą temperaturę, to jest ok.

 

PS Bardzo ładny zestaw i bardzo ładnie poskładany. My Ci takiego doradziliśmy? :)

Link to post
Share on other sites

Jeszcze bałagan z kablami ale pracuje nad tym.

 

http://i776.photobucket.com/albums/yy48/West_PL/SNV81360.jpg

 

Nareszcie odsłonięty ram.

 

http://i776.photobucket.com/albums/yy48/West_PL/SNV81361.jpg

 

Wyjąłem blaszki z przodu i gąbki, może i nie wygląda ale przepływ powietrza lepszy ( chyba )

 

http://i776.photobucket.com/albums/yy48/West_PL/SNV81365.jpg

 

No i tutaj dwa wiatraki blisko siebie, chyba trzeba to zmienić.

 

http://i776.photobucket.com/albums/yy48/West_PL/SNV81366.jpg

Link to post
Share on other sites

Po 25 minutach testowania Prime95 przy tylko 2 wentylatorach w środku ( obu na coolerze ) mam 68`C - czyli tyle samo co przy pudełkowym wiatraku. Jest za to dużo ciszej - w głównej mierze dzięki wyrzuceniu z obudowy wiatraka CM.

 

[Edit]

 

Za chwilę jeszcze pudełkowy wiatrak pójdzie w parze z jednym slimem na coolerze a drugi slim będzie tłoczył powietrze do obudowy, może będzie trochę lepiej. Generalnie spodziewałem się lepszego wyniku :)

 

[Edit]

 

No i sprawdziłem. Przy oryginalnym wiatraku + slimie z tyłu coolera i kolejnym slimie wtłaczającym powietrze do obudowy po 25 minutach w Prime95 mam 64`C więc różnica 4 stopni. Nie jest to dużo ale zawsze coś.

 

[Edit]

 

Na razie pozostanę przy ostatnim konfigu tj. 2 wentylatorach na coolerze w postaci przedniego Scythe Slip Stream 1000rpm i tylnego Scythe Slim 1200rpm. Do obudowy powietrze wtłaczają na dole Slim a u góry póki co zamontowałem wg. własnego projektu wyjącego CM 1200rpm. Przy takim zestawieniu temperatura po półgodzinnym teście wynosi średnio 58`C a najwyższa jaką zanotowałem to 65`C. Nie jest źle.

Aha, bym zapomniał, dla testu napięcie ustawiłem na 1.4V.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...